Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Miałeś szkodę domu lub mieszkania? Zgłoś ją ubezpieczycielowi

Średnia ocena: 4.50

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zalany pokój, stłuczona płyta indukcyjna czy przepięcie na skutek uderzenia pioruna – niektórzy użytkownicy nieruchomości będą się cieszyć z takiego obrotu wydarzeń. Po pierwszym szoku przyjdzie ulga związana z otrzymaniem świadczenia z polisy.

Co zrobić, żeby dostać należne odszkodowanie w całości i bez zbędnego przeciągania w czasie? Warto wtedy posiadać ubezpieczenie z odpowiednimi rozszerzeniami. Pozwolą one maksymalnie zwiększyć zakres ochrony, a ubezpieczonemu zagwarantują spokój i poczucie komfortu w razie szkody.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Kontakt z ubezpieczycielem


O każdej szkodzie w domu czy mieszkaniu trzeba powiadomić Towarzystwo Ubezpieczeniowe – i lepiej się z tym pospieszyć, bo po 3 dniach takie zgłoszenie może zostać uznane za nieważne. Wyjątkiem jest przedłożenie dowodu (dokumentu, paragonu, fotografii) poświadczającego o dłuższej nieobecności w miejscu stałego zamieszkania.
 
Zgłaszający szkodę ma do dyspozycji kilka możliwości: wizytę w stacjonarnej placówce ubezpieczyciela, telefon, e-mail, SMS czy e-formularz. Ta ostatnia metoda, stosowana przez większość Towarzystw, sprawdza się najlepiej, ponieważ ubezpieczony sam precyzuje wszystkie informacje o szkodzie i nie musi poświęcać dodatkowego czasu na kontakt z agentem. Kontakt ten nastąpi w dalszej fazie zgłaszania szkody, o ile zniszczenie okaże się poważne i będzie wymagało wizyty rzeczoznawcy na miejscu.


Jakie dokumenty przygotować?

Wpływ na tempo przyznania odszkodowania ma także sposób powiadomienia o zdarzeniu. Dlatego przez wykonaniem telefonu czy wypełnieniem e-formularza należy przygotować kilka kluczowych informacji, w tym:

  • numer posiadanej polisy,
  • okoliczności powstania szkody,
  • szacunkowa wartość strat,

 
Jeśli na miejscu zdarzenia zjawi się policja czy straż pożarna, warto uzyskać od nich notatkę służbową, która przyda się w późniejszym kontakcie z ubezpieczycielem. Notatka jest cennym dowodem w razie kradzieży z włamaniem i w sytuacji gdy interwencja służb doprowadziła do dalszych zniszczeń, np. podczas gaszenia pożaru.
 
O ile w każdym przypadku nie zmienia się sposób powiadomienia ubezpieczyciela o szkodzie, różne informacje będą przydatne w zależności od rodzaju zniszczeń:
 

  • POŻAR – przyda się protokół straży pożarnej, rachunki i faktury zniszczonych przedmiotów (opcjonalnie) oraz spis inwentarza, który warto sporządzić wcześniej i dołączyć do dokumentacji polisowej. Jeśli szkodę spowodował sąsiad, także jego dane osobowe i jego ubezpieczyciela.
  • OC – wykaz uszkodzonych przedmiotów względem osoby trzeciej, rachunki za naprawę, faktury zakupu, kosztorys obejmujący wydatki związane z zabezpieczeniem i ratowaniem ubezpieczonego mienia i uprzątnięcia szkody.
  • KRADZIEŻ – wykaz skradzionych przedmiotów, rachunek strat, faktury/paragony za zakupione przedmioty, kopia zawiadomienia o wszczętym dochodzeniu przez policję.

 

Pamiętaj o tych terminach


Poszkodowany, jak już zostało wspomniane, ma z reguły 3 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu, ale i Towarzystwo jest zobligowane do podjęcia działań w ściśle określonych terminach.
 
Pierwszym z nich jest okres 7 dni, w ciągu których – od momentu otrzymania zgłoszenia – Towarzystwo ma obowiązek przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Te czynności najczęściej sprowadzają się do wykonania oględzin i ocena stanu technicznego budynku, w zależności od rodzaju i rozmiaru szkody. W tym czasie też ubezpieczyciel zawiadamia poszkodowanego o uzupełnieniu dokumentacji potrzebnej do wypłaty świadczenia.
 
Świadczenie musi być wypłacone nie później niż 30 dni od zgłoszenia szkody. Jeśli ustalenie winowajcy czy wiarygodność zaistnienia szkody są z jakichś powodów niejasne, Towarzystwo ma dodatkowe 14 na podjęcie decyzji o przyznaniu środków z polisy. Natomiast bezsporna część odszkodowania musi być przekazana drugiej stronie do 30 dni.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


W zależności od TU proces zgłoszenia szkody i przyznania świadczenia przebiega w kilku etapach. Wczesne zgłoszenie szkody, dopilnowanie kompletu dokumentów i dołączenie zdjęć z miejsca zdarzenia – te czynności sprawią, że odszkodowanie zostanie wypłacony bez dodatkowych komplikacji i opóźnień.  
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
616618
6
7
2
6
8
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy