Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 8 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Miałeś szkodę domu lub mieszkania? Zgłoś ją ubezpieczycielowi

Uzyskanie odszkodowania za szkodę bywa niekiedy problematyczne. Wynikać to może ze źle skonstruowanej umowy, braku wiedzy lub nieprzestrzegania procedur. Podpowiadamy, co należy zrobić, żeby móc być spokojnym o mieszkanie i jego wyposażenie.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Co powinniśmy zrobić, żeby szybko i bez zbędnych formalności uzyskać odszkodowanie z polisy mieszkaniowej? Przede wszystkim, musimy wcześniej zadbać o to, żeby właściwie skonstruować umowę z ubezpieczycielem i zawrzeć w niej wszystkie rozszerzenia, które są istotne z naszego punktu widzenia. 


Co powinna zawierać polisa?


Do uzyskania kompleksowej ochrony nieruchomości nie wystarczy podstawowa wersja polisy, ponieważ ta obejmuje tylko mury i często elementy stałe, które zabezpiecza przed zdarzeniami losowymi i to nie wszystkimi. Chcąc ją poszerzyć, musimy podpisać szereg umów dodatkowych (każde rozszerzenie do osobna umowa) i uiścić dodatkowe opłaty.
 
Wśród najcenniejszych rozszerzeń trzeba wymienić:
 1. Ruchomości domowe(mienie ruchome, wyposażenie), czyli wszystkie przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, które nie są przytwierdzone na stałe (nie można ich zdemontować bez użycia narzędzi).   
   
 2. Powódź – bardzo ważne rozszerzenie dla domów i mieszkań znajdujących się na dolnych kondygnacjach.
   
 3. Przepięcie – stanowi zagrożenie dla wszystkich urządzeń elektrycznych, czyli m. in. komputerów, sprzętu RTV/AGD, telewizorów, wielu instrumentów czy odtwarzaczy muzycznych i głośników.
   
 4. Kradzież z włamaniem – chroni, przede wszystkim, ruchomości domowe, ale w pewnym stopniu również elementy stałe, które mogą zostać uszkodzone podczas „wizyty” włamywacza.
   
 5. Assistance – dodatkowe wsparcie przy drobnych naprawach sprzętów domowych.
   
 6. OC w życiu prywatnym – dotyczy szkód, które ubezpieczony i jego bliscy wyrządzili osobom trzecim lub ich mieniu. Najczęstszym z takich zdarzeń jest zalanie sąsiada.


Jak uzyskać odszkodowanie?


Procedura uzyskania odszkodowania zawsze jest szczegółowo opisana w OWU polisy. Ogólne zasady postępowania dla kilku najczęstszych zdarzeń przedstawiamy w poniższej tabeli.
 

Procedury uzyskania odszkodowania

 
Zdarzenie
 
Procedura postępowania
Pożar
 1. Powstrzymujemy rozprzestrzenianie się szkody.
 2. Zgłaszamy szkodę ubezpieczycielowi.
 3. Dokumentujemy szkodę – zdjęcia, filmy, notatka od straży pożarnej.
 4. Wypełniamy formularz i przesyłamy listę zniszczonego mienia.
   
Kradzież z włamaniem
 1. Zgłaszamy zdarzenie na policji.
 2. Zgłaszamy szkodę ubezpieczycielowi.
 3. Tworzymy listę skradzionych przedmiotów oraz gromadzimy wszystkie dokumenty świadczące o ich cenie (paragony, faktury, karty gwarancyjne itd.)
 4. Wypełniamy formularz i przesyłamy listę zniszczonego mienia, kosztorys i inne wymagane dokumenty.
   
Zalanie
 1. Zgłaszamy szkodę ubezpieczycielowi.
 2. Z udziałem zarządcy lub właściciela budynku sporządzamy protokół wskazujący przyczynę i sprawcę zdarzenia.
 3. Sporządzamy wykaz uszkodzonych ruchomości domowych.
 4. Określamy sposób, w jaki szkoda zostanie rozliczona.
   

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.


Pamiętajmy, że jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, a my uważamy, że nie ma do tego podstaw, to zawsze możemy dochodzić swoich praw w sądzie.  
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Terminy, o których warto pamiętać


Procedury związane z wypłatą odszkodowania narzucają konkretne terminy, zarówno ubezpieczonemu, jak i ubezpieczającemu. Chociaż zdarzają się czasem pewne odstępstwa, to jednak w znakomitej większość przypadków okresy te są takie, jak w poniższej tabeli.
 
Uzyskanie odszkodowania – terminy
 

Czynność
 
 Podmiot  Termin
 
Zgłoszenie szkody
 
 ubezpieczony 3 dni od wystąpienia szkody
 
Postępowanie wyjaśniające
 
towarzystwo 7 dni od zgłoszenia szkody
 
Wypłata odszkodowania (bezsporna część)
 
towarzystwo 30 dni od zgłoszenia szkody
 
Wypłata odszkodowania
(sporna część)
 
towarzystwo 30+14 dni od zgłoszenia szkody

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

Kiedy łączna wysokość odszkodowania nie jest oczywista, wówczas towarzystwo ma prawo dokonać dodatkowych czynności wyjaśniających, na co uzyskuje jeszcze 14 dni. Ta część rekompensaty, która nie podlega sporowi, powinna być jednak uiszczona wcześniej (do 30 dnia od zgłoszenia zdarzenia).  


Jakie dokumenty do odszkodowania? 


Do uzyskania finansowej rekompensaty od towarzystwa potrzebne są konkretne dokumenty. Przytoczmy je dla trzech bardzo często występujących zdarzeń.
 
 1. Pożar – przyda się protokół straży pożarnej, rachunki i faktury zniszczonych przedmiotów (opcjonalnie) oraz spis inwentarza, który warto sporządzić wcześniej i dołączyć do dokumentacji polisowej. Jeśli szkodę spowodował sąsiad, także jego dane osobowe i jego ubezpieczyciela.
   
 2. OC– wykaz uszkodzonych przedmiotów względem osoby trzeciej, rachunki za naprawę, faktury zakupu, kosztorys obejmujący wydatki związane z zabezpieczeniem i ratowaniem ubezpieczonego mienia, a także uprzątnięcia szkody.
   
 3. Kradzież z włamaniem– wykaz skradzionych przedmiotów, rachunek strat, faktury/paragony za zakupione przedmioty, kopia zawiadomienia o wszczętym dochodzeniu przez policję.


Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi? 


W dzisiejszych czasach szkodę możemy zgłosić na kilka różnych sposobów:
 • Wizyta w stacjonarnej placówce ubezpieczyciela,
 • Telefon (towarzystwa mają swoje infolinie),
 • Wiadomość mailowa,
 • SMS,
 • E-formularz (dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela).
 
Niekoniecznie wszystkie te drogi zgłaszania szkody są dostępne w naszym towarzystwie – możliwe, że tylko część z nich wchodzi w grę. Żeby to sprawdzić, wystarczy zajrzeć do umowy lub na stronę ubezpieczyciela.


Kiedy nie uzyskamy odszkodowania?


Wyłączenia odpowiedzialnośćto standardowy dział OWU w każdej polisie mieszkaniowej. Znajdują się w nim precyzyjnie opisane sytuacje, których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Wymieńmy sobie kilka przykładów:
 • Kradzież z włamaniem– kiedy włamywacz nie pozostawi po sobie śladów w postaci wybitej szyby czy zniszczonego zamka w drzwiach. Wówczas mówimy już o zwykłej kradzieży, której polisa nie obejmuje.
 • Przepięcie– towarzystwa czasami rozróżniają przepięcie wynikłe z uderzenia pioruna od przepięcie mającego inną przyczynę. Warto sprawdzić w OWU, czy jesteśmy chronieni przed oboma rodzajami tego zdarzenia.
 • OC w życiu prywatnym– to rozszerzenie często obejmuje zniszczenia wywołane przez zwierzęta domowe, ale pamiętajmy, że nie wszystkie trzymane w mieszkaniu stworzenia podlegają pod tę kategorię. Gatunki egzotyczne czy agresywne rasy psów często są wyłączone z odpowiedzialności.

Karencje i limity odpowiedzialności


Powódź jest zdarzeniem, które w polisach mieszkaniowych często obwarowane jest dodatkowymi obostrzeniami. Standardowym rozwiązaniem dla tego ryzyka jest trzydziestodniowa karencja – ubezpieczyciel pokrywa szkody, które zaistniały dopiero po miesiącu od dnia, w którym polisa weszła w życie.
 
Ograniczeniami są również limity odpowiedzialności, które obowiązują np. przy domowym assistance. Dotyczą one zarówno liczby interwencji danego specjalisty (np. maksymalnie 3 w skali roku) oraz łącznego kosztu jednej wizyty (np. do 500 zł za jednorazową naprawę).  
 
Wspomnijmy jeszcze o franszyzie redukcyjnej, czyli o braku odpowiedzialności za drobne szkody, np. do 100 zł albo do 2% sumy ubezpieczenia za dane zdarzenie. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.
To warto wiedzieć
1. Kluczem do uzyskania wysokiego odszkodowania jest właściwe skonstruowanie polisy
 
2. Kompleksowa ochrona nieruchomości możliwa jest tylko przy wykupieniu odpowiednich rozszerzeń
 
3. Żeby otrzymać odszkodowanie, trzeba we właściwym terminie zgłosić szkodę oraz złożyćwszystkie niezbędne dokumenty
 
4. Procedury uzyskania odszkodowania i terminy konkretnych czynności są zawsze szczegółowo opisane w OWU
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy