Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie mienia - co warto wiedzieć?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Drogocenne sprzęty czy meble mogą ulec zniszczeniu w wyniku pożaru lub zostać skradzione. Możesz zapewnić im ochronę finansową wykupując ubezpieczenie mienia za niewielką cenę - już od 85 zł za rok.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie mienia może obejmować tylko mury i stałe elementy nieruchomości lub także całe wyposażenie, jak meble, komputery czy sprzęt muzyczny. Ubezpieczenie mienia, w przypadku szkody, zapewni nam odszkodowanie do kwoty ustalonej w umowie.

Z tego artykuły dowiesz się, jak dobrze ubezpieczyć mienie, na co zwracać uwagę przy wyborze takiej polisy mieszkaniowej oraz ile kosztuje ubezpieczenie mienia.


Czym jest ubezpieczenie mienia?

Ubezpieczenie mienia jest częścią tzw. ubezpieczeń majątkowych. Jest to ubezpieczenie majątku fizycznego, które możemy wykupić w ramach polisy mieszkaniowej. Ubezpieczenie mienia dostępne jest w ramach podstawowej lub rozszerzonej polisy mieszkaniowej.

Ubezpieczenie mienia w polisie mieszkaniowej może zabezpieczać zarówno mienie prywatne, jak i firmowe. W ramach ubezpieczenia mienia możemy zabezpieczyć mienie w mieszkaniu, w domu, a nawet w budynku w budowie.

Ochronie w ramach ubezpieczenia mienia mogą podlegać zarówno elementy przymocowane w nieruchomości na stałe i te, które są częścią wystroju, jak i rzeczy, które są w niej przechowywane. Zakres ubezpieczenia mienia może być bardzo duży – wszystko zależy od tego, jaki wariant polisy mieszkaniowej wybierzemy.


Co obejmuje ubezpieczenie mienia?

Ubezpieczenie mienia w ramach polisy mieszkaniowej może obejmować tylko mury i elementy stałe lub całe wyposażenie nieruchomości. Ubezpieczyciele dokładnie definiują każdy z tych elementów. To od nas zależy, na którą opcję się zdecydujemy. 

1. Mienie nieruchome/mury – to sama nieruchomość, jej elementy konstrukcyjne: fundamenty, ściany oraz sufit/dach.

2. Mienie częściowo ruchome/elementy stałe – to ta część wyposażenia mieszkania lub domu, która jest zamontowana na stałe i aby ją zdemontować, konieczne jest użycie siły lub narzędzi. 

3. Mienie ruchome/wyposażenie – to niemal wszystko, co znajduje się w nieruchomości, to przedmioty, które można łatwo wynieść z mieszkania lub domu, bez użycia siły czy narzędzi. 

Niektóre wyjątkowo cenne przedmioty mogą być uznane przez towarzystwo ubezpieczeniowe za tzw. „mienie o wysokiej wartości”. Takie mienie może być trudniejsze w ubezpieczeniu. TU może wymagać od nas wyceny od rzeczoznawcy (która dowodzi wartości przedmiotu) lub wręcz odmówić jego ubezpieczenia. 


Od jakich zdarzeń ubezpieczyć mienie?

Ubezpieczenie mienia w polisie mieszkaniowej możemy wykupić zarówno na wypadek zdarzeń losowych wywołanych przez siły natury, jak i od zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie. 

Ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych obejmuje zwykle ok. 20 zdarzeń, tj:

 • pożar,
 • wybuch,
 • dym i sadza,
 • zalanie,
 • silne opady śniegu, deszczu i gradu,
 • pękanie mrozowe,
 • osuwanie i zapadanie się ziemi,
 • trzęsienie ziemi,
 • lawina,
 • huragan i silny wiatr,
 • upadek drzew i masztów,
 • huk ponaddźwiękowy,

Ubezpieczenie mienia od zdarzeń spowodowanych działaniem osób trzecich obejmuje zwykle:

 • kradzież z włamaniem,
 • kradzież zwykłą,
 • wandalizm,
 • dewastację,
 • graffiti,
 • rabunek.

Zazwyczaj ubezpieczenie mienia w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej obejmuje ryzyka o podłożu losowym, tj. pożar czy zalanie. Szkody spowodowane przez osoby trzecie najczęściej dostępne są w ramach rozszerzonego ubezpieczenia mienia.

Przy ubezpieczeniu mieniu możemy także dobrać różne dodatkowe warianty ochrony, np. ubezpieczenie od powodzi, ubezpieczenie od przepięcia, czy też OC w życiu prywatnym. Warto rozważyć także zakup dodatku do polisy mieszkaniowej Home Assistance, w ramach którego uzyskamy m.in. pomoc TU po szkodzie (np. zakwaterowanie w hotelu, opiekę nad dziećmi i zwierzętami czy transport mienia z uszkodzonej nieruchomości w bezpieczne miejsce) oraz bezpłatną pomoc specjalistów przy drobnych awariach (np. usługi hydraulika czy ślusarza).


Co to jest mienie ruchome i elementy stałe?

Przy ubezpieczeniu mienia towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają dwa rodzaje mienia: 

 • elementy stałe,
 • mienie ruchome.

Różnica polega na tym, czy dane mienie jest przymocowane na stałe, czy też można je swobodnie wynieść z nieruchomości. Wszystko to, co w mieszkaniu i domu jest stałe (ściany, podłogi, sufit) oraz to, co zostało zamocowane na stałe (do ściany, podłogi lub sufitu), uznawane jest za „element stały”. Z kolei przedmioty, które można swobodnie przesunąć lub wynieść z nieruchomości, to „mienie ruchome”.

Mury oraz stałe elementy nieruchomości możemy ubezpieczyć ramach podstawowej polisy mieszkaniowej. Taka polisa obejmuje zwykle ok. 20 różnych zdarzeń losowych. A jeśli chcemy wykupić ubezpieczenie mienia ruchomego, konieczny jest zakup polisy mieszkaniowej w wariancie rozszerzonym.

Niektóre ryzyka, np. powódź, przepięcie czy kradzież z włamaniem, dostępne są jedynie w ramach dodatków do polisy mieszkaniowej – dodatkowo płatnych.


Ubezpieczenie mienia poza domem – jak działa?

Ubezpieczenie mienia może obejmować nie tylko przedmioty znajdujące się wewnątrz mieszkania czy domu, ale także poza nimi. Aby zapewnić sobie taką dodatkową ochronę, zazwyczaj musisz dokupić  do swojej polisy mieszkaniowej odpowiednie rozszerzenie.

Mienie przechowywane poza domem możesz ubezpieczyć m.in. w Uniqua - od zdarzeń losowych, takich jak pożar i wiatr, a także od kradzieży z włamaniem. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, dla przykładu, gdy laptop przechowywany w pokoju hotelowym spłonie w wyniku pożaru, albo inny cenny sprzęt zostanie skradziony np. z przydomowego garażu. 

Ubezpieczenie mienia będzie obejmowało mury i elementy stałe oraz wyposażenie przechowywane w miejscach, takich jak:

 • pomieszczenia przynależne - przede wszystkim garaże i piwnice, 
 • budynki gospodarcze na posesji,
 • garaże wolnostojące - na posesji lub w bliskiej odległości,
 • budynki tzw. małej architektury - np. altany,
 • ogrodzenie razem z z bramą wjazdową i furtkami, a także ich stałe elementy,
 • oczko wodne na ogrodzie,
 • domek letniskowy - nawet ulokowany w dużej odległości od podstawowego miejsca ubezpieczenia.

Jednak, w powyższych przypadkach ubezpieczyciel może wymagać dodatkowego zabezpieczenia takich pozadomowych pomieszczeń, np. zamontowania kłódki w piwnicy czy szczelnych okien w altanie. 


Ile kosztuje ubezpieczenie mienia?

Wysokość składki za ubezpieczenie mienia będzie zależała głównie od wartości samego mienia oraz wybranego zakresu ochrony. Im bardziej wartościowa będzie nieruchomość oraz jej wyposażenie, tym polisa będzie droższa. Poza tym na cenę wpłyną również wszystkie parametry mieszkania, takie jak lokalizacja, kondygnacja, rodzaj budownictwa, czy nawet posiadanie drzwi antywłamaniowych i innych zabezpieczeń własnych. 

Podobnie, im szerszy będzie zakres ochrony, tym więcej zapłacisz za swoją polisę. Mimo tego, zawsze warto rozważyć dodatki do ubezpieczenia, takie jak ochrona na wypadek powodzi czy kradzieży z włamaniem. 

W kalkulatorze ubezpieczeń sprawdziliśmy koszt rocznej polisy w zakresie rozszerzonym, która obejmuje ochronę murów, elementów stałych i wyposażenia przed zdarzeniami losowymi oraz powodzią.

Podstawowe parametry brane pod uwagę w kalkulacji to: 

 • lokalizacja: Łódź, 
 • kondygnacja: pierwsze piętro, 
 • rok budowy: 2018,
 • powierzchnia: 40 m2,
 • wartość mieszkania i elementów stałych: 350 000 zł, 
 • wartość mienia ruchomego: 30 000 zł.

Jak pokazała porównywarka, za pełny rok ochrony mienia od zdarzeń losowych i powodzi, możesz zapłacić już niecałe 200 zł. Przy dopłaceniu zaledwie kilku złotych możesz zyskać jeszcze szerszy pakiet ubezpieczenia razem z Assistance i ochroną na wypadek Dewastacji. 

Ponadto, w tak niewielkiej cenie jest zawarte także ubezpieczenie piwnicy i garażu, a także ochrona mienia na wypadek przepięcia.

Najdroższa polisa od Uniqa to koszt 280 zł rocznie, ale ubezpieczyciel gwarantuje przy tym dodatkowo pakiet medyczny, który przyda się przy nieszczęśliwym wypadku albo nagłym zachorowaniu. 

Ubezpieczenie mienia w mieszkaniu – porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w zakresie

mtu24.pl

192 zł

Powódź

Europa

201 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja

Wiener

201 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja

Benefia

214 zł

Assistance, Powódź

Link4

232 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja

Inter Polska

243 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja

Generali

248 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja, Pakiet medyczny

Proama

250 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja

Uniqa

280 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja, Pakiet medyczny

Oprac. własne na podstawie kalkulacji ubezpieczeniaonline.pl z dnia 22.12.2023 r.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przy ubezpieczeniu mienia różne TU proponują nie tyko różne ceny za polisy mieszkaniowe, ale też różne dodatki w zakresie ochrony (w cenie). Warto zwracać na to uwagę przy wyborze polisy mieszkaniowej i wybrać taką ochronę, która rzeczywiście nam się przyda. Dość często zdarza się, że dopłacając dosłownie kilka-kilkanaście złotych, zyskujemy znacznie większy zakres ochrony i tym samym nasza nieruchomość i mienie w niej przechowywane jest lepiej zabezpieczone – Marta Sikora, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.


Ubezpieczenie mienia za 100 zł rocznie – to możliwe?

Czy na ubezpieczeniu mienia możesz jeszcze bardziej zaoszczędzić? Sprawdziliśmy jeszcze tańsze oferty polis dla mieszkania w Łodzi o tych samych parametrach, co powyżej.

Zapłacenie mniej niż 100 zł rocznie za ubezpieczenia mienia jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Najczęściej będzie to dotyczyło tylko ochrony wyposażenia od zdarzeń losowych.

Oznacza to, że za mniej niż 100 zł rocznie możesz zapewnić sobie finansowe zabezpieczenie na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych, jak powódź, pożar, wichura, zalanie. Do tego pamiętaj, że taka polisa obejmie ochroną przeróżne mienie - sprzęt komputerowy, telewizor, drogocenne meble, a nawet ubrania i biżuterię.

W Wiener nawet za 85 zł rocznie możesz zapewnić sobie ochronę mienia, a nawet zyskać jeszcze więcej - Assistance, ubezpieczenie przedmiotów szklanych, a nawet All Risk, które obejmuje dodatkowe ryzyka. Do tego wcale nie musisz ograniczać się do tego jednego ubezpieczyciela, bo na liście najtańszych ubezpieczeń do 100 zł znajdziesz aż 5 ofert.

Ubezpieczenie mienia poniżej 100 zł - porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w zakresie

Wiener

85 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja, Przedmioty szklane, All Risk

mtu24.pl

93 zł

Assistance

Inter

100 zł

Assistance, Dewastacja, All Risk

Europa

100 zł

Assistance, Powódź, Dewastacja, All Risk

Benefia

100 zł

Assistance, Przedmioty szklane

Oprac. własne na podstawie kalkulacji ubezpieczeniaonline.pl z dnia 22.12.2023 r.


Gdzie kupię ubezpieczenie mienia?

Aby zakupić ubezpieczenie mienia możesz przejrzeć strony towarzystw ubezpieczeniowych, ale wcale nie musisz tego robić. Możesz oszczędzić dużo czasu, gdy zdecydujesz się na wybór i zakup polisy w porównywarce ubezpieczeń. Takie narzędzie zbiera oferty kilkunastu ubezpieczycieli ułatwiając tobie przejrzenie i porównanie ofert w jednym miejscu.

W kalkulatorze ubezpieczeń wystarczy wskazać w prostym formularzu kilka podstawowych parametrów mieszkania, jak rok budowy, lokalizacja, kondygnacja i przeznaczenie mieszkania np. na wynajem czy działalność gospodarczą.

Ważnym krokiem na tym etapie jest wskazanie odpowiednio oszacowanych wartości - całego mieszkania z elementami stałymi, a także samego mienia ruchomego.

Gdy już znajdziesz na liście polisę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb, możesz w tak samo prosty sposób ją zakupić - z kilkoma opcjami płatności online.

Przed zakupem nie zapomnij także sprawdzić dołączonego do ubezpieczenia dokumentu OWU, dzięki czemu nie zaskoczysz się przy wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie mienia możesz zakupić w ramach podstawowej polisy od zdarzeń losowych, a także w rozszerzonym wariancie np. z ochroną na wypadek kradzieży i powodzi

2. Ubezpieczenie mienia może obejmować mury i elementy stałe oraz wyposażenie trzymane w domu oraz poza nim, np. w piwnicy i garażu

3. Ubezpieczenie mienia zapewnia ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych i działań osób trzecich, np. kradzieży i wandalizmu

4. Wśród ofert znajdziesz ubezpieczenie mienia nawet za mniej niż 100 zł rocznie
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia mienia

 1. Jak ubezpieczyć mienie?

  Aby ubezpieczyć mienie należy wykupić polisę mieszkaniową. Podstawowa polisa mieszkaniowe zabezpieczy mury i stałe elementy nieruchomości na wypadek ok. 20. zdarzeń losowych. Jeśli chcemy ubezpieczyć mienie ruchome (wyposażenie), konieczne jest wykupienie rozszerzonej polisy mieszkaniowej. Do niej możemy też dobrać dodatki, które zwiększą zakres ochrony, np. ubezpieczenie mienia od przepięć.

 2. Czy mogę ubezpieczyć mienie, którego nie jestem właścicielem?

  Tak, jest to możliwe, jeśli mieszkamy w wynajętym domu lub mieszkaniu. Możemy wówczas wykupić polisę mieszkaniową dla nieruchomości, która nie należy do nas, uwzględniając w zakresie ochrony tylko to mienie, którego jesteśmy właścicielem, np. całe mienie ruchome, czyli rzeczy, które przechowujemy w lokalu, tj. komputer, telefon, rower, sprzęt sportowy, książki, własne meble itp.

 3. Kiedy ubezpieczenie mienia będzie droższe?

  Na wyższą cenę ubezpieczenia mienia mogą wpłynąć różne czynniki. Najczęściej droższe w ubezpieczeniu są domy drewniane, których konstrukcja uznawana jest przez TU za łatwopalną. Więcej zapłacimy także za ubezpieczenia mienia od powodzi, jeśli nieruchomość znajduje się w pobliżu rzeki. Składkę za ubezpieczenie mienia może podnieść również fakt posiadania tzw. mienia specjalnego, czyli przedmiotów o wyjątkowej wartości, jak dzieła sztuki.

 4. Jakiego rodzaju mienia nie ubezpieczę?

  To przykładowo dane w formie cyfrowej, rękopisy, zbiory kolekcjonerskie, broń palna, trofea myśliwskie, kamienie szlachetne, psy agresywnej rasy oraz dzieła sztuki, których wartość trudno ustalić. W każdym TU ta lista może być jednak nieco inna, zawsze znajdziemy ją w dokumencie OWU.

 5. Na jaki czas ubezpieczę mienie?

  Najczęściej ubezpieczenie mienia wykupuje się na rok. Po upływie tego czasu można przedłużyć polisę mieszkaniową lub poszukać bardziej atrakcyjnej oferty w innym TU. Ubezpieczenie mienia możemy też wykupić na 2 lub 3 lata z góry, wiele TU oferuje wówczas zniżki. Na rynku raczej nie znajdziemy ofert ubezpieczenia mienia na krócej niż rok.

 6. Czy opłaca się ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk?

  W perspektywie praktycznie nieograniczonego zakresu ochrony mienia – tak. Z drugiej strony ubezpieczenie mienia All Risk kosztuje kilkaset złotych rocznie więcej niż polisa w wariancie od ryzyk nazwanych.

 7. Co zrobić w razie kradzieży ubezpieczonego mienia?

  Pierwszy krok to zawiadomienie policji. Następnie, jeśli mamy wykupione ubezpieczenie mienia, powinniśmy powiadomić ubezpieczyciela – można to zrobić online, telefonicznie lub osobiście. Na zgłoszenie kradzieży do TU mamy zwykle od 3 do 7 dni. Do zgłoszenia będzie potrzebny protokół policji, przydadzą się także paragony/faktury za skradzione przedmioty.

 8. Jakie mienie ubezpieczę od przepięcia?

  Od przepięcia możesz ubezpieczyć różnego rodzaju sprzęty i urządzenia zasilane prądem, takie jak lodówka, pralka, telewizor, komputer, a także instalacje elektryczne w mieszkaniu.

 9. Kiedy ubezpieczenie mienia nie działa?

  Ubezpieczenie mienia nie zadziała w przypadku tzw. „wyłączeń odpowiedzialności”, określonych w dokumencie OWU przy danej polisie. Wybranymi z nich są zły stan techniczny nieruchomości, dłuższa nieobecność lokatorów czy stan nietrzeźwości lokatora w chwili zdarzenia. Wyłączenia dotyczą także konkretnego rodzaju mienia, np. dzieł sztuki i broni palnej, a także niektórych zdarzeń losowych, m.in. zalania domu ulokowanego na terenie zalewowym.

 10. Na co uważać przy ubezpieczaniu mienia?

  Warto rozważnie wybrać zakres ochrony, uwzględniając dodatkowe rozszerzenia, np. kradzież z włamaniem. Drugim czynnikiem jest suma ubezpieczenia, która powinna być adekwatna do wartości wyposażenia w mieszkaniu. To kwestia o tyle ważna, że wpływa bezpośrednio na wysokość odszkodowania za poniesione straty.

 11. Czy pies i kot to też mienie nieruchomości?

  Większość ubezpieczycieli zalicza do ruchomości domowych również zwierzęta domowe, np. psa i kota. Nie dotyczy to jednak zwierząt trzymanych w celach hodowlanych czy gospodarczych.

 12. Na jaką kwotę ubezpieczyć mienie?

  Mienie powinieneś ubezpieczyć na kwotę, która będzie adekwatna do jego wartości. Określisz to jako sumę ubezpieczenia, która będzie odpowiadać maksymalnej kwocie odszkodowania w przypadku szkody całkowitej. Ważne, by nie zaniżyć ani nie zawyżyć SU.

 13. Jakiego mienia ubezpieczenie nie dotyczy?

  W wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz rodzaje mienia, k tórego nie obejmie twoje ubezpieczenie. Może to dotyczyć m.in. agresywnych ras psów, wybranych dzieł sztuki, rękopisów, zbiorów kolekcjonerskich, kamieni szlachetnych i wszelkich przedmiotów wykorzystywanych przy działalności gospodarczej.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

MarekZ

2019-07-29 12:55:19

Kupując ubezpieczenie domu czy mieszkania warto pamiętać o tym aby ochroną zostało również objęte wyposażenie. Przekonałem się o tym na własnej skórze… Dwa miesiące temu włamano się do mojego domu i skradziono wartościowe rzeczy. Na szczęście miałem wykupioną polisę w PandaUbezpieczenia. Odszkodowanie zostało wypłacone szybko i bez zbędnych formalności.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia