Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu

Stłuczenie lustra, zalanie sąsiadów czy kradzież niezabezpieczonych materiałów budowlanych to tylko przykładowe ryzyka w czasie remontu mieszkania. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na czas remontu.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Remont to dość szerokie pojęcie, ponieważ mieszczą się w nim i zwykłe malowanie ścian, i wymiana instalacji elektrycznej, i burzenie ścian działowych. Rozumieją to również towarzystwa ubezpieczeniowe, które rozgraniczają drobne prace remontowe od działań ingerujących w konstrukcję nieruchomości. Dlatego też zagadnienie ubezpieczenia mieszkania lub domu na czas remontu jest złożone. Zanim przejdziemy do jego niuansów, zacznijmy od rzeczy podstawowych, czyli zdefiniowania samego remontu.


Czym jest remont dla towarzystw ubezpieczeniowych?


O dziwo, w OWU wielu polis mieszkaniowych w ogóle nie znajdziemy definicji remontu – tak jest chociażby w Proamie, Generali i Inter Polska.
 
Dość precyzyjną definicje przytacza natomiast Link4: remont oznacza wykonanie prac polegające na zamontowaniu, wbudowaniu lub demontażu stałych elementów i instalacji, a także prac mających na celu odtworzenie stanu pierwotnego stałych elementów. Dodajmy, że z tej definicji wyłączone są prace konserwacyjne.
 
Podobnie podchodzi do tego tematu PZU, utożsamiając remont z wykonaniem prac budowlanych, instalacyjnych czy elektrycznych, jeśli wykraczają one poza bieżącą konserwację i jeśli ich celem jest odtworzenie stanu pierwotnego.
 
Część towarzystw, jak mtu24.pl, włącza remont w definicję budowy, ale nie w całości – wyłączone są prace wykończeniowe oraz dotyczące urządzeń technicznych.
 
Jak widać, towarzystwa podchodzą do remontu w sposób indywidualny, z czego dla osoby szukającej polisy na tę okoliczność płynie jeden wniosek – przed nabyciem ubezpieczenia w danym towarzystwie trzeba dokładnie sprawdzić, jak odnosi się ono do prac remontowych. Tego typu informacje powinny znajdować się w OWU, nie tylko w dziale z definicjami, ale też m. in. w wyłączeniach odpowiedzialności.


Jakie szkody powstają podczas remontu?


Kiedy myślimy o szkodach, do jakich może dojść podczas remontu, w pierwszej kolejności przychodzą na myśl zniszczenia powstałe bezpośrednio w skutek działań ekipy remontowej. Niestety, na tym nie kończy się potencjalna lista strat, przed którymi warto się ubezpieczyć. Znajdziemy na niej jeszcze działanie osób trzecich, uszkodzenie powstałe podczas przenoszenie mebli, awarie instalacji wynikające z przeciążeń czy po prostu zdarzenia losowe. Warto wypunktować sobie największe zagrożenia:
 • zniszczenie dachu, które może się zdarzyć podczas jego remontu, np. w skutek gradobicia, ulewnego deszczu, huraganu czy trąby powietrznej;
   
 • pękanie mrozowepodczas prac prowadzonych zimą, kiedy na dłużej wyłącza się ogrzewanie;
   
 • zalanie, które ogólnie jest najczęstszą przyczyną wypłaty odszkodowania z polisy mieszkaniowej, podczas remontu jest jeszcze bardziej prawdopodobne;
   
 • przepięciewywołane skokiem napięcia przy podłączaniu urządzeń wykorzystywanych do prac remontowych czy też działań na samej instalacji elektrycznej;
   
 • stłuczenieszyb drzwiowych, okiennych, luster czy elementów mebli podczas ich przenoszenia;
   
 • kradzież– niedomknięte drzwi lub okno to duża pokusa dla złodzieja, podobnie jak materiały budowlane pozostawione na klatce lub przed budynkiem;
   
 • wandalizm – remontowane mieszkania często są puste nocami, co ułatwia działanie wandalom.
 

Jaka polisa mieszkaniowa będzie odpowiednia na czas remontu?


Przy drobnych pracach remontowych zastosowanie ma klasyczna polisa mieszkaniowa, jednak przy remoncie kapitalnym może ona okazać się niewystarczająca. Wówczas konieczne będzie nabycie polisy dla domu w budowie.
 
Ubezpieczenie nieruchomości w budowie jest tańszą, ale jednocześnie uproszczoną wersją polisy mieszkaniowej. Chroni ona głównie mury i elementy stałe przed zdarzeniami losowymi. Najczęściej można ją poszerzyć o ruchomości domowe, do których zalicza się też materiały budowlane i narzędzia, a także o kradzież z włamaniem. Zdarzają się również oferty, które można uzupełnić o inne dodatki, ale wybór jest mniejszy, niż w przypadku klasycznych polis mieszkaniowych.
 
Jeśli mamy taką możliwość, to polisę dla mieszkania w remoncie – zarówno klasyczną, jak i dla nieruchomości w budowie – powinniśmy poszerzyć o kilka kluczowych dodatków:

 • przepięcie– trzeba zwrócić uwagę, jak ubezpieczyciel definiuje to ryzyko, ponieważ niektórzy uznają szkodę tylko wtedy, kiedy przepięcie będzie skutkiem wyładowania atmosferycznego;
   
 • kradzież z włamaniem– pod tym pojęcie należy rozumieć sytuację, w której złodziej dostał się do mieszkania lub domu np. wyłamując zamek czy wybijając szybę. Kluczowe jest zastosowanie siły lub narzędzi oraz pozostawienie wyraźnych śladów obecności przez intruza;
   
 • kradzież zwykła– to np. kradzież materiałów budowlanych z mieszkania, w którym były otwarte drzwi. Takie ryzyko oferuje tylko część towarzystw;
   
 • OC w życiu prywatnym– zabezpieczy nas finansowo na wypadek zniszczeń poczynionych na mieniu i zdrowiu osób trzecich, czyli np. od zalania mieszkania sąsiada czy uszkodzeń na klatce podczas przenoszenia mebli;
   
 • stłuczenie elementów szklanych– zabezpieczy nas finansowo na wypadek zniszczenia takich elementów, jak szyby okienne, przeszklone drzwi, płyta indukcyjna, akwarium, terrarium czy panele fotowoltaiczne;
   
 • ochrona prawna– czyli wsparcie specjalisty z zakresu prawa w prostych sytuacjach, takich jak chociażby konflikt na gruncie prawnym pomiędzy nami a firmą remontową;
   
 • Home Assistance– dostępne są różne pakiety tego typu, ale większość z nich zawiera darmowe naprawy drobnych usterek, co może się nam przydać bezpośrednio po remoncie.

Jakie towarzystwa ubezpieczają mieszkanie na czas remontu?


Na czas remontu ubezpieczymy się w praktycznie każdym towarzystwie, ale przy większych pracach remontowych będziemy raczej zmuszeni do nabycia polisy dla nieruchomości w budowie.
 
Na wypadek remontu możemy kupić polisę m. in. w Proamie, Generali, mtu24.pl, Link4 czy Warcie. Każdy z tych produktów jest jednak nieco inny. Różnice dostrzegalne są chociażby na poziomie cenowym czy listy wyłączeń odpowiedzialności. Niektórzy ubezpieczyciele oferują też specjalne dodatki istotne dla osób remontujących swoje cztery kąty, np. darmową infolinię remontowo-budowlaną.

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu – przykładowe oferty

Towarzystwo
Charakterystyka oferty
 
Proama
 • materiały budowlane zaliczane do mienia ruchomego;
 • darmowa infolinia remontowa;
 • wyłączone: będące w remoncie nieruchomości, jeśli prowadzona jest w nich działalność gospodarcza.
Generali
 • materiały budowlane zaliczane do mienia ruchomego;
 • wyłączone: będące w remoncie nieruchomości, jeśli prowadzona jest w nich działalność gospodarcza.
 • wyłączone: zniszczenia powstałe w skutek zapadania, osuwania lub przesuwania się ziemi, gdy są one skutkiem remont lub budowy.
Link4
 • ubezpieczenie chroni tylko przed szkodami powstałymi przy drobnych pracach remontowych, czyli jeśli nie dotyczą one instalacji, konstrukcji nośnej, poszycia dachowego;
 • wyłączone: zniszczenia powstałe podczas budowy, przebudowy, rozbudowy, montażu, remontu i rozbiórki (towarzystwo ubezpiecza przed nimi, ale tylko w ramach polisy dla nieruchomości w budowie).
Inter Polska
 • darmowa infolinia remontowa;
 • wyłączone: szkody powstałe podczas budowy, montażu, rozbudowy, przebudowy, prowadzenia prac naprawczych, remontowych i konserwacyjnych.
Mtu24.pl  
 • remont mieści się w definicji budowy.
Warta  
 • materiały budowlane zaliczane do mienia ruchomego.

Tabela 1. Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.


Ile zapłacimy za ubezpieczenie mieszkania na czas remontu?


Zanim przejdziemy do obliczeń, przypomnijmy, że na czas remontu może wystarczyć nam zwykła polisa mieszkaniowa, ale może być też wymagana polisa dla nieruchomości w budowie. Wszystko zależy od zakresu prac. Na potrzeby kalkulacji założyliśmy, że interesuje nas bardziej odświeżenie lokalu, czyli np. tapetowanie, malowanie, cyklinowanie podłóg czy wymiana kafelek. Jeśli chcielibyśmy przeprowadzić remont generalny, potrzebne by nam już było ubezpieczenie dla domu w budowie.
 
Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za polisę na czas drobnego remontu konkretnej nieruchomości: 50-metrowy lokal w Białymstoku o wartości rynkowej 350 000, w którym znajdują się ruchomości domowe warte 50 000 zł. Jeśli chodzi o zakres ochrony, to zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie murów, elementów stałych i mienia ruchomego przed zdarzeniami losowymi. Polisę uzupełniliśmy o OC w życiu prywatnym.
 
Średni koszt ubezpieczenia to 272 zł w skali roku. Oferty cenowe rozpoczynają się od 215 zł, a kończą na 336 zł, czyli skrajne propozycje dzieli 121 zł.
 
Za średnią stawkę 272 zł można zapewnić sobie solidną ochronę nie tylko na czas drobnego remontu, ale na cały rok, bo trudno się spodziewać, żeby prace remontowe przeciągnęły się na aż 12 miesięcy. Ubezpieczenie dla domu w budowie, które jest potrzebne przy remontach na szerszą skalę, powinno być jeszcze tańsze, ale trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że takie polisy mają z zasady zawężony zakres ochrony, czyli głównie mniejszą możliwość dokupienia dodatków.

Koszt ubezpieczenia mieszkania - w razie małego remontu

 
Towarzystwo
 
Zawartość polisy  Roczna składka
 Generali

home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
pakiet medyczny
 
 
242 zł
 
 Proama
 
home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
All Risk
 
 
340 zł
 
 Generali

home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 100 000 zł
NNW psa i kota
All Risk
 
 
380 zł
 
 Link4

home assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
 
 
464 zł
 
Benefia

home assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
All Risk
 
 
890 zł
 

 Tabela 2. Źródło: ubezpieczeniaonline.pl na podstawie kalkulacji 09.12.2021 r.


Jak wysokie odszkodowanie za szkodę podczas remontu mieszkania?


Kwota odszkodowania zależna jest od dwóch czynników: wielkości szkody oraz sumy ubezpieczenia (SU) ustalonej dla danego rodzaju mienia oraz zdarzenia. W niektórych sytuacjach rekompensata jest dodatkowo ograniczona zapisanym w OWU limitem odpowiedzialności.  
 
Sumy ubezpieczenie to maksymalne pułapy odszkodowania, które ustala się przy zawieraniu umowy polisowej. Powinny one jak najlepiej odzwierciedlać wartość danego mienia, żeby w momencie szkody całkowitej ubezpieczonemu w pełni zrekompensowano poniesione straty finansowe. SU ustala się indywidualnie dla każdego rodzaju mienia (mury, elementy stałe, ruchomości domowe, przedmioty specjalne) oraz dla OC w życiu prywatnym.
 
Jeśli SU są niższe, niż wartość mienia, do którego się odnoszą, mamy do czynienia z niedoubezpieczeniem. W tym przypadku płaci się nieco niższą składkę, ale przy szkodzie całkowitej ubezpieczony ponosi stratę. Zbyt wysokie SU generują z kolei wzrost składki, nie dając nic w zamian.
 
Może się zdarzyć, że proponowana przez towarzystwa wysokość odszkodowania nie odpowiada ubezpieczonemu. Może on wówczas odwołać się od tej decyzji. Dalszym krokiem jest już postępowanie sądowe.


Kiedy ubezpieczenie na czas remontu nie zadziała?


Sytuacje, w których odszkodowanie nie przysługuje, określa się mianem wyłączeń odpowiedzialności. Każde towarzystwo listę takich wyłączeń sporządza nieco inaczej, ale zawsze publikuje są w OWU polisy.
 
Wśród popularnych wyłączeń, istotnych w kontekście remontu, można wymienić:

 • szkody powstałe z winy ekipy remontowej (wówczas to ona ponosi odpowiedzialność finansową);
 • działania wykraczające poza normy prawa budowlanego;
 • zniszczenia powstałe w skutek działania niewykwalifikowanych robotników, jeśli istnieje obowiązek posiadania udokumentowanych kompetencji;
 • brak wymaganych przeglądów technicznych oraz należytej konserwacji;
 • niewłaściwe podłączenie i użytkowanie urządzeń domowych;
 • intencjonalne zniszczenia;
 • wynik rażącego niedbalstwa;
 • pękania mrozowe w nieogrzewanym budynku;
 • działania podejmowane pod wpływem substancji psychoaktywnych;
 • osuwanie i zapadanie się ziemi powstałe w skutek prac budowlanych i remontowych.


Gdzie kupić polisę dla remontowanego mieszkania?


Współcześnie najwygodniejszym sposobem na ubezpieczenie nieruchomości jest zakupienie polisy online. Właściwie wszystkie towarzystwa stwarzają taką możliwość.
 
Przed nabyciem ubezpieczenia warto upewnić się, czy jest ono atrakcyjne pod względem finansowym. Najprościej jest to zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeniowego. To darmowe narzędzie internetowe, które obsługuje się w sposób intuicyjny. Najpierw wprowadza się do niego dane nieruchomości, którą chcemy ubezpieczyć oraz parametry polisy (zakres ubezpieczenia). Po ich zatwierdzeniu ukazuje się przejrzysta tabela, w której możemy sprawdzić szczegóły poszczególnych ofert i porównać ich ceny, żeby później płynnie przejść do zakupu tej polisy, którą uznamy za najbardziej atrakcyjną.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisa mieszkaniowa przyda się bez względu na rozmiar prac remontowych, ale trzeba pamiętać o wybraniu właściwej opcji (budynek w budowie albo polisa mieszkaniowa). Ceny za takie ubezpieczenie można szybko i łatwo sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych, który zawiera oferty najpopularniejszych towarzystw. W kilka minut porównasz w nim polisy nawet kilkunastu ubezpieczycieli i w jednym miejscu znajdziesz ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb.

To warto wiedzieć
1. Rozpoczęcia prac remontowych nie musimy zgłaszać swojemu ubezpieczycielowi

2. Jeśli remont narusza konstrukcję budynku, należy wykupić ubezpieczenie nieruchomości w budowie

3. Przy mniejszych remontach wystarczy dotychczasowa polisa lub zakup standardowej (dla lokalu zamieszkałego)

4. Polisa remontowa przyda się na wypadek zalania mieszkania z dołu czw razie konieczności wezwania fachowca do usterki
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy