Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie pomostowe - ile kosztuje i do kiedy opłacać?

Ci, którzy planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinni wiedzieć, że będą musieli wykupić ubezpieczenie pomostowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia pomostowego, bo może ono zwiększyć koszty kredytu nawet o 2,5% w skali miesiąca.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie pomostowe to jeden z dodatkowych kosztów, z jakimi trzeba się liczyć przy kredycie hipotecznym. Nazwa tego ubezpieczenia nie jest zbyt jasna, dlatego przed zaciągnięciem pożyczki na dom lub mieszkanie, warto sprawdzić, na czym polega taka polisa oraz z jakimi dokładnie kosztami się wiąże.

 

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe to polisa, która przy kredycie hipotecznym wymagana jest przez bank. To forma zabezpieczenia dla banku na czas uprawomocnienia wpisu do księgi wieczystej – głównej formy zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności klienta. Uprawomocnienie wpisu do księgi wieczystej trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, jednocześnie bank już od momentu podpisania umowy na kredyt hipoteczny zobowiązany jest do wypłaty pieniędzy.

Ubezpieczenie pomostowe jest dla banku gwarancją otrzymania odszkodowania na wypadek, gdyby okazałoby się, że wpis do księgi wieczystej jest niemożliwy, a kredytobiorca nie wywiązałby się z obowiązku spłaty kredytu. 

Ubezpieczenie pomostowe oparte jest na krótkoterminowej umowie. Koszty ubezpieczenia pomostowego pokrywa zawsze kredytobiorca. 

 

Kiedy ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie pomostowe to jeden z elementów całego procesu zaciągania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Każdy, kto decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie, które nie jest jeszcze jego własnością, będzie miał obowiązek zakupu ubezpieczenia pomostowego. 

Wyjątkiem są przypadki kredytów hipotecznych zabezpieczonych nieruchomością, która jest już naszą własnością, wówczas bank nie musi już zabezpieczać się ubezpieczeniem pomostowym. W takich przypadkach umowa na kredyt hipoteczny konstruowana jest tak, aby pieniądze zostały wypłacone dopiero po uprawomocnieniu wpisu w księdze wieczystej.

Ubezpieczenie pomostowe to nie jedyna polisa wymagana przez banki przy kredycie hipotecznym, kredytobiorca ma także obowiązek wykupienia polisy mieszkaniowej, która zabezpiecza nieruchomość pod kredyt na wypadek wielu różnych zdarzeń losowych, tj. pożar czy zalanie. Zwykle banki wymagają podstawowej polisy mieszkaniowej.

 

Jak działa ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe chroni tylko bank, nie jest żadną ochroną dla kredytobiorcy. W ramach ubezpieczenia pomostowego, bank – w przypadku, gdyby wpis w księdze wieczystej nie został uprawomocniony – jest finansowo zabezpieczony i jeśli kredytobiorca odmówi spłaty kredytu, będzie mógł liczyć na odszkodowanie z polisy.

Opłaty za ubezpieczenie pomostowe banki uwzględniają zazwyczaj w podwyższonym oprocentowaniu. Czasem zdarza się, że koszt ubezpieczenia pomostowego naliczany jest przez bank w formie jednorazowej kwoty, której wysokość stanowi wyznaczony odsetek zwrotu kredytu hipotecznego.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe?

To, ile będzie kosztować ubezpieczenie pomostowe, zależy od kilku czynników, przede wszystkim od kwoty kredytu hipotecznego oraz od oprocentowania kredytu. Lecz koszt ubezpieczenia pomostowego zależy też od polityki banku – ceny są różne w poszczególnych bankach. Zwykle opłaty za ubezpieczenie pomostowe to od 1% do 2,5%. 

Warto pamiętać, że im dłużej będzie trwało uprawomocnienie wpisu w księdze wieczystej, tym dłużej będzie musiało działać ubezpieczenie pomostowe i tym wyższe będą nasze koszty. 

 

Jak obliczyć koszt ubezpieczenia pomostowego?

Koszty ubezpieczenia pomostowego możemy wyliczyć za pomocą kalkulatora kredytowego. Potrzebne będą następujące dane:

 • kwota kredytu hipotecznego,
 • oprocentowanie kredytu,
 • wysokość raty kredytu, 
 • czas na spłatę kredytu.
PRZYKŁAD UBEZPIECZENIA POMOSTOWEGO
Przy kredycie na 25 lat, w wysokości 250 tys. zł, z oprocentowaniem 5,82%, miesięczna rata kredytu wyniesie 1583,35 zł. Jeśli jednak dodamy do tego 1% - wysokość marży ubezpieczenia pomostowego – koszt kredytu hipotecznego wzrośnie do 1738,35 zł miesięcznie. Zatem, w tym przypadku, koszt ubezpieczenia pomostowego to 155 zł miesięcznie.

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, warto porównać oferty różnych banków, biorąc pod uwagę koszt ubezpieczenia pomostowego. Jeśli oczekiwanie na uprawomocnienie wpisu w księdze wieczystej wydłuży się, a koszt ubezpieczenia pomostowego jest wysoki, możemy za kredyt hipoteczny ponieść znacznie wyższe koszty niż z początku zakładaliśmy. 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Od kiedy jest ważne ubezpieczenie pomostowe?

Umowa na ubezpieczenie pomostowe podpisywana jest jednocześnie z umową na kredyt hipoteczny i od tego też momentu ubezpieczenie pomostowe zaczyna działać. 

Ubezpieczenie pomostowe traci ważność w momencie, gdy wpis do hipoteki zostanie uprawomocniony, wówczas składki na ubezpieczenie pomostowe nie są już naliczane, a więc oprocentowanie kredytu zostaje pomniejszone o ten koszt.

 

Czy bank zwraca koszt za ubezpieczenie pomostowe?

Koszty ubezpieczenia pomostowego, które musi ponosić kredytobiorca, po tym jak polisa przestanie działać, są zatrzymane, ale nie są zwracane.

Może się zdarzyć, że pomimo uzyskania uprawomocnienia wpisu do księgi wieczystej opłaty za ubezpieczenie pomostowe nadal naliczane są przez bank, wówczas kredytobiorca ma prawo wnioskować o zwrot nadpłaconego ubezpieczenia pomostowego, a bank ma obowiązek zwrócić pieniądze. 

WAŻNE!
Na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconych kosztów kredytu hipotecznego, kredytobiorca ma 10 lat. Po upływie tego czasu sprawa zostaje przedawniona i nie można już odzyskać pieniędzy.  

 

Przykłady ubezpieczenia pomostowego w bankach

Koszty ubezpieczenia pomostowego w ofercie poszczególnych banków są inne. 

Sprawdziliśmy, ile wynosi ubezpieczenie pomostowe w najpopularniejszych bankach. 

 • Ubezpieczenie pomostowe ING - +0,05 %
 • Ubezpieczenie pomostowe PKO BP - +0,9 %
 • Ubezpieczenie pomostowe Millenium - 1% 
 • Ubezpieczenie pomostowe mBank - 1,5 %
 • Ubezpieczenie pomostowe Alior Bank - + 2,5 %

Jak widać, stawki ubezpieczenia pomostowego dość mocno różnią się w poszczególnych bankach – warto je porównać jeszcze przez podpisaniem umowy na kredyt hipoteczny, bo wysoka stawka za ubezpieczenie pomostowe może znacznie podwyższyć koszty kredytu hipotecznego.

To, ile wyniosą wszystkie koszty kredytu hipotecznego w różnych bankach, możemy łatwo porównać w kalkulatorze kredytu hipotecznego – to wygodne narzędzie online, dzięki któremu w 3 minuty sprawdzimy oferty nawet w 20 bankach. 

Zdarza się, że bank wyraźnie podwyższa koszty dodatkowe kredytu hipotecznego, takie jak ubezpieczenie pomostowe czy polisa mieszkaniowa, lecz jednocześnie nalicza niską prowizję za udzielenie kredytu i niską marżę w pozostałym okresie spłaty pożyczki. Wśród ofert kredytów hipotecznych możemy znaleźć też takie, w których składki na ubezpieczenia są niskie, ale warunki finansowania nie są trakcyjne. Z tego powodu opłacalność kredytu hipotecznego zawsze trzeba oceniać całościowo – Michał Ratajczak, ekspert w ubezpieczeniaonline.pl.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie do kredytu hipotecznego?

Przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego ubezpieczenie pomostowe zwykle jest obowiązkowe i nie mamy wpływu na jego koszt, bo narzuca go bank. Jednocześnie jednak, ubezpieczenie mieszkania, które również wymagane jest przez banki przy kredycie hipotecznym, możemy znaleźć samodzielnie – nie mamy obowiązku godzić się na polisę mieszkaniową zaoferowaną przez bank.

W kalkulatorze polis mieszkaniowych możemy szybko i łatwo porównać ze sobą nawet 20 ofert różnych TU i wybrać takie ubezpieczenie mieszkania, które będzie dla nas najlepsze i najtańsze. 

Analiza warunków kredytu hipotecznego nie wydaje się rzeczą łatwą, ale dobry kalkulator kredytu hipotecznego oraz kalkulator polis mieszkaniowych znacznie ułatwią nam to zadanie. 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie pomostowe to zabezpieczenie dla banku przy kredycie hipotecznym, zawierane na czas oczekiwania uprawomocnienia wpisu do księgi wieczystej

2. Po uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej ubezpieczenie pomostowe przestaje działać i opłata za nie jest już pobierana przez bank

3. Ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe przy kredycie hipotecznym dla tych kredytobiorców, którzy zabezpieczają kredyt nieruchomością, która nie jest jeszcze ich własnością

4. To, ile będzie kosztować ubezpieczenie pomostowe, zależy od polityki banku – zwykle ubezpieczenia pomostowe wynoszą od 1% do 2,5%, ale można znaleźć też tańsze oferty

FAQ Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie pomostowe

 1. Do którego momentu muszę płacić składkę ubezpieczenia pomostowego?

  Składkę na ubezpieczenie pomostowe należy opłacać do momentu uprawomocnienia wpisu w księdze wieczystej, gdy to się stanie, ubezpieczenie pomostowe przestaje działać i bank automatycznie przestaje naliczać te koszty.

 2. Jak najszybciej przestać płacić ubezpieczenie pomostowe?

  Kredytobiorca nie ma wpływu na długość trwania ubezpieczenia pomostowego. To, jak długo będzie trzeba opłacać składki na ubezpieczenie pomostowe, zależy od długości trwania procesu uprawomocnienia wpisu w księdze wieczystej – czas ten jest różny i zależy od sądu, w którym złożony został taki wniosek, oraz od stopnia skomplikowania sprawy.

 3. Do czego służy bankom ubezpieczenie pomostowe?

  Ubezpieczenie pomostowe zabezpiecza bank na wypadek, gdyby wpis do hipoteki w księdze wieczystej okazał się niemożliwy. Czas oczekiwania na uprawomocnienie wpisu w księdze wieczystej, po tym jak bank wypłaci już pieniądze kredytobiorcy, jest momentem, w którym bank ponosi ryzyko transakcji.

 4. Czy mogę uniknąć zapłacenia ubezpieczenia pomostowego?

  Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość niebędąca jeszcze naszą własnością, ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe. Lecz jeśli zabezpieczamy kredyt hipoteczny domem lub mieszkaniem, którego jesteśmy właścicielem, bank przygotuje umowę, w której pieniądze zostaną wypłacone już po uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej i ubezpieczenie pomostowe nie będzie potrzebne.

 5. Co się stanie, jeśli nadpłacę ubezpieczenie pomostowe?

  Jeśli kredytobiorca opłacał ubezpieczenie pomostowe już po jego zakończeniu, może ubiegać się o zwrot nadpłaconych kosztów. W tym celu należy złożyć wniosek w banku.

 6. Do kiedy mogę ubiegać się o zwrot nadpłaconego ubezpieczenia pomostowego?

  O zwrot nadpłaconego ubezpieczenia pomostowego można ubiegać się w ciągu 10 lat od momentu zaistnienia sytuacji, po tym czasie sprawa będzie przedawniona i nie można będzie już odzyskać pieniędzy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia