Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 4 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zakup mieszkania pod kredyt jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. I nic w tym dziwnego. Taka inwestycja wymaga środków na poziomie kilkuset tysięcy. Mało kto dysponuje taką gotówką, żeby można było zakupić nieruchomość bez zaciągania zobowiązań.

 

Mieszkanie należy więc odpowiednio zabezpieczyć. W razie nieszczęśliwego zdarzenia można utracić mieszkanie (np. na skutek pożaru), a kredyt nadal trzeba będzie spłacać. Taka sytuacja powoduje, że człowiek nie ma dachu nad głową ani zdolności kredytowej – ma za to pieniądze do oddania. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny


Zazwyczaj na dwa sposoby odbywa sięubezpieczenie mieszkania pod kredyt. Z jednej strony to klient decyduje się ubezpieczyć mieszkanie na sto procent jego wartości właśnie po to, by w razie zdarzenia zyskać pieniądze, które pozwolą to mieszkanie odbudować i wyremontować. Z drugiej strony może być tak, że to bank wymaga takiego zabezpieczenia.

W związku z tym, że mieszkanie stanowi jednocześnie zabezpieczenie kredytu bank może postawić warunek jego ubezpieczenia. W takiej sytuacji ubezpieczenie domu pod kredyt jest kupowane według wskazań i zaleceń banku, a beneficjentem polisy jest sam bank. Można to załatwić poprzez dokonanie specjalnej cesji z ubezpieczenia właśnie na bank.  


Korzyści z ubezpieczenia mieszkania


Ubezpieczenie mieszkania niesie ze sobą wiele korzyści, niezależnie od tego, czy jest ono wykupione z dodatkową cesją na bank, czy bez tego rozwiązania. Warto się zastanowić, jakie są te korzyści, być może ich kalkulacja okaże się wystarczającym powodem do tego, by jednak takie rozwiązanie dla siebie wykupić.

Najbardziej korzystne rozwiązanie toubezpieczenie do kredytu hipotecznego w banku. Banki bardzo często oferują atrakcyjne zniżki dla klientów, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie. Może to być obniżona marża lub nieco obniżona prowizja dla klienta, który ubezpieczy mieszkanie. To konkretna i odczuwalna korzyść, która przejawia się w często dość dużych oszczędnościach.

Jeżeli chodzi o samą możliwość skorzystania z takiego ubezpieczenia, tu sprawa wygląda nieco inaczej. Z ubezpieczenia ruchomości znajdujących się w domu, klient może swobodnie i spokojnie korzystać. Jeżeli więc doszłoby do zdarzenia ubezpieczeniowego, na skutek którego zniszczone są tylko ruchomości, bank nie ma tu nic do rzeczy i wypłata odszkodowania przekazywana jest klientowi, ten zaś możne ją dowolnie i swobodnie wykorzystać. 


Kredyt hipoteczny a cesja


Cesja na bank oznacza tyle, że to bank jest ostatecznym decydentem, odnośnie pieniędzy, które należą się z odszkodowania. Oczywiście, w umowie cesji można określić też pewne widełki tolerancji. Jeżeli na przykład dom zostanie uszkodzony, ale w stopniu takim, że można go wyremontować i doprowadzić do poprzedniego stanu, wówczas pieniądze można wypłacić właścicielowi mieszkania, by naprawił szkody.

W przypadku podobnych ustaleń ubezpieczyciel nie kontaktuje się nawet z bankiem, tylko od razu wypłaca wartość, na jaką szkoda została wyceniona, a jaka jest zwolniona z działania cesji i właściciel może przystąpić do remontu. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której dom całkowicie spłonie i ubezpieczyciel będzie zmuszony wypłacić całą wartość ubezpieczenia, wtedy taka informacja przekazywana jest do banku, a bank wylicza należną kwotę dla siebie. Dlaczego? Ponieważ bank może pobrać maksymalnie tyle, ile kredytu pozostało do spłacenia. Jeżeli do spłaty pozostało 80% kredytu, to taką kwotę z ubezpieczenia pobierze bank. Jeżeli jednak pozostało zaledwie 20%, to również tylko te 20% zostanie pobrane. To bardzo dobre rozwiązanie dla klienta. Chroni go przed sytuacją, w której pozostaje on bez mieszkania, a z kredytem. Dzięki temu, nawet jeżeli pozostaje bez mieszkania, to kredyt ma całkowicie spłacony.

Jak wspomniano jednak, banki w przypadku niewielkich zdarzeń rezygnują z wypłaty dla siebie przekazując pieniądze właścicielowi, by ten naprawił zaistniałe w domu szkody. Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego w banku, choć chroni bank w pierwszej kolejności jest też niebywale korzystne dla samego klienta. Kupując ubezpieczenie mieszkania kredyt hipoteczny staje się mniej groźny.


   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
542809
5
9
8
8
7
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy