Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 38 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?

Niewielu z nas może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Jeśli już zdecydujemy się na kredyt na mieszkanie, warto je ubezpieczyć. Jest to zwykle wymogiem w bankach udzielających kredytów hipotecznych.

 

Mieszkanie należy odpowiednio zabezpieczyć przed różnymi ryzykami. W razie nieszczęśliwego zdarzenia może ono zostać zniszczone (np. na skutek pożaru), a raty kredytu nadal trzeba będzie spłacać. Taka sytuacja powoduje, że człowiek nie ma dachu nad głową ani zdolności kredytowej – ma za to pieniądze do oddania i perspektywę wielu lat spłaty długu. Wcale nie musi tak być. 
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

W związku z tym, że mieszkanie stanowi jednocześnie zabezpieczenie kredytu bank może postawić warunek jego ubezpieczenia. W takiej sytuacji ubezpieczenie domu pod kredyt jest kupowane według wskazań i zaleceń banku, a beneficjentem polisy jest sam bank. Można to załatwić poprzez dokonanie specjalnej cesji z ubezpieczenia właśnie na bank.  
 

Kredyt i polisa – o tym pamiętaj

Bancassurance współpraca pomiędzy bankiem a firmą ubezpieczeniową, pozwalająca na oferowanie klientom bezpośrednio w banku, pod własną marką, polis ubezpieczeniowych
Cesja przepisanie praw z umowy ubezpieczenia domu pod kredyt na kredytodawcę-bank, który staje się cesjonariuszem, a ubezpieczający – cedentem. Na wypadek wypłaty odszkodowania pieniądze trafią na konto banku
Kredyt hipoteczny kredyt udzielany przez bank z zabezpieczeniem w postaci hipoteki wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku
Ubezpieczenie nieruchomości ubezpieczenie majątkowe, którego przedmiotem jest nieruchomość klienta. Może obejmować ono ubezpieczenie murów – od ognia i innych zdarzeń losowych – jak i ubezpieczenie również wszelkich ruchomości w mieszkaniu
Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt wymagane dodatkowe zabezpieczenie do kredytu hipotecznego
Polisa dokument potwierdzający fakt zawarcia ubezpieczenia i wszelkie jego warunki

Oprac. ubezpieczeniaonline.plUbezpieczenie do kredytu – to konieczne?


Banki udzielające kredytów hipotecznych najczęściej wymagają, aby kredytobiorca wykupił równocześnie ubezpieczenie mieszkania pod kredyt. Ubezpieczenia nieruchomości przeznaczone są również dla wszystkich tych osób, które są właścicielami domów czy mieszkań.

Z jednej strony to klient może zdecydować się ubezpieczyć mieszkanie na sto procent jego wartości właśnie po to, by w razie zdarzenia zyskać pieniądze, które pozwolą to mieszkanie odbudować i wyremontować. Z drugiej strony może być tak, że to bank wymaga takiego zabezpieczenia.

W związku z tym, że mieszkanie stanowi jednocześnie zabezpieczenie kredytu, bank może postawić warunek jego ubezpieczenia. W takiej sytuacji ubezpieczenie domu pod kredyt jest kupowane według wskazań i zaleceń banku, a beneficjentem polisy jest sam bank.

Można to załatwić poprzez dokonanie specjalnej cesji z ubezpieczenia właśnie na ten bank. Ubezpieczenie domu pod kredyt można wykupić samemu, w dowolnie wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym lub w banku, który udziela kredytu.

 

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Cesja do kredytu – to nic trudnego


Cesja na bank oznacza tyle, że to bank jest ostatecznym beneficjentem pieniędzy z odszkodowania. Oczywiście w umowie cesji można określić też pewne widełki tolerancji. Jeżeli na przykład dom zostanie uszkodzony, ale w stopniu takim, że można go wyremontować i doprowadzić do poprzedniego stanu, wówczas pieniądze można wypłacić właścicielowi mieszkania, by naprawił szkody i tym samym przywrócił wartość nieruchomości z ustanowioną hipoteką.

W przypadku podobnych ustaleń ubezpieczyciel nie kontaktuje się nawet z bankiem, tylko od razu wypłaca wartość, na jaką szkoda została wyceniona, a jaka jest zwolniona z działania cesji, i właściciel może przystąpić do remontu. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której dom całkowicie spłonie i ubezpieczyciel będzie zmuszony wypłacić całą wartość ubezpieczenia, wtedy taka informacja przekazywana jest do banku, a bank wylicza należną kwotę dla siebie.

Dlaczego? Ponieważ może pobrać maksymalnie tyle, ile kredytu pozostało do spłacenia. Jeżeli do spłaty pozostało 80% kredytu, to taką kwotę z ubezpieczenia pobierze bank. Jeżeli jednak pozostało zaledwie 20%, to również tylko te 20% zostanie pobrane. To bardzo dobre rozwiązanie dla klienta. Chroni go przed sytuacją, w której pozostaje bez mieszkania, a z kredytem. Kredyt zostanie spłacony w ramach cesji z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego w banku, choć chroni bank w pierwszej kolejności, jest też niebywale korzystne dla samego klienta. Gdy kupujemy ubezpieczenie mieszkania, kredyt hipoteczny staje się mniej groźny i ryzykowny.

Infografika - Jak działa cesja na bank

 

Ubezpieczenia mieszkania – jakie korzyści?


Ubezpieczenie mieszkania niesie ze sobą wiele korzyści dla ubezpieczonych, bez względu na to, czy mieszkanie jest kupione na kredyt z banku i stanowi jego zabezpieczenie, wraz z polisą ubezpieczeniową, czy też jest ono własnością danej osoby. Zabezpiecza jej majątek przed różnymi ryzykami, związanymi z działaniem sił natury czy osób trzecich. Zakresem ubezpieczenia można objąć w wariancie podstawowym tylko mury i dach nieruchomości, a w wariancie rozszerzonym również ruchomości i stałe elementy domu.

Banki wymagają z reguły, aby zabezpieczyć kredyt hipoteczny dodatkowo ubezpieczeniem do kredytu, ale w wersji podstawowej. Ubezpieczenie powinno chronić nieruchomość od ognia i innych zdarzeń losowych, a z takiej polisy dokonywana jest cesja praw na bank. Jeśli doszłoby na przykład do pożaru i nieruchomość by spłonęła, to bank otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela. W sytuacji gdy po spłacie zaciągniętego kredytu cokolwiek pozostanie z odszkodowania, pieniądze są zwracane właścicielowi.

Może on również zdecydować się na rozszerzony wariant ubezpieczenia i objąć ochroną ubezpieczeniową ruchomości znajdujące się w jego domu. Jeśli więc dojdzie do włamania i kradzieży np. drogiego sprzętu RTV, to wtedy odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio poszkodowanemu ubezpieczonemu, a nie bankowi.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Gdzie kupić ubezpieczenie domu do kredytu?

Mamy do wyboru dwie opcje ubezpieczenia domu do kredytu – kupić polisę bezpośrednio w banku, w którym zaciągamy kredyt, lub znaleźć samodzielnie ubezpieczyciela. Jednak zdarza się, że banki oferują atrakcyjne zniżki dla klientów, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie. Może to być obniżona marża lub nieco obniżona prowizja dla klienta, który ubezpieczy mieszkanie. To konkretna i odczuwalna korzyść, która przejawia się w często dość dużych oszczędnościach.

Współpraca banku z towarzystwem ubezpieczeniowym określana jest jako Bancassurance. W jej ramach bank może oferować polisy sygnowane jego nazwą handlową, z różnym zakresem ochrony ubezpieczeniowej. W większości banków udzielających kredytów hipotecznych ubezpieczenie nieruchomości do kredytu jest obowiązkowe, ale klient nie musi decydować się na ofertę z banku.

Zakup ubezpieczenia w banku jest rozwiązaniem wygodnym, ale niekoniecznie najtańszym dla klienta. Dlatego warto porównać ze sobą różne opcje ubezpieczenia, zakresy ochrony i wysokości składek ubezpieczeniowych, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Często może być ona tańsza od tej, którą zaoferował bank.

 

Ubezpieczenie domu pod kredyt – ile to kosztuje?

Polisa ubezpieczenia domu pod kredyt może pociągać za sobą składkę w różnej wysokości. Wszystko zależy od takich parametrów, jak:

 • lokalizacja nieruchomości;
 • wartość nieruchomości;
 • powierzchnia domu;
 • liczba szkód w poprzednich latach;
 • fakt ubezpieczenia domu w poprzednich latach;
 • istnienie dodatkowych zabezpieczeń, jak alarm;
 • wiek ubezpieczającego;
 • konieczność cesji na bank.

Porównajmy zatem oferty ubezpieczenia domu pod kredyt, gdy dysponujemy nieruchomością o powierzchni 90 mkw wartą 450 tys. zł, domem o powierzchni 110 mkw wartym 550 tys. zł lub domem o powierzchni 130 mkw wartym 750 tys. zł.

W przypadku domu o powierzchni 90 mkw i wartości 450 tys. zł, jeśli chcemy go ubezpieczyć z cesją dla banku, pod kredyt, musimy liczyć się z minimalną składką roczną w wysokości:

 • 269 zł w Link4 przy ubezpieczeniu Dom, w przypadku wyboru wariantu S, ubezpieczenia wyłącznie murów od ognia i innych zdarzeń losowych, oraz 392 zł przy wyborze wariantu L z ubezpieczeniem także ruchomości w domu;
 • 297 zł w Concordia DOM w przypadku wyboru podstawowego ubezpieczenia oraz 411 zł w ofercie zakładającej ubezpieczenie nie tylko murów, ale również ruchomości w domu.

Gdy do porównania weźmiemy dom wolnostojący o powierzchni 110 mkw i o wartości 550 tys. zł, oferty w wariancie S podstawowym i L rozszerzonym będą kosztować:

 • wariant S – 363 zł w Concordia DOM, 541 zł w InterPolska,
 • wariant L – 477 zł w Concordia DOM, 706 zł w InterPolska.

Dom wolnostojący o powierzchni 130 mkw i o wartości 750 tys. zł ubezpieczymy pod kredyt:

 • wariant S – 495 zł w Concordia Dom, 727 zł w InterPolska,
 • wariant L – 609 zł w Concordia Dom, 892 zł w InterPolska.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie mieszkania czy domu pod kredyt jest dodatkowym zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego

2. Polisę ubezpieczenia nieruchomości pod kredyt można wykupić w banku lub w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym

3. Cena polisy zależy w dużej mierze od tego, jaki jest zakres ubezpieczenia – ubezpieczenie podstawowe, wyłącznie murów nieruchomości, czy też ubezpieczenie rozszerzone, wraz z ubezpieczeniem ruchomości

4. Cesja z polisy ubezpieczenia nieruchomości pod kredyt polega na przepisaniu praw z polisy na bank celem zabezpieczenia kredytu

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

WITOLD

2021-11-26 22:20:46

WITAM Chciałbym ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt hipoteczny, kupiłem częściowo z własnych pieniędzy a drugą część pożyczyłem z banku. Wartość mieszkania to 360 000 zł, hipoteka opiewa na kwotę 170 000 i teraz mam takie pytanie. Jeśli wykupię polisę pod samą cesje na kwotę 170 000 i np. mieszkanie spłonie, nie będzie się nadawało do remontu to ubezpieczalnia wypłaci bankowi 170 000 a co będzie ze mną ? Zostanę bez mieszkania i pieniędzy - czy w tej sytuacji powinno się wykupić druga polisę bez cesji, na 360 000 zł aby w takiej sytuacji otrzymać pieniądze na drugie mieszkanie ? Prosiłbym o informacje bo mam dylemat i nie bardzo wiem jak rozwiązać moje obawy. Pozdrawiam Witek

Odpowiedź Redakcji

2021-12-02 10:24:23

W takiej sytuacji proponujemy dwa rozwiązania. Zakup osobnych polis (jedna z cesją, druga bez cesji) i wpisanie do każdej odpowiedniej sumy ubezpieczenia, czyli 170 000 zł i 190 000 zł. Albo zakup tylko jednej polisy z cesją na SU 360 000 zł. W razie szkody całkowitej, bank i tak zabierze dla siebie tylko tę część, która dalej nie została spłacona jako własne zabezpieczenie.

Powrót do listy
3
9
8
2
7
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy