Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Wynajem to nie tylko czysty zysk, lecz spore ryzyko strat materialnych, dlatego zarówno właściciele, jak i najemcy powinni posiadać dobrą polisę mieszkaniową.

Z wynajmu mieszkań na początku 2017 roku korzystało 2 mln Polaków, a według ostrożnych prognoz portalu Money.pl liczba ta miała do końca roku wzrosnąć o kolejne 200 tys. Jaka jest ona pod koniec 2018 roku – nie wiadomo, gdyż wiele osób wynajmuje mieszkania „na czarno”. Sądząc jednak po liczbie zatrudnianych obecnie obcokrajowców, przede wszystkim Ukraińców i Białorusinów, oraz młodych ludzi z Polski i nie tylko, którzy napływają do dużych miast, by studiować i pracować, rynek wynajmu ma się świetnie i wynosi dużo więcej niż 5%.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Potwierdzają to statystyki dotyczące sprzedaży mieszkań. Według raportu firmy Deloitte ponad 60% osób kupujących mieszkania w dużych miastach robi to w celach inwestycyjnych, po to by je potem wynajmować. Zysk z wynajmu jest bowiem 3-4-krotnie większy niż z np. lokaty. Bogaci Polacy nie chcą więc trzymać pieniędzy w bankach, lecz wolą zainwestować je w nieruchomości, najczęściej jedno- lub dwupokojowe mieszkania.

 

Dlaczego warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?


Każdy, kto wynajmował kiedyś mieszkanie wie doskonale, że nie jest to łatwy i przyjemny zarobek. Bardzo trudno o stałych i uczciwych najemców, najczęściej mieszkania wynajmują młode uczące się lub pracujące osoby, które zamieszkują po dwie lub trzy w pokoju. Siłą rzeczy rotacja bywa spora, a nie każdy ma szczęście do schludnych studentek medycyny, które „zakuwają” dniami i nocami. Problemem są zbyt suto nakrapiane imprezy lub nieodpowiedzialne zachowania, w wyniku których może dojść nie tylko do zniszczenia mienia ruchomego, ale również wyposażenia i elementów stałych mieszkania.

Jeszcze większym ryzykiem są kradzieże i dewastacje, zwłaszcza jeśli przez lokum przewija się wiele osób. Zawsze należy też brać pod uwagę takie nieprzewidziane ryzyka, jak pożar czy zalanie. Zamiast spodziewanych zysków właściciel może więc mieć problem z ciągłym doinwestowywaniem mieszkania.


Jak zabezpieczyć mieszkanie pod wynajem?


Sposobem na uniknięcie tych kłopotów jest kaucja od najemcy, ale jeśli jest ona zbyt wysoka, może być problem ze znalezieniem chętnych do najmu. Ważnym elementem ochrony jest też umowa najmu, którą warto spisać, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością opłacenia podatku. Właściciele nieprowadzący działalności gospodarczej mogą to zrobić dwojako:
 • opłacając podatek ryczałtowy w wys. 8,5%
 • opłacając podatek na zasadach ogólnych – 18 lub 32%
Jednak niezbędnym elementem chroniącym zarówno właściciela mieszkania, jak i najemcę, jest dobra polisa mieszkaniowa, którą każdy z nich może wykupić u innego, wybranego przez siebie ubezpieczyciela.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie dla właściciela mieszkania


Właściciel mieszkania przed wyborem ubezpieczenia powinien określić:

Co w mieszkaniu będzie chronione polisą:
 •  mury,
 • elementy konstrukcji,
 • wyposażenie
 • mienie ruchome.
Od tego wyboru zależeć będzie zarówno wysokość składki, jak o kompleksowość ochrony, np. ubezpieczenie murów i elementów konstrukcji to absolutnie podstawowa wersja ubezpieczenia, która nie zabezpieczy mieszkania np. w przypadku kradzieży i aktów wandalizmu, a w razie pożaru czy powodzi nie zapewni zwrotu kosztów np. za zniszczone panele podłogowe czy sprzęt AGD.

Od jakich ryzyk chce się ubezpieczyć:
 • pożar,
 • zalanie,
 • huragan,
 • gradobicie,
 • przepięcie,
 • włamanie i kradzież,
 • dewastacja,
 • stłuczenie szyb i elementów szklanych,
 • wyrządzenie szkody na zdrowiu lub mieniu osobie trzeciej,
 • assistance.

Część tych ryzyk jest zawarta w określonych wariantach polisy mieszkaniowej, a inne (zazwyczaj stłuczenia szyb, assistance domowe, obejmujące pomoc hydraulika, ślusarza itp. i OC) ubezpieczymy, wykupując ubezpieczenia dodatkowe.

Na jakiej zasadzie będzie szacowana wartość odszkodowania
 • na podstawie wartości rynkowej nieruchomości,
 • na podstawie wartości rzeczywistej,
 • na podstawie wartości odtworzeniowej.
Ta ostatnia opcja jest szczególnie polecana w przypadku mieszkań starszych. Może się bowiem zdarzyć, że po uwzględnieniu amortyzacji wyposażenia wysokość odszkodowania, jeśli nieruchomość straciła na wartości, będzie zbyt mała, by stanowić realną pomoc w razie konieczności remontu.

Dopiero po uwzględnieniu swoich oczekiwań wobec polisy właściciel mieszkania powinien przystąpić do jej wyboru – tu pomocne okażą się porównywarki internetowe wraz z kalkulatorem symulującym wysokość składki. Warto podkreślić, że dobre ubezpieczenie mieszkania można kupić już za 200-300 zł rocznie – to mała kwota w porównaniu z nakładami, jakie trzeba ponieść w razie nieszczęśliwego zdarzenia.


Ubezpieczenie dla najemcy mieszkania


Najemca jest tylko najemcą, nie może więc ubezpieczyć nieruchomości w takim zakresie, w jakim zrobi to właściciel mieszkania. Podpisuje jednak umowę najmu i/lub płaci kaucję, odpowiada więc za straty materialne, do których dojdzie z jego winy, nawet jeśli przyczynił się do tych strat nieumyślnie.

Najważniejsze ryzyka, od jakich powinien ubezpieczyć się najemca, to:
 • kradzież z włamaniem – może spowodować nie tylko stratę mienia własnego, ale również mienia będącego elementem wyposażenia mieszkania (sprzęt AGD, telewizor), skutkiem włamania są też często uszkodzone drzwi lub okno i szkody dewastacyjne.
 • szkody na mieniu lub zdrowiu osób trzecich do których doszło z winy najemcy.
 • ryzyko następstw nieszczęśliwych wypadków
 • assistance.
Warto pamiętać, że polisa mieszkaniowa może być uzupełnieniem umowy wynajmu mieszkania, zwłaszcza jeśli jest ona podpisana na dłuższy czas i mieć inne zakresy ochrony dla każdej ze stron. Jeśli więc traktujemy wynajem mieszkania jako nasz długofalowy plan na dodatkowy zarobek lub sposób na samodzielne mieszkanie – warto o nią zadbać.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisa mieszkaniowa ma inny zakres ochrony dla właściciela mieszkania i wynajmującego, choć podpisując umowę najmu można traktować ją jako dobre uzupełnienie umowy, podobnie jak kaucję

2. Przy wyborze polisy sugerujmy się nie tylko zakresem, ale też sumą ubezpieczenia – powinna ona pozwolić na pełną likwidację szkody

3. Dla najemcy polisa jest ważna szczególnie przy najmie długookresowym

4. Warto dobrze czytać Ogólne Warunki ubezpieczenia – zwłaszcza definicje poszczególnych zdarzeń i wyłączenia, gdyż zawierają cenne wskazówki nt. odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania (drzwi, zamki itp.)
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
8
2
7
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy