Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 4 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Nigdy nie wiadomo, jak będzie postępował najemca, jak bardzo będzie o nie dbał lub jak bardzo będzie je zaniedbywał. Zabezpieczenie w pewnym zakresie chroni przed poniesieniem kosztów na konieczne naprawy.

Produkt taki jak ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania to koszt, który ktoś musi pokryć. Pierwszym i zasadniczym pytaniem jest więc to, kto powinien opłacić polisę ubezpieczeniową za wynajmowane mieszkanie. Czy powinno to leżeć po stronie najemcy czy też po stronie wynajmującego mieszkanie. Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ każda ze stron ma nieco inny interes w wykupieniu ubezpieczenia.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ważne jest też to, co zawarte jest w umowie najmu, kto odpowiada za szkody powstałe umyślnie przez najemcę, a kto odpowiada za szkody, które powstały na skutek nieszczęśliwego wypadku lub przypadkowego zaniedbania (niedopilnowany wężyk od pralki, który powoduje zalanie lub niezgaszony palnik, który jest przyczyną pożaru). Od tego, kto ponosi odpowiedzialność będzie zależało, kto tę polisę powinien wykupić. Będzie ona bowiem leżała w kręgu jego zainteresowań.

 

 

Ubezpieczający właściciel


Właściciel, który decyduje się na ubezpieczenie mieszkania pod wynajem zabezpiecza swoje interesy również na przyszłość. Zdarzają się bowiem nieuczciwi ludzie, którzy nawet mogą się rozliczyć, zapłacić, oddać klucze, ale pozostawić szkody w mieszkaniu.

Takie szkody, które ujawniają się niejako po bardziej dogłębnej weryfikacji (zgniłe i napęczniałe panele po zalaniu lub byle jak pomalowana ściana po małym pożarze). Wszystko oczywiście wynika z tego, że taki lokator obawia się kosztów, które będzie musiał ponieść na odnowienie mieszkania. Woli je opuścić niż wydawać pieniądze na nie swoją nieruchomość. Właściciel mieszkania, który ma ubezpieczenie nie musi obawiać się takich niespodzianek. W razie nieszczęśliwego zdarzenia pobierze pieniądze z polisy i odnowi mieszkanie. 

 

Ubezpieczający najemca


Jeżeli jednak obowiązek ten spocznie na najemcę może się okazać, że mieszkanie jest ubezpieczone na zbyt małą kwotę lub nie od najważniejszych zdarzeń. Krótko mówiąc, ubezpieczenie nie odpowiada potrzebom. Natomiast ubezpieczenie mieszkania przez najemcę może obejmować takie zdarzenia, które jemu rzeczywiście zagrażają i mają dla niego osobiście znacznie.

Kradzież z włamaniem będzie tutaj bardzo dobrym przykładem. Dla najemcy takie ubezpieczenie ma wartość, ponieważ chroni przede wszystkim jego własność i wszystko to, co on wniósł do tego mieszkania. Ubezpieczenie od kradzieży nie służy właścicielowi (choć w pewnym zakresie jest dla niego również korzystne). Służy ono przede wszystkim najemcy i tu można oczekiwać, że zdecyduje się on na dobre i szerokie rozwiązanie. 


Kto jest odpowiedzialny za szkodę?


Widać wyraźnie, że kwestia ubezpieczenia sprowadza się w dużej mierze do kwestii odpowiedzialności. Kto odpowiada za mieszkanie na czas trwania umowy najmu lokalu. Czy to najemca jest pełnym i całkowitym dysponentem lokalu, a co za tym idzie również odpowiada za ewentualnie powstałe szkody, czy jednak to właściciel jest nadal najważniejszą osobą i bierze na siebie pokrycie ewentualnych kosztów?

Odpowiedź na to pytanie generuje jednocześnie informację dla kogo ubezpieczenie będzie korzystne. Kwestia taka jak odpowiedzialność wynajmującego za szkody powoduje, że to dla niego ubezpieczenie jest korzystne. Może część składki wliczyć w koszty wynajmu i w ten sposób nieco zgładzić sobie jej ciężar. Jeżeli jednak to najemca jest odpowiedzialny, dobrze to starannie i precyzyjnie zawrzeć w umowie, żeby nie trzeba było potem w skomplikowany sposób dochodzić swoich należności.

Dostępne są różne rozwiązania, przepisy nie regulują tego jednoznacznie, więc konieczność dokonania tych ustaleń spoczywa na stronach. Z praktycznego punktu widzenia jednakże, najwygodniejszą formą jest ubezpieczenie mieszkania przez właściciela i ustalenie, że mieszkający najemca partycypuje w kosztach składki. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
542809
5
9
8
8
7
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy