Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 42 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czym kierować się wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie?

Wybór ubezpieczenia na życie może wydawać się skomplikowany – jaki wybrać zakres ochrony, a jaką sumę ubezpieczenia? Kilka cennych informacji z pewnością ułatwi ten dylemat. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby, zasoby finansowe, ale i również plany na przyszłość. To wszystko ma znaczenie, gdy szukamy odpowiedniej polisy na życie. Dlatego dla każdego najlepsza będzie zupełnie inna polisa. 

 

Co to jest indywidualna polisa na życie?

Indywidualne ubezpieczenie na życie to produkt, który ma zapewnić na wypadek śmierci ubezpieczonego oraz w wybranym przez niego dodatkowym zakresie. 

Klient sam decyduje o tym:

 • jaką sumę ubezpieczenia wybierze – SU może wynosić zarówno 20 000 zł, jak i 2 000 000 zł; kwota SU wpływa na wysokość składki, warto więc dopasować ją do swoich możliwości finansowych tak, by nie obciążała budżetu,
 • jaki zakres ochrony wybierze – polisa może zabezpieczać wyłącznie na wypadek śmierci, ale może też być dowolnie rozszerzona o ochronę np. na wypadek nowotworu lub uszczerbku na zdrowiu, może również zawierać wszystkie dostępne umowy dodatkowe, by zapewnić maksymalną ochronę polisową,
 • na jak długi czas zostaje zawarta umowa – dla każdego korzystne będzie inne rozwiązanie, a umowa może trwać 12 miesięcy, 5, 10, 20, a nawet 30 lat, umowa może zapewniać również dożywotnią ochronę,
 • kogo chce uposażyć na wypadek własnej śmierci – to, do kogo trafią pieniądze z polisy na życie, jest zależne od tego, kogo klient wskaże w umowie, mogą to być najbliżsi, ale nie muszą to być osoby spokrewnione. 

 

Jaką ochronę oferuje indywidualne ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie może oferować podstawową ochronę, ale ochrona może również być indywidualnie skonstruowana. Klient do wyboru ma najczęściej kilka lub kilkanaście różnych opcji rozszerzenia ochrony, a umowy dotyczą:

 • następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • uszczerbku na zdrowiu,
 • niezdolności do pracy,
 • poważnego zachorowania,
 • zdiagnozowania nowotworu złośliwego,
 • operacji chirurgicznej,
 • pobytu w szpitalu,
 • śmierci bliskiej osoby,
 • urodzenia dziecka,
 • utraty pracy,
 • usług w ramach pakietu assistance.

Klient może wybrać jedną, kilka lub nawet wszystkie umowy dodatkowe. Koszt składki jest zależny od ilości umów dodatkowych, jednak niektóre z nich mogą kosztować nawet kilka złotych, więc cenę składki mogą podnieść nieznacznie. 

Warto zastanowić się nad tym, czego najbardziej obawiamy się w przyszłości i na taką ochronę postawić. Jeśli zatem klient regularnie biega – warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek kontuzji, jeśli z kolei planuje powiększenie rodziny – dobrym pomysłem będzie umowa dotycząca urodzenia dziecka, a w przypadku, gdy w rodzinie choroba nowotworowa dotknęła kilku bliskich, warto zabezpieczyć się na taką możliwość.

 

Ile kosztuje indywidualna polisa na życie?

Na cenę indywidualnego ubezpieczenia na życie wpływa kilka ważnych czynników. Z całą pewnością nie warto przepłacać, ale warto wiedzieć również, co wpływa na wysokość składki.

Cena naszej regularnej składki zależy przede wszystkim od wybranej sumy ubezpieczenia. Jeśli wybierzemy SU w wysokości 150 000 zł, to składka będzie znacznie niższa, niż w przypadku polisy z SU w kwocie 500 000 zł. Jaka suma ubezpieczenia jest odpowiednia? Zastanówmy się nad tym, kogo i na jaką kwotę chcemy zabezpieczyć na wypadek naszej śmierci. Jeśli np. wychowujemy dwójkę dzieci, a spłacamy kredyt w wysokości 300 000 zł, to warto, by w podobnej kwocie zabezpieczyć swoich najbliższych.

Na cenę składki wpływ ma również ilość umów dodatkowych, jakie wybierzemy. Najtaniej wyjdzie, jeśli zakupimy podstawową ochronę, jednak takie rozwiązanie będzie zarówno najmniej korzystne. Im więcej umów dodatkowych, tym wyższy koszt. Warto więc podejść do zakupu z rozsądkiem i wybrać te rozszerzenia, na których najbardziej nam zależy.

Wysokość składki jest zależna też od tego, w jakim wieku oraz stanie zdrowia podchodzimy do zakupu polisy. Odkładanie decyzji o zakupie ubezpieczenia działa na naszą niekorzyść i z każdym kolejnym rokiem sprawia, że zwiększa się ryzyko zachorowania oraz śmierci. Dla ubezpieczyciela znaczenie ma również to, jakim zdrowiem się cieszymy i z tego powodu poprosi nas o wypełnienie ankiety medycznej. Na jej podstawie ustala, jak wysokie zagrożenie nas dotyczy – czy stosujemy używki, czy dbamy o dietę i regularne badania kontrolne. 
 

PRZYKŁADOWY KOSZT POLISY NA ŻYCIE

TU

SU

Wysokość składki miesięcznej od

Nationale-Nederlanden

40 000 zł

52 zł

Generali

25 000 zł

53 zł

ERGO Hestia

50 000 zł

70 zł

Nationale-Nederlanden

100 000 zł

100 zł

ERGO Hestia

65 000 zł

105 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

130 zł

Tabela 1. Opracowanie własne.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie indywidualnego ubezpieczenia na życie?

Jest kilka ważnych rzeczy, które należy sprawdzić przed zakupem polisy na życie. Kluczowe jest zapoznanie się z treścią umowy i zwrócenie uwagi na kilka ważnych punktów. Są to przede wszystkim:

 • karencja – czyli czas pomiędzy zakupem polisy, a rozpoczęciem ochrony w wybranym zakresie, dla przykładu karencja dotycząca urodzenia dziecka wynosi najczęściej 10 miesięcy,
 • limit świadczeń – ubezpieczyciel może w umowie określać, jak często w ciągu roku polisowego wypłaci świadczeń z tytułu jednego zdarzenia; w sytuacji, gdy dojdzie do ponownej hospitalizacji, ubezpieczony może nie otrzymać kolejnego odszkodowania,
 • wyłączenia odpowiedzialności – w tym punkcie ubezpieczyciel opisuje okoliczności zdarzenia polisowego (np. uszczerbku na zdrowiu), które nie podlegają ochronie; dzieje się tak najczęściej, gdy ubezpieczony świadomie lub celowo działa na własną niekorzyść; jeśli więc dozna urazu ciała wskutek prowadzenia samochodu bez wymaganych uprawnień, może nie dostać należnego świadczenia.

 

Gdzie znaleźć najlepsze indywidualne ubezpieczenie na życie?

By znaleźć najbardziej dopasowaną indywidualną polisę na życie, należy poświęcić trochę czasu i dokonać szczegółowej analizy dostępnych ofert. Jest to proces czasochłonny i skomplikowany, który wymaga skupienia i cierpliwości w porównaniu wielu różnych rozwiązań.

Ułatwieniem w tej sytuacji może okazać się porównywarka ubezpieczeniowa, która dokonuje takiego porównania za klienta. Pomoc porównywarki polega na tym, że klient uzupełnia krótki formularz, w którym zaznacza, jakiego ubezpieczenia szuka, a następnie zostaje przeprowadzona selekcja ofert.

Porównywarka pozwala zaoszczędzić czas, ale również pieniądze, ponieważ z jej pomocą można dotrzeć do najbardziej korzystnych finansowo ofert. Za ubezpieczenie na życie nie warto przepłacać – a zaoszczędzone środki warto zainwestować w szerszy zakres ochrony lub kompletnie inny cel. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

Indywidualne ubezpieczenie na życie - To warto wiedzieć

1. W indywidualnej polisie na życie najważniejszym kryterium jest zakres ochrony i suma ubezpieczenia

2. Im zakres jest szerszy, a suma wyższa, tym większą składkę zapłacimy za polisę

3. Zakres i sumę ubezpieczenia w indywidualnej polisie na życie możemy ustalać dobrowolnie

4. Lektura OWU i porównanie ofert pozwolą znaleźć polisę na życie bez obaw o rozczarowanie ceną lub jakością

Najczęściej zadawane pytania o indywidualne ubezpieczenia na życie

 1. Jaki jest koszt indywidualnej polisy na życie?

  Cena jest zależna od kilku ważnych czynników: sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, ale również wieku oraz stanu zdrowia klienta. Z tego powodu jedno ubezpieczenie na życie dla dwóch różnych osób może kosztować zupełnie inaczej.

 2. Gdzie kupić polisę na życie?

  Najlepszym sposobem na znalezienie dobrej indywidualnej polisy na życie jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej. Pomoże ona dotrzeć do najbardziej korzystnych ofert.

 3. Czy można posiadać dwa ubezpieczenia na życie?

  Tak, można posiadać jedno, dwa lub więcej ubezpieczeń na życie. Dwie polisy mogą oznaczać szerszy zakres ochrony, a nawet podwójne odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia polisowego.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
4
4
2
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia