Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czym kierować się wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Wybór ubezpieczenia na życie może wydawać się skomplikowany – jaki wybrać zakres ochrony, a jaką sumę ubezpieczenia? Kilka cennych informacji z pewnością ułatwi ten dylemat. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby, zasoby finansowe, ale i również plany na przyszłość. To wszystko ma znaczenie, gdy szukamy odpowiedniej polisy na życie. Dlatego dla każdego najlepsza będzie zupełnie inna polisa. 

Co chciałbyś wiedzieć o indywidualnej polisie na życie?

Indywidualne ubezpieczenie na życie to produkt, który ma zapewnić odszkodowanie na wypadek śmierci ubezpieczonego oraz w wybranym przez niego dodatkowym zakresie. 

Jako klient sam decydujesz o tym:

 • jaką sumę ubezpieczenia wybierzesz – SU może wynosić zarówno 20 000 zł, jak i 2 000 000 zł; kwota SU wpływa na wysokość składki, warto więc dopasować ją do swoich możliwości finansowych tak, by nie obciążała budżetu,
 • jaki zakres ochrony wybierzesz – polisa może zabezpieczać wyłącznie na wypadek śmierci, ale może też być dowolnie rozszerzona o ochronę np. na wypadek nowotworu lub uszczerbku na zdrowiu, może również zawierać wszystkie dostępne umowy dodatkowe, by zapewnić maksymalną ochronę polisową,
 • na jak długi czas podpiszesz umowę – dla każdego korzystne będzie inne rozwiązanie, a umowa może trwać 12 miesięcy, 5, 10, 20, a nawet 30 lat, umowa może zapewniać również dożywotnią ochronę,
 • kogo chcesz uposażyć na wypadek swojej śmierci – to, do kogo trafią pieniądze z polisy na życie, jest zależne od tego, kogo klient wskaże w umowie, mogą to być najbliżsi, ale nie muszą to być osoby spokrewnione. 

Jaką ochronę możesz zyskać?

Ubezpieczenie na życie może oferować podstawową ochronę, ale ochrona może również być indywidualnie skonstruowana. Masz do wyboru najczęściej kilka lub kilkanaście różnych opcji rozszerzenia ochrony, a umowy dotyczą:

 • następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • uszczerbku na zdrowiu,
 • niezdolności do pracy,
 • poważnego zachorowania,
 • zdiagnozowania nowotworu złośliwego,
 • operacji chirurgicznej,
 • pobytu w szpitalu,
 • śmierci bliskiej osoby,
 • urodzenia dziecka,
 • utraty pracy,
 • usług w ramach pakietu assistance.

Jako klient możesz wybrać jedną, kilka lub nawet wszystkie umowy dodatkowe. Koszt składki jest zależny od ilości umów dodatkowych, jednak niektóre z nich mogą kosztować nawet kilka złotych, więc cenę składki mogą podnieść nieznacznie. 

Zastanów się nad tym, czego najbardziej obawiasz się w przyszłości i na taką ochronę postaw. Jeśli zatem regularnie biegasz – pomyśl o ubezpieczeniu na wypadek kontuzji, jeśli z kolei planujesz powiększenie rodziny – dobrym pomysłem będzie umowa dotycząca urodzenia dziecka, a w przypadku, gdy w rodzinie choroba nowotworowa dotknęła kilku Twoich bliskich, warto zabezpieczyć się na taką możliwość.

Ile może Cię to kosztować?

Na cenę indywidualnego ubezpieczenia na życie wpływa kilka ważnych czynników. Z całą pewnością nie warto przepłacać, ale warto wiedzieć również, co wpływa na wysokość składki.

Cena naszej regularnej składki zależy przede wszystkim od wybranej sumy ubezpieczenia. Jeśli wybierzesz SU w wysokości 150 000 zł, to składka będzie znacznie niższa, niż w przypadku polisy z SU w kwocie 500 000 zł. Jaka suma ubezpieczenia jest odpowiednia? Zastanów się nad tym, kogo i na jaką kwotę chcesz zabezpieczyć na wypadek swojej śmierci. Jeśli np. wychowujesz dwójkę dzieci, a spłacasz kredyt w wysokości 300 000 zł, to warto, by w podobnej kwocie zabezpieczyć swoich najbliższych.

Na cenę składki wpływ ma również ilość umów dodatkowych, jakie wybierzesz. Najtaniej wyjdzie, jeśli zakupisz podstawową ochronę, jednak takie rozwiązanie będzie zarówno najmniej korzystne. Im więcej umów dodatkowych, tym wyższy koszt. Warto więc podejść do zakupu z rozsądkiem i wybrać te rozszerzenia, na których najbardziej Ci zależy.

Wysokość składki jest zależna też od tego, w jakim wieku oraz stanie zdrowia podchodzisz do zakupu polisy. Odkładanie decyzji o zakupie ubezpieczenia działa na Twoją niekorzyść i z każdym kolejnym rokiem sprawia, że zwiększa się ryzyko zachorowania oraz śmierci. Dla ubezpieczyciela znaczenie ma również to, jakim zdrowiem się cieszysz i z tego powodu poprosi nas o wypełnienie ankiety medycznej. Na jej podstawie ustali, jak wysokie zagrożenie nas dotyczy – czy stosujesz używki, czy dbasz o dietę i regularne badania kontrolne. 
 

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 60 zł

Generali

150 000 zł

10 000 zł

45 zł/dzień

28 000 zł

Od 86 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

50 000 zł

12 000 zł

70 zł/dzień

50 000 zł

Od 72 zł

Generali

200 000 zł

15 000 zł

60 zł/dzień

50 000 zł

Od 130 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

Od 139 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 27.11.2023 r.

Na to koniecznie zwróć uwagę przed podpisaniem umowy!

Jest kilka ważnych rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem polisy na życie. Kluczowe jest zapoznanie się z treścią umowy i zwrócenie uwagi na kilka ważnych punktów. Są to przede wszystkim:

 • karencja – czyli czas pomiędzy zakupem polisy, a rozpoczęciem ochrony w wybranym zakresie, dla przykładu karencja dotycząca urodzenia dziecka wynosi najczęściej 10 miesięcy,
 • limit świadczeń – ubezpieczyciel może w umowie określać, jak często w ciągu roku polisowego wypłaci świadczeń z tytułu jednego zdarzenia; w sytuacji, gdy dojdzie do ponownej hospitalizacji, ubezpieczony może nie otrzymać kolejnego odszkodowania,
 • wyłączenia odpowiedzialności – w tym punkcie ubezpieczyciel opisuje okoliczności zdarzenia polisowego (np. uszczerbku na zdrowiu), które nie podlegają ochronie; dzieje się tak najczęściej, gdy ubezpieczony świadomie lub celowo działa na własną niekorzyść; jeśli więc dozna urazu ciała wskutek prowadzenia samochodu bez wymaganych uprawnień, może nie dostać należnego świadczenia.

Jak i gdzie szukać odpowiedniej oferty na przyszłość?

By znaleźć najbardziej dopasowaną indywidualną polisę na życie, należy poświęcić trochę czasu i dokonać szczegółowej analizy dostępnych ofert. Jest to proces czasochłonny i skomplikowany, który wymaga skupienia i cierpliwości w porównaniu wielu różnych rozwiązań.

Ułatwieniem w tej sytuacji może okazać się porównywarka ubezpieczeniowa, która dokonuje takiego porównania za klienta. Pomoc porównywarki polega na tym, że klient uzupełnia krótki formularz, w którym zaznacza, jakiego ubezpieczenia szuka, a następnie zostaje przeprowadzona selekcja ofert.

Porównywarka pozwala zaoszczędzić czas, ale również pieniądze, ponieważ z jej pomocą można dotrzeć do najbardziej korzystnych finansowo ofert. Za ubezpieczenie na życie nie warto przepłacać – a zaoszczędzone środki warto zainwestować w szerszy zakres ochrony lub kompletnie inny cel. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

Indywidualne ubezpieczenie na życie - To warto wiedzieć:

1. W indywidualnej polisie na życie najważniejszym kryterium jest zakres ochrony i suma ubezpieczenia

2. Im zakres jest szerszy, a suma wyższa, tym większą składkę zapłacimy za polisę

3. Zakres i sumę ubezpieczenia w indywidualnej polisie na życie możemy ustalać dobrowolnie

4. Lektura OWU i porównanie ofert pozwolą znaleźć polisę na życie bez obaw o rozczarowanie ceną lub jakością

Najczęściej zadawane pytania o indywidualne ubezpieczenia na życie :

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

  Cena jest zależna od kilku ważnych czynników: sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, ale również wieku oraz stanu zdrowia klienta. Z tego powodu jedno ubezpieczenie na życie dla dwóch różnych osób może kosztować zupełnie inaczej.

 2. Gdzie kupić polisę na życie?

  Najlepszym sposobem na znalezienie dobrej indywidualnej polisy na życie jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej. Pomoże ona dotrzeć do najbardziej korzystnych ofert.

 3. Czy można posiadać dwa ubezpieczenia na życie?

  Tak, można posiadać jedno, dwa lub więcej ubezpieczeń na życie. Dwie polisy mogą oznaczać szerszy zakres ochrony, a nawet podwójne odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia polisowego.

 4. Co obejmuje indywidualne ubezpieczenie na życie?

  Zakres ochrony zależy w pełni od Ciebie i Twoich preferencji. Może dotyczyć wyłącznie podstawowej ochrony i Twojej śmierci, ale i zostać rozbudowany i zabezpieczać również poważne zachorowanie, uszczerbek na zdrowiu czy leczenie szpitalne.

 5. W jakim wieku można nabyć polisę na życie?

  Aby zakupić indywidualne ubezpieczenie na życie należy być pełnoletnim. Górna granica wiekowa wyznaczana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe i w zależności od oferty może to być 65, 70, jak i 80 rok życia.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia