Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Druga opinia medyczna - co warto wiedzieć?

Ciężka choroba wymaga nie tylko szybkiego i skutecznego leczenia, a na leczenie wpływa zarówno wiek, stan zdrowia, używki, stres, odporność czy choroby przewlekłe. Dlatego tak ważna jest druga opinia medyczna, która potwierdzi postanowioną diagnozę.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Lekarz, który stawia diagnozę, może się mylić. Czasem brak kompleksowych danych na nasz temat może zaburzyć ocenę naszego stanu zdrowia. Oprócz diagnozy błędnie może zostać zaplanowane leczenie, które nie uwzględnia np. nowoczesnych metod. Dzięki drugiej opinii medycznej mamy szansę wyeliminować możliwość błędu lekarskiego. Dodatkowe konsultacje mogą pozwolić uniknąć nam stresu, kosztownego leczenia, pobytu w szpitalu czy poważnej operacji.


Jak działa druga opinia medyczna?


Możliwość drugiej opinii medycznej mamy w sytuacji, gdy zostanie u nas zdiagnozowana ciężka choroba. Po skompletowaniu pełnej dokumentacji – możemy przesłać ją ubezpieczycielowi w celu dokonania dodatkowych konsultacji. Na podstawie informacji wynikających z naszych dokumentów, specjaliści rozważają diagnozę oraz plan najbardziej skutecznego leczenia.

Po przejściu procedury (8 kroków opisane niżej) ubezpieczony otrzymuje raport zawierający:

 • opis przypadku,
 • diagnozę,
 • zalecenia dotyczące dalszego leczenia,
 • listę pytań do omówienia ze swoim lekarzem,
 • informacje o specjaliście i instytucji wydającej drugą opinię medyczną (przetłumaczone na język polski)
 • dane wynikające z najnowszych badań naukowych i materiały edukacyjne dotyczące przypadku (również w ojczystym języku ubezpieczonego).

Czas realizacji drugiej opinii medycznej (razem z jej tłumaczeniem) wynosi około 2 tygodni, licząc od momentu zebrania kompletu dokumentacji medycznej.

Ubezpieczony po otrzymaniu drugiej opinii medycznej ma jeszcze 30 dni na przekazanie dodatkowych pytań. A lekarz prowadzący ubezpieczonego w kraju ma możliwość odbycia w formie audio konferencji z wydającym opinię specjalistą zza granicy. 


Kiedy przydaje się druga opinia medyczna?

Dodatkowa opinia medyczna jest ważna z kilku istotnych powodów. W trudnych chwilach potrzebujemy pewności, że lekarz, który prowadzi nasze leczenie – ma pewność co do wybranych metod leczenia i nie popełnia żadnego błędu. Czego zatem najbardziej potrzebujemy po zdiagnozowaniu poważnej choroby:

 • świadomości, że nasze leczenie zostanie pokierowane jak najlepiej,
 • pewności i komfortu psychicznego,
 • możliwości skorzystania z nowoczesnych metod leczenia,
 • lekarza o najwyższych kompetencjach,
 • pomocy w razie rzadkiego typu nowotworu,
 • pomocy, gdy nie dawano szans na wyleczenie.

Przykładem może być tutaj leczenie chorób onkologicznych, które może przybierać bardzo różne scenariusze. Leczenie może wymagać operacji, radioterapii, chemioterapii oraz nowoczesnych i niestandardowych metod. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy lekarze uwzględniają nowoczesne techniki leczenia, a gdy w pełni zaufamy lekarzowi – część metod może nas ominąć.

W takiej sytuacji pomaga właśnie polisa na życie, która zapewnia dodatkową opinię medyczną. Jest to rozwiązanie, które wyklucza błędną diagnozę, jak i błędny lub niepełny plan leczenia. Dzięki polisie możemy zyskać pewność, że nasz przypadek zostanie dokładnie przeanalizowany przez specjalistów.

Na pomoc mogą liczyć osoby, u których rokowania nie są zbyt pozytywne, jak również te osoby, u których rozpoznano bardzo rzadki przypadek chorobowy. Druga opinia medyczna może ułatwić znalezienie metody leczenia, a pieniądze otrzymane z ubezpieczenia pozwolą opłacić kosztowne leczenie czy wyjazd do zagranicznej kliniki.


Gdzie można uzyskać drugą opinię medyczną?

Możliwość skorzystania z drugiej opinii medycznej istnieje wtedy, gdy oprócz standardowej ochrony w polisie na życie wykupiliśmy odpowiednie rozszerzenie. Na kilku przykładach zobaczmy, jak bardzo oferty mogą się różnić od siebie w tym zakresie.

Aviva

Zagraniczna Druga Opinia Medycznajest to umowa dodatkowa, która jak nazwa wskazuje, zapewnia zagraniczną analizę naszego stanu zdrowia. Takie rozszerzenie jest możliwe, gdy posiadamy polisę Aviva Twoje Życie. Z opinii medycznej możemy skorzystać my, jako ubezpieczeni, ale również nasz partner lub partnerka oraz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia.

Co zapewnia nam takie rozwiązanie w ramach choroby zagrażającej życiu:

 • diagnozę eksperta,
 • ocenę dotychczasowego leczenia,
 • propozycję dalszego leczenia.

Warto dodać, że oferta grupy Aviva oferuje również w ramach tego pakietu wsparcie na wypadek chorób, które nie są bezpośrednio zagrożeniem życia. W takiej sytuacji ubezpieczony może liczyć ocenę stanu zdrowia oraz propozycję dalszego leczenia. Polisa zabezpiecza ochroną aż 32 poważnych zachorowań.

Nationale Nederlanden

Jeśli posiadamy standardową polisę w Nationale Nederlanden, to możemy zdecydować się na zakup rozszerzenia Druga Opinia Medyczna. W tym wypadku ubezpieczyciel oferuje nam trzy warianty polisy – drugą opinię krajową, drugą opinię krajową i zagraniczną oraz drugą opinię krajową, zagraniczną i organizację procesu leczenia.

Ubezpieczenie zapewnia telekonsultacje medyczne lub wizytę u specjalisty, transport medyczny do placówki medycznej, transport z placówki medycznej, pobyt w hotelu w razie konieczności oraz dowóz leków. W sytuacji organizacji leczenia za granicą – ubezpieczyciel zapewnia również pomoc tłumacza.

MetLife

Towarzystwo ubezpieczeniowe MetLife oferuje produkt ochronny MetLife Druga Opinia Medyczna. Suma ubezpieczenia wynosi w tym rozszerzeniu wynosi 100 000 zł. Ubezpieczyciel zapewnia nam dwie konsultacje w roku, a 6 konsultacji w tracie całej umowy.

Polisa zabezpiecza 22 różne poważne zachorowanie, uwzględnia jednak również inne podobne choroby, które zagrażają życiu ubezpieczonego.

AXA

Ubezpieczenie AXA Druga Opinia Medyczna obejmuje jest skierowane do osób między 13, a 61 rokiem życia. Umowa podpisywana jest na 12 miesięcy z możliwością kontynuowania ochrony. Rozszerzenie zapewnia dodatkową opinię medyczną, pomoc w tłumaczeniu dokumentacji medycznej oraz pomoc w planowaniu oraz organizacji leczenia.

Allianz

Polisa Allianz Best Doctors zapewnia nie tylko dodatkowe konsultacje medyczne w celu postawienia poprawnej diagnozy, ale również planuje i realizuje leczenie za granicą. Maksymalna suma ubezpieczenia w przypadki tego rozszerzenia to 2 000 000 euro.
Ubezpieczyciel zapewnia drugą opinię medyczną, rekomenduje odpowiednie placówki na całym świecie, a następnie pomaga zorganizować podróż oraz pobyt za granicą.

Druga opinia medyczna w wybranych firmach ubezpieczeniowych

Polisa Szczegóły
Aviva – Zagraniczna Druga Opinia Medyczna Ochroną objęty ubezpieczony + partner/partnerka + dzieci do 25 r.ż., dodatkowa opinia medyczna, ocena leczenia oraz propozycja dalszego leczenia
Nationale Nederlanden – Druga Opinia Medyczna Polisa zapewnia nie tylko dodatkową opinię medyczną, ale również dowóz leków, transport medyczny oraz organizację procesu leczenia
MetLife – Druga Opinia Medyczna SU 100 000 zł, 22 poważnych zachorowań, 2 konsultacje medyczne na rok
AXA – Druga Opinia Medyczna Dla osób między 13, a 61 rokiem życia, dodatkowe konsultacje medyczne, tłumaczenie dokumentów oraz pomoc w organizacji leczenia
Allianz – Best Doctors SU do 2 000 000 euro, kompleksowa pomoc w organizowaniu leczenia za granicą

Tabela 1. Opracowanie własne


Jak skorzystać z drugiej opinii medycznej – krok po kroku

Druga opinia medyczna wymaga od nas skontaktowania się z ubezpieczycielem. Będzie on od nas wymagał pełnej dokumentacji medycznej, jeśli zatem diagnoza jeszcze nie została potwierdzona kompletem wyników badań – będziemy musieli na nie zaczekać. Nasz przypadek musi znajdować się na liście chorób, które zostały objęte ochroną przez polisę.

Skompletowaną dokumentację musimy wysłać ubezpieczycielowi. Ten skieruje nasze dokumenty do specjalistów, którzy będą weryfikować dane, analizować stan zdrowia oraz program leczenia.

Jeśli nasze ubezpieczenie uwzględnia leczenie zagraniczne – nasze dokumenty zostaną przetłumaczone oraz wysłane w odpowiednie miejsca na świecie – np. do specjalistycznej placówki w Stanach. Po zebraniu wszelkich możliwych informacji – ubezpieczyciel kontaktuje się z nami w celu przekazania informacji. 

8 kroków do skorzystania z drugiej opinii medycznej

Krok 1 Ubezpieczony pacjent posiada już diagnozę i otrzymał propozycję leczenia
Krok 2 Ubezpieczony pacjent kontaktuje się z infolinią swojego TU
Krok 3 Autoryzacja prawa do skorzystania z usługi drugiej opinii medycznej
Krok 4 Ubezpieczony przesyła dokumentację medyczną do partnera TU
Krok 5 Partner TU sprawdza kompletność dokumentacji (jeśli druga opinia medyczna ma być postawiona za granicą – także tłumaczy dokumenty i przysyła do odpowiedzialnej jednostki medycznej)
Krok 6 Opracowanie drugiej opinii medycznej
Krok 7 Partner TU sprawdza kompletność dokumentacji (jeśli druga opinia medyczna została postawiona za granicą – także tłumaczy dokumenty)
Krok 8 Ubezpieczony pacjent otrzymuje raport

Tabela 2. Opracowanie na postawie luxmed.pl


Czy w NFZ można mieć drugą opinię medyczną?


Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwe i skuteczne, jednak często wymaga od nas cierpliwości. Przede wszystkim wizyta u specjalisty wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Następnie musimy odczekać swoje w kolejce, ponieważ w ramach NFZ wizyty od ręki należą do rzadkości. Druga wizyta u specjalisty będzie wymagać od nas drugiego skierowania, a nie każdy internista nam je wypisze.

Z tego powodu wielu Polaków decyduje się na wizyty w prywatnych gabinetach, gdzie czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy. Niestety – takie wizyty najczęściej sporo kosztują, a należy pamiętać również o kosztach związanych z leczeniem. Dlatego warto w tym celu wykorzystać swoją polisę na życie. Powyższa tabela pokazuje, że oferty dotyczące poważnych chorób są naprawdę bardzo różne. Warto więc poświęcić trochę wolnego czasu na to, by móc porównać polisy pod kątem tego, co najbardziej w polisie nas interesuje.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ubezpieczenie na życie to pomoc finansowa w wielu sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia – także w przypadku zdiagnozowania nowotworu i innej poważnej choroby. Ważną rolę odgrywa jednak cena ubezpieczenia, więc aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Drugą opinię medyczną może zapewnić nam polisa na życie, w sytuacji gdy nabędziemy odpowiednie rozszerzenie ochrony
 
2. Na wydanie drugiej opinii medycznej czeka się średnio 2 tygodnie
 
3. Dodatkowe konsultacje pomogą postawić prawidłową diagnozę oraz dopasować odpowiednie leczenie
 
4. W ramach rozszerzenia dotyczącego drugiej opinii medycznej możemy również skorzystać z opcji zagranicznego leczenia
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
3
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy