Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 446 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 800 - 1900, sob. 900 - 1500 71 736 75 55
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak zaoszczędzić na terminowym ubezpieczeniu na życie

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Terminowe ubezpieczenia na życie to najtańsza możliwość zabezpieczenia losu najbliższych w przypadku śmierci. Ale nawet kupując taki produkt, warto zdać sobie sprawę z kilku prawidłowości, by jak najlepiej dobrać polisę do własnych potrzeb.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisa na życie to złożony produkt. To, czy za ubezpieczenie zapłacimy miesięcznie 50 zł, 150 zł albo 500 zł zależy od wielu czynników. W poniższych punktach zebraliśmy 8 z nich, aby pokazać, na co zwracać uwagę, by nie przepłacać za polisę i wykorzystać jej możliwości do maksimum. 


1. Zakres ochrony – jakie dodatki będą przydatne?


Zanim zdecydujemy się na którąkolwiek polisę na życie, warto kierować się jej zawartością. Do wyboru są 2 warianty: umowa podstawowa oraz podstawa z dodatkami.

W wariancie podstawowym polisa zawiera tylko… śmierć ubezpieczonego. Za taki wypadek świadczenie otrzymają najbliżsi, czyli uposażeni wpisani do umowy.

W wariancie rozszerzonym możemy sami wybierać dodatki, ale najpierw trzeba wykupić ochronę podstawową. Rozszerzenia są ważne i nieraz kluczowe, np. śmierć jest brana pod uwagę pod kątem przyczyny: z przyczyn naturalnych (podstawa), w wypadku komunikacyjnym (rozszerzenie), w wyniku  nieszczęśliwego wypadku (rozszerzenie).

Innych rozszerzeń może być nawet kilkanaście, np.:
  • trwałe inwalidztwo,
  • NNW,
  • zdiagnozowanie nowotworu,
  • medyczne assistance,
  • pobyt w szpitalu,
  • poważne zachorowanie,
  • rehabilitacja.
Przydatne będą te, które mają związek z naszym trybem życia, sytuacją rodzinną i sytuacją ekonomiczną. Ostatni czynnik jest istotny, bo każda umowa dodatkowa to wyższa składka – nie więcej niż kilkanaście złotych w skali miesiąca.


2. Wiek ubezpieczoego - młody płaci mniej


Ubezpieczenie nie jest dostępne dla każdego. Najczęściej dolny próg stanowi 18. rok życia, a górny to nawet 75. urodziny. Tak długo ważna jest zazwyczaj tylko umowa podstawowa. Termin ważności rozszerzeń jest krótszy – do 60. czy 65. roku życia ubezpieczonego.

Osoba młodsza zapłaci za tę samą polisę z identycznym zakresem ochrony mniej niż starszy. Dlaczego? Powodem jest ankieta medyczna jako jeden z warunków zawarcia umowy. A osoba młodsza prawie zawsze będzie cieszyła się lepszym zdrowiem od osoby w podeszłym wieku. Towarzystwo ponosi mniejsze ryzyko i nalicza niższą składkę.

Warto pomyśleć o zakupie terminowej polisy na życie miedzy 30 a 40. rokiem życia, gdy jeszcze mamy szansę załapać się na niższe stawki.


3. Sport - najlepiej amatorsko


Każdy z zakładów ubezpieczeń w trochę inny sposób ocenia stopień ryzyka ubezpieczeniowego. Dlatego też, jeżeli uprawiamy sporty podwyższonego ryzyka (np. speleologia, sporty spadochronowe, lotnicze, motorowodne, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska) warto zorientować się, które towarzystwo zaoferuje najniższą składkę nie wyłączając odpowiedzialności za śmierć poniesioną podczas uprawiania wyżej wymienionych dyscyplin.

Sport to nie tylko konkretne dyscypliny, ale również sposób ich uprawiania. W terminowym ubezpieczeniu na życie, w dodatku NNW, dopuszczalny jest sport amatorski. Jeśli wypadek przydarzy się w zawodach sportowych, czy w trakcie uprawiania dyscyplin ekstremalnych, nie mamy co liczyć na odszkodowanie.


4. Suma ubezpiecznenia - ile dostanę za wypadek?


To, ile zapłacimy za terminowe ubezpieczenie na życie zależy od kwot odszkodowania. Jeśli w NNW suma ubezpieczenia jest wykupiona na 30 000 zł, tyle dostaniemy w przypadku 100% uszkodzenia ciała. 50 000 zł a 200 000 zł w razie niezdolności do samodzielnego życia może okazać się kluczowe, w praktyce to różnica 100-200 zł na miesięcznej składce.

W większości przypadków ubezpieczyciele dysponują sumami do pewnego poziomu. Największe odszkodowania dotyczą śmierci (ubezpieczonego, rodzica ubezpieczonego) – tu wypłata może dotyczyć nawet 1 000 000 zł, ale oznacza też wysoką składkę.

Ile zatem powinna wynosić suma ubezpieczenia? W przypadku śmierci to równowartość 3-letnich zarobków. Taka suma pozwoli najbliższym uniknąć kłopotów finansowych przez najbliższy czas.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

5. Umowa i składka - za co zniżki?


Terminowa polisa na życie jest produktem, w którym ochrona trwa przez określony czas (12 miesięcy, 5, 10, 20 lat). Zdarzają się umowy, które możemy zawrzeć nawet na 25 lat. Przykładem jest polisa posagowa dla dziecka, gdzie oprócz ochrony gromadzone są środki na specjalnym koncie polisowym – od narodzin dziecka aż do skończenia przez nie 26. roku życia.

Często ubezpieczyciele są skłonni udzielić zniżki za spełnienie określonych warunków. Jednym z nich jest czas trwania umowy. Im dłuższa deklaracja współpracy z towarzystwem, tym większa możliwość płacenia składki wg niższych stawek.

Podobnie jest z częstotliwością. Składki w polisie na życie są opłacana co miesiąc, raz na kwartał, co pół roku czy raz na rok. Dwie ostatnie opcje to również okazja do oszczędzenia na składce.


6. Grupowo i indywidualnie - szansa na podwójne odszkodowanie


Dwie terminowe polisy na życie nie wykluczają się wzajemnie. To znaczy, że za złamanie ręki dostaniemy świadczenie z ubezpieczenia indywidualnego i grupowego, zawartego np. w miejscu pracy.

Wiele osób posiada 2 ubezpieczenia na życie z różnych powodów. Głównym z nich jest wąski zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia w „grupówce”. Często zdarza się, że polisa w takiej formie jest bezpłatnie oferowane pracownikom w ramach pakietu socjalnego, więc płacą oni tylko za ubezpieczenie indywidualne.

Mając terminową polisę na życie, zabezpieczamy się dodatkowo, także na wypadek zwolnienia z pracy. W końcu polisa grupowa jest również terminowa i trwa do momentu zakończenia umowy z pracodawcą. 


7. Ochrona, oszczędzanie czy inwestycja?


Terminowe polisy na życie pełnią różne funkcje. Najbardziej popularną z nich jest polisa ochronna, gdzie całość wpłacanej składki jest przeznaczona na ochronę życia i zdrowia.

W innych wariantach ubezpieczenie na życie występuje jako polisa ochronno-oszczędnościowa i ochronno-inwestycyjna. W obu przypadkach składka jest dzielona i jej część służy na gromadzenie kapitału bądź pomnażanie wpłaconej sumy. Przy tym funkcja ochronna polisy jest zachowana w razie nieszczęśliwego wypadku czy innego zdarzenia jakie spotkało ubezpieczonego.

Spośród terminowych ubezpieczeń ochronno-oszczędnościowych mamy do wyboru polisę na życie i dożycie czy polisę dla dziecka. W tej ostatniej, na przykładzie Nationale-Nederlanden, wyraźnie widać jak wysokość składki wpływa na sumę ubezpieczenia, gdzie różnica miesięcznej składki wynosi 450 zł.


Ile kosztuje ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe dla dziecka?
 

Gromadzenie kapitału inwestując w przyszłość dziecka

50 zł miesięcznie 100 zł miesięcznie

Śmierć rodzica
 
100 000 zł 1 000 000 zł

Uszkodzenie ciała
 
30 000 zł 50 000 zł

Trwałe inwalidztwo po wypadku
 
50 000 zł 200 000 zł

Poważne zachorowanie
 
30 000 zł 50 000 zł

Pobyt w szpitalu
 
20 000 zł 40 000 zł

Niezdolność do samodzielnego życia
 
50 000 zł 200 000 zł

Składka miesięczna

167 zł 617 zł

Tabela 1. Przykład ubezpieczenia dla 34-letniego rodzica i 8-letniego dziecka (Sposób na Przyszłość).


8. Porównanie składek - liczy się czas i pieniądz


Zaoszczędzenie na terminowym ubezpieczeniu na życie bez rezygnowania z jakości będzie możliwe przede wszystkim dzięki porównaniu ofert. Najłatwiej zrobimy to wykorzystując proste narzędzia dostępne online.

Wystarczy wypełnić krótki formularz i czekać na zgłoszenia do 5 towarzystw ubezpieczeniowych, aby dowiedzieć się które z nich zaoferuje za ten sam produkt najlepsze warunki i najniższą składkę.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
646253
7
0
2
3
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy