Jak zgłosić roszczenie o odszkodowanie z ubezpieczenia na życie?
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Jak zgłosić roszczenie o szkodę?
Zgłaszając szkodę online musimy podać dane niezbędne do identyfikacji tj.:
- nr polisy,
- datę przystąpienia do ubezpieczenia,
- rodzaj ubezpieczenia – grupowe, indywidualne czy zdrowotne.
Potrzebne będą nasze dane - imię, nazwisko, datę urodzenia, nr PESEL (ubezpieczającego i ubezpieczonego, jeśli to inne osoby).
Tak samo ważne dla TU będą informacje o zajściu zdarzenia i jego okolicznościach: data wystąpienia szkody, kogo dotyczy zdarzenie (ubezpieczonego, współmałżonka, rodziców, dziecka) i rodzaj zdarzenia np. zgon, leczenie szpitalne, urodzenie dziecka, operacja, trwały uszczerbek na zdrowiu.
W przypadku zgonu ubezpieczonego, towarzystwo będzie wymagało:
- odpis aktu zgonu,
- odpis sądowego postanowienia stwierdzającego zgon,
- odpis sądowego postanowienia o uznaniu za zmarłego (1 odpis do wyboru),
- dokument wystawiony przez uprawnione do stwierdzenia zgonu władze państwa – jeżeli do zdarzenia doszło poza granicami kraju.
Na końcu zgłoszenia zwykle znajdują się najistotniejsze dla nas informacje, czyli dane osoby uprawnionej do odbioru świadczenia, adres korespondencyjny, telefon, adres e-mail. Podanie aktualnych danych ułatwi kontakt z osobą zgłaszającą roszczenie przez co przyśpieszy procedurę realizacji wniosku).
Niezbędne jest również zaznaczenie wybranej przez nas formy wypłaty świadczenia – jeśli decydujemy się na przelew również nazwę banku i nr konta. Dokument musi zawierać również nasz podpis, datę oraz nr i serię dowodu osobistego.
Jakie wymagania stawia Towarzystwo Ubezpieczeniowe?
Przed wypełnieniem wniosku warto sprawdzić wykaz dokumentów, które będą potrzebne, żeby roszczenie zostało przyjęte i wszystkie je skompletować. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj oczekują dokumentacji medycznej oraz innych dokumentów urzędowych, które potwierdzą:
- dane tożsamościowe osoby zgłaszającej roszczenie,
- prawo osoby zgłaszającej do otrzymania świadczenia,
- fakt zajścia zdarzenia i zaistniałych okoliczności.
Po przesłaniu wszystkich dokumentów zostaje nam tylko czekać na odpowiedź TU. Zazwyczaj decyzja jest dostarczana ubezpieczonemu drogą e-mailową lub inną do 30 dni od daty zgłoszenia.
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. Na wypłatę świadczenia ubezpieczyciel ma 30 dni
3. Do zgłoszenia potrzebne będą dokumenty zależne od rodzaju zdarzenia, np. zgon lub pobyt w szpitalu
4. Za niektóre zdarzenia ubezpieczyciel przyznaje procentową wartość sumy ubezpieczenia, np. NNW