Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak zgłosić roszczenie o odszkodowanie z ubezpieczenia na życie?

Podstawą do wypłaty odszkodowania jest prawidłowo wypełniony wniosek w odpowiednim terminie. Pieniądze za pobyt w szpitalu albo złamanie ręki mogą być te same, ale trzeba różne warunki. Analizujemy wybrane sytuacje.

Najszybszy sposób to formularz online. Jeśli zdecydujemy się na taka metodę, musimy zeskanować wszystkie dokumenty i dołączyć je do formularza (warto sprawdzić w jakim rozszerzeniu należy zapisać pliki, np. PDF). Wysyłane dokumenty powinny być skanem oryginałów lub uwierzytelnionymi kserokopiami.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Jak zgłosić roszczenie o szkodę?


Zgłaszając szkodę online musimy podać dane niezbędne do identyfikacji tj.:
  • nr polisy,
  • datę przystąpienia do ubezpieczenia, 
  • rodzaj ubezpieczenia – grupowe, indywidualne czy zdrowotne.
 
Potrzebne będą nasze dane - imię, nazwisko, datę urodzenia, nr PESEL (ubezpieczającego i ubezpieczonego, jeśli to inne osoby).
 
Tak samo ważne dla TU będą informacje o zajściu zdarzenia i jego okolicznościach: data wystąpienia szkody, kogo dotyczy zdarzenie (ubezpieczonego, współmałżonka, rodziców, dziecka) i rodzaj zdarzenia np. zgon, leczenie szpitalne, urodzenie dziecka, operacja, trwały uszczerbek na zdrowiu.
 
W przypadku zgonu ubezpieczonego, towarzystwo będzie wymagało:
 
  • odpis aktu zgonu,
  • odpis sądowego postanowienia stwierdzającego zgon,
  • odpis sądowego postanowienia o uznaniu za zmarłego (1 odpis do wyboru),
  • dokument wystawiony przez uprawnione do stwierdzenia zgonu władze państwa – jeżeli do zdarzenia doszło poza granicami kraju.
 
Na końcu zgłoszenia zwykle znajdują się najistotniejsze dla nas informacje, czyli dane osoby uprawnionej do odbioru świadczenia, adres korespondencyjny, telefon, adres e-mail. Podanie aktualnych danych ułatwi kontakt z osobą zgłaszającą roszczenie przez co przyśpieszy procedurę realizacji wniosku).
 
Niezbędne jest również zaznaczenie wybranej przez nas formy wypłaty świadczenia – jeśli decydujemy się na przelew również nazwę banku i nr konta. Dokument musi zawierać również nasz podpis, datę oraz nr i serię dowodu osobistego.


Jakie wymagania stawia Towarzystwo Ubezpieczeniowe?


Przed wypełnieniem wniosku warto sprawdzić wykaz dokumentów, które będą potrzebne, żeby roszczenie zostało przyjęte i wszystkie je skompletować. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj oczekują dokumentacji medycznej oraz innych dokumentów urzędowych, które potwierdzą:
  • dane tożsamościowe osoby zgłaszającej roszczenie,
  • prawo osoby zgłaszającej do otrzymania świadczenia,
  • fakt zajścia zdarzenia i zaistniałych okoliczności.
A także w zależności od szkody: dokumentacje medyczną, protokół BHP, notatkę policyjną, zaświadczenie określające przyczynę zgonu, dowodów zapłaty i innych rachunków.
 
Po przesłaniu wszystkich dokumentów zostaje nam tylko czekać na odpowiedź TU. Zazwyczaj decyzja jest dostarczana ubezpieczonemu drogą e-mailową lub inną do 30 dni od daty zgłoszenia.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Na zgłoszenie świadczenia mamy 30 dni, ale za każdym razem warto zajrzeć do OWU naszej polisy

2. Na wypłatę świadczenia ubezpieczyciel ma 30 dni

3. Do zgłoszenia potrzebne będą dokumenty zależne od rodzaju zdarzenia, np. zgon lub pobyt w szpitalu

4. Za niektóre zdarzenia ubezpieczyciel przyznaje procentową wartość sumy ubezpieczenia, np. NNW
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Madzia

2019-08-16 22:02:09

Teraz czytam po roku czasu że w banku otrzymam odszkodowanie za pobyt w szpitalu i operacje czy to nie jest za późno na zgloszenie? Po roku czasu

Pola

2020-07-06 10:09:57

30 dni na wypłatę od daty zgłoszenia, czy daty wydania decyzji?

Odpowiedź Redakcji

2020-07-13 10:40:31

Od zgłoszenia, a dokładnie w ciągu 30 dni (część bezsporna) i w ciągu kolejnych 14 dni (w razie konieczności wyjaśnienia, dosłania bardziej szczegółowych dokumentów itp.)

S

2020-08-27 15:39:17

Jaki jest termin na zgłoszenie urodzenia dziecka, licząc od dnia narodzin?

Dorota

2020-10-06 16:03:04

Doznałam uszczerbku na zdrowiu ,który skończył się operacją? Kiedy powinnam zgłosić do ubezpieczalni zdarzenie? Do 30 dni od zdarzenia czy po zakonczeniu rehabilitacji?

Odpowiedź Redakcji

2020-10-07 16:44:39

Najlepiej jak najszybciej. Jeśli zakres polisy obejmuje uszczerbek na zdrowiu (NNW), operację oraz rehabilitację, można ubiegać się o trzy osobne świadczenia. Po stwierdzonym uszczerbku przez lekarza, po przejściu operacji i po zakończeniu rehabilitacji.

Ewela

2021-03-23 20:14:28

Witam złamałam nogę w kości śródstopia i ubezpieczyciel obliczył mi uszczerbek na 2 % podobno powinnam się odwołać ale wydaje mi się że minął już termin . Proszę mi powiedzieć ile ma się czasu na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Odpowiedź Redakcji

2021-03-24 10:20:29

Odwołanie, jak i zgłoszenie szkody należy zgłosić niezwłocznie. Jednak ubezpieczyciel może określić w OWU taki termin, np. maksymalnie 30 dni. Bez względu na to, ile upłynęło czasu od decyzji TU, warto złożyć odwołanie, bo zawsze można zyskać więcej niż gwarantowane 2% wg pierwszej decyzji.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy