Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jaka polisa na życie najlepsza?

Najlepsze będzie to ubezpieczenie, które spełni swoją funkcję, czyli doprowadzi do wypłaty świadczenia za złamanie nogi czy poważniejszy wypadek. Sprawdzamy, po czym poznać jakościową polisę i co zrobić, aby wpłacana składka nie przepadła.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


W momencie gdy decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, warto zastanowić się nad rodzajem polisy, jej zakresem ochrony i kwotą odszkodowania. To głównie te czynniki decydują o jakości ubezpieczenia, ale i o wysokości składki.
 

Na to zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia


Jeśli pod uwagę bierzemy przede wszystkim wysokość składki, powinniśmy uwzględnić każdy z poniższych czynników. Chociaż nie zawsze tania polisa będzie oznaczać słabą ochronę, to jednak warto zawrzeć umową z towarzystwem w pełni świadomie znając wady i zalety niskich kosztów ubezpieczenia.
 

1. Rodzaj polisy na życie

Wybór jest spory i zależy od naszej kondycji finansowej – nie tylko w momencie zawierania umowy, ale i na przestrzeni kilku kolejnych lat. Brak regularnego opłacania składek grozi utratą ochrony z polisy.

Najtańsze są polisy ochronne grupowe, ale wymagają posiadania statusu zatrudnionego w firmie. W wersji indywidualnej można znaleźć takie ubezpieczenie poniżej 50 zł miesięcznie. Powyżej 100 zł na miesiąc kosztują z kolei polisy oszczędnościowe i inwestycyjne, ale tu część składki możemy odzyskać na koniec umowy albo powiększyć dzięki inwestowaniu w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK).
 

2. Zakres ochrony

Każda umowa dodatkowa zwiększa nie tylko cenę składki, ale przede wszystkim szansę na otrzymanie świadczenia. W wersji podstawowej gwarancja wypłaty świadczenia jest ograniczona przeważnie tylko do zdarzenia, jakim jest śmierć ubezpieczonego, więc pieniądze z polisy otrzymają osoby uposażone (wpisane wcześniej w umowie).

Ponieważ nie każdy wypadek musi mieć skutek śmiertelny, dlatego dobrze jest uwzględnić w polisie inne zdarzenia jak poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy NNW. 
Towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają własne warianty i rozwiązania – Prudential oferuje 9 możliwości rozszerzenia zakresu ochrony, Generali posiada 22 warianty, Warta zapewnia swoją ochronę na ponad 50 różnych zdarzeń.

Umowy dodatkowe dotyczą także chorób, za których zdiagnozowanie ubezpieczony otrzyma świadczenie. Są to najczęściej choroby cywilizacyjne, jak miażdżyca, cukrzyca, zawał serca, udar mózgu. Aegon w tej kwestii przedstawia listę 30 chorób oraz 300 rodzajów operacji, Concordia – 26 chorób.
 

3. Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia może być dowolnie ustalona przez nas – z uwzględnieniem możliwości finansowych, bo zbyt wysoka SU sprawi, że nie będziemy w stanie regularnie opłacać składki, co grozi rozwiązaniem umowy i utratą ochrony. Ubezpieczyciele sugerują, aby SU np. za śmierć odpowiadała równowartości kilkuletnich zarobków - tak aby reszta rodziny w razie takiego zdarzenia zdołała utrzymać komfort życie na niezmienionym poziomie.
 

4. Wyłączenia i limity

Ograniczeniami mogą być nie tylko sytuacje wskazane w OWU (np. przebywanie w chwili zdarzenie pod wpływem alkoholu), ale również limity odszkodowania, granice wieku stosowane dla umów dodatkowych, a także karencja, czyli czasowe zawieszenie odpowiedzialności towarzystwa na wybrane zdarzenia.
Ważnym ograniczeniem, które nieraz może być powodem do odmowy sprzedaży polisy jest ankieta medyczna, a raczej stan zdrowia przyszłego ubezpieczonego. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba po zawale czy ze zdiagnozowanym w przeszłości nowotworem spotka się z odmową zawarcia umowy polisowej albo otrzyma zaporowe ceny składki.
 

5. Miejsce zakupu

Najwygodniejszym sposobem jest wykorzystanie do zakupu polisy życiowej porównywarki. T krótki formularz do wypełnienia podstawowych danych o ubezpieczeniu, którego potrzebujemy.

Po przesłaniu danych kontaktują się z nami agenci nawet 5 różnych towarzystw i przedstawiają skróconą ofertę polisy. W razie naszego zainteresowania umawiamy się na bezpośrednie spotkanie – także w miejscu naszego zamieszkania – i dogadujemy szczegóły, ale bez przymusu zakupu ubezpieczenia.
 

Polisa na życie - ile powinna kosztować?


Opłata za polisę na życie to 20-30 zł miesięcznie w wariancie grupowym i nieco więcej w indywidualnym. Warunkiem niskiej składki jest m.in. wąski zakres ochrony, niska suma ubezpieczenia, młody wiek ubezpieczonego i dobry stan zdrowia. Zmiana każdego z tych czynników powoduje wzrost składki.

Droższe są polisy mieszane – na poziomie 200-500 zł miesięcznie, a najdroższe ubezpieczenia dla osób w podeszłym wieku, gdzie składka miesięczna może sięgać nawet powyżej 1000 zł na miesiąc. Zaletą takiej polisy jest brak szczegółowiej ankiety medycznej i możliwość ochrony finansowej nawet do 85. roku życia.

Maksymalną ochronę oczywiście chciałby posiadać każdy z nas. Jednak często wiąże się z tym wysoka składka. Właśnie dlatego dobrze jest zastanowić się nad formą rozszerzenia i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
 • ile osób ma obejmować ubezpieczenie?
 • czy planuję powiększyć rodzinę?
 • czy posiadam kredyt do spłacenia – jeśli tak to jak wysoki?
 • czy mam stabilną pracę?
 • czy często i daleko jeżdżę/podróżuję samochodem?
 • czy moje hobby może generować zagrożenia w postaci urazów lub kontuzji?
 
Ta wiedza pozwoli nam doprecyzować oczekiwania względem ubezpieczenia na życie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje bowiem świadczenie na wypadek urodzenia dziecka – więc gdy planujemy dzieci, będzie to atrakcyjne wsparcie finansowe. Dla osób już posiadających dzieci korzystne będą pakiety rodzinne, które zagwarantują ochronę dla wszystkich członków rodziny oraz pozwolą dopasować zakres ochrony do każdego z osobna.

Z kolei dla osób uprawiających sport ważnym rozszerzeniem będzie oferta ze wsparciem opieki zdrowotnej świadczenie na wypadek urazu, operacji, dofinansowanie do rehabilitacji oraz sfinansowanie transportu medycznego.
 
Dla osób z wysokim kredytem hipotecznym istotna będzie suma ubezpieczenia, ale również pomoc ubezpieczyciela w sytuacji utraty zdolności do wykonywania pracy.

Najlepsze elementy polisy na życie


TU
 
Cechy wyróżniające
AXA
 • możliwość ochrony i inwestowania środków w UFK w jednej polisie
 • w określonych sytuacjach dostęp do lekarzy specjalistów, badań i rehabilitacji
 • pomoc na wypadek śmierci, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu i urodzenia się dziecka
Metlife
 
 • ochrona z 10 proc. zniżką dla współubezpieczonego w ramach wszystkich umowach dodatkowych
 • czas trwania ochrony nawet do 30 lat
 • możliwość czasowego do 2 lat przejęcia opłacania składek przez MetLife w razie poważnego zachorowania
Nationale Nederlanden
 
 • nawet 1 mln zł w razie niezdolności do wykonywania pracy zawodowej
 • pierwsze wsparcie do 5000 zł udzielone w ciągu 24 godzin od zgłoszenia
 • ubezpieczenie dla całej rodziny do 10 osób objętych ochroną z 1 polisy
Prudential
 
 • ubezpieczenie dostępne już od 40 zł miesięcznie
 • możliwość skorzystania z 9 różnych umów dodatkowych
 • czas trwania ochrony nawet do 75. roku życia
Aegon
 
 • ubezpieczenie dla kredytobiorców do 500 000 zł
 • moduł ochronny na 30 poważnych zachorowań i ponad 300 operacji medycznych
 • umowa polisowa zawierana na okres maksymalnie do 40 lat

Tabela 1. Opracowanie własne.


Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Większość osób przed ubezpieczeniem się na życie szuka polisy z niską składką

2. Wysokość składki zależy m.in. od rodzaju polisy, zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia

3. Polisę warto dopasować do własnych możliwości finansowych, aby nie stracić płynności w opłacaniu składki

4. Firma ubezpieczeniowa nie powinna być jedynym kryterium branym od uwagę przy wyborze polisy na życie
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia