Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jaka suma ubezpieczenia na życie?

Prawidłowe określenie sumy ubezpieczenia to podstawa. Wybierając zbyt niską, możemy liczyć na niewielkie odszkodowanie, a zbyt zawyżona oznacza sporą składkę. Sprawdzamy, co zrobić, by suma ubezpieczenia była odpowiednia.

Suma ubezpieczenia to jeden z czynników polisy na życie. Dotyczy umowy w zakresie podstawowym, jak i każdego rozszerzenia. Charakterystycznym elementem tego czynnika jest stosowanie procentowej wypłaty za zdarzenie.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli złamaliśmy rękę, a w umowie polisowej takie zdarzenie jest określane na poziomie 2% uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci nam wspomnianą wartość liczoną od całej sumy ubezpieczenia. Jeśli SU wynosi 100 000 zł, za złamaną rękę dostaniemy 2000 zł.

 
Wysokość sumy ubezpieczenia – od kilku tysięcy do miliona


Ubezpieczyciele zachęcają nas wysokimi sumami, jakie gwarantuje ich polisa. Pomijając już oferty dedykowane dla wybitnych sportowców czy osób zamożnych, gdzie proponowane odszkodowania sięgają milionów złotych, w „zwykłych” warunkach zdarzają się ubezpieczenia z SU na kwotę 1 000 000 zł.
 
Brzmi zachęcająco, ale trzeba pamiętać o przynajmniej 2 haczykach – taka kwota zostanie wypłacona w razie śmierci ubezpieczonego. I tu również trzeba pamiętać o kilku szczegółach. Sama śmierć jako zdarzenie nie jest jednoznaczne, bo może do niej dojść:
  • z przyczyn naturalnych,
  • w wypadku komunikacyjnym,
  • w wypadku przy pracy,
  • w zamieszkach ulicznych,
  • pod wpływem alkoholu lub innej substancji.
 
Sprawę komplikuje fakt, że dwie ostatnie przyczyny śmierci… nie są brane pod uwagę przy przyznawaniu odszkodowania. Te (i inne) sytuacje w każdej polisie znajdują się wśród wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa. Dlatego ważne jest, by wybrać odpowiedni zakres ochrony, aby wiedzieć, kiedy można liczyć na świadczenie.
 
Drugi haczyk w polisie z sumą ubezpieczenia za 1 000 000 zł to wysoka składka. Trzeba liczyć się z miesięcznym wydatkiem na poziomie kilkuset złotych. Ile to będzie dokładnie, decydują inne czynniki, jak: wiek i stan zdrowia ubezpieczonego, rodzaj polisy (ochronna, oszczędnościowa czy inwestycyjna) oraz liczba umów dodatkowych. Dobrze jest zastanowić się, czy na tak wysokie składki nas stać, zarówno w chwili obecnej, jak i w perspektywie kilku lub kilkunastu najbliższych lat. Nagła utrata pracy może spowodować, że będziemy musieli zrezygnować z lukratywnej oferty.
 
A kiedy ubezpieczenie na życie za milion jest właściwym rozwiązaniem? Przede wszystkim wtedy, gdy mamy stabilną sytuację życiową. Często jesteśmy związani na życie kredytem na nieruchomość lub firmę, co może znacznie obciążyć finansowo naszą rodzinę w sytuacji, gdy nas by zabrakło. Wysokie świadczenie pozwoli stanąć finansowo na nogi, spłacić wszelkie zadłużenie i wyjść z trudnej sytuacji życiowej.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Przykładowa suma ubezpieczenia – jak obliczyć?


Dostępne na rynku ubezpieczeniowym produkty oferują sumy ubezpieczeń różnego rodzaju – to może być 100 000 złotych, jak również 200 000 lub 500 000 zł. Sprawdziliśmy, jak poszczególne sumy ubezpieczenia przekładają się na wysokość składki. Na przykładzie oferty PZU Ja Plus dla 1 osoby pełnoletniej.
 

Ile dostaniemy świadczenia z polisy na życie?

PZU Ja Plus Wariant I Wariant II
zdarzenie
suma ubezpieczenia
 
zgon 100 zł 100 zł
zgon - nieszczęśliwy wypadek 50 000 zł 100 000 zł
zgon - wypadek komunikacyjny 100 000 zł 200 000 zł
trwałe inwalidztwo - nieszczęśliwy wypadek 20 000 zł 40 000 zł
pobyt w szpitalu - nieszczęśliwy wypadek 10 000 zł 20 000 zł
złamanie kości - nieszczęśliwy wypadek 10 000 zł 20 000 zł

składka miesięczna
 
21 zł 31 zł

Oprac. własne na podstawie oferty PZU Ja Plus.


Oprócz sumy ubezpieczenia interesujące są zasady przyznawania świadczenia. W PZU wygląda to następująco:
 
  • zgon– w każdym z przypadków świadczenie wynosi 100% SU, czyli kwotę od 100 zł do 200 000 zł;
  • trwałe inwalidztwo – maksymalne świadczenie to 20 000 zł lub 40 000 zł według załączonej do OWU tabeli, nie każde zdarzenie oznacza pełną wypłatę odszkodowania;
  • pobyt w szpitalu – to 100 zł lub 200 zł za każdy dzień pobytu pod warunkiem, że czas spędzony w szpitalu przekracza 4 dni, PZU wypłaci maksymalnie za 90 dni leczenia szpitalnego, co pokrywa się z wysokością oferowanej sumy ubezpieczenia;
  • złamanie kości –wypłata od 500 zł do 5000 zł w zależności od wybranego wariantu i rodzaju złamania.
 
 
Najrozsądniej będzie przeliczyć swoje możliwości i dopasować je do dostępnych ofert. Jeżeli dzisiaj nasze zarobki są dość wysokie, sytuacja ta może ulec zmianie w perspektywie kilku najbliższych lat i odwrotnie. Dlatego przy zakupie ubezpieczenia na życie dobrze jest mierzyć siły na zamiary, by dokonać właściwego wyboru.

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Suma ubezpieczenia decyduje o jakości polisy a życie, ale wpływa też na wysokość składki

2. Prawidłowa wartość SU powinna być dostoswana do możliwości finansowych ubezpieczonego

3. Suma ubezpieczenia do maksymalne odszkodowanie za dane zdarzenie

4. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest procentowe obliczanie SU w zależności od rozmiarów szkody na życiu i zdrowiu
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy