Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Kiedy przydaje się ubezpieczenie na życie?

Złamanie nogi, pieniądze za pobyt w szpitalu, a nawet finansowy start w dorosłe życie - polisa okaże się pomocna w wielu sytuacjach życiowych. Wszystko jednak zależy od wykupionego zakresu ochrony i zdolności przewidywania niektórych zdarzeń.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Oczywiście, nie sposób przewidzieć wszystkiego, bo nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się nawet osobie nieskłonnej do ryzyka. Można za to ubezpieczyć się na kilkanaście różnych okoliczności, co spowoduje, że szansa otrzymania świadczenia finansowego będzie bardzo duża.

Poniżej sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy życiowej, ile powinno kosztować takie ubezpieczenie, gdzie je kupić i kogo ma obejmować.


Jaki zakres ochrony w polisie na życie?


Polisa na życie może być zabezpieczeniem w wielu sytuacjach. Nie tylko chroni bliskich na wypadek śmierci głównego ubezpieczonego poprzez wypłatę świadczenia w określonej kwocie, ale może zapewnić ubezpieczonemu świadczenia niefinansowe (np. domowa wizyta lekarza, transport leków, dostęp do infolinii medycznej, pomoc psychologa itp.).

Zakres ochrony, czyli liczbę dodatków do umowy podstawowej wybiera kupujący polisę indywidualną (w grupowej, np. w miejscu pracy, zakres jest z góry ustalony).
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe do podstawowej umowy (z reguły 1 zdarzenie, śmierć ubezpieczonego) oferuje różne rozszerzenia w formie umów dodatkowych. Mogą to być:
 • zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
 • zgon w wyniku wypadku komunikacyjnego,
 • poważne zachorowanie (na podstawie diagnozy),
 • operacja chirurgiczna,
 • pobyt w szpitalu (powyżej 3 dni),
 • trwałe inwalidztwo w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
 • wypadek przy pracy,
 • assistance medyczny (pakiet usług),
 • urodzenie dziecka.

Ile zapłacić za polisę na życie?


W ubezpieczeniu życiowym wysokość składki jest kwestią nieco skomplikowaną. Dzieje się tak, ponieważ cena zależy od kilku zmiennych – przede wszystkim zakresu ochrony, rodzaju polisy i samego kupującego.

Zakres ochrony– zasada jest prosta, bo im więcej rozszerzeń w polisie, tym wyższa cena. Najtańsza polisa, czyli w formie podstawowej to miesięczny koszt ok. 20-30 zł. Każde kolejne rozszerzenie podnosi cenę o kilkanaście procent. Jednak do kwoty 100 zł miesięcznie można znaleźć wartościowy produkt, o ile spełnia się pozostałe kryteria.

Rodzaj ubezpieczenia– jednym z tych kryteriów jest rodzaj polisy. Najtańsze są ochronne, gdzie całość składki jest odpowiedzialna za wypłatę świadczenia w razie wypadku czy innego zdarzenia. Powyżej 100 zł miesięcznie zaczynają się najtańsze polisy mieszane. Tu część składki odpowiada za ochronę, ale i za oszczędności gromadzone na koncie polisowym lub inwestycję. Z tej ostatniej polisy można czerpać zyski po kilku latach regularnego opłacania składki.

Ubezpieczony– kolejnym z kryteriów wpływających na cenę polisy jest stan zdrowia, wiek, wykonywany zawód czy nawet sport uprawiany w ramach hobby. Osoba starsza jest statystycznie rzecz biorąc bardziej podatna na zachorowania i dłużej trwa jej rekonwalescencja, więc za polisę o takiej samej liczbie dodatków zapłaci więcej niż 30-latek. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę stopień ryzyka, a ten rośnie, jeśli kupujący jest np. monterem sieci energetycznej i uzupełnia polisę o wypadek przy pracy.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Kogo ma obejmować polisa na życie?


Cena polisy na życie zależy też od liczby ubezpieczonych. Zamiast kupować ubezpieczenia dla wszystkich członków rodziny, można zgłosić ich jako współubezpieczonych. Dotyczy to:

 • współmałżonków,
 • dzieci,
 • dziadków,
 • rodziców,
 • teściów.

Jedna polisa na życie może obejmować aż 10 spokrewnionych osób. A każda z nich będzie mieć indywidualny zakres ochrony dopasowany do wieku i sytuacji życiowej, np. dziecko pakiet NNW w razie wypadku w szkole i na wakacjach, a rodzice od poważnego zachorowania.
 

Gdzie kupować polisę na życie?


Przed zakupem opłaca się sprawdzić, jakie możliwości oferują konkurencyjne firmy ubezpieczeniowe. Może okazać się, że posiadają bardziej korzystne rozszerzenia ochrony, jak również zakres ich możliwości oraz – że znajdziesz znacznie tańszą ofertę o podobnym zakresie działania.

Porównanie ubezpieczeń jest zatem kluczowe, ale nikogo nie powinno to dziwić – przy zakupie nowego telefonu, samochodu czy spodni wielu porównuje ceny w różnych miejscach. Dotyczy to również ubezpieczeń na życie.

Takie porównanie będzie szybkie i skuteczne dzięki narzędziu, jakim jest porównywarka ubezpieczeniowa. Wystarczy uzupełnić formularz o kilka danych (zakres, suma ubezpieczenia, sytuacja życiowa, liczba ubezpieczonych), aby otrzymać dostęp do szczegółów polis życiowych, które najbardziej pasują do wybranych kryteriów.
 

7 sytuacji, w których przyda się ubezpieczenia życiowe


Ubezpieczenie ma zapewnić środki finansowe na wypadek różnych życiowych trudności. Dzięki nim łatwiej utrzymać dotychczasowy poziom życia, nie zadłużając się kredytem.

Każdy uraz ciała, pobyt w szpitalu czy poważna choroba wpływają na efektywność pracy ubezpieczonego, a co za tym idzie – wynagrodzenia. Dzięki polisie w wielu sytuacjach należy się świadczenie, które pomoże stanąć na nogi, opłacić konieczne leczenie lub rehabilitację.
Typowe sytuacje, w których pomocna będzie polisa na życie:

 1. Pieniądze na niespodziewane wydatki
 2. Śmierć bliskich (środki na pochówek i zachowanie komfortu życia przez określony czas na niezmienionym poziomie)
 3. Potrącenie przez samochód (świadczenie z tytułu NW, pobytu w szpitalu, operacji rehabilitacji i domowych wizyt lekarza – assistance)
 4. Prezent dla dziecka (polisa posagowa)
 5. Urodzenie dziecka (uwaga na karencję)
 6. Bezpieczne dziecko w szkole
 7. Wyższa emerytura (polisa na życie i dożycie) – dodatkowe pieniądze za dożycie wieku określonego w umowie + uzbierane składki

Ubezpieczenie na życie bardzo często zostaje również wykorzystywane jako środki na opłacenie kosztów związanych z pochówkiem. Dotyczy to zarówno głównego ubezpieczonego, jak i jego bliskich, ponieważ ubezpieczając się na wypadek ich śmierci – można otrzymać świadczenie, które z nawiązką wystarczy na pogrzeb oraz stypę.

W przypadku potrącenia przez samochód – konsekwencje mogą być bardzo różne – złamanie kości, wstrząśnienie mózgu czy inne urazy ciała. Może być potrzeba długotrwała rehabilitacja i konieczny może okazać sprzęt niezbędny do codziennego funkcjonowania. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może wypłacić świadczenie z kilku tytułów: potrącenia przez samochód, doznanego urazu i pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie może przybrać również prezentu na przyszłość, który zakupić możesz nie tylko ubezpieczony jako rodzic, ale również wujkowie, dziadkowie czy rodzice chrzestni. Takim prezentem może być polisa posagowa, która jest formą oszczędzania środków na start w dorosłe życie. Na czas trwania polisy dziecko otrzymuje również ochronę na wypadek utraty rodziców. Oprócz oszczędności zyskuje zatem odpowiednie zabezpieczenie.

Ważne jest również wsparcie, które można otrzymać po narodzinach dziecka. Tutaj warto wspomnieć, że można otrzymać świadczenie z tytułu narodzin dziecka. Są to dodatkowe środki do wydania na dodatkowy cel – np. zakup wózka dla dziecka.

Polisa może być zabezpieczeniem finansowym na przyszłość. Oznacza to, że przez lata gromadzone środki –zostaną wypłacone na koniec umowy. Jeśli więc kupisz ubezpieczenie np. na okres 20 lat – który będzie przypadał na moment Twojego przejścia na emeryturę – otrzymasz wysoką kwotę, którą będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel. 
 

3 zasady dobrej polisy na życie


Na koniec warto podsumować co może, a czego nie musi zapewnić ubezpieczenie i od czego to wszystko zależy.

Po pierwszepodstawowym zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci lub niezdolności do pracy. W sytuacji, gdy stracisz możliwość zdolności do wykonywania swojej pracy – ubezpieczyciel wypłaci ci należne świadczenie. W sytuacji zgonu ubezpieczonego – świadczenie otrzymują bliscy, wskazani w umowie jako osoby uposażone do otrzymania pieniędzy z polisy.

Jest to rozwiązanie dobre, gdy posiada się rodzinę i spłaca kredyt – wówczas ubezpieczony i jego bliscy są zabezpieczeni finansowo na te dwie trudne życiowe okoliczności.

Po drugiepolisa może mieć zdecydowanie szerszy zakres ochrony, ale to zależy wyłącznie od ubezpieczonego. Może on zatem wykupić umowę dodatkową, która rozszerzy ochronę np. w zakresie wypadków lub poważnych chorób, na wypadek zdiagnozowania nowotworu, śmierci bliskich osób, powiększenia rodziny, zachorowania na cukrzycę, pobytu w szpitalu czy nawet ugryzienia przez kleszcza.

Po trzecie spersonalizowanie ochrony i wybór tych umów dodatkowych, które dotyczą zdarzeń, jakie faktycznie mogą mieć miejsce w przyszłości.

Ważne jest również to, na jaką sumę ubezpieczenia zdecyduje się kupujący. Im wyższa kwota, tym otrzyma wyższe świadczenie. Należy jednak zachować rozsądek i dopasować wysokość sumy ubezpieczenia do swoich możliwości finansowych tak, by opłacanie regularnej składki nie stanowiło problemu dla codziennego budżetu.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisa na życie to forma wsparcia finansowego w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Pamiętaj również, że bardzo ważne jest także cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Podstawową funkcją polisy na życie jest zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci

2. Indywidualną polisę na życie można odpowiednio spersonalizować – wybierając nie tylko zakres ochrony, ale również czas trwania umowy oraz wysokość sumy ubezpieczenia

3. Każdy z elementów polisy w mniejszym lub większym stopniu wpływa na wysokość składki

4. Przed zakupem koniecznie porównaj dostępne oferty, by wybrać najlepszy dla siebie produkt 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
2
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy