Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Odszkodowanie za złamanie ręki – ile można dostać z polisy na życie?

Złamanie ręki może stanowić podstawę do otrzymania pieniędzy z polisy. Sprawdzamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie i ile wynosi odszkodowanie za złamanie ręki.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Wybór ubezpieczeń, które mogą nam zapewnić ochronę na wypadek kontuzji, jest naprawdę spory. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej oferty, zobaczmy dostępne możliwości i wybierzmy produkt, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.
 

Jaka polisa chroni na wypadek złamania ręki?

Odszkodowanie, jakie możemy otrzymać z powodu złamania kości ręki w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może stanowić inną kwotę. Jest to zależne od kilku ważnych rzeczy. Na wysokość świadczenia wpływ mają:

 • towarzystwo ubezpieczeniowe,
 • suma ubezpieczenia,
 • rodzaj złamania/procent uszczerbku.

Należy jednak podkreślić, że podstawowa ochrona w polisie na życie nie zapewni nam takiego odszkodowania. Indywidualne ubezpieczenie na życie w swoim podstawowym zakresie zabezpiecza bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. By otrzymać świadczenie, niezbędne będzie odpowiednie rozszerzenie ochrony. Warto mieć na uwadze również fakt, że złamaniu kości może towarzyszyć konieczność hospitalizacji oraz operacji chirurgicznej, na wypadek których również możemy się ubezpieczyć.
Jakie zdarzenia mogą objąć ochroną umowy dodatkowe, gdy dojdzie u nas do złamania:

 • uraz ciała (w ramach pakietu NNW),
 • pobyt w szpitalu,
 • operacja,
 • rehabilitacja,
 • czasowa niezdolność do wykonywania pracy,
 • assistance medyczne.

Przy wyborze ubezpieczenia na życie zwróćmy uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia. To od niej zależy ile dostaniemy odszkodowania. Jeśli nasza suma ubezpieczenia będzie wynosiła np. 20 000 zł, to otrzymamy zupełnie inne świadczenie, niż w przypadku, gdy SU wynosiłaby 300 000 zł. Wysokość odszkodowania jest liczona procentowo na podstawie doznanego uszczerbku. W sytuacji, gdy nasz uszczerbek na zdrowiu wynosiłby 2% moglibyśmy otrzymać 400 zł lub 6000 zł w oparciu o wspomniane kwoty SU.

Osobnym odszkodowaniem może być konieczność przebycia operacji chirurgicznej, gdy złamanie kości jest złamaniem otwartym. Oprócz tego, możemy otrzymać pieniądze z tytułu pobytu w szpitalu, w sytuacji, gdy nasza hospitalizacja trwała dłużej niż 3 dni.
Jeśli nasza polisa na życie uwzględniać będzie rehabilitację – możemy liczyć na pomoc w jej organizacji lub zwrot poniesionych kosztów. Wówczas ubezpieczyciel wypłaca pieniądze, które były potrzebne na zapłatę za zabiegi rehabilitacyjne.

Złamanie ręki może również oznaczać utratę zdolności do pracy. Kontuzja w przypadku nauczyciela historii jest zupełnie czymś innym, niż w przypadku mechanika samochodowego lub pracownika budowy, dla którego sprawność fizyczna jest konieczna do pracy. W tej sytuacji również można ubiegać się o wypłatę świadczenia.

Korzystnym rozwiązaniem może również okazać się pakiet assistance, który zapewni nam pomoc w innej formie. Ubezpieczyciel w ramach tego ubezpieczenia może zagwarantować nam np. dowóz leków, wizytę domową lekarza lub pielęgniarki, pomoc w opiece nad dziećmi w czasie hospitalizacji czy transport medyczny.
 

Wysokość odszkodowania za złamanie ręki

Zdarzenie związane ze złamaniem ręki Wysokość i warunki odszkodowania
Nieszczęśliwy wypadek SU liczona procentowo
według tabeli od 1% do 100% w zależności od doznanego urazu
Operacja chirurgiczna SU do 100 000 zł
wysokość świadczenia liczona zależnie od klasy operacji (np. 10%, 25% lub 50% SU)
Leczenie szpitalne SU od 10 zł do 500 zł
kwota odszkodowania liczona za każdy dzień pobytu w szpitalu
Rehabilitacja SU od 1000 zł do 100 000 zł
świadczenie na pokrycie wydatków związanych z kosztami poniesionymi za zakup sprzętu ortopedycznego lub zajęciami z rehabilitantem

Tab. 1 Opracowanie własne.


Oprócz sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony, jaki wybierzemy, bardzo ważny jest także rodzaj polisy. Kompleksową ochronę może zapewnić nam polisa grupowa w miejscu zatrudnienia, ale najlepiej dopasowaną ochronę może zagwarantować wyłącznie indywidualne ubezpieczenie na życie. W przypadku polisy grupowej nie możemy liczyć na wysokie odszkodowania i nie możemy w żaden sposób modyfikować umowy z ubezpieczycielem.

Złamanie ręki otwarte czy zamknięte?


Złamanie ręki można podzielić na trzy różne rodzaje: złamanie śródręcza, palców oraz nadgarstka. Każde z tych złamań może być otwarte lub zamknięte, a dodatkowo może również dojść do przemieszczenia kości lub jej oderwania.

Wśród wszystkich złamań w obrębie ręki, najczęściej przytrafiają się złamania palców. O uraz paliczka nie trudno, ponieważ są to niezwykle kruche kości, przez co są podatne na urazy. Złamanie palca łatwo poznać po zasinieniu, bólu oraz obrzęku.

W przypadku złamania śródręcza konieczne jest uderzenie, przyciśnięcie lub przygniecenie. Tego typu złamania mają miejsce najczęściej podczas uprawiania sportu lub wykonywania pracy. Te złamanie również rozpoznać można po silnym bólu, zasinieniu oraz opuchnięciu. Może dojść również do zniekształcenia ręki.

W sytuacji złamania nadgarstka, przyczyną najczęściej jest upadek. Siła nacisku, która oddziałuje na rękę w chwili upadku jest tak duża, że może prowadzić do pęknięcia kości. Również w tym przypadku pojawia się silny ból oraz obrzęk.
 

Kiedy nie będzie świadczenia za złamanie ręki?

Istnieją okoliczności, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić nam należnych nam pieniędzy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że ubezpieczony działał świadomie na własną niekorzyść. Wówczas działa wyłączenie odpowiedzialności, które jest dokładnie opisane w umowie.
Za złamanie ręki możemy nie otrzymać odszkodowania, jeśli:

 • znajdowaliśmy się pod wpływem alkoholu,
 • znajdowaliśmy się pod wpływem narkotyków lub innych środków,
 • próbowaliśmy popełnić przestępstwo,
 • próbowaliśmy popełnić samobójstwo,
 • uczestniczyliśmy w strajku,
 • uprawialiśmy określoną aktywność sportową, np. wyścigi konne.

Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często stosują podobne wyłączenia odpowiedzialności. Nie oznacza to jednak, że nie warto zapoznać się dokładnie z ich treścią. Może okazać się, że wybrany przez nas ubezpieczyciel w umowie zamieścił inne wyłączenia, niż wcześniej były nam znane.
 

Ile wynosi przykładowe odszkodowanie za złamaną rękę?

W dokumencie OWU powinna znajdować się tabela, w której podane są kwoty świadczenia z tytułu określonego uszczerbku na zdrowiu. Sam uszczerbek jest obliczany procentowo, zatem nie możemy mieć pewności, ile dokładnie będzie wynosić nasze odszkodowanie. Możemy jednak ustalić przybliżoną sumę.
Znaczenie ma rodzaj złamania, konkretna kość, która została uszkodzona oraz to, czy złamaniu uległa nasza ręka dominująca czy nie. Na przykładzie oferty PZU sprawdźmy, jak wysokie świadczenie można otrzymać.

Firma ubezpieczeniowa PZU oferuje kilka możliwości zabezpieczenia się na wypadek kontuzji. Jedną z nich jest Dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na wypadek złamania kości spowodowanego NW.
Ubezpieczony może otrzymać

 • 5% SU za złamanie jednej lub kilku kości nadgarstka,
 • 5% SU za złamanie jednej lub kilku kości śródręcza,
 • 10% SU za złamanie nasady bliższej kości ramiennej,
 • 10% SU za złamanie trzonu kości łokciowej,
 • 20% SU za złamanie trzonu kości ramiennej.


Co oprócz świadczenia może zapewnić polisa na życie?

Przede wszystkim ubezpieczenie na życie zapewnia ubezpieczonym wsparcie finansowe. Oprócz tego może również zagwarantować pomoc innego rodzaju – w ramach pakietu assistance.

Takie ubezpieczenie zapewnia pomoc w trudnych życiowych chwilach, np. podczas hospitalizacji czy rekonwalescencji. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne formy pomocy, zatem warto porównać wcześniej kilka ofert, by znaleźć rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.
Co oferuje polisa assistance:

 • transport medyczny,
 • pomoc psychologa,
 • dowóz leków,
 • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
 • opiekę nad dziećmi w czasie hospitalizacji,
 • opiekę nad zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji,
 • wizytę domową lekarza lub pielęgniarki,
 • pomoc domową po hospitalizacji.

Jak duże odszkodowanie za złamanie ręki u dziecka?

Grupą, która najbardziej narażona jest na złamanie i inne urazy ciała, są dzieci. Wpływa na to ich duża aktywność oraz nieumiejętność przewidywania nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z podjętych działań.
Wiele kontuzji spotyka również osoby, które aktywnie uprawiają sport. Regularne treningi, choć przynoszą wiele dobrego dla zdrowia, mogą również doprowadzić do złamania.

Nie zmienia to jednak faktu, że w życiu codziennym, każdy z nas jest narażony na urazy ciała. Może do nich dojść podczas sprzątania mieszkania, upadku pod prysznicem czy w czasie powrotu z pracy. Złamanie może mocno skomplikować nasze codziennie życie, szczególnie gdy dojdzie do bardziej skomplikowanego urazu, które będzie wymagało operacji i późniejszej rehabilitacji.

Zanim więc zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, porównajmy dostępne możliwości. Powinniśmy zwracać uwagę na zakres ochrony, ale i wysokość sumy ubezpieczenia, na podstawie której możemy otrzymać świadczenie.

PZU Dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na wypadek złamania kości spowodowanego NW

Zdarzenie SU 10 000 zł SU 20 000 zł SU 50 000 zł
Złamanie kości nadgarstka Do 500 zł Do 1000 zł Do 2500 zł
Złamanie kości śródręczna Do 500 zł Do 1000 zł Do 2500 zł
Złamanie nasady bliższej kości ramiennej Do 1000 zł Do 2000 zł Do 5000 zł
Złamanie trzonu kości ramiennej Do 2000 zł Do 4000 zł Do 10 000 zł

Tab. 2 Opracowanie własne na podstawie danych PZU


PZU oferuje trzy warianty cenowe z różnymi sumami ubezpieczenia, na podstawie których ustalane jest odszkodowanie. Możemy zatem liczyć na świadczenie w wysokości 500 zł, jak i 10 000 zł. Wszystko zależy od tego, jaki wariant ubezpieczenia PZU wybierzemy.
 

Nationale Nederlanden Umowa dodatkowa na wypadek uszkodzenia ciała

Zdarzenie Maksymalna wysokość procentowa uszczerbku w przypadku ręki dominującej Maksymalna wysokość procentowa uszczerbku w przypadku ręki niedominującej
Złamanie trzonu kości ramiennej 25% 20%
Złamania w obrębie łokcia 21% 17%
Złamanie w obrębie dalszych nasad jednej lub obu kości przedramienia 25% 20%
Uszkodzenie nadgarstka (zwichnięcie, złamanie) 16% 13%
Uszkodzenie kciuka (zwichnięcie, złamanie) 20% 16%

Tab. 3 Opracowanie własne na podstawie danych NN.


W przypadku oferty Nationale Nederlanden wysokość odszkodowania będzie zależna od wybranej sumy ubezpieczenia. Maksymalnie otrzymać możemy aż 25% wybranej sumy ubezpieczenia. 

Jeszcze inne odszkodowanie może zapewnić oferta towarzystwa ubezpieczeniowego Warta.
 

WARTA NNW Indywidualne

Zdarzenie Maksymalna wysokość procentowa uszczerbku w przypadku ręki prawej Maksymalna wysokość procentowa uszczerbku w przypadku ręki lewej
Złamanie trzonu kości ramiennej 5-30% 5-25%
Złamanie obwodowej nasady kości ramiennej, wyrostka łokciowego, głowy kości promieniowej 1-30% 1-25%
Uszkodzenie nadgarstka (zwichnięcie, złamanie) 1-30% 1-25%
Uszkodzenie kciuka (zwichnięcie, złamanie) 1-30% 1-33%

Tab. 4 Opracowanie własne na podstawie danych Warta

W tym przypadku kwota odszkodowania za złamanie ręki jest zależna od stopnia uszkodzenia kości i wybranej przez nas sumy ubezpieczenia. Najwyższą kwotę jaką możemy otrzymać z polisy, to aż 33% sumy ubezpieczenia.
 

Odszkodowanie za złamaną rękę z dwóch polis na życie?

W sytuacji, gdy posiadamy już ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy, możemy nabyć drugą polisę – indywidualną, która zwiększy nasz zakres ochrony i szansę na otrzymanie odszkodowania.
Dwa ubezpieczenia mogą oznaczać otrzymanie dwóch świadczeń. Jednak warunkiem jest, by oba produkty uwzględniały to samo zdarzenie polisowe, jak np. złamanie. Oba świadczenia możemy przeznaczyć na dowolny cel – np. rehabilitację czy wykorzystać w inny sposób. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Polisa na życie to forma wsparcia finansowego w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Pamiętaj, że osoby niepełnosprawne także mogą przystąpić do ubezpieczenia na życie. Często wymagają one dodatkowej opieki i kosztownych leków. Z tego względu bardzo ważna jest także cena takiej polisy. Aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie.

To warto wiedzieć
 1. Podstawowa indywidualna polisa na życie zapewnia ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego
   
 2. Ochronę na wypadek złamania ręki zapewnia odpowiednia umowa dodatkowa
   
 3. Świadczenie z tytułu złamania może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych
   
 4. Posiadanie dwóch ubezpieczeń może zapewnić dwa odszkodowania z tytułu złamania ręki
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

2022-05-10 09:01:17

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy