Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 800 - 1900, sob. 900 - 1500 71 736 75 55

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Oszczędzanie dzięki polisie dla dziecka

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Co by się stało, gdyby dziecku zabrakło jednego z rodziców? To niezwykle trudny temat, jednak nigdy nie da się go całkowicie wykluczyć. Jak nasze dziecko udźwignie wówczas nasze kredyty oraz inne zobowiązania finansowe?


Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Czym jest w ogóle polisa posagowa?


Aby zapewnić dzieciom maksymalny komfort i bezpieczeństwo, wielu doradców proponuje rodzicom zakupienie polisy posagowej. Sama nazwa produktu może klientowi zupełnie nic nie mówić. Zatem co to takiego ta polisa posagowa? 
 
Jest to przykład mieszanego ubezpieczenia na życie. Produkt ten łączy w sobie 2 funkcje: ochronną i oszczędnościową. W praktyce oznacza to podwójną korzyść - ubezpieczone dziecko jest chronione finansowo na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń, a także ma gwarancję, że otrzyma sumę zgromadzoną przez umowę na specjalnym koncie polisowym.


Kiedy warto pomyśleć o takim ubezpieczeniu?


Polisę posagową możemy wykupić w dowolnym momencie życia dziecka (najpóźniej do 17. roku życia) i ustalić kiedy oszczędności zostaną mu wypłacone. Możemy też sami jako rodzice (ale i opiekunowie prawni czy fundatorzy) samodzielnie określić wysokość składki, jaką chcemy wpłacać na ten rachunek, co wpływa na końcową sumę.
 
Czas trwania umowy może być zawarty w przedziale od narodzin dziecka do skończenia przez nie 25. rok życia lat. Zarówno okres początkowy, jak i końcowy dokładnie wskazuje konkretna polisa. Przedziały wiekowe mogą się różnić w zależności od TU.
 
Różnice dotyczą też zakresu ochrony i sum ubezpieczenia. Do umowy podstawowej można dobrać dowolny wariant ochronny dla siebie i dziecka. Można zapewnić w ten sposób dziecku ochronę finansową w razie urazów (NNW), wypadków komunikacyjnych, chorób, operacji czy pobytu w szpitalu. Polisa posagowa ma za zadanie ochronić dziecko na czas trwania umowy i po jej zakończeniu. Gwarantuje zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci jednego czy obojga rodziców i wielu innych zdarzeń. Jedynym ograniczeniem jest wypłata zgromadzonej sumy dopiero na koniec umowy zawieranej na 5, 15 czy nawet 25 lat.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Koszt polisy - co wpływa na cenę?


W typowej polisie na życie działa zasada – im szybciej zdecydujesz się ubezpieczyć, tym mniejszą zapłacisz składkę, co ma związek z wiekiem i stanem zdrowia, czyli ryzykiem podejmowanym przez towarzystwo ubezpieczeń. W "posagówce" pośpiech jest również wskazany, ale z innego powodu. Im wcześniej ubezpieczymy dziecko, tym więcej kapitału uda nam się zgromadzić. Nie mówiąc oczywiście o dodatkowej ochronie życia i zdrowia.
 
Na cenę składki wpływa przede wszystko zadeklarowana suma. To my decydujemy, jaką kwotę chcemy dla dziecka uzbierać, zatem warto zastanowić się jaka składka będzie dla nas możliwa. Cena różnić się będzie również w przypadku podstawowej ochrony, jak i rozszerzonej poprzez umowy dodatkowe. W mniejszym stopniu na koszt ubezpieczenia wpływa również wiek dziecka, wiek rodzica, stan zdrowia rodzica, forma zatrudnienia, zarobki. Niektóre firmy ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę sytuację mieszkaniową. Koszt miesięcznej składki może wahać się w granicach od 120 zł do znacznie wyższych kwot jak 800 zł czy nawet 1000 zł. 


Dlaczego polisa posagowa jest dobrym rozwiązaniem?


Forma ubezpieczenia posagowego zapewnia dziecku zarówno ochronę, jak i oszczędności na przyszłość. Wielu rodziców chciałoby zbierać środki na start w dorosłe życie dla swoich dzieci, jednak w praktyce jest to trudna decyzja, a wielu osobom brak konsekwencji w tego rodzaju przedsięwzięciach. 
 
Polisa posagowa z pewnością nie jest najtańszym ubezpieczeniem, jednak część składki odzyskamy na koniec umowy. Ile dokładnie? To zależy od wysokości comiesięcznych, cokwartalnych, półrocznych czy rocznych wpłat. Załóżmy, że deklarujemy wpłacanie przez każdy miesiąc i 10 kolejnych lat składki w wysokości 500 zł, z czego 100 zł odpowiada za ochronę, a pozostała kwota trafia na konto oszczędnościowe. Zgromadzony kapitał po dekadzie to aż około 40 000 zł.
 
Dzięki oszczędnościom może ono samodzielnie rozpocząć dorosłe życie – wyjechać na studia za granicę lub do innego miasta, kupić samochód, wybrać się w wymarzoną podróż, sfinansować wkład własny przy zakupie mieszkania. Nie mamy możliwości przewidzieć jaka będzie nasza sytuacja finansowa w momencie, gdy nasze dziecko osiągnie pełnoletność. Dlatego dobrze jest przygotować się wcześniej na ten moment.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
616618
6
7
2
6
8
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy