Warning: DOMDocument::loadHTML(): error parsing attribute name in Entity, line: 166 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/article.php on line 462
Rodzaje ubezpieczeń na życie - Ubezpieczeniaonline.pl
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Ochrona finansowa życia od 30 zł miesięcznie czy wyższe składki z możliwością oszczędzania lub zarabiania na polisie. Rodzajów ubezpieczeń życiowych jest znacznie więcej, a wybór odpowiedniego z nich ułatwi nasz przegląd.

Ubezpieczenie na życie to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu. Polisy życiowe różnią się miedzy sobą długością trwania umowy, przeznaczeniem czy liczbą ubezpieczonych, co pokazuje poniższe zestawienie.
 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 Ubezpieczenie na życie - rodzaje

czynnik polisa
LICZBA UBEZPIECZONYCH
indywidualna – 1 osoba (+ współmałżonek, dziecko)
 

rodzinna – 1-10 osób spokrewnionych
 

grupowa – co najmniej 3 osoby
 
CZAS TRWANIA UMOWY
terminowa – min. 12 miesięcy
 

bezterminowa - dożywotnio
 
PRZEZNACZENIE SKŁADKI
ochronna
 

ochronno - oszczędnościowa
 

ochronno - inwestycyjna
 

Oprac. własne.

 
Zestawienie nie jest pełne, ponieważ jedna polisa na życie może uwzględniać różne czynniki, np. indywidualne ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne dla całej rodziny. Jednak takie konfiguracje zdarzają się rzadko, a najczęściej wybieranymi polisami są indywidualna ochronna na 1-5 lat. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega i dla kogo jest przeznaczona.


Chcę mieć najprostsze ubezpieczenie – co wybrać?


Większość ubezpieczonych kieruje się prostotą przy wyborze produktu polisowego na życie. Jeśli i nam zależy na przejrzystej polisie, odpowiednią będzie ta zawierana indywidualnie na czas określony.
 
Wytyczne, jakie powinna mieć indywidualna ochronna polisa na życie:
 • podstawa i 4-5 dopasowanych rozszerzeń, np. NNW, pobyt w szpitalu, poważne zachorowanie, operacja, medyczne assistance;
 • suma ubezpieczenia na poziomie 300 000 zł (podstawa);
 • włączenie do ochrony współmałżonka i dziecka – opcjonalnie.

Indywidualna ochronna polisa na życie będzie przydatna także wtedy, gdymamy jużgrupowe ubezpieczenie w miejscu pracy. Gdy przydarzy nam się wypadek, który znajduje się w zakresie obu polis, możemy liczyć na dwa odszkodowania. Poza tym „grupówka” pracownicza charakteryzuje się często niskimi sumami ubezpieczenia i wąskim zakresem ochrony, a przynajmniej takim, którego nie możemy zmieniać.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie dla wymagających 

 
Polisa w wersji ochronnej to w najtańsze wersji wydatek rzędu 30 zł miesięcznie. Możemy jednak płacić 5 razy więcej za ten sam zakres ochrony, a resztę składki odkładać na specjalnym koncie polisowym lub inwestować.
 
Brzmi zachęcająco? Jeśli tak, warto zwrócić uwagę na polisę mieszaną, która finansowo chroni, a oprócz tego pozwala gromadzić lub pomnażać część wpłacane składki. Polisa ochronno-oszczędnościowa i ochronno-inwestycyjna różni się tylko gwarancją odzyskania wpłacanych środków na koniec umowy.
 
Poza tym obie polisy są długoterminowe (czas trwania umowy to 5-30 lat), do ubezpieczenia mogą przystąpić członkowie rodziny, a składkę można opłacać z różną częstotliwością, wskazaną przy zawieraniu umowy.
 
Indywidualna polisa ochronno-inwestycyjna odpowiada za ochronę finansową życia i zdrowia ubezpieczonego oraz pozwala na inwestowanie własnych środków ramach specjalnych funduszy. Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK) działają na zasadzie giełdy inwestycyjnej, a więc są oparte na ryzyku inwestycyjnym. Często środki są inwestowane w jeden, wybrany fundusz inwestycyjny, choć na początku ubezpieczony ma ich do wyboru kilkanaście z nich.
 
Indywidualna polisa ochronno-oszczędnościowa występuje w kilku wariantach, np.:
 
 1. polisa posagowa – dedykowana dziecku, wnukowi lub innej osobie niepełnoletniej, tzw. fundator opłaca składkę, które część jest gromadzona na koncie i trafia w ręce ubezpieczonego w chwili osiągniecia przez niego pełnoletności, ale nie później niż w wieku ukończenia 26. roku życia;
   
 2. polisa na życie i dożycie – ubezpieczony opłaca składki, część trafia na konto oszczędnościowe i jest wypłacana na koniec umowy. W umowie ubezpieczony określa wiek, po przekroczeniu którego otrzyma z konta wcześniej zgromadzone środki. Przeważnie dostępne są 3 warianty ubezpieczenia na życie i dożycie:
 • ubezpieczony nie dożyje do końca umowy – rodzina lub osoby uposażone otrzymają 100% sumy ubezpieczenia,
 • ubezpieczony dożyje do końca umowy – otrzyma 50% sumy ubezpieczenia,
 • ubezpieczony dożyje do końca umowy albo nie dożyje – w pierwszym przypadku rodzina otrzyma 100% odszkodowania, a w drugim 200 % tej kwoty.
 


Ubezpieczenie na życie – jakie zastosowanie?


Polisa życiowa jest też wybierana z różnych powodów i w różnych miejscach, jak bank, porównywarka czy miejsce pracy. Na rynku ubezpieczeń znajduje się też kilka nietypowych produktów o których istnieniu być może nie wszyscy wiedzą. Oto niektóre z nich.


POLISA NA ŻYCIE DO KREDYTU HIPOTECZNEGO

W ofercie banków ubezpieczenia są czymś naturalnym. Jeśli decydujemy się na zakup domu czy mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego, bank będzie wymagał od nas zabezpieczenia w postaci polisy mieszkaniowej. Ale przyda się też polisa życiowa na wypadek gdybyśmy ulegli wypadkowi i przez określony czas nie byli w stanie spłacać rat kredytu.
 
Polisa na życie do kredytu to dobry pomysł, ale zakup takiego ubezpieczenia bezpośrednio w banku już niekoniecznie, ponieważ nie możemy porównać oferty bankowej z konkurencją i w efekcie narażamy się na przepłacanie za składkę.


POLISA NA ŻYCIE SMART

Ubezpieczenie możemy kupić przez porównywarkę i sfinalizować taki zakup w obecności agenta. Istnieje jednak alternatywa w postaci polisy na życie smart. Taki produkt kupujemy od początku do końca online, ale musimy przystać na kilka warunków ubezpieczyciela:
 
 • wiek ubezpieczonego do 50. roku życia w chwili przystępowania do umowy,
 • bardzo wąski zakres ochrony na poziomie 2-3 zdarzeń,
 • niskie sumy ubezpieczenia rzędu 10 000 – 50 000 zł.


POLISA NA ŻYCIE DLA EMERYTA

Jednym z nielicznych produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla osób w podeszłym wieku jest polisa bezterminowa, którą można zawrzeć zazwyczaj telefonicznie (direct) na określonych warunkach.
 
Jednym z nich jest wiek osoby chcącej kupić polisę. Ubezpieczyciele określają górny pułap do ok. 85 roku życia. W tego typu produktach z reguły nie jest wymagana konsultacja z lekarzem ani żadne badania medyczne warunkujące przyznanie polisy.
 
Po ustalonym terminie (np. gdy ubezpieczony przekroczy 90 lat) możliwe jest przejście na tryb bezskładkowy, przy czym suma ubezpieczenia pozostaje bez zmian.
  

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Polisa na życie zapewnia ochronę finansową, gromadzenie oszczędności i pomnażanie kapitału

2. Taki produkt w większości przypadków jest do kupienia przy pomocy agenta, ale są też oferty online

3. Ubezpieczenie życiowe można dopasować do osoby w każdym wieku

4. Polisy na życie mogą się dublować, w przeciwieństwie do ubezpieczeń majątkowych
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy