Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Wypłata z ubezpieczenia na życie w PZU

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Wypłata z polisy na życie w PZU jest realizowana po zgłoszeniu w firmie ubezpieczeniowej szkody lub zdarzenia, które uprawnia do odbioru pieniędzy. Jak zgłosić roszczenie ubezpieczeniowe? Kiedy PZU może odmówić przekazania odszkodowania? Odpowiadamy.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, kiedy można oczekiwać wypłaty z ubezpieczenia na życie w PZU, jakie warunki należy spełnić oraz jakie dokumenty są potrzebne, aby skorzystać z tego świadczenia. Zdobyta wiedza pomoże Ci zrozumieć proces wypłaty z ubezpieczenia na życie w PZU i w pełni wykorzystać możliwości tej polisy. 

Kiedy możesz dostać odszkodowanie z PZU? 

Aby otrzymać odszkodowanie z polisy na życie PZU, należy zgłosić szkodę lub zdarzenie w firmie ubezpieczeniowej, które zgodnie z umową uprawnia do świadczenia. Może to być odszkodowanie za pobyt w szpitalu, z powodu wypadku na wypadek choroby. 

Najszybszym sposobem jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej ubezpieczyciela. Na początku formularza należy wybrać rodzaj zgłoszenia (pojazdy, majątek, ludzie), a także polisę, z której zgłasza się sprawę (własna lub sprawcy). Następnie należy podać numer polisy oraz datę zdarzenia. 

Dostępne są również inne metody kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym PZU

 • czat wideo,
 • telefon: 801 102 102 lub 22 566 55 55 (opłata zgodna z taryfą operatora),
 • wysłanie SMS-a o treści „szkoda” pod numer 4102,
 • odwiedzenie oddziału osobiście,
 • umówienie się na spotkanie z agentem,
 • wysłanie e-maila na adres kontakt@pzu.pl,
 • skontaktowanie się z osobą odpowiedzialną za ubezpieczenia grupowe w firmie, jeśli masz grupowe ubezpieczenie na życie.

W PZU możesz zgłosić m.in. szkody na pojazdach z ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (OC) oraz AutoCasco (AC). Przykładowo, jeżeli Twój samochód został uszkodzony w wypadku lub kolizji, możesz zgłosić szkodę z polisy AC, a jeśli Twój pojazd spowodował szkodę innym osobom, możesz zgłosić roszczenie z polisy OC.

Jeżeli chodzi o zgłoszenie szkody majątkowej, np. gdy w Twoim domu doszło do zalania, pożaru lub kradzieży, możesz zgłosić roszczenie o odszkodowanie z polisy na mienie.

W przypadku ludzi masz prawo zgłosić sprawy z ubezpieczenia na życie oraz szkody osobowe z ubezpieczenia OC i NNW ubezpieczonych i poszkodowanych. Przykładowo, jeśli doznałeś obrażeń w wyniku wypadku samochodowego, możesz zgłosić roszczenie o odszkodowanie z polisy OC lub NNW. Jeżeli jesteś ubezpieczony na życie i masz uprawnienia do świadczeń związanych z chorobą, śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, również możesz zgłosić roszczenie o odszkodowanie z polisy na życie.

Jak możesz sprawdzić, ile dostaniesz odszkodowania?   

Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj polisy, zakres ubezpieczenia, wysokość składki, wartość straty, a także obowiązujące warunki i zasady ubezpieczyciela.

W poniższej tabeli przedstawiono wybrane warianty ubezpieczenia na życie w PZU oraz wysokość świadczeń w poszczególnych wariantach. Ubezpieczenie na życie dotyczy programu ubezpieczeniowego PZU wsparcie w życiu i zdrowiu dla osób, które ukończyły 18. rok życia i nie przekroczyły 59 lat. Jego przedmiotem jest życie i zdrowie. Przedstawiono trzy warianty dotyczące wyłącznie osoby ubezpieczonej.
 

ODSZKODOWANIE W PZU

 

Ochrona życia

Ochrona zdrowia

Ochrona życia i zdrowia

Składka za ubezpieczenie

od 64 zł

od 74 zł

od 112 zł

Liczba jednostek chorobowych

18

Śmierć ubezpieczonego spowodowana wypadkiem komunikacyjnym, jeżeli ubezpieczony w dniu śmierci nie ukończył 45. roku życia

256 000 zł

95 000 zł

256 000 zł

Śmierć ubezpieczonego spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem, jeżeli ubezpieczony w dniu śmierci nie ukończył 45. roku życia

160 000 zł

55 000 zł

160 000 zł

Wystąpienie ciężkiej choroby ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony w dniu wystąpienia ciężkiej choroby nie ukończył 53. roku życia

3 000 zł

20 000 zł

20 000 zł

Trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany zawałem serca lub udarem mózgu – za 1% trwałego uszczerbku, jeżeli ubezpieczony w dniu zawału serca lub udaru mózgu nie ukończył 53. roku życia

100 zł

100 zł

Leczenie specjalistyczne, jeżeli ubezpieczony w dniu rozpoczęcia leczenia specjali- stycznego nie ukończył 53. roku życia

6 000 zł

6 000 zł

Wsparcie poszpitalne,   wskutek choroby (za dzień pobytu, pobyt w szpitalu musi trwać minimum 4 dni)

25 zł

50 zł

50 zł

Karta apteczna – prawo do bezgotówkowego odbioru w wybranych aptekach produktów o wartości

300 zł

Tabela 1. Wysokość świadczeń w różnych wariantach ubezpieczenia na życie w PZU.

Pamiętaj, że bezpośredni kontakt z PZU zapewni Ci najdokładniejsze i indywidualne informacje na temat odszkodowania, które Ci przysługuje.

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Dostaniesz sto, tysiąc czy milion złotych z PZU?

Suma odszkodowania zależy od kilku czynników, które są uwzględniane w warunkach i zasadach Twojej konkretnej polisy ubezpieczeniowej. Należą do nich m.in. zakres ubezpieczenia, wysokość składki oraz okoliczności powstania zdarzenia. Przykładowo, mając dodatkowe ubezpieczenie na wypadek ciężkich chorób, takich jak nowotwór, udar mózgu czy zawał serca, można liczyć na świadczenie w wysokości od 15 000 zł do 1 000 000 zł. W przypadku tej dodatkowej umowy konieczne jest posiadanie indywidualnego podstawowego ubezpieczenia na życie w PZU lub jednego z poniższych ubezpieczeń:

 • PZU Gwarantowane Jutro,
 • PZU Wsparcie Najbliższych,
 • PZU Ochrona Każdego Dnia,
 • PZU Na Dobry Początek.

Dla osób, które chcą zabezpieczyć się w razie zachorowania na nowotwór albo konieczności przeprowadzenia operacji kardiochirurgicznej, operacji neurochirurgicznej lub przeszczepu, korzystnym rozwiązaniem okazuje się dodatkowe indywidualne ubezpieczenie Organizacja leczenia za granicą. PZU zorganizuje leczenie za granicą i pokryje jego koszty. Ubezpieczyciel zapewnia wypłatę pieniędzy co tydzień – 100 euro za każdą noc spędzoną w szpitalu.

Łącznie można liczyć na wypłatę środków do wysokości 2 000 000 euro. Natomiast po powrocie do kraju zapewnia zwrot pieniędzy za leki na receptę zalecone przez lekarza, który leczył za granicą – do 50 000 euro. Aby móc skorzystać z tego ubezpieczenia, konieczne jest posiadanie jednej z wcześniej wymienionych umów.

O czym musisz pamiętać, by dostać odszkodowanie?

Kiedy doświadczysz sytuacji, która została objęta ochroną Twojej polisy na życie w PZU, istotne jest zgłoszenie tego zdarzenia ubezpieczycielowi tak szybko, jak to możliwe. Należy również przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające to zdarzenie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU udostępnia na swojej stronie internetowej szczegółowy wykaz dokumentów, których oczekuje w zależności od konkretnego przypadku.

Jeśli ubiegasz się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, możliwe, że trzeba będzie dołączyć notatkę policyjną. W przypadku, gdy starasz się o świadczenie z powodu poważnej choroby małżonka, oprócz dokumentacji medycznej mogą być wymagane akt małżeństwa oraz oświadczenie RODO małżonka. Z kolei jeżeli doszło do zalania mieszkania przez sąsiada, PZU może oczekiwać kopii protokołu sporządzonego przez pracownika administracji. Ostateczna lista potrzebnych dokumentów zależy od konkretnych okoliczności i zakresu powstałej szkody.

Pamiętaj, że każdy przypadek może wymagać innych dokumentów. Dlatego zalecamy sprawdzenie wykazu dokumentów dostępnego na stronie PZU bądź skonsultowanie się bezpośrednio z ubezpieczycielem, aby mieć pewność, jakie konkretne dokumenty należy dostarczyć w Twojej sytuacji. W ten sposób zwiększysz szanse na szybkie załatwienie sprawy.

– zwraca uwagę Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Sprawdź, co oferują również inne towarzystwa ubezpieczeniowe 

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej to istotny krok w zapewnieniu sobie ochrony finansowej i spokoju umysłu. Istnieje jednak wiele towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, z różnymi ofertami i warunkami. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb.

Samodzielne porównywanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych bywa czasochłonne i skomplikowane, z tego powodu warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Korzystając z tego narzędzia, porównasz różne rodzaje polis, takie jak ubezpieczenie samochodu, mieszkania, podróży, zdrowia czy życia.

Wystarczy wprowadzić podstawowe informacje, m.in. wiek, miejsce zamieszkania, dane dotyczące pojazdu lub wartość nieruchomości, aby otrzymać zestawienie najlepszych ofert dostępnych na rynku. Porównywarka ubezpieczeń uwzględnia różne czynniki, takie jak zakres ubezpieczenia, sumy odszkodowania, wysokość składek oraz ewentualne dodatkowe korzyści, które oferuje poszczególne towarzystwo ubezpieczeniowe. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze, ponieważ dzięki porównywarce znajdziesz najkorzystniejsze oferty ubezpieczeniowe w atrakcyjnych cenach.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć

1. Ważne jest to, na jaką polisę się zdecydujemy – ważny jest sam produkt – jeśli wybierzemy dobrą polisę, z pewnością otrzymamy potrzebne nam odszkodowanie

2. Równie istotna jest wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa, tym wyższe odszkodowanie, jednak sumę ubezpieczenia należy dobrać do własnych możliwości finansowych

3. Zakres ochrony także wpływa na wypłatę świadczenia – jeśli pozostaniemy przy podstawowej ofercie ubezpieczenia, nie otrzymamy odszkodowania za pobyt w szpitalu czy złamaną rękę

4. Zwracajmy uwagę na wyłączenia odpowiedzialności – one decydując o tym, kiedy odszkodowania nie otrzymamy, znajomość wyłączeń pozwala uniknąć niepotrzebnych rozczarowań

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypłatę z ubezpieczenia na życie w PZU

 1. Ile czasu ma PZU na wypłatę należnego świadczenia?

  Wypłata odszkodowania z polisy na życie w PZU następuje zwykle do 30 dni od momentu przyjęcia przez ubezpieczyciela zgłoszenia, pod warunkiem że wniosek został wypełniony prawidłowo i zawiera całą wymaganą dokumentację.

 2. Czy czas wypłaty świadczenia w PZU może ulec wydłużeniu?

  Tak, czas wypłaty świadczenia w PZU może ulec wydłużeniu. Takie sytuacje są możliwe, jeśli odnotowane zostały braki w skompletowanej dokumentacji lub zaszło podejrzenie nadużycia i chęci wydłużenia świadczenia.

 3. Czy PZU może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy?

  Tak, zwykle przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania są wyłączenia odpowiedzialności. Ich wykaz znajduje się w dokumencie OWU. Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności, to: brak terminowości w opłacaniu składek, śmierć podczas uprawiania ryzykownych dyscyplin sportowych lub w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i udzielenie nieprawidłowych informacji na temat stanu zdrowia podczas podpisywania umowy. Powodem niewypłacenia świadczenia może być także zaistnienie zdarzenia w okresie karencji lub wykorzystanie dostępnych limitów świadczeń.

 4. Co powinien zawierać wniosek o wypłatę odszkodowania z PZU?

  Wniosek o wypłatę odszkodowania z PZU powinien zawierać: datę zgłoszenia roszczenia, dane polisy, dane ubezpieczonego lub współubezpieczonego: imię, nazwisko, PESEL, adres, numer telefonu oraz e-mail, dokumentację, która potwierdza wystąpienie zdarzenia (np. zaświadczenie od lekarza lub ze szpitala), podsumowanie kosztów w formie rachunków oraz faktur, wskazany preferowany sposób wypłaty świadczenia, podpis osoby ubiegającej się o odszkodowanie.

 5. Czy można otrzymać dwa odszkodowania z dwóch różnych polis na życie?

  Tak, jest to możliwe w sytuacji, gdy dane zdarzenie było wymienione w umowach obu polis. Wtedy poszkodowanemu przysługują dwa niezależne odszkodowania.

 6. Kogo można upoważnić do odbioru odszkodowania z polisy na życie PZU? Jak to zrobić?

  Do odbioru odszkodowania z polisy na życie PZU można upoważnić każdego — dowolną osobę fizyczną lub instytucję, np. małżonka, dzieci, rodzeństwo albo kogoś niespokrewnionego z ubezpieczonym. Zgłoszenie uposażonego jest bardzo proste — w tym celu wystarczy podczas podpisywania umowy polisy podać dane osoby (imię i nazwisko, PESEL oraz data urodzenia) lub instytucji (pełna nazwa, numer REGON, adres), której ma zostać przekazane świadczenie.

 7. Kiedy należy się odszkodowanie w PZU?

  Odszkodowanie w PZU przysługuje wtedy, gdy zgłosisz szkodę lub zdarzenie objęte umową ubezpieczeniową, które uprawnia do odbioru świadczenia zgodnie z warunkami polisy.

 8. Jak zgłosić odszkodowanie w PZU?

  Aby zgłosić odszkodowanie w PZU, możesz skorzystać z różnych metod, takich jak wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej PZU, kontakt telefoniczny z infolinią PZU albo osobista wizyta w oddziale PZU. Nie zapomnij o dostarczeniu niezbędnych dokumentów potwierdzających szkodę.

 9. Ile wynosi odszkodowanie w PZU?

  Wysokość odszkodowania w PZU zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj polisy, zakres ubezpieczenia, wartość zgłoszonej szkody oraz obowiązujące warunki i zasady ubezpieczyciela. Konkretna suma odszkodowania zostanie ustalona przez PZU na podstawie tych czynników.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (120)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

adam

2018-10-13 20:17:02

PZU kombinuje jak koń pod górę , jak tylko jest jakikolwiek myk aby uniknąc płacenia TO TO WYKORZYSTAJĄ

Wioletta

2018-11-11 11:03:30

Polisa na zycie byla na kwote 25000tys otrzymalam 2100 totalne ***wo

SMOLIŃSKI

2019-02-01 14:51:35

SMOLIŃSKI ZDZISŁAW NR MOJEJ POLISY 712541648/51 NR SPRAWY 201812210566 ZGŁOSZENIE PZ 2018122102305 ZOSTAŁO MI PRZYZNANE ODSZKODOWANIE KTÓREGO DO DNIA DZISIEJSZEGO NIE OTRZYMAŁEM

Odpowiedź Redakcji

2019-02-01 15:15:49

Dla tego typu spraw właściwym adresatem będzie towarzystwo ubezpieczeń. W przypadku PZU: https://zgloszenie.pzu.pl/

J

2019-03-16 18:25:18

Co sądzicie o polisie pzu gwarantowane jutro. Jak to wygląda później przy np przerwaniu umowy

KRYSTYNA

2019-03-27 11:02:25

Wniosek jest taki ze jezeli ubezpieczwnie na zycie jest w kwocie 10000 to rodzina po smierci własciciela polisy powinna otrzymać od pzu taka też kwote jezeli dobrze rozumiem. Jeżeli tak jest to z jakiego powodu pzu chce wypłacic kwote dużo mniejsza.

Odpowiedź Redakcji

2019-04-10 09:18:43

To zależy od powodu śmierci ubezpieczonego - naturalnie (długa choroba), w wyniku nieszczęśliwego wypadku (pobicie, przewrócone drzewo) albo w wyniku wypadku komunikacyjnego (w pociągu, autobusie, na rowerze).

Aga

2019-07-03 23:21:08

Witam. Zmarła moja mama, która była uposażona w polisie na życie taty ( zmarł tuż po niej). Jestem jedynaczką. Co powinnam zrobić, by uzyskać pieniądze z polisy?

Dorota

2019-07-24 20:40:47

Niedawno zmarł mój tata, miał nowotwór złośliwy był ubezpieczony indywidualnie w PZU Życie, jakie jest minimalne odszkodowanie w takim przypadku?

Odpowiedź Redakcji

2019-07-25 09:01:18

Każde towarzystwo ustala wysokość SU na swoich warunkach, a w dodatku ubezpieczony, który wykupuje rozszerzenie (np. poważne zachorowanie) również decyduje się na jeden z zaproponowanych mu wariantów. Dlatego najlepiej jest skontaktować się z PZU w kwestii odszkodowania.

Ela

2019-07-30 22:14:00

Witam,mam pytanie odnosnie odszkodowania z pzu. Mianowicie moj chlopak ma wykupiona polise w pzu. Mial wypadek na rowerze po piwie. W szpitalu gdy pani zapytala czy jest po alkoholu odpowiedzial ze tak.ma tak napisane downiez w karcie informacyjnej ze szpitala. Co teraz? Czy dostanie odszkodowanie?

Odpowiedź Redakcji

2019-07-31 09:12:28

Jeśli do zdarzenia doszło pod wpływem alkoholu, narkotyków czy leków nieprzepisanych lub zażywanych wbrew zaleceniom lekarza, z odszkodowaniem może być problem. Przed złożeniem wniosku o odszkodowanie, warto sprawdzić dokument OWU dołączony do polisy PZU.

I

2019-08-13 10:36:14

Mam polisę na życie i nie dostałam odszkodowania ponieważ miałam operacie endoskopowa

mmaciek

2019-09-10 17:36:24

WItam, PZU za złamanie dalo propozycje odszkodowania 2230zł i to jest propozycja jak ją odrzuce to jest szansa na wieksze? mam na decyzje 24h

Odpowiedź Redakcji

2019-09-11 10:00:32

Tak, jest szansa, ale to powoduje też wydłużenie decyzji w przyznaniu odszkodowania, trzeba się odwoływać, być może konieczna będzie dodatkowa ekspertyza lekarska i udowodnienie, że złamanie miało wpływ na prawidłowe funkcjonowanie innych narządów. Warto jeszcze sprawdzić w OWU tabelę uszczerbku, bo może się okazać, że proponowana kwota 2230 zł przy posiadanej sumie ubezpieczenia jest jednak korzystną ofertą ze strony PZU.

Sylwia

2019-10-10 16:09:44

Powiedzcie mi syn miał wcześniej zwichniecie stopy w styczniu i teraz w sierpniu spadł z roweru i miał raNe uda i operacje czy.mi przysługuje ubezpieczenie

Konrad

2019-11-04 10:38:49

Miałbym pytanie ile mogę dostać procent za erozje nabłonka i rogówki w oku?

Odpowiedź Redakcji

2019-11-05 09:43:00

Rodzaj urazu i wysokość odszkodowania są szczegółowo wymienione w dokumencie OWU. Jeśli podanego przypadku tam nie ma, warto skierować pytanie bezpośrednio do PZU.

Marzena anna

2019-11-16 23:44:05

Spacerując po parku przykucnełam na trawniku i wstając z tej pozycji tak niefortunnie zachwiałam się do przodu że upadłam na lewy bark w wyniku czego go sobie połamałam. Rozmawiając z Panią z PZU zasugierowała mi że to zawrót głowy i tak zaznaczyła w opisie wypadku w wyniku czego zostałam pozbawiona wypłaty odszkodowania. Nigdy nie miałam i nie mam zwrotów głowy. Czy niefortunnie zachwianie się można uznać za zawrót głowy?

Odpowiedź Redakcji

2019-11-18 07:56:33

Warto sprawdzić w polisie (dokument OWU), w jakiej sytuacji należne jest świadczenie za uraz ciała. Z reguły musi dojść do nieszczęśliwego wypadku, czyli okoliczności nieprzewidzianych i kontaktu fizycznego (potrącenie, bójka, uderzenie przedmiotu).

Marzena anna

2019-11-18 08:49:19

Odpowiedź tak infantylna, czyli był to przewidziany i szczęśliwy wypadek i może dobrze ze tylko się połamałam a PZU składki szczęśliwie przeznaczy na nagrody

Marta

2019-11-25 21:05:32

Jeśli w otrzymaniu polisy. Jest wpisana osoba która nie istnieje. O błędnym nazwisku. Kto dostaje polisę?

Odpowiedź Redakcji

2019-11-26 09:36:01

Jeśli w polisie nie ma podanych osób, które mają otrzymać świadczenie, wtedy obowiązuje kolejność - małżonek (całość), dzieci (w równych częściach), rodzice (w równych częściach), osoby fizyczne określone w dokumencie sporządzonym przez notariusza (w równych częściach).

Asia

2019-11-27 19:36:07

Witam, zmarła moja babcia. Ja jestem uposażona do odbioru świadczenia z pzu. Świadczenie ma być przelane na konto. CZY OD DANEJ KWOTY MUSZĘ PŁACIĆ PODATEK??

Odpowiedź Redakcji

2019-11-28 10:38:10

Nie, jeśli świadczenie było z góry ustalone w polisie jako suma ubezpieczenia (polisa ochronna na życie). Tak, jeśli wypłacana kwota jest związana z inwestowaniem składki i zyskiem z niej - wtedy obowiązuje 19% w ramach tzw. podatku Belki.

Iwroku

2020-01-03 17:07:50

Witam, zmarła moja babcia (93), uprawnioną do otrzymania pieniędzy była moja mama, która sama dalej opłacała polisę, bo babcia o tym zapomniała. Jednak PZU odmówiło wypłacenia pieniędzy ponieważ moi rodzice byli rozwiedzeni (ojciec nie żyje już prawie od 30lat). Jednak to my opiekowalłyśmy się babcią. Czy mają rację?

Odpowiedź Redakcji

2020-01-07 09:07:33

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno jednoznacznie określić, kto ma rację. W pierwszej kolejności świadczenie trafia do uposażonych. Jeśli byli nimi oboje rodzice, to w przypadku ich rozwodu kwestia przyznania odszkodowania rzeczywiście może się skomplikować. Sam fakt opiekowania się ubezpieczoną nie jest wystarczającym argumentem dla towarzystwa. Liczy się to, kto został wpisany w umowie polisy jako uposażony. Brak uposażonych powoduje, że środki z ubezpieczenia otrzymują tzw. „zstępni” czyli te osoby, które posiadają prawo do dziedziczenia, z zachowaniem kolejności - współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa.

Gość

2020-01-06 23:52:31

Jestem już 12 lat po rozwodzie i ponownie wyszłam za mąż mam zmienione nazwisko i niedawno dowiedziałam się że zmarł muj były mąż miał raka z przerzutami i czy z mojej polisy coś dostanę za jego smierc

Odpowiedź Redakcji

2020-01-07 08:59:05

W tej sytuacji może być trudno o odszkodowanie. Aby otrzymać pieniądze z polisy za zdarzenie, trzeba być przede wszystkim uposażonym. Świadczenie może otrzymać też współubezpieczony, jak małżonek czy parter pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym.

Aneta

2020-01-13 13:03:08

Mam pytanie. Möj tata zmarl na zator plucny. Ubezpieczalnia doszukuje sie czy leczyl sie na to schorzenie. Trzy lata temu mial zawal i bal jakies leki nasercowe plus na skrzepliwosc krwi . czy jesz mozlowosc odmowy wyplaty polisy?

Piotr

2020-01-27 05:28:48

Ludzie omijajcie PZU z daleka!To banda ***ów,wyciulają Cie na kazdym odszkodowaniu,łącznie z OC auta i z Polisą na Życie.Nie ubezpieczajcie sie w PZU!Ta firma musi upaść bo robią przekręty z kazdym ubezpieczonym!@@

Wioletta

2020-01-27 11:17:55

Witam moje pytanie ok 2 lata temu zmarł mój ojciec ale jeszcze nie odebrałam pieniędzy z polisy czy mogę jeszcze to zrobić, po prostu nie miałam głowy do tego inna tragedia się zdarzyła.

Odpowiedź Redakcji

2020-01-30 15:55:44

Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela z numerem polisy lub danymi, na które polisa była wystawiona. Zgodnie z polskim prawem świadczenie z polisy na życie przedawnia się po 3 latach od momentu zdarzenia (art. 819 § 1 Kodeks Cywilny).

Kasia

2020-02-04 19:32:37

Czy jeśli składki na polisę były opłacane przez 20 lat, a pół roku przed śmiercią był zakończony stosunek pracy i opłacanie skladek zostalo przerwane to jest szansa na jakieś pieniądze?

Ryszard

2020-02-18 15:21:37

Jeżeli matka zmarła i była dodatkowo ubezpieczona na .życie a miała dwoje dzieci i jedno było upoważnione do pobrania pieniędzy. Czy drugiemu dziecku też się należy część tej kwoty?

Odpowiedź Redakcji

2020-02-18 16:30:56

Z samej polisy na życie odszkodowanie trafia do uposażonego wskazanego w umowie. Jeśli taka osoba nie byłaby wcześniej wskazana, to pieniądze trafiają do wszystkich dzieci w częściach równych.

Arkadiusz

2020-02-20 14:23:25

Dostałem ofertę wypłaty świadczenia za złamanie i czas na podjęcie decyzji. Co mam zrobić? To są jakieś widełki w % uszczerbku i można dostać więcej tyle, że później? Nie ma sztywnych ram ?

Odpowiedź Redakcji

2020-02-24 09:44:50

Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie z tytułu złamania na podstawie orzeczenia lekarskiego. A podstawą do wypłaty jest znajdująca się w dokumencie OWU tzw. tabela norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli złamanie jest określane jako 1% uszczerbku na zdrowiu, to tyle zostanie wypłacone, licząc od wysokości sumy ubezpieczenia. Jeśli SU wynosi 50 000 zł, to za złamanie należy się 500 zł, jeśli 100 000 zł, to 100 zł itd. Więcej z polisy można byłoby otrzymać, gdyby okazało się, że złamanie jest z przemieszczeniem czy naruszyło inne części ciała bądź narządy, ale o takiej kwalifikacji decyduje się lekarz, a dopiero w drugiej kolejności towarzystwo - w oparciu o wspomnianą tabelę.

Damian

2020-02-24 22:21:49

Czy świadczenia po zgonie ubezpieczonego, mam na myśli świadczenie dla uposażonego wypłacane jest w ratach?

Odpowiedź Redakcji

2020-02-25 09:47:42

Za zgon ubezpieczonego z reguły wypłacana jest całość świadczenia. Odszkodowanie w ratach dotyczy głównie zdiagnozowania poważnej choroby - i comiesięcznych wypłat na jej leczenie.

kobieta

2020-03-16 15:47:41

Nikomu nie radze ubezpieczac sie na wypadek nieszczesliwego wypadku w PZU. Zostalam b. skrzywdzona po upadku z wysokosci, leczylam sie dlugo w szpitalu, malo nie stracilam zycia, a PZU wyplacilo mi nie cale tysiac zl., odwolalam sie do Ilawy, tam lekarka podwyzszyla mi do kw. chyba tysiaca czterystu zl., dokladnie juz nie pamietam, bylo to dawno, ale dzis przy innej okazji weszlam w internet w temat i postanowilam opisac swoj zal. Smieszne to jest,proponowano mi ponownie sie ubezpieczyc, ja nie przyjelam oferty. Zaluje ze ubezpieczylam sie majac 18 lat na zycie,to tez jest ***wo.Tyle lat place skladki, a kiedy umre, syn otrzyma grosze, jest to ***wo. Ale coz? gdybym wiedziala , odkladalabym przez ponad 50 lat te pieniadze i dzis mialabym FORTUNE,NO COZ? ZA GLUPOTE CESTO MUSIMY STRACIC CALY DOROBEK SWOJEGO ZYCIA,BO TYLE TE SKLADKI MNIE KOSZTOWALY.

Wanda

2020-03-19 10:24:47

Mam pytanie, Jakie dokumenty musze miec aby otrzymać pienizdze z mojej polisy za zgon mojej pasierbicy?

Odpowiedź Redakcji

2020-03-24 11:55:00

Na pewno będą potrzebne (w oryginale lub kopii): odpis skrócony aktu zgonu, karta zgonu, dokumentacja medyczna ze wskazaniem przyczyny zgonu, dokument tożsamości i ewent. dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa - formularz można wydrukować ze strony PZU https://smsu.com.pl/druk/9660c084-a3a0-49f1-a396-ac3b3ceb84ec_8163-2_zgloszenie_zgonu.pdf

Lucyna

2020-03-25 22:41:36

Jestem po rozwodzie 5 lat zmarł mój były teść czy przysługuje odszkodowanie z PZU z dodatkowej polisy na życie opłacane prywatnie. Zaznaczę, że nadal noszę to samo nazwisko co teść i nie zawarła żadnego małżeństwa.

Odpowiedź Redakcji

2020-03-26 11:16:37

Z otrzymaniem świadczenia może być problem. Towarzystwa wypłacają odszkodowania osobom w związkach małżeńskich/partnerskich. W opisywanym przypadku nastąpił rozwód, a zachowanie nazwiska i brak wstąpienia w kolejny związek małżeński niewiele tu zmienia

Joanna

2020-04-08 18:49:15

Witam, prosze o poradę opis sytuacji: w wyniku upadku z dachu, podczas pracy mój bart poniósł smierć. Okazalo się, że był pod wpływem alkoholu. Czy w tej sytaucji należy nam się wypłata z jego ubezpieczenia?

Odpowiedź Redakcji

2020-04-09 10:17:53

Przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel (także PZU) opiera swoją decyzję m.in. o kartę wyjazdową karetki pogotowia lub kartę SOR czy notatkę policyjną (jeśli dna miejsce wezwano policję). Jeśli znajduje się tam informacja o przebywaniu ubezpieczonego w chwili śmierci pod wpływem alkoholu, to świadczenie nie będzie wypłacone. Alkohol jest jednym z głównych wyłączeń odpowiedzialności TU, choć w niektórych polisach w OWU znajduje się informacja, że dopuszczalnym poziomem jest 0,2 promila.

Maja

2020-04-22 12:05:51

Witam, zmarła moja mama ojciec dostał pismo z PZu, że przyznano mu kwotę 6.000 złotych, a przelew dostał 5512,50 . Proszę o informację , gdzie pozostała kwota. Dziękuję.

Gosia

2020-04-26 18:07:08

Dzień dobry. Mam takie pytanie mojego męża ojciec miał drugą żonę którą zmarła czy mężowi który płaci prywatnie swoje ubezpieczenie przysługuje wypłata z tego tytułu?

ania

2020-05-18 12:24:15

Witam . Mam zasadnicze pytanie mąż zmarł nagle , w karcie zgonu napisano śmierć nagła . dostałam wypłacone ale teraz dowiedziałam się że odszkodowanie powinno być jeszcze raz wyższe w takich przypadkach . Co mam zrobić aby się ubiegać o resztę pieniędzy

Odpowiedź Redakcji

2020-05-19 09:43:56

Wtedy trzeba raz jeszcze złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania, np. przez formularz internetowy https://zgloszenie.pzu.pl/#/ i dostarczyć wymagane dokumenty adekwatnie do przyczyny zgonu, o czym będzie informował ubezpieczyciel.

Piotr

2020-05-22 00:21:46

Umarł mój tata nie dawno zmarła ma przed nim tylko że ona była uposażona czy my jako dzieci możemy dostać po tacie pieniądze z ubespieczenia

Odpowiedź Redakcji

2020-05-22 11:50:43

Najlepiej będzie zwrócić się bezpośrednio do PZU w tej sprawie. Dzieci są drugie w kolejce jako osoby uposażone (po współmałżonku)

Sabina

2020-06-03 12:43:37

Jeżeli mąż zachorował na raka i dostał odszkodowanie z PZU to czy może otrzymać ponownie jeżeli znów zachorował na zupełnie inny nowotwór który nie ma nic wspólnego z tym pierwszym?

Jarek

2020-06-26 14:48:30

Ile dostanę za mamę pytam się bo niewiem czy wogle dostane

Marek

2020-07-02 18:48:04

Witam i proszę o odpowiedź. W ubiegłym miesiącu zmarła moja żona. Z powodu młodego wieku raczej nie myślało się w kategoriach śmierci. Żona była ubezpieczona w PZU. Teraz okazało się, że do tej pory zapomniała o zmianie uposażonego na wypadek śmierci i w polisie widnieje jej mama. Jakie jest najlepsze rozwiązanie, żebym to ja otrzymał pieniądze? Zaznaczam, że teściowa chce mi je przekazać, jednak z uwagi na chorobę ma problemy z poruszaniem się żeby samemu załatwić sprawę.

Odpowiedź Redakcji

2020-07-13 10:05:32

Ubezpieczyciel wypłaci świadczenie uposażonemu. Gdyby ten nie był wskazany w polisie, wtedy małżonek jest uprawniony do odebrania wypłaty jako pierwszy. W opisanej sytuacji należy zwrócić się raczej do notariusza, ponieważ polisa z chwilą śmierci ubezpieczonej wygasła.

Anna

2020-07-13 09:57:35

Moja Mama zmarła ponad 5 lat temu. Znalazłam teraz w papierach potwierdzenia opłat w PZU czy jest jakiś okres do kiedy można się ubiegać o odszkodowanie? j

Odpowiedź Redakcji

2020-07-13 10:37:30

Ubezpieczyciele nie podają takiego terminu wprost, dlatego warto skontaktować się z towarzystwem. Zazwyczaj okres wynosi 24 miesiące, choć każde TU może stosować inne warunki.

annad

2020-07-27 17:54:08

Witam serdecznie. Czy za to samo zdarzenie może różnić sie ustalenie trwałego uszczerbku na zdrowiu miedzy firmami ubezpieczeniowymi? Bo PZU wypłaciło 1.5% a KRUS 2%. Mam zamiar pisać odwołanie do PZU o wyrównanie procentowości.

Odpowiedź Redakcji

2020-07-28 10:15:26

To możliwe, więc przykładowo ubezpieczyciel A kwalifikuje złamanie ręki jako 2% uszczerbku na zdrowiu, a ubezpieczyciel B na 3%. Każde towarzystwo ustala te wartości indywidualnie.

pytajnik

2020-07-28 13:36:51

czy jest możliwość wypłaty niezrealizowanych świadczeń przez osobę Ubezpieczoną ? Klient zmarł podczas długotrwałego pobytu w szpitalu i nie zdążył złożyć z tego świadczenia z tyt. pobytu w szpitalu. Czy to świadczenie może uzyskać osoba dziedzicząca ( nie uposażona ) ?

Odpowiedź Redakcji

2020-07-28 14:01:15

Polisa przewiduje wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu dla osoby żyjącej na podstawie wypisu szpitalnego. W tym przypadku zdarzeniem właściwym był zgon ubezpieczonego, za który możliwe jest uzyskanie wyższego odszkodowania, gdyby zgon nastąpił w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy wypadku komunikacyjnego.

Mietek

2020-07-29 08:35:41

Czy do dostania odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek musi być świadczenie chorobowe

Gosia

2020-07-29 22:12:59

W sierpniu 2018r. zmarł mi tata czy mogę złożyć wniosek o wypłatę świadczeń i czy zostaną mi one wypłacone

Danuta

2020-08-18 12:03:07

W ubiegłym roku w maju w wyniku nieszczęśliwego wypadku złamałam lewą rękę (dalsza nasada kości promieniowej z przemieszczeniem). Lekarz nastawił rękę ale po 25 dniach trzeba była powtórnie nastawić operacyjnie. Została wstawiona płytka. Mam ubezpieczenie na życie (polisa grupowa w firmie). Przeszłam dwa razy rehabilitację (po 10 zabiegów). Niestety ręka już nie jest do końca sprawna. Nie mogę wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, podnosić przedmiotów. Po złożeniu dokumentów o odszkodowanie w styczniu tego roku otrzymałam tylko odszkodowanie za operację oraz pobyt w szpitalu. Czekałam do tej pory na komisję w sprawie uszczerbku na zdrowiu z tego tytułu. Niestety do tej pory nic się w tej kwestii nie zadziało. Czy powinnam złożyć ponownie dokumentację do PZU i przypomnieć o odszkodowaniu z tego tytułu? W/g mojej składki 1% wynosi 440,00 zł

Odpowiedź Redakcji

2020-08-18 16:48:02

Jeśli polisa rzeczywiście obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, warto starać się o należne odszkodowanie. Podstawą do otrzymania świadczenia z tego tytułu będzie orzeczenie lekarza o stopniu niepełnosprawności czy niewładności. Jeśli PZU (czy jakikolwiek inny ubezpieczyciel) będzie chciał potwierdzić stan zdrowia ubezpieczonego, skieruje go na badania. Pozostaje kontakt z towarzystwem, a w razie decyzji odmownej zgłoszenie sprawy do Rzecznika Finansowego - z załączoną dokumentacją medyczną.

Violetta

2020-08-18 14:39:45

Witam, z definicji OIOM jakie znalazłam w internecie wynika, że OIOM, OIT, OION czy OIOK to to samo, to ciągle chodzi o ten sam rodzaj oddziału, ogólnie przyjęło się pisać i mówić OIOM. Nawet "WARTA" w swoich warunkach pisze, że OIOM zawiera wszystkie tego typu oddziały, AXA również, COMPENSA też.Jednak kiedy PZU wypłacało mi "polisę" po śmierci męża dokonało odrębności - OIOM to nie OIT i świadczenia nie wypłaciło - czy to w porządku? Niestety nie znam warunków PZU w tej kwestii, ale czy możliwe, że jest inaczej? Proszę o odpowiedz. Dziękuję.

Odpowiedź Redakcji

2020-08-18 16:41:51

Z wpisu nie wynika, o jaką polisę na życie w PZU chodzi ani to, czy śmierć męża była spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem czy chorobą (i pobytem w związku z tym na OIOM). Co do zasady ubezpieczyciele nie mogą odmówić wypłaty świadczenia argumentując jedynie leczeniem ubezpieczonego na OIOM, OIT, OION czy OIOK. Chyba że takie wyłączenie jest wyraźnie podane w dokumencie OWU polisy.

Violetta

2020-08-19 15:32:13

Bardzo dziękuję za odpowiedz. Było to ubezpieczenie grupowe.Mąż w pracy nagle dostał rozległego udaru. Człowiek dbający o kondycję, bez nałogów, zdrowo się odżywiający, zdrowy i nagle się stało. Potraktowano to jako chorobę. Po zabiegu trombektomii, którego też nie uznali jako ratującego życie, trafił na OIT - udary - szpitala w Katowicach Ochojcu, który się w udarach specjalizuje, tegoż samego dnia nastąpił drugi udar i krwotok, oddychała za niego maszyna, zmarł po 5 dniach walki o życie. Nie odzyskał przytomności. Odmówiono wypłaty świadczenia z pobytu na OIOM właśnie argumentując, że OIT to nie OIOM - czyli rozumiem, że jednak mogę się odwoływać od tej decyzji. Proszę potwierdzić. Dziękuję.

Odpowiedź Redakcji

2020-08-20 12:20:11

Odwoływać się zawsze można. Warto jednak sprawdzić w OWU polisy, za co, a za co nie przyznawane jest odszkodowanie i czy gra jest warta świeczki. Przykładowo, w polisie grupowej PZU P Plus jednorazowe świadczenie za pobyt na OIOM może wynosić w zależności od wariantu 300 i 350 zł.

Aga

2020-08-21 17:57:01

Witam,czy można za osobę zmarła,męża, ojca itd.zalatwic sprawy z PZU on line?

Dorota Twarog

2020-08-23 18:46:08

Mój mąź popełnił samobójstwo objęty był w tym czasie ubezpieczeniem grupowymPZU ja byłam osobą uposarzoną.Po smierci nie otrzymałam ani grosika pomimo ponownego pisma o wypłatę jakiego kolwiek odszkodowania w drodze wyjątku ?Czy w moim przypadku jest jeszcze jaka kolwiek szansa na odzyskanie 0dszkodowania? Nadmieniam źe jestem obecnie osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem inwalidztwa i pomoc finansowa jest mi bardzo potrzebna na ciagłą i kosztowną rehabilitację

Odpowiedź Redakcji

2020-08-24 09:29:17

Proszę sprawdzić umowę polisy pod kątem karencji i wyłączeń odpowiedzialności. Zwykle ubezpieczyciele zastrzegają, że nie wypłacą odszkodowania za śmierć z powodu samobójstwa, jeśli do takiego zdarzenia doszło w pierwszych 12, 24 a nawet 36 miesiącach od zawarcia umowy. Znaczenie mają też inne okoliczności w chwili śmierci ubezpieczonego, m.in. przebywanie w stanie po spożyciu alkoholu, narkotyków czy leków nieprzepisanych przez lekarza.

Andrzelika

2020-09-08 14:06:13

W 2006 i w 2011 roku przeszłam operacje chirurgiczne, wówczas nie wiedziałam że mogłam skorzystać z polisy PZU. Do tej pory nie starałam się o wypłatę świadczeń. Chciałabym zapytać czy można jeszcze skorzystać z wypłaty za pobyt w szpitalu i operacje.

Odpowiedź Redakcji

2020-09-08 14:34:02

Po tak długim czasie od zdarzenia możliwe, że wypłata świadczenia uległa przedawnieniu. Jednak zawsze warto zgłosić szkodę na stronie PZU pamiętając o zgromadzeniu dokumentacji medycznej z tytułu operacji czy pobytu w szpitalu.

Bogdan

2020-09-11 19:43:13

Kilka tygodni temu zmarła moja mama. Była ubezpieczona w PZU. Uposażoną osobą był mój tata, który zmarł 20 lat temu, a moja mama zapomniała zmienić osobę uposażoną. Czy ja (syn-jedyne dziecko) mogę otrzymać pieniądze, nie wykazany w polisie jako uposażony? Jakie muszę sklładać jakieś dokumenty? Jestem inwalidą, który jest "przykuty do łóżka". Jak mogę załatwić tą sprawę?

Odpowiedź Redakcji

2020-09-16 16:28:30

Po współmałżonkach kolejnymi osobami do otrzymania świadczenia z polisy są dzieci - w częściach równych, jeśli jest rodzeństwo. O ile jako uposażony nie został wcześniej wpisany nikt inny. Wystarczy skontaktować się z PZU i przygotować numer polisy, dowód tożsamości osoby ubiegającej się o odszkodowanie i odpis aktu zgonu. O reszcie ewentualnych dokumentów powiadomi ubezpieczyciel.

Teresa

2020-09-23 21:28:17

Witam mam polise na 10 000zl wrazie smierci rodzicow i meza rodzicow oplacam skladke co miesiac po 102,60zl dwa tygodnie temu zmarla mi mama skladajac papiery o odszkodowanie Pani w PZU u nas napisala 100%odszkodowania dzis z Warszawy dostalam na konto 2 000zl Gdzie mam zglosic ***wo place pare lat skladki prosze o odpowiedz gdzie mam sie udac po reszte pieniedzy -dziekuje

Odpowiedź Redakcji

2020-09-24 13:05:07

Najlepiej napisać reklamację bezpośrednio do PZU, a jeśli to nie przyniesie rezultatu - odwołać się do Rzecznika Finansowego. Przed zgłoszeniem sprawy dobrze jest upewnić się co do warunków polisy - czy wypłata 10 000 zł dotyczyła zgonu z przyczyn naturalnych, z powodu nieszczęśliwego wypadku czy wypadku komunikacyjnego. To 3 różne zdarzenia.

Tomasz Nawotnik

2020-10-03 19:53:27

15 lat temu miałem ubezpieczenie na życie w PZU. Po ponad pół roku miałem zawał serca. W PZU powiedzieli że dostanę kasę po zakończonej chorobie. Wiadomo przestałem płacić składki bo sytuacja finansowa na to nie pozwalała. ZUS odmawiał renty więc od marca tego roku czyli 2020 podjolem pracę na pełen etat. I tu pytanie:skończyłem ciężką chorobę, czy PZU musi mi wypłacić odszkodowanie?

Odpowiedź Redakcji

2020-10-05 14:22:53

PZU powinien wypłacić odszkodowanie od razu za zdiagnozowany zawał serca lub w miesięcznych ratach na sfinansowanie rehabilitacji i leczenia (jeśli polisa obejmowała poważne zachorowanie). Wypłata po chorobie dotyczy np. długiego pobytu w szpitalu z powodu zawału. Warto wyjaśnić tę kwestię kontaktując się bezpośrednio PZU.

Natalia

2020-10-10 18:28:42

A jeśli ktoś rezygnuje z comiesięcznej wypłaty a poczet jednorazowej w kwocie np 300tys to podatek też jest odciagany ?? Jeśli tak to jaki procent ??

Odpowiedź Redakcji

2020-10-13 15:45:12

Sposób wypłaty świadczenia (w ratach lub jednorazowo) ustala towarzystwo. Podatek dotyczy polis ochronno-inwestycyjnych i wynosi 19 procent. Od zysku z zainwestowanej składki.

Milva

2020-10-16 12:18:09

Ostatni starałam się o wypłatę za śmierć ojczyma. Oprócz aktu zgonu osoby zmarłej PZU zażyczyło sobie jeszcze skan mojego dowodu osobistego plus akt zgonu biologicznego ojca, który zmarł 10 lat wcześniej. Totalna porażka po 10 latach płacenia składki będę szukać innego ubezpieczyciela.

Ela

2020-10-17 10:45:57

Witam.Rok temu w wyniku krwotoków miałam usuniętą macicę bez szyjki i przydatków.Dostałam odszkodowanie z PZU jednak wydaje mi się że za mało.Jakiej klasy jest to operacja?

Odpowiedź Redakcji

2020-10-19 10:26:35

Zawsze jest możliwość reklamacji, czyli odwołania się od decyzji ubezpieczyciela i wysokości przyznanej sumy odszkodowania. Klasę operacji najlepiej sprawdzić w dokumencie OWU posiadanej polisy.

Aga

2020-10-31 12:25:10

Zastanawiam się , komu wypłacają świadczenie jeśli nie wskazano w polisie konkretnej osoby?

Odpowiedź Redakcji

2020-11-02 10:11:52

W przypadku, gdy ubezpieczony nie wskazał konkretnych osób, środki wypłacane są osobom uprawnionym z zachowaniem kolejności: współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa.

andrzej

2020-11-01 08:10:13

Witam. złamałem kostę, obecnie jest w gipsie, tu pytanie dlaczego składać wniosek o odszkodowanie po zakończeniu leczenia, taki zakład jak PZU nie opłaca leczenia czy tym bardziej lekarzy

Odpowiedź Redakcji

2020-11-02 10:18:18

Wniosek o odszkodowanie można złożyć wcześniej, np. jeśli złamanie nie wiązało się z pobytem w szpitalu czy rehabilitacją. W przypadku kostki, jeśli nie ma żadnych komplikacji, PZU będzie wymagało orzeczenia od lekarza o złamaniu, założeniu gipsu itp.

Ala

2020-11-18 15:13:59

Witam, proszę o interpretację owu, zapis :rodzice w częściach równych - co jeżeli jeden z rodziców zmarł wcześniej. Czy wszystko dostaje żyjący rodzic czy tak jak jest w postępowaniu spadkowym :polowa rodzic a reszta żyjące rodzeństwo

Odpowiedź Redakcji

2020-11-19 13:46:25

W kwestii przekazywania odszkodowań ubezpieczyciele bazują na obowiązujących przepisach prawnych, więc w tym przypadku wiążącą podstawą powinno być prawo spadkowe.

Agnieszka

2020-11-26 21:25:44

Będę wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie tzn. moja mama była przez wiele lat opłacała składki w tzw. ubezpieczeniu grupowym. W 2017 roku zdiagnozowano u niej nowotwór . W 2019 r firma, w której pracowała postanowiła przejść do innego ubezpieczyciela. Przedstawiciel nowej firmy zapewniał, że będzie to kontynuacja warunków "starego" ubezpieczyciela. Moja mama i inne osoby podpisały tylko deklaracje, a środek deklaracji ,w tym oświadczenie medyczne że w okresie ostatnich 5 lat nie zdiagnozowano u niej choroby m.in. nowotworowej wypełnił przedstawiciel firmy ubezpieczającej. Niestety po śmierci mamy firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty świadczenia z tytułu śmierci, powołując się na zafałszowanie informacji. Czy tylko na drodze sądowej mogę próbować wyegzekwować należne środki finansowe ?

Odpowiedź Redakcji

2020-11-30 10:23:56

Wygląda na to, że pozostaje dochodzić należności na drodze sądowej, bo Pani mama de facto zawarła umowę polisową z 5-letnią karencją (zdiagnozowanie nowotworu i najpewniej innej poważnej choroby). To, że kontynuacja polisy dotyczyła umowy w tym samym TU, nie oznacza, że był to ten sam produkt. Gdyby był ten sam, karencja się nie odnawia. Ale warto jeszcze porównać OWU obu polis pod kątem właśnie karencji i zakresu ochrony, aby być pewnym swoich racji przed sądem czy we wniosku reklamacyjnym do towarzystwa.

Janusz

2020-11-27 17:57:36

Czy teść to jest mąż teściowej, czy ojciec współmałżonka. Chodzi o to że teściowa miała drugiego męża

Marek

2020-12-02 11:44:04

Czy za śmierć ojczyma którego nie jestem synem ale był zawarty związek z moją matką która nie żyje 5 lat a mam wykupione ubezpieczenia należy mi się odszkodowanie.

Odpowiedź Redakcji

2020-12-02 14:24:29

Tak, przykładowo PZU w polisie grupowej P Plus uznaje za rodziców również ojczyma lub macochę i za śmierć wypłaca jednorazowo nawet 2000 zł. Wysokość odszkodowania może różnić się w zależności od polisy i posiadanego wariantu.

Ula

2020-12-07 20:47:23

Jestem osobą uposażona do podjęcia odszkodowania z polisy NNW Ogólne PZU ubezpieczonego. Ubezpieczony zmarł na Covid - (przyczyna śmierci) odmówiono mi wypłatyy odszkodowania za śmierć ubezpieczonego. W marcu PZU wydało oświadczenie, iż jeśli przyczyną zgonu jest covid to wypłacają odszkodowanie, natomiast za samo zachorowanie odszkodowania nie ma. Proszę mi powiedzieć, dlaczego nastąpiła odmowa, bo nie rozumiem. Z góry dziękuję.

Odpowiedź Redakcji

2020-12-08 09:03:34

Koronawirus jest stosunkowo "młodą" chorobą także na rynku ubezpieczeń. Stąd prawdopodobne zamieszanie z decyzją o wypłacie świadczenia. Na koniec roku 2020 w ofercie towarzystw wirus COVID-19 jest podstawą do wypłaty za śmierć (chyba ze wyłączeniem odpowiedzialności TU jest epidemia/pandemia), pobyt w szpitalu, pobyt na OIOM i assistance medyczny. Za zdiagnozowanie koronawirusa póki co nie ma odszkodowania, o ile towarzystwa nie zaliczą w przyszłości tego przypadku do poważnych zachorowań, jak zawał serca czy nowotwór.

Patrycja

2020-12-25 16:54:51

Mój dziadek zmarł z przyczyn koronawirusa. Czy babci należy się odszkodowanie?

Odpowiedź Redakcji

2020-12-29 10:38:30

Koronawirus nie jest warunkiem do wypłaty odszkodowania, ale sam zgon (o ile ten nie był spowodowany przez osoby trzecie, pod wpływem alkoholu itp.). Pieniądze w pierwszej kolejności należą się uposażonym zapisanym w polisie, a jeśli ich nie ma lub nie żyją, to kolejno współmałżonkom, dzieciom, wnukom itd.

Sebek

2020-12-25 21:33:26

Mama była ubezpieczona pzu zmarła 20 lat temu dotej pory nie dostałem pieniędzy jako jedyny jej syn

Andrzej

2020-12-27 20:31:59

Szokoda pieniędzy na opłatę polisy na życie. Ponad 40 lat opłacania i 200 zł za śmierć teścia 88 lat. Teściowa- 880,a żona 1100- 100% uposażenia, gdzie teść opłacał od początku swojej pracy zawodowej do swojej śmierci. Lepiej było odkładać w skarpetę. Moje 200 zł to nawet nie 2 lata składek

Kadis

2021-02-09 22:29:17

Zmarl moj tato ktory mial ubezpieczenie w PZU. Ja jestem ubezp gdzie indziej. Czy cos dostane z taty ubezp? Jesli tak to w jaki sposob sie oto starac?

ewelina

2021-02-28 11:27:11

otrzymałam SMS z PZU odnośnie propozycji kwoty świadczenia ale nie wiem jak to sprawdzić.

Ela

2021-03-05 19:24:02

Witam. Mam pytanie związane z zasadami odszkodowania w pzu. Mąż trafił do szpitala, amputowano mu kończynę, potem przeszedł udar. Pobyt w szpitalu trwał około miesiąca. Niestety nieoczekiwanie zmarł i nie zdążyłam przed jego odejściem wystąpić o odszkodowanie dotyczące ciężkiej choroby i jego pobytu w szpitali. Ubezpieczyciel rozpatruje tylko zgon męża. Czy mam jeszcze szanse na odszkodowanie z tytułu ciężkiej choroby?

Odpowiedź Redakcji

2021-03-08 09:23:37

Szanse na to są raczej nikłe, ponieważ od zdarzenia minęło już trochę czasu, a poza tym doszło do innego zdarzenia - tym razem ze skutkiem śmiertelnym. Odszkodowanie z tytułu zdiagnozowania poważnej choroby przyznaje się najczęściej w ratach, z myślą o regularnym finansowaniu leczenia i takiego argumentu może użyć towarzystwo w uzasadnieniu odmowy.

Waldi

2021-04-07 16:50:14

PZU to *** jakich mało w Zarządzie siedzą sami pociotki z PIS i łoją ludzi ile się da to naprawdę ***e.

Patrycja

2021-04-09 13:00:55

Czy dziadek dostanie zwrot z polisy za śmierć wnuka którego pochował???

Odpowiedź Redakcji

2021-04-09 13:45:21

Tak, ale musi zostać spełniony co najmniej jeden z dwóch warunków - dziadek był jedynym opiekunem wnuka, dziadek był wpisany do polisy wnuka jako uposażony.

Katarzyna

2021-05-05 12:31:08

Witam czy za operacje syna mogę się starać o odszkodowanie z mojego ubezpieczenia?

Odpowiedź Redakcji

2021-05-05 13:07:36

Tak, o ile ta polisa zawiera zdarzenie "operacja chirurgiczna dziecka".

Ela

2021-05-15 09:35:50

Zgłosiłam sie do ubezpieczenia grupowego 16kwietnia.,29 kwietnia doznalam wypadku w pracy ,zlamana rzepka.Czy będę mogła liczyć na jakies odszkodowanie.

Odpowiedź Redakcji

2021-05-17 12:58:15

Tak, należy tylko posiadać zaświadczenie od lekarza, który stwierdza uszczerbek na zdrowiu, a następnie zgłosić się do ubezpieczyciela. Jeśli złamanie wiązało się z pobytem w szpitalu czy rehabilitacją, a takie zdarzenia zawiera ubezpieczenie w pracy, to towarzystwo wypłaci łączną sumę odszkodowania.

Katarzyna

2021-05-31 20:32:33

Witam, Kilka dni temu zmarł mój tata, widnieję na umowie jako osoba uposażona. Znalazłam dziś niezapłacone przez rok składki. Czy to oznacza, że nie dostanę żadnych pieniędzy z jego ubezpieczenia??

Marzena

2021-06-01 16:41:06

Moja mama płaciła regularnie składki.Ostatnie 2kwartaly zapomniała bo jest osobą już po80.Czy należa jej się pieniądze za śmierć syna który zmarł 26.05.2022.?

Marzena

2021-06-01 16:49:22

Syn zmarł 26.05.2021r.przepraszam za błąd W roku.Mial 60lat.

Odpowiedź Redakcji

2021-06-14 13:45:10

Odszkodowanie za zdarzenie dotyczy tylko ważnej polisy. Tu wyjątkiem byłoby posiadanie ubezpieczenia w trybie bezskładkowym, więc warto jeszcze dopytać ubezpieczyciela.

Krzychu

2021-06-21 17:06:35

Witam. Dostałem decyzję która zaakceptowałem. Jak długo czeka się w takim wypadku na wypłate pieniędzy ?

Odpowiedź Redakcji

2021-06-22 16:38:31

Standardowo TU ma 30 dni (kalendarzowych) na wypłatę świadczenia.

Zosia.

2021-06-22 19:15:46

Mojch dzieci zmarl ojciec Pzu nie chce wyplaci zad nych pieniedzy gdzie z marl w domu i byly upowaznione do pieniedzy na polisie co mozemy zrobic .

Odpowiedź Redakcji

2021-06-23 16:58:42

Zawsze pozostaje odwołanie się od tej decyzji do TU, a ostatecznie skierowanie sprawy na drogę sądową. PZU musi podać powód odmowy wypłaty odszkodowania. Przykładowo, jeśli do zgonu doszło na skutek wypadku, ale pod wpływem alkoholu czy celowego działania, wtedy rzeczywiście żadna kwota nie zostanie wypłacona. Pełna lista takich wyłączeń znajduje się w dokumencie OWU każdej polisy.

BARBARA

2021-07-07 19:20:28

W MAJU BR.ZMARŁ OJCIEC MOJEGO PIERWSZEGO MĘŻA /KTÓRY ZMARŁ TRAGICZNIE 39LAT TEMU/ PO 28LATACH WYSZŁAM PONOWNIE ZA MĄŻ ,LECZ TEN ZWIĄZEK ZAKOŃCZYŁ SIĘ PO 4 LATACH ROZWODEM.CZY NALEZY MI SIĘ ODSZKODOWANIE Z TYTUŁU ŚMIERCI KTÓREGOKOLWIEK Z TEŚCIÓW-OJCZYM 2 MĘŻA TEŻ ZMARŁ W TYM ROKU/MAM GRUPOWE UBEZPIECZENIE W PZU JUŻ 38LAT I TAM W WARUNKACH OGÓLNYCH JEST ODSZKODOWANIE Z TEGO TYTUŁU,OBECNIE NIE JESTEM W ZADNYM ZWIĄZKU.

Odpowiedź Redakcji

2021-07-08 13:08:32

Polisy na życie obejmują też śmierć rodziców małżonka/partnera. Proszę upewnić się , czy takie zdarzenie znajduje się w zakresie ochrony, a następnie skontaktować się z towarzystwem, które poprosi o stosowne dokumenty, np. akt zgonu.

Slawlix

2021-07-09 16:23:28

Witam,mam pytanie pobyt w szpitalu 4 dni i miałem operację przepukliny za ubezpieczenie place 61 zł/m-c,czy należy mi się wypłata z ubezpieczenia, dziękuję za odpowiedź z góry.

Odpowiedź Redakcji

2021-07-14 10:32:44

Wszystko zależy od posiadanego zakresu ochrony. Jeśli polisa zawiera pobyt w szpitalu i operację (w tym przepukliny), to wtedy należy się odszkodowanie za oba zdarzenia. W tym celu należy jak najszybciej powiadomić TU i przedstawić wymagane dokumenty medyczne, np. kartę szpitalną.

kama

2021-08-19 21:55:36

czy dostane odszkodowanie za tescia ktory nie byl ubezpieczony

Odpowiedź Redakcji

2021-08-20 10:02:15

Tak, pod warunkiem, że we własnej polisie zostało wykupione rozszerzenie dotyczące rodzica/teścia. Najczęściej to zgon i nieszczęśliwy wypadek.

kama

2021-08-20 16:47:22

czy do odszkodowanie za tescia potrzebny jest odpis aktu zgonu czy wystarczy jak jest ksero aktu zgonu pozdrawiam

Odpowiedź Redakcji

2021-08-23 08:57:34

PZU wymaga aktu zgonu, jednocześnie nie precyzując w OWU rodzaju dokumentu (oryginał, ksero, odpis skrócony).

Iwona

2021-08-28 12:41:13

Jestem ubezpieczona w PZU,mąż nie,czy jak złamał rękę,przysługują pieniądze?

Odpowiedź Redakcji

2021-08-30 09:37:07

Tylko w przypadku, jeśli pani polisa zawiera zdarzenie typu nieszczęśliwy wypadek współmałżonka/partnera.

Anna

2021-09-07 21:25:14

Jestem ubezpieczona w PZU, zmarł mój brat ale nie miał żadnego ubezpieczenia ,czy mogę ubiegać się o odszkodowanie z polisy ?

Teresa

2021-09-08 08:27:48

Witam,proszę o odpowiedz,ja nie pracuję,mąż w pracy ma ubezpieczenie,grupową polise,mnie też w pracy opłaca taką polise około15 lat.Zachorowałam na raka złośliwego,czy tylko ja mogę się starać o poważne zachorowanie ze swojej polisy czy mąż również jako poważne zachorowanie współmałżonka?

Odpowiedź Redakcji

2021-09-08 10:21:25

Z opisu wynika, że jest to jedna polisa, w ramach której ubezpieczone zostały dwie osoby. W tym przypadku należy się jedno odszkodowanie za zdiagnozowanie nowotworu, jeśli polisa zawiera zdarzenie typu Poważne zachorowanie współmałżonka/partnera.

Sylwia

2021-09-28 00:25:43

Jak to jest po śmierci osoby, która była ubezpieczona w PZU i była współkredytobiorcą z zięciem. Czy można się starać o pokrycie kosztów kredytu osoby zmarłej przez PZU?

Odpowiedź Redakcji

2021-10-04 11:25:12

Zasadniczą kwestią w tym przypadku jest obecność cesji. Jeśli została ona zawarta, to po śmierci osoby ubezpieczonej spłata kredytu jest po stronie PZU.

Misiek

2021-10-04 13:14:28

Witam jestem w PZU od 2012 roku i od zawsze... ...płacę wysokie składki razy 2 a nawet 3 niż u innych ubezpieczycieli, zawsze myślałem że jestem Dobrze ubezpieczony w razie jak mi się coś wydarzy aż do dziś.... Dodam tylko że mam wykupione 'ZK' Jestem po upadku z rusztowania złamałem wyrostek poprzeczny kręgosłupa w odcinku L1L2L3 Jestem 2 miesiąc na zwolnieniu lekarskim i pewnie bede też i 3 miesiac aż się zrośnie. A dziś dostałem decyzję o ODMOWIE WYPŁACENIA świadczenia bo zakres ubezpieczenia nie obejmuje tego typu złamania kości. Brak słów!!!! Będę zrywał umowę.

Koch.

2021-10-06 03:42:49

Operacja chirurgiczna i leczenie szpitalne?

Michał

2021-10-06 07:19:13

Witam jestem w PZU od 2012 roku i od zawsze płacę wysokie składki razy 2 a nawet 3 niż u innych ubezpieczycieli, zawsze myślałem że jestem Dobrze ubezpieczony w razie jak mi się coś wydarzy aż do dziś.... Dodam tylko że mam wykupione dodatkowe 'ZK' Jestem po upadku z rusztowania złamałem wyrostek poprzeczny kręgosłupa w odcinku L1L2L3 Jestem 2 miesiąc na zwolnieniu lekarskim i pewnie bede też i 3 miesiac aż się zrośnie. A dziś dostałem decyzję o ODMOWIE WYPŁACENIA świadczenia bo zakres ubezpieczenia nie obejmuje tego typu złamania kości. Żenada!.. Brak słów!!!! Będę zrywał umowę..

Katarzyna Bogdańska

2021-10-12 08:23:58

Cztery razy byłam w szpitalu ze względu na zaostrzenie choroby ( nie z własnej winy). Od 2002 roku mam tzw. defekt schizofreniczny i orzeczenie o II stopniu niepełnosprawności. Złożyłam w oddziale wałbrzyskim PZU dokumentację choroby. Czekam na decyzję w swojej sprawie. Kiedy dowiem się , co postanowiliście?

Odpowiedź Redakcji

2021-10-12 09:12:11

Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno w ciągu 30 dni odpowiedzieć na zgłoszenie. My natomiast nie mamy wglądu w decyzje PZU. Proszę skontaktować się z ubezpieczycielem.

Karolina

2021-10-15 15:57:10

Od października przystąpiłam do ubezpieczenia grupowego w zakładzie pracy z PZU. Nie będzie okresu karencji. Początkiem września odebrałam diagnozę o chorobie nowotworowej ( rak piersi), czeka mnie chemioterapia i w późniejszym etapie operacja. Czy w tej sytuacji otrzymam jakieś odszkodowanie. Czy jest szansa.

Odpowiedź Redakcji

2021-10-18 10:45:14

Z opisu wynika, że diagnoza była wcześniejsza od przystąpienia do polisy, która jednak nie działa wstecz. Pozostaje wnioskować o świadczenie z innego tytułu, jeśli dojdzie do zdarzenia i jeśli takie zdarzenie znajduje się w zakresie wykupionej grupówki. Chodzi tu np. o pobyt w szpitalu na skutek poważnej choroby, pobyt na OIOM czy rehabilitację po przejściu choroby.

Bożena

2021-11-09 18:33:57

Witam na stałe mieszkamy w UK ale opłacamy to najniższe pzu na życie w PL , w styczniu zmarła teściowa i mamy do odebrania pieniądze ,w jaki sposób można to załatwić nie przylatując do PL? Czy jest na odebranie pieniędzy jakiś określony termin?

Odpowiedź Redakcji

2021-11-10 10:08:39

O ile nie zostało inaczej ustalone z TU, pieniądze w ramach odszkodowania mogą zostać przelane na wskazany rachunek, także zagraniczny. W tym celu najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową i zapytać o taką ewentualność.

radek

2021-12-06 18:38:51

czy żona może korzystać z mojej polisy , jest współubezpieczona. chodzi o wypłatę zadośćuczynienia po śmierci teścia

Odpowiedź Redakcji

2021-12-07 11:02:29

Jeśli na jednej polisie są dwie osoby (np. małżeństwo), to w przypadku zgonu teścia należy ubiegać się od dwa odszkodowania, ale pod warunkiem, że taka polisa zawiera odpowiednie zdarzenia, tj. śmierć rodzica/ów i osobno śmierć teścia/ów. Ewentualnie śmierć rodziców współubezpieczonego.

Marian

2021-12-08 16:17:26

W PZU mialem grupowe ubespieczenie 2009 roku rozrusznik serca wtedy bylo nie wyplacone bylo za operacje rozrusznika choroby serca blok 2 stopnia nie bylo zalomka Q nawet lekarze nie wiedzieli co to za zalame ale to zeby nie wyplacic za chorobe teraz mialem operacjie i wymiane rozrusznika w dniu 2021 12 25 rowne 12 lat druga operacjia to jest troche skomplikowana za goieniem i wiekiem 68 lat teraz koniczy sie ubezpieeczenie grupowe do 30 12 2021 r bo Zona oplacala zbiorowa polise teraz juz przeszla na emeryture czy dostane za operacjie nasze kladki byly oplacane 54 z miesiac ktora to kategoria operacji bo co jedna tabela to inna kategoria

Odpowiedź Redakcji

2021-12-09 09:12:46

W chwili każdego zdarzenia polisa na życie musi być ważna (opłacona). Co do kategorii operacji, jeśli nie wynika to wprost z tabel w OWU, należy przesłać dokumentację medyczną do PZU dołączoną do wniosku o wypłatę odszkodowania.

Aneta

2021-12-14 04:27:55

PZU co roku podwyższa mi składkę polisy czy można jakoś temu zapobiec i płacić cały czas taką samą kwotę?

Odpowiedź Redakcji

2021-12-14 09:18:18

Przed kolejną rocznicą polisy wystarczy skierować pismo do PZU i odmówić zgody na indeksację składki. Dzięki temu składka nie wzrośnie, za to zmaleje suma ubezpieczenia, pomniejszona o wartość inflacji.

Anna

2022-01-09 15:00:05

Czy należy mi się odszkodowanie po zmarłej siostrze

Odpowiedź Redakcji

2022-01-10 10:13:14

Tak, pod warunkiem, że w polisie siostry był pan wpisany jako osoba uposażona. Albo w swojej polisie miał zdarzenie o nazwie "śmierć rodzeństwa".

Przemysław Krusiński

2022-01-11 22:45:15

Witam jeśli mój tata był ubezpieczony w pzu i zmarł ale nie wiem do kiedy płacił składki jak to wpływa na wypłatę mi sumy która się tam zgromadziła

Odpowiedź Redakcji

2022-01-12 13:34:45

Jeśli nie posiada Pan dokumentów związanych z polisą oraz zgromadzonymi środkami, należy zgłosić się do ubezpieczyciela.

Bartek

2022-01-25 10:54:19

Witam serdecznie. mam pytanie, nie jestem osobą ubezpieczoną. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie po śmierci mojej Mamy? Mama była ubezpieczona w PZU.. Pozdrawiam

Odpowiedź Redakcji

2022-01-25 11:29:43

Tak, w zależności kto widnieje w polisie jako osoba uposażona, bo to do niej trafi odszkodowanie w pierwszej kolejności.

Marta

2022-02-08 07:26:24

Tato zginal w wypadku. Mama zglosila to zdarzenie ale ubezpieczyciel nie wyplacil pewnej kwoty a Mama zmarla. Teraz czy ja jako corka moge odwolac sie od tej decyzji czy musze to zglosic smierc Taty w swoim imieniu aby moc odwolac sie do Rzecznika Finansowego i/lub sadu?

Odpowiedź Redakcji

2022-02-08 10:08:53

W tej sytuacji warto zgłosić się do Rzecznika Finansowego.

halina babczynska

2022-02-09 11:59:04

wykupuje ubezpieczenie na zycie pzu wsparcie najblizszych. Nie informowano mnie ze jest to tylko na wypadek smierci, a to ze bylam w szpitalu juz mi sie nie nalezy nic. Emeryt po 70 ce moze co najwyzej skladac pieniadze na pogrzeb. Uwlaczajace ponizenie. Musze miec pieniadze na wypozyczenie aparatu w tlen. Wypozyczenie co mc kosztuje 150 zl. Chetni jestescie do zawierania szybko umow jak najtanszym kosztem. To sie mowi od razu jak babo zachorujesz i cie wezma do szpitala to ci sie nic nie nalezy.

Anita

2022-02-15 17:16:48

Witam pisze w sprawie śmierci męża był ubezpieczony na 200000 tys. Zmarł nagle i proszę mi wytłumaczyć dlaczego płaci się polisę i wedle umowy powinien tyle dostać a jak przyszło dostał 55tys

Iza

2022-03-19 12:54:45

Witam mam pytanie mąz ma polise w pzu jest alkocholikiem czy dostanę z jego polisy za smierc pod wpływem alkocholu

Odpowiedź Redakcji

2022-03-21 10:09:43

Odszkodowanie zostanie wypłacone pod warunkiem, że do zgonu nie doszło wskutek zdarzenia, które podlega wyłączeniu odpowiedzialności. Jeśli zatem lekarz w karcie zgonu wpisał za przyczynę śmierci alkohol - TU może odmówić wypłaty świadczenia. Warto jednak skontaktować się z Ubezpieczycielem.

Krystyna

2022-03-19 23:25:23

Witam moje pytanie : 9.10.2017r. zmarła moja matka ale jeszcze nie odebrałam pieniędzy z polisy w której mnie wskazała. Czy mogę jeszcze to zrobić

Odpowiedź Redakcji

2022-03-21 10:07:05

Proszę jak najszybciej zgłosić się do Ubezpieczyciela i przedstawić mu sytuację.

Agnieszka

2022-03-22 17:22:34

Mój ojciec zmarł w październiku 2021 roku,moniewaz nie miałam z nim kontaktu dowiedziałam się parę dni temu.Czy mogę dostarczyć akt zgonu w każdej chwili

Dorota

2022-04-15 13:37:47

Dzień dobry, Zmarł Tata mojego partnera jakie dokumenty powinnam przygotować, żeby uzyskać odszkodowanie? Akt zgonu, czy coś jeszcze?

Odpowiedź Redakcji

2022-06-13 10:31:32

Potrzebny może być odpis skróconego aktu zgonu, numer polisy, a także dane osobowe oraz kontaktowe osoby ubezpieczonej. Jeśli przyczyna śmierci jest uwzględniana przez ubezpieczyciela (np. wypadek komunikacyjny) mogą być potrzebne dokumenty potwierdzające zdarzenie - np. notatka policyjna.

Ela

2022-04-30 22:53:05

Przed 8 latami mialam operacje i nie dostalam odszkodowania, bo ta operacja nie byla w tabeli. A teraz jest. Moge starac sie o odszkodowanie z tego tytulu? ile czasu ma sie na zlozenie dokumentow po zakonczeniu leczenia?

Odpowiedź Redakcji

2022-06-13 10:25:11

W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Fabian

2022-05-24 21:14:35

Takie pytanko z marl muj szwagier tesciowa miala wykupiona polisę okazało się że niedostanie za syna nic bo miał 37 lat zaznaczę ze niepełnosprawny opiekowała się nim cale życie powiedzieli ze wypłacają za dziecko do 25 roku życia w umowie która ma tesciowa niema takiej wzmianki czy to jest zgodne z prawem

Odpowiedź Redakcji

2022-06-13 10:18:56

Nie znam szczegółów dotyczących tego ubezpieczenia, jednak w takiej sytuacji zawsze warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Po ponownej odmowie można skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym.

Andrzej

2022-06-01 19:15:48

Jak mam dostać świadczenie, skoro niemam konta. jak to obejść, przekazem ??/

Odpowiedź Redakcji

2022-06-13 10:12:28

W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem i omówić szczegóły dotyczące wypłaty pieniędzy.

Góżn.

2022-06-10 13:18:03

Andrzej. Jestem ubezpieczony w PZU(ubezpieczenie grupowe), w maju tego roku przeszedłem rozległy zawał serca. Zgłosiłem roszczenie o wypłatę odszkodowania z tytułu zaistnienia choroby - zawału. Dostałem odmowę. W uzasadnieniu napisano że 10 lat temu przechodziłem zawał, za który dostałem odszkodowanie w związku z tym za ten zawał już się nie należy. Nie rozumiem, przecież przez cały czas opłacam składkę - wcale nie małą. Nie wiem czy mama się odwołać, a może jest to sprawa z góry przegrana , bo nie można mieć dwóch zawałów!

Odpowiedź Redakcji

2022-06-13 10:09:47

Część ofert ubezpieczeniowych zastrzega sobie prawo do wypłaty np. jednego świadczenia z tytułu jednego zdarzenia polisowego. Może to dotyczyć całej polisy, jak i roku polisowego. Warto się jednak odwołać i spróbować ubiegać o swoje prawa. Jeśli ubezpieczyciel ponownie odmówi wypłaty świadczenia, można zgłosić się do Rzecznika Finansowego.

ANNA

2022-07-29 13:31:17

A co z wypłatą odszkodowania z polisy na wypadek śmierci na COVID

Odpowiedź Redakcji

2022-08-01 07:17:25

Należy zgłosić się do ubezpieczyciela i przedstawić dokumenty związane z chorobą lub pobytem w szpitalu. Świadczenie powinno zostać wypłacone, jeśli COVID-19 nie został w umowie wymieniony w punkcie o wyłączeniach ochrony.

marlena

2022-08-02 17:32:22

Po smierci mamy pzu wyplacilo jest napisane kwota 3400,00PLN.Ppod spodem jednak jest napisane Saldo po operacji 12782,25 PLN czy ktos wie co tzn?

Odpowiedź Redakcji

2022-08-23 12:21:22

Proszę skontaktować się z ubezpieczycielem i poprosić o wyjaśnienie szczegółów dotyczących salda.

FFHT

2022-08-23 15:39:44

To jest wielka lipa z tym ubezpieczeniem z PZU

Jola

2022-09-16 17:10:23

Mam pytanie. Posiadam pracownicze ubezpieczenie "Pogodna Jesień". Aktualnie w pracy zostałam jako jedyna, od której są odprowadzane składki. Postanowiłam, że złożę Zgłoszenie zdarzenia kapitałowo-inwestycyjnego ( Druk PZUŻ816/8) o wykup zupełny, jednak w przedstawicielstwie PZU w mojej okolicy zostałam poinformowana, że tego ubezpieczenia nie obsługują. Gdzie przesłać Zgłoszenie ... o wykup ? Dziękuję

Jola

2022-09-16 17:15:09

Mam pytanie. Posiadam pracownicze ubezpieczenie "Pogodna Jesień". Aktualnie w pracy zostałam jako jedyna, od której są odprowadzane składki. Postanowiłam, że złożę Zgłoszenie zdarzenia kapitałowo-inwestycyjnego ( Druk PZUŻ816/8) o wykup zupełny, jednak w przedstawicielstwie PZU w mojej okolicy zostałam poinformowana, że tego ubezpieczenia nie obsługują. Gdzie przesłać Zgłoszenie ... o wykup ? Dziękuję

Odpowiedź Redakcji

2022-09-20 09:17:54

Punkty PZU w okolicy mogą być punktami współpracującymi z firmą. Najlepiej zgłosić się do Centrali PZU, która mieści się w Warszawie.

agnieszka

2022-10-06 15:15:01

DZIEN DOBRY ILE MAM CZASU DO WYBIERANIA PZU NA ZYCIE PO SMIERCI MOJEGO TATY DZIEKUJE

Odpowiedź Redakcji

2022-10-12 07:25:26

DZIEN DOBRY ILE MAM CZASU DO WYBIERANIA PZU NA ZYCIE PO SMIERCI MOJEGO TATY DZIEKUJE Po wypłatę świadczenia najlepiej zgłosić się jak najszybciej - wtedy możemy uniknąć przedawnienia. Taka sytuacja może mieć miejsce 3 lata od zaistniałej szkody.

Agnieszka

2022-10-17 22:48:59

Po śmierci mojej mamy jestem uposażona w polisie na życie. Jak długo się czeka na wypłatę pieniędzy po załatwieniu formalności ?

Odpowiedź Redakcji

2022-11-09 10:09:18

Na wypłatę świadczenia czeka się nie dłużej niż 30 dni, jednak warunkiem jest złożenie pełnego kompletu wymaganych dokumentów. Jeśli taki warunek został spełniony to w tym czasie powinna otrzymać Pani świadczenie.

Ala

2023-01-09 19:17:40

Rodzic ma wykupioną polisę, gdzie pisze że w przypadku śmierci dziecka przysługuje zadośćuczynienie, Czy istnieje jakiś limit wiekowy zmarłego dziecka

Odpowiedź Redakcji

2023-01-10 09:25:59

To zależy od ubezpieczenia oraz treści umowy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą określić wiek, w jakim przysługuje ochrona z tytułu śmierci dziecka, inne z kolei mogą zabezpieczać bez względu na ukończony wiek. W tej sytuacji najlepiej będzie dokładnie sprawdzić warunki umowy i skontaktować się z ubezpieczycielem.

Szyszy

2023-01-10 22:27:16

Ile dostanę z PZU za śmierć męża? Mam opłacane ubezpieczenie grupowe

Odpowiedź Redakcji

2023-01-12 08:32:55

To zależy od wybranej sumy ubezpieczenia i pakietu. Proszę sprawdzić dokument umowy, gdzie taka informacja powinna się znajdować, a następnie złożyć odpowiednie dokumenty związane ze śmiercią Pani męża.

Ola

2023-01-18 17:42:34

Czy Pzu wyplaca ubezpieczonemu odszkodowanie za śmierć dorosłego dziecka

Odpowiedź Redakcji

2023-02-02 09:16:44

To zależy od posiadanej polisy oraz tego, co wchodzi w jej zakres. Proszę skontaktować się z ubezpieczycielem i przedstawić potrzebne dokumenty.

Jacek

2023-07-30 23:52:47

Miałem udar i zawał mózgu, operację ratowania ,,trombektomię mechaniczną tętnicy szyjnej i mózgowej" nie dostałem odszkodowania bo nie ma tej operacji nazwanej w OWU. W owu zapisano rodzaj ,,węwnątrznaczyniowa op. tętnicy szyjnej, mózgowej bez nazw, czyli tromboliza i trombektomia, jak ulał. Ale jak nazwa operacji w owu nie wpisana żadna, to można nic nie uznać, czysty Bareja ,, nie ma miasta Londyn, bo nie napisane w owu..nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam P. zrobi? Nie wiedzą na co ubezpieczają i odmowa z automatu. Mam pytanie jak dostanę kartę zgonu i tam lekarz nie napisze jak jest w owu " zgon ubezpieczonego" to też będzie odmowa?

Odpowiedź Redakcji

2023-08-24 11:02:13

Proszę pamiętać o możliwości odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Można również zwrócić się do Rzecznika Finansowego w tej sytuacji, jeśli ubezpieczyciel ponownie odmówi wypłaty świadczenia.

Antija

2023-08-30 00:15:07

Moja koleżanka miała w 2013 roku zdiagnozowany nowotwór piersi. Z tego tytułu otrzymała wypłatę z PZU. W tym czasie rozpoczęła pracę w innym zakładzie i podpisała nową polisę. Należy do grupówki PZU i płaci wyższą składkę (z tytułu dostępu do lekarzy specjalistów bez kolejki). W lipcu zdiagnozowano u niej złośliwy nowotwór żołądka. PZU odmówiło wypłaty odszkodowania, dlaczego? Przecież podpisała nową polisę. Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź Redakcji

2023-09-05 08:11:00

Odmowa może być związana z innym zakresem ochrony. Polisa grupowa PZU może oferować inne zakresy ochrony w różnych firmach. Proszę jednak pamiętać o tym, że jeśli umowa obejmuje diagnozę nowotworu, warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.

Henryk -emeryt

2023-10-07 16:06:08

PZU przysłało info o odmowie wypłaty za operację choć jest w wykazie i za operację zaćmy lewego oka wypłaciło a za prawe oko odmowa dopiero po złożeniu skargi na decyzję po dwóch tygodniach ta sama osoba przekazała decyzję pozytywną o wypłacie. To jest celowe działanie tej instytucji , chyba że ta osoba ma takie dyspozycję z góry. Nawet słowa przepraszam , ale nawet na to nie liczyłem. Tylko potrafią klientom podnieść ciśnienie i nerwy szargać.

Sebastian

2023-11-23 08:44:00

Pytanie o operacje. Dlaczego PZU oraz warta podczas katalogu operacji akceptują tylko jedna pozycje pomimo 4 punktów w katalogu chorób widniejących na karcie leczenia szpitalnego? Czy jest sens się odwoływać?

Odpowiedź Redakcji

2023-11-27 08:41:56

W zależności od zabiegu oraz okoliczności towarzyszących operacji (pobyt w szpitali, poważna diagnoza, uszczerbek na zdrowiu) warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. W razie wątpliwości co do zasadności decyzji - można również skonsultować się z Rzecznikiem Finansowym.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia