Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Andora na narty w zimowe ferie. Czy jest to dobry pomysł?

Andora to małe, europejskie państwo leżące w Pirenejach, a sąsiadujące z Francją i Hiszpanią. To nieoczywisty, ale bardzo ciekawy pomysł, który warto wziąć pod uwagę planując wyjazd narciarski. Sprawdzamy, dlaczego.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Andora na narty – czy to doby kierunek?

Zimy w Andorze należą do mroźnych i śnieżnych, co przy średnich wysokościach, na jakich leży kraj, tj. 1996 m n.p.m., stwarza doskonałe warunki narciarskie. Bliskość słonecznej Hiszpanii sprawia, że Andora może nie być kojarzona jako doskonała destynacja narciarska, ale w rzeczywistości jest to jedno z bardziej pewnych pogodowo miejsc do jazdy na nartach. Europejskie zimy bywały w ostatnich latach kapryśne i nawet w zwyczajowo pewnych miejscach do jazdy na nartach panowały niezbyt korzystne warunki śniegowe. Tymczasem Andora zapewnia turystom nie tylko grupą warstwę naturalnego śniegu, ale też szerokie stoki i bezchmurne, słoneczne niebo przez 300 dni w roku.


Wybrane ośrodki narciarskie w Andorze

Grandvalira – największy ośrodek narciarski w Andorze. Do dyspozycji narciarzy jest 210 km tras, 7 dolin i 6 miejscowości a stoki usytuowane są między 1700 a 2500 m n.p.m. Ośrodek jest zachwalany jako supernowoczesny, jednak opinie narciarzy są podzielone. Najczęściej zwraca się uwagę na nieco wolne i przestarzałe wyciągi w niczym nie przypominające doskonałych i szybkich gondoli austriackich. Jednak Grandvalira ma zdecydowany plus, który rekompensuje te niuanse. Jest nim fantastyczna pogoda i więcej niż doskonałe warunki narciarskie. Ośrodek funkcjonuje przez 180 dni w roku i na cały sezon narciarski przypada jedynie 30-35 gorszych dni. Gorszych tzn. z zachmurzeniem i opadami, a nie palącym słońcem. Cena 6-dniowego karnetu to ok. 1100 zł.


Vallnord (Arinsal-Pal)

Vallnord to drugi najpopularniejszy ośrodek narciarski w Andorze. Składa się z dwóch obiektów: Arisnal i Pal. Do dyspozycji narciarzy jest tutaj 63 km tras, które usytuowane są na wysokości 1550-2650 m n.p.m. Przeważają trasy niebieskie, zielone i czerwone, a dla zaawansowanych narciarzy przygotowano 5 km tras czarnych. Ośrodek jest znany z jazdy freeride’owej, a to za sprawą odbywających się tutaj zawodów w ramach Word Tour Arcalis. Spragnieni adrenaliny i mocnych wrażeń mogą skorzystać z możliwości nurkowania pod lodem, jazdy na skibobach, skuterach śnieżnych czy jazdy psimi zaprzęgami. Koszt 6-dniowego karnetu to ok. 1050 zł.


Arcalis – Ordino

Dużo mniejszy ośrodek, składający się z 30,5 km tras, z czego większość jest łatwa lub średnia, a 6 stoków ma homologację FIS. Kompleks położony jest na wysokości 1940-2625 m n.p.m. W Arcalis Ordino dostępne są 2 strefy dla miłośników freeride’u i 1 strefa dla uprawiających freestyle. Dla najmłodszych udostępniono tor dziecięcy (Agustina Park) oraz park leśny. 60% tras jest sztucznie naśnieżana. Cena karnetu 6-dniowego to ok. 1000 zł.


Andora – koszt ferii narciarskich

Na jaką sumę należy się przygotować, wybierając się na ferie zimowe w Pireneje w Andorze? Koszt 6-dniowego skipassu to ok. 1000 zł. Ceny noclegów zaczynają się od 250 zł za dobę. Ciekawą propozycją w rejonie Tarter są 4-gwiazdkowe apartamenty Tarter Mountain Suites – eleganckie, gustownie urządzone apartamenty w cenie 300 zł za nocleg dla 4 osób. Przyzwoity posiłek dla dwóch osób w restauracji kosztuje średnio 35-50 euro. Do Andory można dojechać samochodem – podróż z Polski będzie jednak dość długa i kosztowna. Najlepszym rozwiązaniem jest lot samolotem do sąsiadującej z Andorą Francji (lotnisko w Tuluzie) lub Hiszpanii (lotnisko w Barcelonie). Z każdego z tych miejsc można dostać się do Andory autobusem.


Ferie w Andorze – zalety i wady

Ferie zimowe w Andorze to propozycja dla każdego, kto lubi jeździć w pełnym słońcu, podziwiając krajobrazy, a nie błądzić po trasie w gęstej mgle. To miejsce dla tych, którzy preferują jazdę w lekkim odzieniu mimo grubej warstwy śniegu i sporych wysokości n.p.m. Wielką zaletą ośrodków w Andorze są bardzo szerokie, niemal bezkresne stoki. Ci, którzy ubią jeździć leśnymi trasami, mogą czuć się zawiedzeni. Jednak narciarze kochający przestrzeń i możliwość nieograniczonej jazdy, zdecydowanie docenią tutejsze trasy. Trzeba tez przyznać, że są bardzo dobrze zabezpieczone, ale jednocześnie niedostatecznie oznaczone.

Plusem ferii w Andorze jest też bliskość Hiszpanii i możliwość zakończenia ferii zimowych zwiedzaniem pięknej Barcelony. Jeśli chodzi o ceny w Andorze to skipassy są porównywalne z tymi we Francji czy Austrii. Nie jest najtaniej, ale cena odpowiada warunkom i bezcennej wartości – fantastycznej pogodzie.


Czy na narty do Andory potrzebne jest ubezpieczenie?

Andora, mimo funkcjonującej waluty Euro, nie należy do Unii Europejskiej. Nie sięgają tu więc przywileje Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), chociaż de facto w przypadku wyjazdów na narty EKUZ nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia. Jasnym jest więc, że wyjeżdżając na ferie zimowe do Andory należy mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne. Wyjazd bez jakiejkolwiek ochrony byłby więc wielką nieroztropnością. Koszty leczenia w Andorze są bowiem wyjątkowo wysokie. Idzie za nimi bardzo dobra jakość usług medycznych, jednakże w sytuacji całkowitego, 100% pokrywania kosztów leczenia z kieszeni turysty, może to być doświadczeniem dotkliwym dla portfela.

Dobrą praktyką przed wyjazdem na narty jest porównanie ofert ubezpieczycieli (np. za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych) w celu wyboru najbardziej opłacalnej polisy. Wyjazd na narty wiążę się ze zwiększonym ryzykiem urazu i kontuzji, więc dobrze, aby nie było to być najtańsze ubezpieczenie bądź polisa standardowo dodawana do zorganizowanych wycieczek. Oto 3 propozycje ubezpieczenia turystycznego na narty do Andory:

 

 
Najtańsza oferta - 3,70
Najdroższa oferta –
46,36 zł/dzień (AXA
Assistance)
Oferta optymalna –
12,22 zł/dzień (AXA
Assistance)
Suma ubezpieczenia 200 000 zł 600 000 zł 40 000 000 zł
Ratownictwo 200 000 zł 600 000 zł 40 000 000 zł
NNW 20 000 zł 50 000 zł 150 000 zł
OC w życiu prywatnym - 150 000 zł  1 500 000 zł
Stomatolog 900 zł 1 600 zł 2 000 zł
Bagaż - 1 500 zł 6 000 zł
Assistance
Usługi assistance w
ramach kosztów
leczenia – także
telefonicznie
Usługi assistance w
ramach kosztów leczenia
– w zakresie
ubezpieczenie pomocy
telefonicznej
Usługi assistance w
ramach kosztów
leczenia – w
zakresie
ubezpieczenie
pomocy
telefonicznej
Opóźnienie lotu O 6h – 200 zł - O 6h – 200 zł

Żródło: rankomat.pl

Jak widać najdroższa oferta nie zapewnia największej ochrony. W polisie optymalnej już za 12,22 zł za dzień dostępna jest ochrona obejmująca bardzo wysokie, w zupełności wystarczające kwoty.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
8
2
7
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy