Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak przygotować się na podróż samochodem do Chorwacji?

Samochodem do Chorwacji – to pomysł, który co roku realizują tysiące turystów z Polski. Lazurowa woda, malownicze plaże, sympatyczni mieszkańcy i niepowtarzalny bałkański klimat sprawiają, że odpoczywa tam 1/4 Polaków wypoczywających za granicą.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jak dojechać autem do Chorwacji i jak wyglądają aktualne przepisy wjazdowe? Ile trwa podróż samochodem do Chorwacji, jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać i z jakimi opłatami na autostradach należy się liczyć? Sprawdziliśmy, jak może wyglądać – organizacyjnie i kosztowo – samochodowa wyprawa do Chorwacji w 2022 r.  

Podróż do Chorwacji a COVID-19  

Chorwacja zniosła już niemal wszystkie ograniczenia i obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Od 9 kwietnia 2022 r. wszyscy podróżni, którzy przybywają do Chorwacji z krajów należących od strefy Schengen lub Unii Europejskiej (a więc także z Polski), nie muszą okazywać negatywnego testu ani unijnego certyfikatu COVID.

Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, jak i tych, które nie przyjęły szczepienia. Aktualnie więc Chorwacja jest jednym z najbardziej liberalnych krajów pod kątem przepisów wjazdowych, przez co z pewnością w sezonie letnim ponownie będzie jednym z najpopularniejszych kierunków.  

W samej Chorwacji także nie pozostało już zbyt wiele z covidowych obostrzeń. Nakaz noszenia maseczek obowiązuje już wyłącznie w szpitalach, przychodniach i domach opieki. 

Jaką trasę wybrać do Chorwacji? Ile trwa podróż?  

Autem do Chorwacji można dojechać na kilka sposobów. Trasę należy dopasować przede wszystkim do miejsca, z którego wyruszamy z Polski oraz miejsca docelowego. Ma to duże znaczenie – średnio z Polski do Chorwacji jest ok. 1400 km. Linia brzegowa w Chorwacji na natomiast ok. 5830 kilometrów, więc istotne jest również miejsce, w którym się zatrzymamy. Planując podróż, warto też uwzględnić atrakcje i miasta, jakie możemy zwiedzić po drodze – można wybrać trasę, która bez większych utrudnień na to pozwoli.  

Turyści z Polski do Chorwacji najczęściej jeżdżą przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię i Węgry. Możliwa jest też trasa przez Bośnię i Hercegowinę. Poniżej kilka przykładowych tras.  

Trasa nr 1: Cieszyn – Brno – Wiedeń – Graz – Macejl 

To trasa, która będzie szczególnie korzystna dla osób wyjeżdżających z południowego zachodu Polski. Pozwala na zatrzymanie się w stolicy Austrii, a dla chętnych również w Brnie – ważnym ośrodku kulturalnym Czech. Trasa kończy się na przejściu granicznym słoweńsko-chorwackim w Macejl. Licząc od przejścia granicznego w Cieszynie, na podróż musimy przeznaczyć ok. 7 godzin.  

Trasa nr 2: Cieszyn – Trenczyn – Bratysława – Szombathley – Murska Sobota – Ptuj – Macejl 

Ta trasa ponownie rozpoczyna się w Cieszynie i kończy na przejściu w Macejl. To propozycja dla osób, które wolą ominąć Austrię, a zamiast tego zwiedzić stolicę Słowacji, Bratysławę. Trasa od przejścia granicznego w Cieszynie potrwa ok. 6,5 godziny.  

Trasa nr 3: Cieszyn – Zlín – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava- Mursko Sredisce 

Trzecia możliwość dotarcia do Chorwacji ponownie rozpoczyna się na polsko-czeskiej granicy w Cieszynie. Przebiega przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię. Po drodze daje możliwość zwiedzenia Bratysławy, kilku miejscowości węgierskich oraz słoweńskiej Lendavy, której największą atrakcją są baseny termalne. W tym wariancie granicę przekraczamy na przejściu w Mursko Sredisce. Trasa potrwa ok. 6 godzin. 

Trasa nr 4: Barwinek – Budapeszt – Gorican 

Czwarta możliwa trasa do Chorwacji to trasa wygodna dla osób jadących z kierunku południowo-wschodniego. Rozpoczyna się na polsko-słowackim przejściu granicznym w Barwinku i pozwala na odwiedzenie po drodze stolicy Węgier – Budapesztu. Bez postojów od przejścia granicznego trasa powinna zająć nie więcej niż siedem godzin.  

Jakie dokumenty zabrać, jadąc do Chorwacji samochodem? 

Aby wjechać na teren Chorwacji – bez względu na to, którą trasę ostatecznie wybierzemy – trzeba mieć przy sobie przede wszystkim dowód osobisty lub paszport. Jadąc autem, należy również zabrać:  

 • dowód rejestracyjny pojazdu wraz z ważnym przeglądem technicznym, 

 • ważne ubezpieczenie OC pojazdu, 

 • prawo jazdy – Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. 

Co istotne, od października 2020 r. nie jest już wymagana Zielona Karta. Jeśli więc jej nie posiadamy, nie trzeba w panice dzwonić do ubezpieczyciela. Nie jest już potrzebna, aby móc wjechać i poruszać się po terytorium Chorwacji.  

Jeśli zabieramy ze sobą pupila, trzeba też pamiętać o jego karcie szczepień. Jeśli natomiast w podróż zabieramy cudze dzieci, musimy dysponować pisemnym pozwoleniem każdego z rodziców.  

Ile kosztują winiety do Chorwacji? Gdzie je kupić?  

Bardzo często turyści wybierający się do Chorwacji, pytają o „winiety” na chorwackie autostrady. Tymczasem w Chorwacji – choć autostrady są płatne – nie ma winiet. Opłat dokonujemy po prostu na bramkach zjazdowych. Zapłacić można kartą lub gotówką. W Internecie znajdziemy wiele kalkulatorów, które po podaniu trasy, jaką zamierzamy pokonać, wyliczą, ile dokładnie będzie trzeba zapłacić.  

Winiety obowiązują natomiast w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Jadąc do Chorwacji przez Czechy i Austrię, należy liczyć się z opłatami w wysokości ok. 58 zł/10 dni w Czechach oraz w Austrii – ok. 45 zł/10 dni. Za winietki zapłacimy również, wybierając trasę przez Słowację i Węgry – ok. 46 złotych za 10 dni na Słowacji oraz ok. 93 zł za winietę na 10 dni na Węgrzech. W Bośni i Hercegowinie drogi są bezpłatne, za wyjątkiem kilku odcinków okolicy Sarajewa. 

 Ile kosztują autostrady w Chorwacji?  

Ceny autostrad w Chorwacji nie należą do najniższych. Na średnich i dłuższych trasach trzeba liczyć się z opłatami w granicach 100 zł za przejazd. Poniżej przykładowe trasy wraz z przykładowymi cenami.  

 • Trasa Macelj – Dubrownik: ok. 300 kun, czyli ok. 183 zł. 

 • Trasa Goričan – Split: ok. 230 kun, czyli ok. 141 zł. 

 • Trasa Zagrzeb – Zadar: ok. 130 kun, czyli ok. 80 zł.  

Dobrą wiadomością dla turystów jest natomiast to, że w 2018 r. zniesiono kilka ważnych opłat, np. za przejazd tunelem Sveti Ilija, łączącym Zagvozd z Baška Voda. To właśnie tą trasą często podróżują turyści na Riwierę Makarską. Bezpłatny jest aktualnie również mostem na wyspę KRK – Krčki most.  

Jakie są przepisy drogowe w Chorwacji? 

Przepisy ruchu drogowego w Chorwacji są skrupulatnie egzekwowane. Aby nie narażać się na mandaty, przed wyjazdem warto zapoznać się z najważniejszymi. Poniżej opisujemy kluczowe przepisy.  

 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla kierowców to 0,5 promila. Kierowcy w wieku 16-24 nie mogą w ogóle spożywać alkoholu (limit 0,0 promila). 

 • Zaleca się korzystanie ze świateł mijania przez cały rok, ale formalny nakaz obowiązuje tylko zimą.  

 • Przez telefon w trakcie jazdy można rozmawiać wyłącznie z użyciem systemu głośnomówiącego

 • Obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Dzieci do 12 lat nie mogą podróżować na przednim siedzeniu, a dzieci do 5 lat muszą być zapięte w foteliku. 

 • W samochodzie trzeba ze sobą mieć: kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę. Wymaga się również posiadania zapasowych żarówek – nie dotyczy to jednak aut ze światłami LED, ksenonowymi lub neonowymi. 

Mandaty w Chorwacji mogą okazać się znacznie bardziej dotkliwe niż w Polsce. Lokalna policja szczególnie skrupulatnie monitoruje, czy turyści parkują w wyznaczonych miejscach. Poniżej kilka przykładowych kwot mandatów.  

 • Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 10-20 km/h: 500 kun (ok. 305 zł). 

 • Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym: od 500 kun do 7000 kun (ok. 305 – 4283 zł). 

 • Jazda pod wpływem alkoholu, gdy poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 – 1 promila: 1000 – 2000 kun (ok. 611 – 1223 zł). 

 • Korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia samochodu: 1500 kun (ok. 917 zł). 

 • Niezapięcie pasów u kierowcy lub pasażera: 1000 kun (ok. 611 zł). 

 • Przewożenie dziecka poniżej 5 lat bez fotelika: 1000 kun (ok. 611 zł). 

 Co warto zobaczyć w Chorwacji?  

Chorwacja pełna jest atrakcji – zarówno dla miłośników błogiego odpoczynku na plaży, jak i fanów architektury i historii. Do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji należą: 

 • Park Narodowy Jezior Plitwickich. To niesamowity park narodowy i turystyczna wizytówka Chorwacji, w którym możemy podziwiać blisko 90 jezior oraz liczne wodospady w okolicy pełnej zieleni. Jeziora mają charakterystyczny turkusowy kolor jeziora, który zawdzięczają węglanowi wapnia obecnemu w wodzie.  

 • Dubrownik. Dziesiąte co do wielkości chorwackie miasto to przede wszystkim przepiękna starówka, wpisana w 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warte odwiedzenia jest wzgórze Srd, z którego widok na Dubrovnik uchodzi za najpiękniejszy.  

 • Wyspa Hvar. Jedna z najchętniej wybieranych przez turystów chorwackich wysp. Nic dziwnego – możemy podziwiać tam przepiękne bałkańskie krajobrazy, pełne winnic, gajów oliwnych i niesamowitej roślinności. Uwaga: Hvar uchodzi za jedno z najdroższych miejsc w Chorwacji.  

 • Split. Chorwackie miasto Split to przede wszystkim piękne stare miasto, na którym w sezonie kwitnie życie kulturalne i towarzyskie. Warto zobaczyć w szczególności monumentalny Pałac Dioklecjana.  

 • Zlatni Rat. Jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. To przepiękna plaża, położona na wyspie Brač, w miejscowości Bol. Ma kształt rogu, który zmienia się w zależności od wiatru i fal. Ciekawostka: wiele osób uważa, że to jedyna plaża na świecie położona prostopadle do nadbrzeża.  

 • Park Narodowy Krka. Jego główną atrakcją jest klasztor franciszkanów położony pośrodku jeziora Visovac. Krka to również liczne wodospady i bujna roślinność, która robi wrażenie nawet na najbardziej wymagających turystach. 

 • Lokrum. Niewielka wyspa położona w okolicy Dubrovnika, określana jako „wyspa miłości”. To niezwykle malowniczy rezerwat przyrody, na terenie którego nie zamieszkują na stałe żadni mieszkańcy.  

 Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? 

Choć w Chorwacji możemy skorzystać z karty EKUZ – zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Tylko ono zapewni nam pełną ochronę w każdej sytuacji, a także pokryje koszty leczenia w placówkach prywatnych.  

Polisa ubezpieczeniowa na wyjazd do Chorwacji powinna uwzględniać ryzyka takie jak: 

 • Koszty leczenia. To najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego. W przypadku Chorwacji zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia to minimum 30 000 – 40 000 euro. Kupując ubezpieczenie, warto też upewnić się, czy wybrana oferta obejmuje koszty leczenia w razie zachorowania na koronawirusa. 

 • Koszty ratownictwa. Zapewni turyście pokrycie wydatków związanych z ewentualną akcją ratowniczą. Ma duże znaczenie w szczególności dla osób planujących bardziej ekstremalne aktywności, choć nie tylko.

 • OC w życiu prywatnym. Ochroni przed koniecznością pokrywania z własnej kieszeni szkód wyrządzonych osobie trzeciej (np. wybicie szyby w hotelu, zniszczenie cudzego sprzętu).  

 • NNW. Zapewnia turyście możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania jeśli w trakcie wypoczynku w Chorwacji dozna uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie wypłacane jest w wysokości odpowiedniego procentu sumy gwarantowanej.  

Warto też rozważyć rozszerzenie ochrony. Osoby, które nie wykluczają drinka nad basenem lub piwa do obiadu, powinny pomyśleć o dokupieniu klauzuli alkoholowej. Jeśli zabieramy ze sobą cenne przedmioty, przyda się ubezpieczenie bagażu.

Jeśli natomiast chcemy w Chorwacji spróbować bardziej ekstremalnych aktywności sportowych, niezbędne będzie uzupełnienie ubezpieczenia o klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Zakres ubezpieczenia turystycznego należy więc przede wszystkim dopasować do swoich potrzeb.  

Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji ubezpieczenia na 7-dniowy wyjazd do Chorwacji w sezonie w sezonie 2022. Optymalną propozycję polisy można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turysyczych już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Propozycje dotyczą jednej osoby dorosłej, która zamierza wypoczywać i zwiedzać.  

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe 

Zakres ryzyk 

Ochrona w razie zachorowania na COVID–19 

Cena za jeden dzień ochrony 

Axa Assitance 

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł)  
NWW (SU: 20 000 zł) 
Liczba sportów objętych ubezpieczeniem: 114 
 

✓ 

3,92 zł  

Generali 

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł) 
NWW (SU: 30 000 zł) 
OC (SU: 50 000 zł) 

✓ 

 5,85 zł 

Europa Ubezpieczenia 

Koszty leczenia (SU:  139 222 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 23 204 zł) 
Bagaż: 1392 zł 
NWW (SU: 13 922 zł) 
Liczba sportów objętych ubezpieczeniem: 10 

✓ 

4,57 zł 

Proama 

Koszty leczenia (SU: 300 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 300 000 zł) 
NWW (SU: 30 000 zł) 
OC (SU: 50 000 zł) 
 

✓ 

6,00 zł  

Źródło: ubezpieczeniaonline.pl

Znacznie więcej ciekawych ofert ubezpieczenia turystycznego w różnych cenach i zakresach, można znaleźć przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych. Odnalezienie najlepszej oferty zajmie nie więcej niż kilka minut. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo – to nigdy nie było prostsze!

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Chorwacja aktualnie zniosła wszytskie obostrzenia związane z koronawirusem.
 2. By tam dotrzeć, można wybrać jedną z czterech tras.
 3. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wyposażeniu samochodu, zakupie winet oraz ubezpieczenia.
 4. Polisę na podóż do Chorwacji można mieć od około 4 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o podróż do Chorwacji samochodem

 1. Ile kosztuje podróż do Chorwacji samochodem?

  Ceny podróży autem do Chorwacji zależą m.in. od dokładnej odległości, jaką musimy pokonać, spalania benzyny naszego auta i obecnych cen paliwa. W sezonie 2022 r. trzeba liczyć się z kosztami transportu rzędu przynajmniej 1500 – 2000 zł.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne na podróż do Chorwacji?

  Niezbędny jest przede wszystkim paszport lub dowód osobisty. Podróżując autem, trzeba też pamiętać o dowodzie rejestracyjnym pojazdu wraz z ważnym przeglądem technicznym oraz ważnym ubezpieczeniem OC.

 3. Czy aktualnie można wjechać do Chorwacji?

  Tak. Chorwacja zniosła już niemal wszystkie covidowe obostrzenia – nie potrzebujemy ani negatywnego testu, ani certyfikatu covidowego.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy