Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o szczepieniach przed podróżą do egzotycznych krajów

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Przed podróżą do niektórych egzotycznych krajów szczepienia są obowiązkowe, do innych – jedynie zalecane. Wszystkie osoby, które wybierają się na wyjazd w odległe kierunki powinny sprawdzić, czy w przypadku wybranej podróży szczepienia są niezbędne.

Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o szczepieniach przed podróżą do egzotycznych krajów. Podpowiadamy też, jak wybrać dobre ubezpieczenie, które zapewni pełne wsparcie w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem w trakcie wyjazdu.  

Gdzie szczepienia są obowiązkowe przed podróżą? 

Jeżeli myślisz, że lista obowiązkowych szczepionek ciągnie się bez końca, to będziesz zaskoczony. Musimy je wykonać wyłącznie przy wycieczkach do krajów afrykańskich oraz tropikalnych.

Obowiązek wynika z faktu, że bez „żółtej książeczki” (Międzynarodowej Książeczki Szczepień) nie można legalnie wjechać do niektórych państw. Te państwa to: 

 • Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair – obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze. 
 • Arabia Saudyjska, Armenia, Libia, Gambia – obowiązkowe przyjęcie szczepionki meningokokowej (A+C). 
 • Gabon – obowiązkowe szczepienie przeciwko tężcowi i błonicy.  

WAŻNE: Może zdarzyć się, że wjazd do krajów innych niż umieszczone na liście powyżej, także będzie wymagał przyjęcia szczepienia. Może tak się stać w przypadku osób przekraczających granicę bezpośrednio z obszarów, gdzie występuje febra żółta. 

Należy też odróżniać szczepienia obowiązkowe od tych jedynie zalecanych. Lista krajów, w przypadku których szczepienia są zalecane, jest znacznie dłuższa. Bez wykonania szczepień zalecanych przekroczymy jednak granicę, a bez wykonania szczepień obowiązkowych – niestety nie.  

Czy lekarz medycyny podróży pomoże w doborze szczepień? 

Jeżeli wybierasz się w tropikalne kierunki to wizyta u lekarza medycyny podróży powinna być zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Zaleca się wizytę na minimum 6 tygodni przed wyjazdem, aby przeprowadzić wywiad, badania oraz zdążyć ze szczepionkami. Główny Inspektorat Sanitarny dysponuje listą placówek, które na terenie całej Polski przeprowadzają tego typu wizyty. 

Przed wizytą u lekarza medycyny podróży warto odwiedzić swoją poradnię pediatryczną oraz wykonać tam kopię karty szczepień, które odbyliśmy w dzieciństwie. W wielu przypadkach szczepienia z dzieciństwa nadal są ważne (np. WZW A+B polio czy tężec). W takich sytuacjach wystarczy dawka przypominająca. Szczepienie mogą poprzedzać badania krwi, aby upewnić się, czy organizm wciąż wykazuje odporność na choroby, przeciwko którym szczepiliśmy się w dzieciństwie.  

W trakcie wizyty lekarz medycyny pracy przeprowadzi standardowy wywiad. Zapyta m.in. o choroby przewlekłe, alergie, przebyte infekcje, przyjmowane leki, a w przypadku kobiet – również o ciążę. Dodatkowo zapyta o miejsca, w które się wybieramy, planowane aktywności, i termin wyjazdu.

Poprosi oczywiście o okazanie karty szczepień. Warto pamiętać, aby przekazać lekarzowi medycyny podróży pełną listę planowanych miejsc do zwiedzania – szczególnie, jeżeli nie zatrzymujesz się w jednym miejscu i masz zamiar się przemieszczać.  

Wizyta u lekarza medycyny podróży powinna w zupełności rozwiać wątpliwości co do zasadności i rodzaju szczepień. Lekarz medycyny podróży jest jedyną osobą, która może udzielić pewnych informacji na temat obowiązkowych lub zalecanych szczepień w konkretnym przypadku. W tym zakresie zdecydowanie warto zasięgnąć porady profesjonalisty.  

Poniżej przykładowe ceny najpowszechniejszych szczepionek zalecanych do krajów egzotycznych: 

 • dur brzuszny – ok. 350 zł, 
 • tężec, błonica, polio, krztusiec – ok. 200 zł, 
 • wścieklizna – ok. 250 zł, 
 • WZW A – ok. 200 zł, 
 • WZW B – ok. 100 zł, 
 • WZW A+B – ok. 300 zł, 
 • pneumokoki – ok. 400 zł, 
 • rotawirusy – ok. 400 zł, 
 • menigokoki A C W – ok. 300 zł, 
 • cholera – ok. 300 zł, 
 • kleszczowe zapalenie mózgu – ok. 150 zł. 

Ceny oczywiście różnią się w zależności od miasta, w którym przyjmujemy szczepienie, czy wybranej placówki. Sama wizyta u lekarza medycyny podróży wraz ze stworzeniem listy zalecanych szczepień oraz wydaniem książeczki to zwykle koszt ok. 200 zł.  

Czym może skutkować brak szczepień? 

W przypadku krajów, w których szczepienie przeciwko konkretnym chorobom jest obowiązkowe, jego brak może skutkować odmową prawa do przekroczenia granicy. W takich przypadkach podróż może się zwyczajnie nie odbyć. 

W sytuacji, w której szczepienia nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane, turysta, który nie wykona szczepień, naraża swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Nie warto ryzykować. Jeśli lekarz medycyny podroży po zapoznaniu się z naszą dokumentacją medyczną i wywiadzie, zaleci przyjęcie konkretnych szczepionek, dla bezpieczeństwa warto to zrobić. Oszczędzi to stresu podczas wakacji i pozwoli cieszyć się urlopem, zamiast stresować się stanem swojego zdrowia.  

Szczepienie przeciwko COVID-19 – gdzie jest wymagane w krajach egzotycznych? 

Obecnie wiele krajów zniosło obowiązek okazywania certyfikatów szczepienia przed przekroczeniem granicy. Obowiązek przyjęcia szczepienia lub alternatywnie wykonania testu na obecność COVID-19 podtrzymał jednak szereg krajów egzotycznych, w tym m.in.: 

 • Kenia 
 • Wyspy Zielonego Przylądka 
 • Tunezja 
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie 
 • Tajlandia 
 • Sri Lanka 
 • Seszele 
 • Singapur  
 • Peru 
 • Oman 
 • Maroko 
 • Indonezja 

Aby przekroczyć granicę tych krajów należy być w pełni zaszczepionym, wykonać test na obecność koronawirusa lub w zależności od miejscowych regulacji – okazać certyfikat potwierdzający ozdrowienie.

W niektórych państwach, szczególnie w Afryce lub Azji, mogą być również wymagane specjalne zezwolenia na wjazd dla osób, które nie przyjęły szczepienia. O szczegółowych warunkach wjazdu do poszczególnych krajów można przeczytać tutaj.  

Pamiętaj o tych produktach w swojej apteczce. Co zabrać w podróż egzotyczną? 

Z łatwością można zauważyć, że na większość tych chorób istnieje już w Polsce obowiązek szczepień, stąd przeważająca część Polaków powinna mieć przeciwciała na błonicę czy meningokoki.

Jednak poza nimi, jadąc w podróż trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą leków i produktów, które mogą okazać się przydatne. Do takich zaliczymy wszelkie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, produkty do opatrzenia rany / na oparzenia / odmrożenia. 

W ekstremalnych sytuacjach przyda się także adrenalina (przy szokach anafilaktycznych), nitrogliceryna (dla osób z chorobami serca) lub przynajmniej aspiryna oraz uniwersalne antybiotyki. Różnego typu sterydy na ukąszenia również są dobrym rozwiązaniem przy podróży w tropiki. Warto zabrać też leki przeciwbiegunkowe, ponieważ tego typu dolegliwości w krajach egzotycznych są niestety częste.  

Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe lub alergie, powinny zabrać również leki, które przyjmują na co dzień.  

Jakie ubezpieczenie wybrać na egzotyczne wakacje? 

Wybór ubezpieczenia na egzotyczne wakacje to kwestia, której w trakcie organizacji podróży warto poświęcić chwilę – przede wszystkim dlatego, że ubezpieczenie powinno pasować do konkretnych potrzeb podróżnika oraz charakteru wyjazdu. 

Przed zakupem polisy warto więc zastanowić się: co będziemy robić? Czy planujemy tylko zwiedzanie, czy może planujemy również uprawiać sporty, w tym te bardziej ekstremalne? Czy będziemy tylko leniuchować na plaży, czy może np. również nurkować? Czy zamierzamy spożywać alkohol? Czy zabieramy ze sobą cenne przedmioty, których utrata byłaby dotkliwa finansowo? Odpowiedzi na te wszystkie pytania pozwolą wybrać najlepszą ofertę, pasującą w pełni do potrzeb podróżnika.  

Przy wyborze polisy warto też upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga zalecanych szczepień, jako „obowiązkowych”. W razie ich niewykonania, polisa może nie zadziałać. Nosi to nazwę reżimu sanitarnego, stąd zawsze, bez względu na naglący czas, zapoznaj się dokładnie z OWU i Twoimi obowiązkami, aby w razie konieczności, mieć to zabezpieczenie. 

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeniaonline.pl

Istnieje jednak kilka uniwersalnych elementów, które powinna zawierać każda polisa turystyczna na podróż w egzotyczne kraje. Te elementy to:  

 • Koszty leczenia. Dzięki nim podróżnik nie będzie musi z własnych środków opłacać kosztów leczenia, badań, poszczególnych lekarstw, hospitalizacji i prywatnych wizyt u specjalistów. Koszty leczenia uwzględniają również ewentualny transport medyczny z powrotem do Polski.  
 • Koszty ratownictwa. Zapewniają pokrycie kosztów ewentualnych akcji ratunkowych. To bardzo ważny element ubezpieczenia dla osób, które zamierzają uprawiać np. turystykę górską, sporty wodne i inne aktywności klasyfikowane przez ubezpieczycieli jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne.   
 • NNW. Dzięki NNW ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, jeśli podróżnik padnie ofiarą nieszczęśliwego wypadku. 
 • OC w życiu prywatnym. To ważny element ubezpieczenia w sytuacji, gdy w trakcie egzotycznego wyjazdu, nieumyślnie narazimy na szkody osoby trzecie. Dzięki OC w życiu prywatnym ewentualną rekompensatę dla takiej osoby wypłaci ubezpieczyciel.  
 • Assistance. Assistance, w zależności od wybranej oferty, może gwarantować bardzo różną pomoc – organizacyjną, prawną, czy logistyczną. 

Warto rozważyć też tzw. rozszerzenia ochrony. Podróżnicy, który zamierzają w egzotycznych krajach uprawiać sporty ekstremalne, powinni dokupić klauzulę sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Osoby, które w trakcie podróży planują imprezować i nie wykluczają spożywania alkoholu, mogą zapewnić sobie dodatkową ochronę dzięki klauzuli alkoholowej.

Większość podróżników powinna też rozważyć ubezpieczenie bagażu – ubezpieczenie takie znacząco minimalizuje stres w razie kradzieży bagażu lub np. zagubienia go przez linie lotnicze.  

Na szczęście – dobre ubezpieczenie turystyczne, nawet w egzotyczne kierunki, nie musi być drogie. Koszt polisy to jedynie drobny ułamek całkowitej kwoty przeznaczanej na wyjazd. Poniżej kilka propozycji ubezpieczeń wyliczonych w celu wypoczynku lub zwiedzania.  

Tygodniowy wyjazd na Dominikanę dla 1 osoby dorosłej: 

 • Axa w cenie 40,18 zł (koszty leczenia na 200 000 zł, ratownictwo na 200 000 zł, NNW na 20 000 zł, ochrona COVID-19 zakres 3/7, sporty objęte polisą: 114). 

2-tygodniowa wycieczka do Egiptu dla rodziny 2+1: 

 • Nationale Nederlanden w cenie 267,15 zł (koszty leczenia na 300 000 zł, ratownictwo na 100 000 zł, NNW na 10 000 zł, OC na 150 000 zł, OC sportowe na 150 000 zł, sporty objęte polisą: 60, ochrona COVID-19: zakres 5 / 7, bagaż: 1 000 zł). 

Tygodniowy urlop dla Malediwach dla dwóch osób dorosłych: 

 • Generali w cenie 132,00 zł (koszty leczenia na 500 000 zł, ratownictwo na 500 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC na 200 000 zł, ochrona COVID-19: zakres 5 / 7, bagaż na 1 000 zł). 

Dobre ubezpieczenie podróżne uchroni podróżnika przed wieloma trudnościami – finansowymi, organizacyjnymi, czy logistycznymi. W trakcie odległych podróży egzotycznych dobrze móc liczyć na wsparcie! Można je zapewnić sobie za pomocą naszego kalkualtora ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy porównać dostępne oferty, wybrać najlepszą dla siedbie opcję i zakupić ją online.

Co warto wiedzieć?
 1. Przy wjeździe do niektórych krajów (np. do Wybrzeża Kości Słoniowej, Kongo czy Ghany) szczepienia są obowiązkowe. 
 2. Przed wyjazdem do krajów egzotycznych warto wybrać się do lekarza medycyny podróży.
 3. Do apteczki podróżnej należy zabrać  środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, produkty do opatrzenia rany, na oparzenia czy odmrożenia.
 4. Ubezpieczenie na wyjazd do krajów egzotycznych można mieć już za niespełna 5 zł.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy szczepienia przed podróżą są obowiązkowe?

  Nie przed każdą. Z obowiązkiem szczepień mamy do czynienia tylko w przypadkach kilku bardzo konkretnych egzotycznych kierunków. Lista ta nie jest długa. Czym innym są szczepienia zalecane (nie obowiązkowe), które może zarekomendować lekarz medycyny podróży.

 2. Czym zajmuje się lekarz medycyny podroży?

  Lekarz medycyny podróży zajmuje się profilaktyką chorób tropikalnych. Na podstawie badań i szczegółowego wywiadu z pacjentem tworzy listę szczepień obowiązkowych lub zalecanych szczepień przed konkretną podróżą. Podpowiada m.in. jak przygotować się do wyjazdu, tworzy listy zaleceń dla osób chorujących przewlekle oraz rzetelnie informuje o zagrożeniach zdrowotnych, które najczęściej występują w krajach egzotycznych.

 3. Czy ubezpieczenie na podróż egzotyczną jest obowiązkowe?

  W przypadku zdecydowanej większości krajów – nie jest. Mimo to zdecydowanie warto je wykupić. Posiadanie dobrego ubezpieczenia podróżnego to w zasadzie jedyny sposób, aby w razie kryzysowych sytuacji uchronić się przed koniecznością ponoszenia wysokich kosztów leczenia czy ratownictwa. Za granicą, szczególnie w odległych krajach tropikalnych, koszty te mogą być kilkukrotnie wyższe niż w Polsce!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (3)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Grażyna

2021-07-26 10:49:01

Przed wyjazdem do krajów egzotycznych zawsze udaje się do lekarza medycyny podróży w Premium Clinic we Wrocławiu. Po ogólnej konsultacji wiem dokąd warto się zaszczepić i jakie badania są przydatne. Nie wyobrażam sobie wyjechać na tropiki bez wcześniejszej wizyty u specjalisty.

Maria

2021-11-25 13:12:21

Pani Grażyno, moja siostra, która dużo podróżuje też korzysta z usług lekarzy Premium Clinic. Teraz bezpiecznie podróżuje, bez obaw o zarażenie się jakąś tropikalną chorobą. Myślę, że udając się do krajów egzotycznych warto rozważyć jakie szczepienia są wymagane.

Krzysztof

2022-07-26 21:10:39

Widzę, że nie tylko ja udaje się do Premium Clinic na szczepienia. Miło mi to słyszeć! Według mnie szczepienie to podstawa. Naprawdę. Jak można pojechać na wakacje np. w tropiki czy coś podobnego, bez jakiejkolwiek wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Trochę to straszne. A potem ludzie wracają chorzy i narzekają. Obłęd.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia