Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o szczepieniach przed podróżą do egzotycznych krajów

Masz już wakacyjne plany? Myślisz o zagranicznej i być może egzotycznej podróży w nieznane? Poza aktualnym paszportem, warto sprawdzić jakie są obowiązkowe i zalecane szczepienia.

W wielu krajach – szczególnie tych w Azji czy Afryce służba zdrowia jest uboga, przez co leczenie na miejscu może być skomplikowane lub nawet niemożliwe. A skoro szczepionki mogą to ryzyko niwelować – sprawdźmy, jak je zaplanować.

Obowiązkowe szczepienia przy dalekich podróżach

Jeżeli myślisz, że lista obowiązkowych szczepionek ciągnie się bez końca, to pozytywnie będziesz zaskoczony. Musimy je wykonać wyłącznie przy wycieczkach do krajów afrykańskich oraz tropikalnych. Obwiązek wynika z faktu, że bez „żółtej książeczki” (Międzynarodowej Książeczki Szczepień) nie można legalnie wjechać do niektórych państw, szczególnie Wybrzeża Kości Słoniowej, Kongo czy Ghany. Dlatego zawczasu należy wykonać szczepienie na żółtą gorączkę (febrę). W przypadku Gambii czy Arabii Saudyjskiej, obowiązkowe są szczepienia na meningokoki.

Dla ciekawostki – podróżując po Europie nie ma obowiązku szczepienia, jednak można wykonać te zalecane.

Czy lekarz medycyny podróży pomoże w doborze szczepień?

Jeżeli wybierasz się w tropikalne kierunki to wizyta u lekarza medycyny podróży powinna być zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Zalecanym jest, aby umówić się minimum 6 tygodni przed wyjazdem, aby przeprowadzić wywiad, badania oraz zdążyć ze szczepionkami. Główny Inspektorat Sanitarny dysponuje listą placówek, które na terenie całej Polski przeprowadzają tego typu wizyty.

Pamiętaj również, aby przekazać pełną listę planowanych miejsc do zwiedzania – szczególnie, jeżeli nie zatrzymujesz się w jednym miejscu i masz zamiar się przemieszczać. To pozwoli na stworzenie dedykowanej listy szczepień, którym powinieneś się poddać.

     Czy warto rozszerzyć listę szczepień o dodatkowe?

Wizyta u lekarza medycyny podróży powinna w zupełności rozwiać wątpliwości co do zasadności i rodzaju szczepień. W zależności od wybranego kierunku, typu aktywności i stanu zdrowia, lekarz zrobi kompletną listę szczepionek. Wśród nich, bez względu na miejsce docelowe powinny znaleźć się takie jak:

  • Tężec / błonica,
  • WZW typu A i B,
  • Wścieklizna,
  • Japońskie zapalenie mózgu,
  • Kleszczowe zapalenie mózgu.

Ponadto, podróżując na Dominikanę, Haiti, Kubę lub do Tajlandii i Chin, warto rozszerzyć pakiet szczepień o cholerę.

Pamiętaj o tych produktach w swojej apteczce!

Z łatwością można zauważyć, że na większość tych chorób istnieje już w Polsce obowiązek szczepienny, stąd przeważająca część Polaków powinna mieć przeciwciała na błonicę czy meningokoki. Jednak poza nimi, jadąc w podróż trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą leków i produktów, które mogą okazać się przydatne. Do takich zaliczymy wszelkie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, produkty do opatrzenia rany / na oparzenia / odmrożenia.

W ekstremalnych sytuacjach przyda się także adrenalina (przy szokach anafilaktycznych), nitrogliceryna (dla osób z chorobami serca) lub przynajmniej aspiryna oraz uniwersalne antybiotyki. Różnego typu sterydy na ukąszenia również są dobrym rozwiązaniem przy podróży w tropiki.

Jak wybrać ubezpieczenie do krajów egzotycznych?

Planując podróż do Wybrzeży Kości Słoniowej na 2-tygodniowe opalanie się, połączone ze zwiedzaniem, należy liczyć się z kosztem od 4,98 zł za dzień dla dorosłej, zdrowej osoby. Przykładowe kalkulacje dostępne są poniżej:

  • AXA 59,74 zł – koszty leczenia (127 544 zł), bagaż (1 701 zł), NNW (17 006 zł), OC (212 674 zł),
  • Nationale Nederlanden 75,13 zł – koszty leczenia (150 000 zł), ratownictwo (50 000 zł) + sporty ekstremalne,
  • Generali 114,00 zł – koszty leczenia (500 000 zł), ratownictwo (500 000 zł), bagaż (1 000 zł), NNW (50 000 zł), OC (200 000 zł).

Wybierając polisę w tak dalekie i egzotyczne kraje, należy sięgać po taką, której ubezpieczenie na koszty leczenia będzie wysokie. Bezpieczne minimum to co najmniej 50 000 euro. Sprawdź też dokładny zapis w OWU, czy pokrywa on ewentualne akcje ratownicze i transport medyczny do kraju.

Wiele osób ignoruje taki zapis, a lepiej świadomie wybierać polisy. Dodatkowo upewnij się też czy Twój ubezpieczyciel nie wymaga zalecanych szczepień, jako „obowiązkowych”. Jeżeli ich nie wykonasz, Twoja polisa może okazać się bezwartościowa. Nosi to nazwę reżimu sanitarnego, stąd zawsze, bez względu na naglący czas, zapoznaj się dokładnie z OWU i Twoimi obowiązkami, aby w razie konieczności, mieć to zabezpieczenie.
 

Co warto wiedzieć?
1. Przy wjeździe do niektórych krajów (np. do Wybrzeża Kości Słoniowej, Kongo czy Ghany) szczepienia są obowiązkowe. 

2. Przed wyjazdem do krajów egzotycznych warto wybrać się do lekarza medycyny podróży.

3. Do apteczki podróżnej należy zabrać  środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, produkty do opatrzenia rany / na oparzenia / odmrożenia.

4. Ubezpieczenie na wyjazd do krajów egzotycznych można mieć już za niespełna 5 zł.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Grażyna

2021-07-26 10:49:01

Przed wyjazdem do krajów egzotycznych zawsze udaje się do lekarza medycyny podróży w Premium Clinic we Wrocławiu. Po ogólnej konsultacji wiem dokąd warto się zaszczepić i jakie badania są przydatne. Nie wyobrażam sobie wyjechać na tropiki bez wcześniejszej wizyty u specjalisty.

Maria

2021-11-25 13:12:21

Pani Grażyno, moja siostra, która dużo podróżuje też korzysta z usług lekarzy Premium Clinic. Teraz bezpiecznie podróżuje, bez obaw o zarażenie się jakąś tropikalną chorobą. Myślę, że udając się do krajów egzotycznych warto rozważyć jakie szczepienia są wymagane.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy