Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 1900 - 22 417 11 40

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.

Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o szczepieniach przed podróżą do egzotycznych krajów

Średnia ocena: 4.12

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jedynym sposobem uchronienia się przed chorobami występującymi w egzotycznych krajach są szczepienia ochronne. I mimo że jest to czasami wydatek rzędu nawet kilkuset złotych, naprawdę się opłaca.

Jedynym sposobem uchronienia się przed chorobami występującymi w egzotycznych krajach, są szczepienia ochronne. I mimo że jest to czasami wydatek rzędu nawet kilkuset złotych, naprawdę się opłaca.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Poniżej przedstawione są najważniejsze informacje dotyczące szczepień, czyli: co, gdzie, jak, kiedy i dlaczego należy zrobić, by z egzotycznych wakacji wrócić cało i zdrowo. 
 
Świat się kurczy. Dzięki rozwojowi techniki, komunikacji lotniczej i drogowej praktycznie nie ma już miejsca, do którego nie można dotrzeć. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogliśmy tylko marzyć o wakacjach w amazońskiej dżungli czy o safari w Afryce. Takie doznania zarezerwowane były jedynie dla „wybranych”. Teraz - nic prostszego. Wystarczy znaleźć biuro podróży mające w swojej ofercie takie egzotyczne wyjazdy, wykupić wycieczkę i już za kilka czy kilkanaście tygodni można spełnić swoje marzenie.
 
Ale  nim wsiądziemy w samolot i wyruszymy na spotkanie wielkiej przygody należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Pierwszy krok


Na początek radzimy udać się do  miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do poradni chorób tropikalnych. Można tam uzyskać  informacje o szczepieniach, jakie są wymagane przy wyjazdach do poszczególnych krajów oraz ustalić harmonogram szczepień. Ponieważ szczepionki nie działają od razu, a czasami wymagane jest podanie kilku z nich w różnych odstępach czasu konieczne jest odwiedzenie lekarza co najmniej 8 tygodni przed planowaną podróżą, a  najlepiej zrobić to kilka miesięcy wcześniej.
 
Szczepienia dla osób wyjeżdżających za granicę prowadzą Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

Kiedy już dowiesz się od lekarza, jakie szczepionki będzie trzeba przyjąć, zgłoś się na zastrzyk do punktu szczepień w najbliższej przychodni albo w stacji sanitarno-epidemiologicznej.
 
Zapoznaj się z listą punktów szczepień


Na co się zaszczepić?


Ze względu na różny stopień zagrożenia, dobór szczepień zalecanych jest uzależniony od:
 • charakteru wyjazdu (indywidualny lub grupowy, rodzaj wykonywanych zajęć, pobyt w rejonach wiejskich, leśnych itp.)
 • przewidywanego rejonu i czasu pobytu, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
 • stanu odporności immunologicznej i ewentualnych przeciwwskazań do szczepień.
Najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi, których można uniknąć dzięki szczepionce, są:
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, składa się z trzech zastrzyków: pierwsze dwa wykonuje się w odstępie miesiąca, a trzeci po pół roku,
 • żółta gorączka(żółta febra) - szczepienie raz na 10 lat, ochrona przed zakażeniem po 10 dniach - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, ul. Żelazna 79, tel. (0 22) 620 35 28,•    błonica, tężec, polio - co 10 lat dawka przypominająca TD,
 • dur brzuszny,
 • wścieklizna przy szpitalnych oddziałach chorób zakaźnych,
 • japońskie zapalenie mózgu - 3 dawki co 14 dni, przypominająca dawka po 3 - 4 latach. Nie szczepi się kobiet w ciąży i dzieci poniżej 1 roku,
 • zakażenia meningokowe,
 • malaria,
 • polio (choroba Heine - Medina),
 • tężec.
Szczepienia możemy podzielić na obowiązkowe i zalecane. Bez wykonania szczepień obowiązkowych w danym kraju nie zostaniemy do niego wpuszczeni. Brak szczepień zalecanych nie pociąga za sobą takiej groźby, szczepienia te zwiększają jednak nasze bezpieczeństwo dlatego warto wydać trochę więcej w zamian za pewniejszą ochronę własnego zdrowia i życia.


A dokładnie…


Oczywiście w poszczególnych krajach lista wymaganych szczepień nieco się różni. Poniżej podane są  te najczęściej spotykane:
 • szczepienie  przeciwko żółtej gorączce - jest obowiązkowe przy wjeździe do krajów centralnej Afryki i Ameryki Południowej; dowód wykonania tego szczepienia - specjalną żółtą książeczkę otrzymywaną od lekarza trzeba okazać przy wjeździe do tych krajów; w Polsce można je wykonać tylko w punktach wskazanych przez Główną Inspekcję Sanitarną,
 • szczepienie przeciwko WZW typu A oraz B - jest zalecane przy podróży do większości państw świata; szczepionka ta podawana jest w kilku dawkach, a cały cykl szczepienia wynosi kilka miesięcy
 • szczepienie przeciwko durowi brzusznemu - jest o tyle istotne, że choroba ta przenosi się drogą pokarmową - jej przyczyną może być nieprzygotowana woda czy zakażone jedzenie,
 • szczepienie przeciwko tężcowi - szczególnie zalecane osobom wybierającym się na wyprawy terenowe, gdzie łatwo o skaleczenie,
 • szczepionka przeciw polio - powinny ją przyjąć osoby wybierające się na Półwysep Indyjski, a także w rejony Egiptu i Nigerii,
 • szczepionka chroniąca przez zakażeniami meningokowymi - zakażenia te występują przede wszystkim w Afryce, w tzw. pasie meningokowym, obejmującym kraje leżące w strefie subsaharyjskiej,
 • często zalecane są także szczepienia przed chorobami, takimi jak: wścieklizna, cholera, odra, różyczka, świnka czy kleszczowe zapalenia mózgu.
Poniżej prezentujemy listę krajów z wyszczególnieniem, gdzie i jakie szczepienia są wymagane lub zalecane.
 
Wykaz szczepień zalecanych przed wyjazdem do poszczególnych krajów


To nie wszystko!


Fakt, że się zaszczepiliśmy, nie oznacza, że jesteśmy w 100% bezpieczni. Należy pamiętać także o podstawowych zasadach obowiązujących turystę w tzw. krajach egzotycznych.

 1. Można pić wodę tylko z pewnego źródła, najlepiej butelkowaną.
 2. Nie wolno jeść surowych warzyw, owoce należy obierać ze skórki.
 3. Do mycia zębów powinno się używać wody butelkowanej.
 4. Ww kraju, gdzie istnieje zagrożenie malarią - bezwzględnie powinno się kupić moskitierę.

Dopiero teraz możemy ze spokojną głową wyjechać w najdalszy zakątek świata i mieć pewność, że z wyprawy  wrócimy zdrowi i pełni jedynie radosnych wspomnień.


Po powrocie


Po powrocie z egzotycznych krajów powinno się odwiedzić lekarza i zrobić kompleksowe badania krwi i kału, tak by wykluczyć zarażenie pasożytami. Lekarza specjalizującego się w medycynie tropikalnej znajdziesz w tym samym miejscu, gdzie zostało wykonane szczepienie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
626036
6
8
2
1
0
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy