Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Podejmując decyzję o ubezpieczeniu mieszkania często określamy maksymalną cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić – i zadowalamy się pierwszą napotkaną ofertą, która odpowiada jej wysokości.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Na cenę polisy mieszkaniowej wpływ mają trzy podstawowe kryteria: wartość i specyfika nieruchomości, zakres umowy ubezpieczeniowej oraz liczba i metryki lokatorów. Do tego dochodzi jeszcze polityka towarzystwa – przy takich samych kryteriach każdy ubezpieczyciel zaoferuje nam nieco inne warunki. 
 

Wartość mieszkania a wysokość składki


Stawka, jaką zaoferuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zależna od wartości mieszkania lub domu, do którego będzie się odnosiła polisa. Zasadniczo, im droższa nieruchomość, tym więcej będziemy musieli zapłacić.

Wpływa na to wiele czynników: metraż, lokalizacja, wiek budynku, wyposażenie, standard itd. Wymieńmy też kilka mniej oczywistych kryteriów, które są istotne z perspektywy ubezpieczyciela:
 • kondygnacja – istotna np. z perspektywy ubezpieczenia od powodzi lub włamania,
 • działalność gospodarcza – składka dla nieruchomości, na którą zarejestrowana jest firma, może być nawet dwukrotnie wyższa,
 • system zabezpieczeń – solidne zamki, systemy antywłamaniowe, domofon czy monitoring to elementy, które mogą obniżyć wysokość ubezpieczenia,
 • wcześniejsze ubezpieczenie i straty – jeśli mieliśmy już wcześniej polisę i ubezpieczyciel nie musiał wypłacać nam żadnego odszkodowania, to możemy liczyć na zniżkę.

Zakres polisy – które tańsze, a które droższe?


Polisa mieszkaniowa może mieć bardzo różny zasięg. Minimalny zakres ochrony może obejmować np. mury oraz elementy stałe budynku i chronić nas przed wąskim katalogiem ryzyk. Sztandarowym przykładem tego typu ubezpieczenia jest polisa na bazie ryzyk nazwanych, tzw. FLEXA. Daje nam ona ochronę od pożaru, eksplozji, pioruna, katastrofy lotniczej i praktycznie od niczego więcej, jeśli nie zainwestujemy w dodatkowe rozszerzenia.

Owszem, jest tania i dość często wykupywana np. przez osoby chcące zabezpieczyć kredyt, ale trzeba pamiętać, że zapewnia tylko minimalny poziom bezpieczeństwa. Naprawdę kompleksową ochronę daje nam dopiero polisa uwzględniająca:
 • wszystkie zdarzenia losowe (All Risks);
 • ruchomości domowe;
 • inne budowle znajdujące się na posesji i pomieszczenia gospodarcze;
 • OC w życiu prywatnym;
 • ubezpieczenie NNW;
 • domowy assistance;
 • powódź,
 • przepięcie,
 • kradzież z włamaniem.
 
Większość osób decyduje się na uśrednione polisy ubezpieczeniowe, które uwzględniają istotne z ich perspektywy rozszerzenia i dodatkowe klauzule. 


Suma ubezpieczenia – jak wpływa na wysokość składki?


Drugim bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na cenę polisy jest suma ubezpieczenia, czyli wpisana w umowie górna granica odpowiedzialności towarzystwa. Innymi słowy, jest to maksymalna kwota, jaką możemy uzyskać w ramach odszkodowania. Zasada jest prosta: im większa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Wspomnijmy jeszcze o długości trwania umowy – w tym zakresie możemy uzyskać zniżkę, jeśli ubezpieczymy się na dłuższy okres lub przedłużymy polisę. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Cena polisy a czynnik ludzki


Ostatnim elementem wpływającym na wysokość składki ubezpieczeniowej są lokatorzy. Ma to znaczenie, przede wszystkim, w odniesieniu do dwóch rozszerzeń: OC w życiu prywatnym i NNW. Składka jest wyższa, jeśli nieruchomość na stałe zamieszkuje większa liczba osób nieletnich oraz będących w zaawansowanym wieku. Wynika to z faktu, że statystycznie dzieci generują najwięcej szkód, a osoby starsze mają więcej kłopotów zdrowotnych. W polisach często obowiązuje limit 60 lat, powyżej którego nie można ubezpieczyć się w niektórych aspektach. 

PAMIĘTAJ!
Największy wpływ na cenę polisy ma suma ubezpieczenia, która jest bezpośrednio związana z wartością mieszkania lub domu oraz znajdujących się w nim ruchomości. W dalszej kolejności trzeba wymienić zakres ochrony i liczbę rozszerzeń. Na końcu listy znajduje się czynnik ludzki.

Założenia te są raczej powszechne dla wszystkich towarzystw, chociaż oczywiście u różnych ubezpieczycieli proporcje mogą się nieco różnić.  


Konkrety, czyli wyliczenie przykładowej składki


Przy wyliczeniu przyjęliśmy następujące kryteria:
 • Mieszkanie własnościowe 60 m2;
 • Piętro pośrednie;
 • Lokalizacja: miasto powyżej 600 tysięcy mieszkańców, niedaleko centrum;
 • Rok budowy: 2010;
 • Lokatorzy: właściciel 40 lat + osoba pełnoletnia + dziecko;
 • Trwałe zamieszkanie, brak działalności gospodarczej;
 • Nieruchomość wcześniej nie była ubezpieczona;
 • Zakres ubezpieczenia: mury i wyposażenie, od zdarzeń losowych, powodzi i kradzieży;
 • Wartość nieruchomości: 270 000 zł;
 • Ubezpieczenie elementów stałych – 50 000 zł, ruchomości – 25 000 zł.
 

Przykładowe polisy mieszkaniowe


Ubezpieczyciel
 
Składka Składka w ratach

Proama
 
166 zł Dwie raty: 204 zł
Cztery raty: 204 zł

Generali
 
200 zł Dwie raty: 240 zł
Cztery raty: 240 zł

Proama
 
210 zł Dwie raty: 256 zł
Cztery raty: 256 zł

Źródło: Rankomat.pl (stan na 12.04.2019 r.).


   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Na cenę polisy wpływają trzy główne grupy czynników: wartość i specyfika nieruchomości, zakres polisy, czynnik ludzki (lokatorzy)

2. Suma ubezpieczenie jest wprost proporcjonalna do wysokości składki – im wyższa suma, tym więcej trzeba zapłacić za polisę

3. Kompleksową ochronę zapewniają polisy posiadające dużą liczbę rozszerzeń i dodatkowych klauzul

4. Różni ubezpieczyciele dla takich samych kryteriów mają różne oferty – warto je porównywać
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy