Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania zależy od różnych czynników. Dlatego koszt ubezpieczenia mieszkania może wahać się od mniej niż 100 zł do powyżej 1000 zł rocznie. Podpowiadamy, jak znaleźć dobre ubezpieczenie mieszkania w atrakcyjnej cenie.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Najczęściej koszt ubezpieczenia mieszkania w bloku nie jest wysoki – to jedno z najbardziej popularnych i stosunkowo tanich ubezpieczeń. Dużo jednak zależy od tego, jaką nieruchomość ubezpieczamy oraz jak duży zakres ochrony wybierzemy. Nie bez znaczenia jest też towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupimy polisę mieszkaniową – ceny za ten sam produkt w różnych TU mogą się różnić.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania dla konkretnej nieruchomości najlepiej sprawdzić w internetowym kalkulatorze polis mieszkaniowych. To narzędzie zaledwie w kilka chwil pokaże nam oferty różnych ubezpieczycieli, które będziemy mogli szybko ze sobą porównać.

Właśnie za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości sprawdziliśmy ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku:

 • ulokowanego w Poznaniu,
 • na 3. piętrze budynku wielorodzinnego,
 • o powierzchni 35 m2,
 • o wartości 320 000 zł,
 • zamieszkane przez 1 osobę dorosłą.

Założyliśmy, że potrzebne jest tylko podstawowe ubezpieczenie mieszkania, czyli ochrona murów i elementów stałych w nieruchomości na wypadek różnych zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, huragan itp.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania możemy kupić już za 131 zł za rok ochrony – oferta towarzystwa Europa. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje także dodatkową ochronę na wypadek dewastacji oraz przydatne przy szkodzie Home Assistance. Z kolei mtu24.pl proponuje nam niewiele droższą polisę, ale w ramach dodatków oferowane jest tu ubezpieczenie mieszkania na wypadek powodzi, które w przypadku mieszkania ulokowanego na 3. piętrze raczej się nie przyda. Warto zwrócić uwagę na ofertę Generali – 211 zł za rok – to towarzystwo proponuje aż trzy dodatki w cenie: Home Assistance, Dewastację oraz Pakiet Medyczny.

Przy poszukiwaniach dobrej polisy mieszkaniowej, warto zwracać uwagę nie tylko na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, ale także na to, jaki dokładnie jest zakres ochrony. Warto zapoznać się uważnie z dokumentem OWU dołączanym do każdej polisy mieszkaniowej – to tam znajdują się zasady, na podstawie których nasze ubezpieczenie mieszkania będzie działać

– doradza Michał Ratajczak, specjalista od ubezpieczeń nieruchomości w ubezpieczeniaonline.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania – przykładowe oferty

TU Cena za rok Dodatkowo w zakresie ochrony (w cenie)

Europa

131 zł Home Assistance, Dewastacja

mtu24.pl

138 zł Powódź

Benefia

141 zł Home Assistance

Proama

173 zł Home Assistance, Dewastacja

Wiener

190 zł Home Assistance, Dewastacja

Link4

193 zł Home Assistance, Dewastacja

Generali

211 zł Home Assistance, Dewastacja, Pakiet Medyczny

Inter Polska

216 zł Home Assistance, Dewastacja

Tabela 1. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 14.06.2022 r.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

Patrząc na to, jak zróżnicowane są oferty cenowe polis mieszkaniowych, pojawia się pytanie: od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania? Na cenę ubezpieczenia mieszkania ma wpływ kilka czynników.

Przy wyliczaniu kosztów ubezpieczenia mieszkania TU biorą pod uwagę przede wszystkim:

 • wartość rynkową nieruchomości,
 • wielkość nieruchomości,
 • lokalizację nieruchomość,
 • piętro, na którym ulokowane jest mieszkanie,
 • liczbę osób zamieszkujących,
 • wiek lokatorów (przede wszystkim obecność dzieci w mieszkaniu),
 • liczbę szkód z przeszłości.

Na podstawie tych czynników TU oceniają ryzyko wystąpienia szkód w nieruchomości – im jest ono wyższe, tym wyższy jest z reguły koszt ubezpieczenia mieszkania. Ryzyko wystąpienia szkód może podwyższyć m.in. fakt, że mieszkanie znajduje się na parterze lub też, że ulokowane jest nieopodal dużego zbiornika wodnego, który zwiększa ryzyko wystąpienia powodzi.

Cena ubezpieczenia mieszkania może być też wyższa dla tych nieruchomości, których wartość jest wysoka. Im mniejsza jest wartość lokalu, tym zwykle niższy jest koszt ubezpieczenia mieszkania.

To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, zależy też od tego na jaki zakres polisy się zdecydujemy – im więcej szkód wpisuje się w zakres ochrony, tym z reguły cena ubezpieczenia mieszkania jest wyższa.

Jak ubezpieczyć mieszkanie? 

Ubezpieczenie mieszkania można wykupić w ramach:

 • podstawowej ochrony – ubezpieczenie murów i stałych elementów nieruchomości na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych, tj. pożar, wybuch, zalanie, huragan, silne opady gradu itp.
 • rozszerzonej – ochrona murów i stałych elementów nieruchomości wraz z ubezpieczeniem wyposażenia mieszkania na wypadek tych samych kilkunastu zdarzeń losowych, co w podstawie.

Do rozszerzonej polisy mieszkaniowej możemy też dobrać dodatki, które jeszcze bardziej zabezpieczą nas finansowo na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogłyby zniszczyć nasze mienie. Możemy między innymi ubezpieczyć nieruchomość od powodzi, kradzieży z włamaniem, dewastacji czy przepięcia.

W ramach dodatków TU oferują także pakiet Home Assistance – pomoc fachowców przy szkodzie, np. elektryka czy hydraulika. Pakiet Home Assistance występuję także wersji rozszerzonej, w ramach której możemy liczyć np. na organizację lokalu zastępczego, przewozu rzeczy w bezpieczne miejsce, a nawet na profesjonalną opiekę nad dziećmi i zwierzętami. 

A dla najbardziej wymagających ubezpieczyciele przygotowali polisę All Risk – od wszystkich ryzyk – takie ubezpieczenie mieszkania ma bardzo szeroki zakres ochrony, w który wpisują się także zdarzenia, które trudno przewidzieć. 

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Jakie zniżki w ubezpieczeniu mieszkania?

Niektóre czynniki mogą też obniżyć koszt ubezpieczenia mieszkania, np. jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie mieszkania na 3 lata z góry, większość TU zwykle oferuje zniżki. 

Z kolei jeśli ubezpieczamy mieszkanie na wypadek kradzieży z włamaniem, a w nieruchomości mamy już zainstalowane tzw. „zabezpieczenia własne”, tj. alarm, monitoring czy zewnętrzne rolety antywłamaniowej, u większości ubezpieczycieli również możemy liczyć na niższą cenę ubezpieczenia mieszkania. 

Możemy także kupić polisę mieszkaniową bezpośrednio w porównywarce polis mieszkaniowych – w ten sposób możemy otrzymać także 6% zniżki na wybrane oferty. 

Polisa mieszkaniowa – jak za nią płacić i od kiedy działa?

Koszt ubezpieczenia mieszkania zakupionego przez Internet możemy uregulować szybkim i bezpiecznym przelewem internetowym – to najwygodniejszy sposób. Polisę mieszkaniową możemy też kupić bezpośrednio w TU i wówczas zapłacić za nią kartą lub gotówką. 

Cenę ubezpieczenia mieszkania możemy uregulować za cały okres ochrony z góry, lub rozłożyć płatność na raty, np. jeśli kupujemy ubezpieczenie mieszkania na 3 lata, możemy opłacać składkę raz w roku. 

Ubezpieczenie mieszkania zwykle działa już na drugi dzień po opłaceniu składki. Wyjątkiem mogą być niektóre ryzyka, tj. powódź, na które obowiązuje karencja – zazwyczaj takie ubezpieczenie mieszkania działa od 2 tygodni do 1 miesiąca od momentu zakupu ubezpieczenia i opłaceniu składki. 
 

Czy w kalkulatorze ubezpieczenia mieszkania sprawdzę koszt polisy mieszkaniowej?

Dobrej polisy mieszkaniowej najlepiej poszukać przez Internet. Kalkulator polis mieszkaniowych jest w tym bardzo przydatnym narzędziem, bo w kilka chwil możemy w nim łatwo porównać nawet kilkanaście ofert z różnych TU. Pamiętajmy jednak, że cena ubezpieczenia mieszkania to nie wszystko, ważne jest także to, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje nam odszkodowanie oraz na jakich zasadach będzie działać. 

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Koszt ubezpieczenia mieszkania - To warto wiedzieć

1. Koszt ubezpieczenie mieszkania zależy od różnych czynników, m.in. od wartości nieruchomości oraz zakresu ochrony polisy mieszkaniowej

2. Ubezpieczenie mieszkania zwykle działa już na drugi dzień po opłaceniu składki

3. Cenę polisy mieszkaniowej najlepiej sprawdzić w kalkulatorze, w którym można łatwo porównać nawet kilkanaście ofert różnych TU

4. Wydatek związany z zakupem ubezpieczenia mieszkania można też obniżyć, np. przez zainstalowanie zabezpieczeń własnych przy ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży z włamaniem

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia mieszkania

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania miesięcznie?

  Ceny zaczynają się już od 10 zł za miesiąc, ale – przy bardzo rozbudowanym ubezpieczeniu mieszkania lub przy ubezpieczeniu nieruchomości o dużej wartości – mogą wynieść nawet 80 zł na miesiąc.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania rocznie?

  Cena ubezpieczenia mieszkania na rok może wynieść od ok. 90 zł do nawet 1000 zł za rok. Dużo zależy od wartości nieruchomości oraz zakresu polisy mieszkaniowej.

 3. Jak znaleźć najtańszą polisę mieszkaniową?

  Najtańszej polisy mieszkaniowej najlepiej poszukać w porównywarce ubezpieczeń nieruchomości, która w kilka chwil pokaże nam oferty różnych TU, a my będziemy mogli wśród nich wytypować najlepszą dla siebie propozycję.

 4. Czy ubezpieczenie mieszkania na więcej niż 12 miesięcy jest możliwe?

  Tak, można ubezpieczyć mieszkanie nie tylko na rok, ale też na 3 lata z góry. Warto rozważyć ubezpieczenie nieruchomości na kilka lat, bo wiele TU oferuje wówczas zniżki.

 5. Jak nie przepłacać za ubezpieczenie mieszkania?

  Aby nie przepłacać za ubezpieczenie mieszkania, koniecznie sprawdźmy oferty przynajmniej w kilku TU, oceńmy nie tylko koszt ubezpieczenia mieszkania, ale także zakres ochrony.

 6. Czy mogę chronić mieszkanie z kilku polis?

  Jest możliwe wykupienie dwóch polis mieszkaniowych na tę samą nieruchomość, jednak, gdy dojdzie do szkody, zgodnie z prawem, otrzymamy odszkodowanie tylko z jednego TU. Nie jest to zatem dobrym pomysłem, bo tylko niepotrzebnie opłacana jest podwójna składka na ubezpieczenie mieszkania.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia