Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 446 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 800 - 1900, sob. 900 - 1500 71 736 75 55
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Dodatkowe formalności, które trzeba wypełnić mogą zniechęcić nas do wykupienia polisy na życie, a przecież polisa ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Dlatego podpowiadamy jak zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie bez błądzenia w polisowym gąszczu

Polisa na życie jest umową dwustronną, oznacza to, że zarówno Towarzystwo Ubezpieczeniowe jak i ubezpieczony posiadają określone prawa i obowiązki. Ubezpieczyciel deklaruje wypłacenie odpowiedniego świadczenia w razie powstania zdarzenia zawartego w umowie, natomiast ubezpieczony zobowiązuje się do płacenia składek wyznaczonych przez TU.
 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Proces zawierania polisy ubezpieczeniowej na życie


Na początek warto dokładnie zaznajomić się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), ponieważ regulują one zasady działania polisy. Kiedy ustalimy już przedmiot naszego ubezpieczenia, należy złożyć wniosek o zawarcie umowy ubezpieczeniowej – zazwyczaj można to zrobić w formie pisemnej lub elektronicznej.

Wniosek ma charakter kwestionariusza lub formularza, który zawiera szereg pytań dot. naszego stanu zdrowia. Po przesłaniu odpowiednich dokumentów czekamy, aż TU dokona oceny ryzyka i zaakceptuje (bądź nie) nasz wniosek.

Czasem ubezpieczyciel może zlecić dodatkowe badania albo poprosić o dosłanie dokumentów, aby zweryfikować stan naszego zdrowia.

Po ocenie ryzyka ubezpieczyciel może:

  1. zaakceptować ryzyko ubezpieczeniowe i zawrzeć z nami umowę na warunkach zgodnych z wnioskiem,
  2. nie zaakceptować ryzyka ubezpieczeniowego i odmówić zawarcia umowy,
  3. zaproponować umowę, ale na innych warunkach niż określone we wniosku.

Warto pamiętać, że nie należy zatajać informacji o stanie naszego zdrowia, bo chociaż TU zaakceptuje nasz wniosek, a wyliczona składka będzie niższa, możemy na tym dużo stracić. Pominięcie ważnych faktów spowoduje, że pomimo zawarcia umowy nie otrzymamy gwarantowanych świadczeń.

Na co zwrócić uwagę w polisie na życie?


Jeśli TU zaakceptuje nasz wniosek, ale uzna, że nie przedstawiliśmy wszystkich niezbędnych informacji do zawarcia umowy, otrzymamy wezwanie z prośbą o uzupełnieni potrzebnych treści. Mamy wówczas (od dnia wysłania pisma) 30 dni, aby odpowiedzieć na wezwanie.

Warto o to zadbać, ponieważ ubezpieczyciel może odmówić podpisania umowy. Jeśli mimo braku tych informacji TU zawrze z nami porozumienie, wówczas pominięte okoliczności będą nieistotne z punktu widzenia ważności polisy.

Jeśli TU potwierdzi zawarcie umowy, a otrzymana polisa różnić się będzie (na niekorzyść dla nas) od złożonego wniosku, powinniśmy otrzymać list wraz ze wskazaniem tych zmian. W takiej sytuacji mamy 7 dni, aby ustosunkować się do treści zaproponowanej polisy.

Warto zwrócić uwagę czy TU dopełniło tego obowiązku, o ile nie dotrze do nas informacja o niekorzystnych zmianach – wówczas one nie obowiązują, a umowa ma charakter zgodny z naszym wnioskiem.

Kiedy można odstąpić od umowy ubezpieczenia?


Warunkiem rozpoczęcia udzielania ochrony ubezpieczeniowej jest zazwyczaj zapłacenie pierwszej składki. Jeśli w ciągu 30 dni nie uiścimy składki TU może odmówić zawarcia z nami umowy.

Ochrona natomiast kończy się w chwili śmierci ubezpieczonego lub w dniu wygaśnięcia polisy. Możemy jednak wcześniej od niej odstąpić. Aby to zrobić, musimy złożyć odpowiednie oświadczenie o odstąpieniu. Powinniśmy w nim zawrzeć informacje, które pozwolą zidentyfikować naszą polisę – czyli nasze dane oraz nr polisy.

Przy odstąpieniu ważny jest czas – jeśli umowa była zawarta na podstawie pisemnego wniosku mamy 60 dni od zawarcia umowy na przełożenia odstąpienia. W przypadku zawarcia umowy drogą elektroniczną mamy jedynie 30 dni na dostarczenie odpowiednich dokumentów. Rezygnacja z polisy na życie nie zwalnia nas jednak z obowiązku uiszczenia składki za okres, w którym objęci byliśmy ochroną.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
646253
7
0
2
3
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy