Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 340 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 1700 - 71 736 75 55

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Na jaką sumę wykupić ubezpieczenie na życie?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej na życie najtrudniejsze zwykle jest ustalenie sumy polisy, bo jak wycenić nasze życie i zdrowie?

Nikt nie chce myśleć o dniu, w którym nas zabraknie. Będą to trudne chwile dla naszych najbliższych, również finansowo. Chociaż pieniądze nie zwrócą życia ani zdrowia, warto jednak zadbać o godną przyszłość współmałżonka czy naszych dzieci.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Polisa na życie jako zabezpieczenie losu naszych najbliższych


Obecnie bardzo wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje coraz to ciekawsze oferty polisy na życie. Jednak tylko nieliczni decydują się na zakup takiego pakietu ubezpieczeniowego, większość z nas nie myśli o tak odległej przyszłości. Częściej myślimy o OC samochodu, niż o finansowej ochronie życia i zdrowia.

Zastanówmy się jednak co by się stało z naszymi bliskimi, gdyby nas dzisiaj zabrakło? Jeśli jesteśmy jedynym żywicielem rodziny, kondycja domowego budżetu dla małżonka i dzieci stanie pod znakiem zapytania. Ponieważ niektórych wydarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć, warto więc wykupić ubezpieczenie na życie, aby ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Celem polisy na życie jest właśnie zapewnienie naszym najbliższym pomocy finansowej lub zagwarantowanie sobie godnego życie na emeryturze. W pierwszym przypadku suma ubezpieczenia powinna być wyższa, a drugim zaś nie musi być wygórowana. Suma ubezpieczenia (zwana też sumą gwarancyjną bądź limitem odpowiedzialności) to górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to maksymalna kwota, jaką otrzymają po naszej śmierci uposażeni.

Jak wyliczyć sumę ubezpieczenia na życie?


Zwykle nie jesteśmy w stanie określić celu naszego ubezpieczenia i dlatego nie potrafimy przewidzieć jaka suma ubezpieczenia będzie najbardziej odpowiednia. Aby wyliczyć sumę ubezpieczeniową powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • czy mam dodatkowe oszczędności,
  • ile osób jest na moim utrzymaniu,
  • ile obecnie zarabiam,
  • czy mam kredyty lub inne zobowiązania, lub czy mam zamiar zaciągnąć kredyt w przyszłości,
  • czy jestem jedynym żywicielem rodziny,
  • czy mam dzieci (ile, w jakim wieku),
  • ile średnio miesięcznie przeznaczam na utrzymanie domu,
  • jak długo najbliżsi będą potrzebowali wsparcia finansowego,
  • czy najbliższych stać będzie na pokrycie kosztów pogrzebu.

Ogólnie przyjmuje się, że suma ubezpieczenia małżonków powinna odpowiadać od 6-10-krotności rocznych kosztów przeznaczanych na utrzymanie rodziny. Inni eksperci radzą, że suma ubezpieczenia powinna stanowić całość trzyletnich zarobków. Warto również pamiętać, że ten kto zarabia więcej powinien być ubezpieczony na wyższą sumę.

Tak wyliczona suma ubezpieczenia to gwarancja na wypadek naszej śmierci, że standard życia rodziny i najbliższych nie ulegnie obniżeniu.


Od czego zależy suma ubezpieczenia na życie?


Sumę ubezpieczenia należy dobierać indywidualnie, ponieważ inna będzie kwota w przypadku młodego małżeństwa, a inna dla rodziny z trójką dzieci i z zaciągniętym kredytem hipotecznym.

Przy popisywaniu umowy należy jednak wziąć pod uwagę, że młode bezdzietne małżeństwo za kilka lat może stać się wielodzietną rodzinę z ogromnym kredytem do spłacenia. Tak samo jest z naszym zdrowiem, chociaż dzisiaj jesteśmy w pełni sił, za kilka lat czy nawet miesięcy może okazać się, że jesteśmy ciężko chorzy. Kredyt czy remont czasami jesteśmy w stanie przewidzieć - chorobę nie.

Jeśli samemu trudno nam obliczyć sumę ubezpieczenia warto skorzystać z pomocy prostych narzędzi w postaci porównywarek i kalkulatorów ubezpieczeń. W trybie online dostępnych jest wiele kalkulatorów, które pomogą nam w określeniu sumy i składki w ubezpieczeniu ma życie, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i należy podejść do tego z rozwagą, jeśli mamy więcej czasu możemy skontaktować się z agentem, który w oparciu o nasze wydatki, zarobki, naszą obecną sytuację życiową i zawodową dokona wszelkich obliczeń.

Nie warto na szybko wybierać pakietu z tańszą składką, ponieważ może być to nieodpowiednia dla nas polisa, która nie zagwarantuje finansowego wsparcia naszym najbliższym. Najlepiej spotkać się z agentami z różnych TU i porównać kilka polis. Takie pierwsze spotkanie nie zobowiązuje do zakupu polisy, a my dzięki temu poznamy najtańszą opcję.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
489234
5
4
5
3
0
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy