Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 32 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenia oszczędnościowe - co warto wiedzieć?

Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jednak oprócz podstawowej ochrony, ubezpieczenie może zapewnić nam również oszczędności na przyszłość.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Zanim zdecydujemy się podpisać umowę, powinniśmy dobrze rozeznać się w temacie ubezpieczeń oszczędnościowych, by móc świadomie podjąć dobrą decyzję. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu i kto oferuje polisę na życie z opcją gromadzenia oszczędności.

 

Co oznaczają ubezpieczenia oszczędnościowe na życie?


Polisa oszczędnościowa łączy w ramach jednej umowy ochronę życia ubezpieczonego oraz gromadzenie środków na przyszłość. Wymaga zawarcia umowy długoterminowej, ponieważ umowę zawieramy najczęściej w przedziale czasowym od 5, 10 lat do 20 lub 30 lat.

Ubezpieczenie z umową na długi okres czasu to rozwiązanie, w którym składka jest zupełnie inaczej taktowana. Co prawda w dalszym ciągu mamy do wyboru kilka częstotliwości (co miesiąc, co kwartał, co pół roku czy raz na rok),ale wpłacana składka jest dzielona na 2 części:
 • część ochronna - odpowiada za wypłatę odszkodowania w ramach wykupionego zakresu ochrony,
 • część oszczędnościowa – odpowiada za gromadzenie środków na specjalnym koncie polisowym.
   
Składka w polisie oszczędnościowej jest wyższa niż w standardowym ochronnym ubezpieczeniu na życie. Niektóre towarzystwa podają minimalną kwotę składki – to z reguły 100-120 zł miesięcznie.

Zakres ochrony w ubezpieczeniach oszczędnościowych nie różni się zbyt wiele od standardowej polisy na życie. W tym przypadku również możemy rozbudować swoją ochronę w wybranym przez nas kierunku (np. poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu). Polisa posiada również podobne wyłączenia odpowiedzialności (doznanie urazu pod wpływem alkoholu) czy karencję (9 miesięcy na urodzenie dziecka).

Z całą pewnością należy podkreślić, że największym plusem polisy oszczędnościowej jest zgromadzenie sporych oszczędności na przyszłość. Jeżeli nasza sytuacja życiowa, finansowa i zdrowotna jest dzisiaj stabilna, to nie możemy mieć pewności, że taka sama będzie za np. 20 lat. Na przestrzeni tego czasu może się wiele wydarzyć, a większy zastrzyk gotówki może okazać się dla nas zbawienny.

Zgromadzone oszczędności, na przykład w wysokości 150 000 zł, które zostaną nam wypłacone na koniec umowy w polisie oszczędnościowej pozwoli zrealizować kilka celów:
 • wesprzeć finansowo bliskie nam osoby,
 • podnieść wysokość emerytury,
 • kupić nieruchomość,
 • kupić samochód lub inne dobra materialne,
 • opłacić wnukom studia,
 • wybrać się w podróż dookoła świata itp.

Czym różnią się ubezpieczenia oszczędnościowe od inwestycyjnych i ochronnych?


Przed zakupem polisy na życie zorientujmy się w rodzajach, jakie są dostępne oraz jakie możemy wybrać. Różnice dotyczą oczywiście wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, ale oferty różnią się od siebie również ze względu na:
 • liczbę ubezpieczonych,
 • przeznaczenie składki,
 • czas trwania umowy,
 • wiek osoby ubezpieczonej.
Ubezpieczenie na życie możemy zakupić wyłącznie dla siebie, jak i włączyć w ochronę partnera, dzieci czy rodziców. W przypadku indywidualnego ubezpieczenia ochronnego możemy przystąpić do ochrony maksymalnie w 10 osób.

Polisa grupowa jest z kolei rozwiązaniem dostępnym dla nas wyłącznie w miejscu pracy. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają oferty zarówno dla jednoosobowych działalności handlowych, mniejszych przedsiębiorstw, jak i dużych firm.

Składka ubezpieczeniowa również może stanowić różnicę. Część z nich całość składki kieruje na ochronę (np. polisa ochronna, polisa grupowa), inne dzielą składkę na dwie części, gdzie jedna część jest kierowana na inwestycję lub oszczędności, a druga część na ochronę ubezpieczonego (np. polisa inwestycyjna, polisa posagowa).

Ważną rolę gra również czas trwania umowy. W przypadku polisy grupowej okres ochrony dotyczy zawsze 12 miesięcy, natomiast w pozostałych produktach ubezpieczeniowych mamy już większą rozpiętość czasową – ochrona może trwać zarówno 12 miesięcy, 5 lat, jak i nawet 30 lat.

Ważną rolę odgrywa także wiek, w jakim jesteśmy, gdy chcemy nabyć polisę. Ubezpieczenie na życie może posiadać nawet dziecko (np. polisa posagowa, polisa szkolna NNW)  od 1 roku życia. Najczęściej jednak ubezpieczenia dotyczą osób, które ukończyły 18 lat.

Dość istotna jest górna granica wiekowa, do której ubezpieczyciel może objąć nas ochroną, ale warto pamiętać o tym, że jest to granica zależna od towarzystwa ubezpieczeniowego, zatem należy porównywać ze sobą oferty. Ochroną możemy zostać objęci zarówno do 60 roku życia, jak i 70 roku życia. Możemy również uzyskać ochronę dożywotnią w przypadku polisy bezterminowej.

Różnice w polisach na życie


Rodzaj
polisy

 
Liczba
ubezpieczonych
Przeznaczenie
składki
Czas trwania
umowy
Wiek
ubezpieczonego
Wysokość
składki
Indywidualna 1-10 osób
ochrona na wypadek śmierci lub wybranych zdarzeń
 
minimum 12 mięsiecy ok. 15-70 lat od 30 zł miesięcznie
Grupowa w firmie zatrudniającej min. 3 pracowników ochrona na wypadek śmierci lub wybranych zdarzeń 12 miesięcy, decyduje umowa z pracodawcą 18-65 lat
ok. 50 zł miesięcznie lub finansowana przez pracodawcę
 
Inwestycyjna 1 osoba ochrona i inwestycje minimum 10 lat od 18 lat
od 100 zł miesięcznie
 
Oszczędnościowa -
na życie i dożycie
1 osoba ochrona i oszczędzanie minimum 3-5 lat
od 18 lat do wieku ustalonego w polisie (decydują warunki TU)
 
od 100 zł miesięcznie
Oszczędnościowa -
posagowa
1 dziecko ochrona i oszczędzanie od 5 do 25 lat
od narodzin do 25 lat
 
od 100 zł miesięcznie
Bezterminowa 1 osoba lub 2 małżonków
ochrona na wypadek śmierci lub wybranych zdarzeń
 
12 mięsiecy, przedłużana automatycznie dożywotnio od 50 zł miesięcznie
NNW dla dziecka 1 dziecko
ochrona życia i zdrowia
 
12 mięsiecy do 25 roku życia od 30 zł rocznie
Online bez agenta 1 osoba
ochrona na wypadek śmierci
 
12 mięsiecy 18-50 lat  od 21 zł miesięcznie

Tabela 1. Opracowanie własne. 


Jak przedstawia tabela – mamy wiele możliwości do wyboru. Dlatego powinniśmy zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi, indywidualnymi potrzebami i wybrać taką ofertę, która maksymalnie będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Przed zakupem warto porównać dostępne oferty ubezpieczeniowe, by wybrać nie tylko najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie, ale również ofertę o najlepszej dla nas cenie. 
 

Które ubezpieczenie oszczędnościowe wybrać? Sprawdź ranking


Większość towarzystw ubezpieczeniowych obecnych na rynku ma w swoim portfolio polisy oszczędnościowe (w tym na życie i dożycie oraz posagowe). Sprawdzenie każdej oferty z osobna może okazać się nie tyle trudne, co zbyt czasochłonne. Jednak dzięki zajrzeniu do rankingu takich ubezpieczeń możemy w kilka chwil zorientować się, które TU proponuje interesujące nas rozwiązania.

Takie zestawienie znajdziemy przykładowo na stronie rankingubezpieczennazycie.pl. W rankingu produktów oszczędnościowych (stan na 30.09.2020 r.) znajduje się 12 ubezpieczeń różnych towarzystw. Każda oferta jest sklasyfikowana na podstawie kilku czynników, jak:
 • częstotliwość opłacania składki,
 • czasowe zawieszenie płatności składki;
 • wysokość sumy ubezpieczenia;
 • warianty długości trwania polisy;
 • możliwość indeksacji składki;
 • dostępne umowy dodatkowe do podstawy;
 • dostępne kanały zarządzania swoim ubezpieczeniem;
 • zakres wieku ubezpieczonego.
 
Ranking oszczędnościowych ubezpieczeń otwiera polisa Ochrona Jutra od Nationale Nederlanden (70 punktów). Na podium znajdują się jeszcze Hwarantowana Emerytura+ MetLife i  Emerytura bez Obaw od Prudential (po 67 punktów).

Kolejne miejsca zajmują polisy Specjalnie dla Ciebie Allianz (65 punktów), Zloty Środek AXA (62 punkty), Futura PKO Ubezpieczenia (61 punktów), Nowa Perspektywa Aviva i Profamilia Generali (po 60 punktów). Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają Acti Plus od Macif (56 punktów) i Diamentowa Przyszłość TU Warta (54 punkty). Przedostatnie miejsce należy do plisy PrO Aegon (50 punktów), a ostatnie do Życie Plus TU Concordia (41 punktów). 

Ranking oszczędnościowych ubezpieczeń na życie


MIEJSCE 
 
TU NAZWA POLISY SZCZEGÓŁY POLISY
1 Nationale Nederlanden Ochrona Jutra
umowa na okres minimum 10 lat i możliwość inwestowania składki w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK)
 
2 MetLife Gwarantowana Emerytura+
dożywotnia wypłata miesięcznego świadczenia przynajmniej przez 15 lat, wypłata świadczenia w razie całkowitego i trwałego inwalidztwa po wypadku
 
3 Prudential Emerytura bez Obaw składka od 165 zł miesięcznie, umowa na co najmniej 10 lat, gwarantowana suma z tytułu dożycia do końca umowy, 2 profile oszczędzania – konserwatywny i zrównoważony
4 Allianz Specjalnie dla Ciebie
warianty polisy: dla kredytobiorców, dla osób wychowujących dzieci, dla inwestorów, dla seniorów i dla wykonujących wolny zawód
 
5 AXA Złoty Środek
składka już od 4 zł dziennie - ochrona życia i budowanie kapitału w jednej polisie, produkt dobierany indywidualnie na podstawie profesjonalnej analizy finansowej klienta
 
6 PKO Ubezpieczenia Futura
polisa dla osób od 1 do 75 roku życia,
szeroki wybór strategii inwestycyjnych, dostępność różnych klas aktywów, branż, rynków
 
7 Aviva Nowa Perspektywa
do dyspozycji ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe różniące się poziomem ryzyka i możliwymi do osiągnięcia zyskami,
do 800 tys. zł na leczenie i spłatę kredytu
 
8 Generali ProFamilia
składka już od 70 zł miesięcznie, możliwość uzupełnienia ochrony aż o 21 umowy dodatkowe, inwestowanie w UFK
 
9 Macif Acti Plus
zabezpieczenie kapitału na emeryturę w sposób bezpieczny i elastyczny, ubezpieczony sam wybiera jak opłaca składki: regularnie – miesięcznie lub nieregularnie
 
10 Warta Diamentowa Przyszłość
umowa bezterminowa, do wyboru 6 funduszy i 4 plany inwestycyjne, premia w wysokości 5% składki regularnej wpłaconej w pierwszym roku
 
11 Aegon PrO
gromadzenie kapitału na przyszłość,
minimalna składka to już 100 zł miesięcznie
 
12 Concordia Życie Plus
elastyczny okres umowy ubezpieczenia, roczny, lub długoterminowy – kilku-, wieloletni, bezpieczonym może być już osoba, która ukończyła 16 rok życia
 

Tabela 2. Opracowanie własne.


Warto pamiętać, że Ranking ubezpieczeń oszczędnościowych na życie w każdej chwili może ulec zmianie ze względu na wprowadzanie nowych ofert czy modyfikację istniejących polis na życie.
 

Porównaj ceny


Polisa na życie to zabezpieczenie finansowe w wielu trudnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Ubezpieczenie na życie oprócz ochrony życia może również umożliwić nam gromadzenie oszczędności na przyszłość. Nie mniej ważna jest cena takiej ochrony, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Polisa oszczędnościowa jest zobowiązaniem długoterminowym, umowa może trwać od 5 do 30 lat

2. Część składki w ubezpieczeniu oszczędnościowym jest kierowana na ochronę, a część na zgromadzenie oszczędności na przyszłość

3. Wypłacone oszczędności możemy przeznaczyć na dowolny cel

4. Przed zakupem należy porównać dostępne oferty, by znaleźć najlepszą ofertę i nie przepłacić
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy