Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na wypadek śmierci

Zależy ci na tym, by zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek własnej śmierci? To świetnie - każda polisa na życie oferuje taką ochronę jako swoją podstawę. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią ofertę i ile może zaoferować ubezpieczyciel z tytułu zgonu.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Co powinieneś wiedzieć o polisie na wypadek śmierci?

Ochrona na wypadek śmierci wpisuje się w podstawową rolę twojego ubezpieczenia na życie. Bez względu na to, na jaki rodzaj ubezpieczenia się zdecydujesz, będzie ono w pierwszej kolejności zabezpieczać finansowo twoje życie. 
W polisie na życie ochrona może dotyczyć również innych zdarzeń, jak np. złamanie ręki, pobyt w szpitalu czy poważna choroba. Takie rozwiązanie wymaga jednak, żebyś zakupił odpowiednie rozszerzenie ochrony.

Do zakupu ubezpieczenia na życie z ochroną na wypadek zgonu możesz przystąpić, jeśli ukończyłeś 18. rok życia. Górna granica wiekowa jest z kolei ustalana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Umowę możesz podpisać na 12 miesięcy, 5 lat, jak również 30 lat. Ochrona z kolei może obowiązywać w czasie trwania umowy, ale może być również dożywotnia – to zależy od rodzaju ubezpieczenia na życie, które wybierzesz.

Ubezpieczenie na wypadek śmierci może zagwarantować świadczenie w wysokości 1 000 zł, 50 000 zł, 100 000 zł, jak i 1 000 000 zł. Kwota sumy ubezpieczenia jest wybierana przez ciebie i możesz dopasować ją do swoich oczekiwań oraz możliwości finansowych. Oczywiście, im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka miesięczna.

Która polisa chronić na wypadek śmierci?

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź, jakie masz opcje do wyboru. Ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek śmierci nie jest produktem o identycznych zasadach. Taka polisa może przybierać różne formy, dzięki czemu każdy zainteresowany może wybrać ubezpieczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Polisa indywidualna – jest to ubezpieczenie, w którym decydujesz o wszystkim: wysokości sumy ubezpieczenia, zakresie ochrony, czasie trwania umowy oraz tym, kogo włączysz w zakres swojej ochrony. Umowa może trwać od 12 miesięcy do 30 lat

Polisa grupowa – to ubezpieczenie, które najczęściej możesz nabyć w miejscu zatrudnienia. Oferta skierowana jest do większej grupy osób, zatem musi oferować bardzo zróżnicowaną ochronę oraz zachować przy tym przystępną cenę. Minusem takiego rozwiązania jest stosunkowo niska suma ubezpieczenia. W przypadku tej polisy nie masz wpływu na wiele czynników – decydujesz się na gotowy produkt, a wybór ogranicza się często do jednego z kilku wariantów cenowych. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy.

Polisa terminowa – w tym ubezpieczeniu masz jasno określony czas trwania umowy i może to być zarówno 12 miesięcy, jak i 5, 10, 20 czy 30 lat. Ochrona obowiązuje w czasie trwania umowy z ubezpieczycielem. 

Polisa bezterminowa – w tym rozwiązaniu decydujesz się na określony czas składkowy, np. 10 lat, po czym następuje okres bezskładkowy, w którym nadal obowiązuje ochrona. To ubezpieczenie, na które bardzo często decydują się osoby starsze.

Polisa posagowa – to forma oszczędzania na przyszłość dla swojego dziecka. Umowa trwa zazwyczaj od 5 do 25 lat i w tym czasie składki odkładane są na konto, a wypłacane zostają w chwili osiągnięcia określonego wieku (końca umowy). Uzbierany kapitał dziecko może wykorzystać na dowolny cel – np. opłacenie studiów, zakup mieszkania czy samochodu lub zainwestowanie we własną działalność gospodarczą.

Polisa inwestycyjna – w przypadku tego ubezpieczenia składka jest dzielona na dwie części – jedna jest kierowana na ochronę ubezpieczonego, druga z kolei zostaje przekazana na inwestycję. Dzięki temu można wypracować większy zysk, należy jednak liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym, co oznacza, że nie ma gwarancji pomnożenia swoich środków. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Jaki to może być koszt dla ciebie?

Ubezpieczenie na wypadek śmierci może kosztować kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych miesięcznie. Na ceną wpływ ma wybrana przez ciebie suma ubezpieczenia, to ile umów dodatkowych wybierzesz, ale także to, czy dokonać porównania ofert. Brak porównania może spowodować, że podejmiesz pochopną decyzję i wybierzesz ofertę, która w konkurencyjnej firmie w podobnej cenie oferowałaby znacznie więcej. 

Na koszt ubezpieczenia wpływ ma również twój wiek oraz stan zdrowia. Inną cenę za tę samą polisę zapłaci osoba, która ma 25 lat i regularnie ćwiczy, inną z kolei osoba po 50 roku życia, która w ostatnim czasie przeszła poważną operację.

Składka za ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek śmierci może zatem wynosić 50 zł, 100 zł, ale i 500 zł. Zastanów się zatem, jakim budżetem dysponujesz na ten cel i poszukaj rozwiązania, które nie zrujnuje twoich finansów. Przepłacanie za polisę na życie nie ma najmniejszego sensu – po jakimś czasie możesz uznać, że jest to zbyt duży wydatek i zrezygnujesz z ochrony, która jest przecież bardzo ważna. Taki krok nigdy nie jest korzystny. Warto więc przemyśleć swoje możliwości finansowe i do nich dopasować ubezpieczenie.

Tysiąc czy milion, czyli jakie świadczenie z tytułu śmierci?

Możesz ubezpieczyć się na niedużą sumę ubezpieczenia, ale i na bardzo wysoką. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Świadczenie po twoim zgonie może wynosić 1 000 zł, może to być również 100 000 zł czy 300 000 zł, ale również i 3 000 000 zł. 

Jak zatem wybrać sumę ubezpieczenia, by nie przepłacić? Oczywiście, im wyższa suma ubezpieczenia, tym więcej dostaną twoi bliscy po twoim odejściu.

Zastanów się jednak, jakie masz zobowiązania finansowe i kogo chcesz dokładnie zabezpieczyć. Czy w razie twojej śmierci twoich bliscy będą potrzebowali wsparcia finansowego? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? 

Przykładowo: wychowujesz wraz z partnerką dwójkę małych dzieci, prowadzisz firmę i kończysz spłacać kredyt mieszkaniowy, gdzie do spłaty zostało ci 50 000 zł. Suma ubezpieczenia w takiej sytuacji raczej nie powinna być niższa niż 50 000 zł, na wypadek, gdyby obowiązek spłaty zadłużenia spadł na twoich najbliższych. Jeśli potrzebujesz wyższego zabezpieczenia, a twoja kondycja finansowa na to pozwala – możesz zdecydować się na znacznie wyższą sumę ubezpieczenia.

Współmałżonek, dziecko czy bank?

Przed zakupem ubezpieczenia warto, żebyś przemyślał to, kogo chciałbyś uposażyć w swojej umowie. Osoba uposażona to osoba, która otrzyma świadczenie po twojej śmierci. Może to być jedna osoba, ale również kilka. Ty decydujesz o tym, kogo uposażysz oraz jaki procent przypadnie tym osobom. 
Jako osoby uposażone możesz wskazać zarówno osoby ci najbliższe, jak współmałżonek, dzieci, rodzice czy rodzeństwo, ale również pozostałych bliskich ze swojego otoczenia: przyjaciela, kolegę z pracy, sąsiada czy wspólnika. Uposażony może zostać również bank, jeśli decydujesz się na zakup ubezpieczenia pod kredyt.

Na to koniecznie zwróć uwagę przed zakupem 

Jeśli wybrałeś już konkretne ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek śmierci, sprawdź dokładnie warunki umowy. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

 • karencja – jest to okres między zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie, może wynosić od 1 do 24 miesięcy, w zależności od zdarzenia,
 • wyłączenia odpowiedzialności – ten punkt w umowie precyzuje, w jakich okolicznościach możesz nie otrzymać odszkodowania, dzieje się tak np. wtedy, gdy ubezpieczyciel uzna, że działałeś świadomie na własną szkodę (np. uraz powstały wskutek wywołania bójki lub powodując wypadek samochodowy podczas prowadzenia pod wpływem alkoholu),
 • limity świadczeń – jeśli zdecydujesz się na dodatkową ochronę, sprawdź ile razy możesz otrzymać świadczenie z tytułu konkretnego wypadku.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy w umowie zgadzają się wszystkie twoje dane oraz czy polisa zawiera rzeczy, które najbardziej cię interesowały: zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia w takiej wysokości, jakiej chciałeś.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Zadaniem ubezpieczenia na życie jest przede wszystkim zapewnienie pomocy finansowej w wielu różnych trudnych momentach w życiu. Zanim jednak podpisze się umowę, warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – dzięki temu uda się wybrać najlepszą opcję spośród dostępnych na rynku. Jeśli chcesz uniknąć przepłacania i zależy Ci na najlepszych warunkach, skorzystaj z naszego kalkulatora. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert 20 najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie z rozszerzeniem na wypadek utraty pracy.

To warto wiedzieć

1.    Ochrona na wypadek śmierci jest podstawowym zadaniem w polisie na życie

2.    Odszkodowanie z tytułu śmierci może wynosić zarówno 1 000 zł, jak i 1 000 000 zł

3.    W ubezpieczeniu na życie ochrona może dotyczyć śmierci ubezpieczonego, ale może również zostać rozszerzona poprzez zakup wybranych umów dodatkowych

4.    Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z jej treścią oraz dokonaj porównania ofert
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek śmierci

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek śmierci?

  W zależności od rodzaju polisy, wybranej sumy ubezpieczenia oraz ilości umów dodatkowych, za wybraną ofertę możesz zapłacić zarówno 50 zł miesięcznie, jak i 200 czy 400 zł za miesiąc. Na wysokość składki wpływ ma również twój wiek oraz aktualny stan zdrowia.

 2. Ile z tytułu śmierci wypłaca ubezpieczyciel?

  Świadczenie z tytułu śmierci może wynosić 1 000 zł, 10 000 zł, jak i 500 000 zł. Wysokość kwoty może przekraczać 1 mln zł. To, jak duże będzie to odszkodowanie, zależy od tego, jaką polisę wybrał ubezpieczony.

 3. Czy można nabyć wyłącznie ubezpieczenie na wypadek śmierci?

  Tak, można nabyć wyłącznie ochronę na wypadek śmierci. W zależności od preferencji można rozbudować swój zakres ochrony o zakup umów dodatkowych w różnym kierunku.

 4. Czy ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia z tytułu śmierci?

  Tak, ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od warunków umowy w określonych warunkach. Taki punkt można znaleźć w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i warto zapoznać się z nim przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
4
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia