Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

W górach po sąsiedzku. Jak wybrać ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Wyjazd w góry to świetna przygoda, ale także ryzyko wypadku. Co roku na terenie słowackiej części Tatr poszkodowanych zostaje kilkaset osób, w tym wielu Polaków. Na terenie Słowacji koszty związane z ratownictwem musi pokryć sam poszkodowany.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wybierając się w podróż w góry, zwłaszcza jeśli przekraczamy granicę Polski, musimy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Górskie wędrówki zarówno szlakami jak i poza nimi, wspinaczka, a także sporty takie jak narciarstwo czy snowboard poza świetną zabawą niosą ze sobą ryzyko wypadków.  

Wyjazd na Słowację a COVID-19 – co trzeba wiedzieć? 

Słowacja obecnie zniosła wszystkie obostrzenia wjazdowe związane z pandemią COVID-19. Oznacza to, że nie jest wymagane wykonywanie testów, uzupełnianie formularza lokalizacyjnego, czy odbywania kwarantanny. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. 

Oznacza to, że granicę ze Słowacją przekraczamy standardowo, jak w czasach przedpandemicznych – na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.  

Najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw 

Niebezpieczne upadki czy zabłądzenie mogą spotkać każdego, a urazy zdarzają się nie tylko początkującym. Strome szlaki, górskie zbocza, zmęczenie a także niesprzyjające warunki pogodowe – to wszystko może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem podczas górskich wypraw.

Podczas wielu z nich konieczna może okazać się akcja ratunkowa lub nagła interwencja innych służb. W najgorszym przypadku może okazać się, że potrzebna będzie interwencja medyczna lub transport helikopterem.  

Wszystkie te sytuacje wiążą się jednak z ogromnymi kosztami, ponieważ poza granicami naszego kraju nawet podstawowe czynności ratownictwa górskiego są odpłatne. Odpowiednia polisa pozwoli więc zaoszczędzić nie tylko nerwy, ale i pieniądze. 

Najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw to: 

 • Złamania – najczęściej bywają skutkiem poślizgnięcia lub potknięcia, a w przypadku uprawiania zimowych sportów - upadku na nartach czy snowboardzie. 

 • Skręcenie stawu – w górach do najczęstszych urazów należy skręcenie stawu skokowego lub kolanowego. Naderwanie lub naciągnięcie więzadła skutkuje bólem i opuchlizną, które ograniczają zakres ruchu. Urazy te bywają poważne i nie można ich bagatelizować. 

 • Zwichnięcie – to nie to samo co skręcenie. Zwichnięcie jest poważniejszym urazem, trudniejszym w leczeniu i dłużej gojącym się. Podczas zwichnięcia torebki stawowe ulegają rozerwaniu lub silnemu naciągnięciu, a więzadła, chrząstki lub łękotki zostają uszkodzone. Jeśli uraz jest poważny, jego nieprzyjemne konsekwencje mogą zostać z nami na długo po wypadku. 

 • Rany i skaleczenia – to popularne urazy zwłaszcza podczas schodzenia z gór i wędrówek po kamienistych szlakach. Wśród skał i nierównej powierzchni wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do poważnego uszkodzenia skóry. 

 • Stłuczenia – o te łatwo zwłaszcza podczas upadków, które w trakcie górskich wypraw zdarzają się stosunkowo często. Obite kolana, łokcie, a nawet głowa to częste konsekwencje wędrówek po górach. 

Czy trzeba ubezpieczyć się przed wyjazdem w Słowackie Tatry? 

Słowacja to kraj dobrze wielu z nas znany, znajdujący się w bliskiej odległości od Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że zimowy urlop w tym kraju w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, może okazać się bardziej kosztowny, niż moglibyśmy sądzić. Niezależnie bowiem od tego, jaką odległość musimy pokonać, aby spędzić urlop w górach, zagraniczna podróż rządzi się własnymi prawami. 

Narty i snowboard to popularne i jednocześnie jedne z najprzyjemniejszych zimowych sportów. Równie przyjemne są górskie wędrówki oraz wspinaczka. Podróżując po górach, często jednak zapominamy, że takie aktywności i wyprawy mogą zakończyć się poważnymi kontuzjami i urazami. Dlatego też, jeśli planujemy aktywnie wypoczywać na stoku lub po prostu w górach, musimy odpowiednio ubezpieczyć się się na wypadek nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń.

Odpowiednia polisa zapewniająca ochronę jest szczególnie istotna, jeżeli planujemy odwiedzić górskie pasma znajdujące się poza granicami Polski, ponieważ koszty jakie wiążą się z leczeniem zagranicznym mogą okazać się znacznie wyższe niż na terenie naszego kraju. 

Wybierając się więc w słowackie Tatry, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nam ochronę przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków na stoku i poza nim. 

Niezależnie od tego, jaką polisę wybierzemy, musimy pamiętać, aby gwarantowane sumy ubezpieczenia były wysokie. Warto również zwrócić uwagę na to, aby polisa była dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli wyjeżdżamy na Słowację na dzień lub dwa i nie planujemy spędzić tego czasu na stoku, klauzula alkoholowa czy koszty ratownictwa nie będą dla nas kluczowe. Jeśli jednak chcemy wypoczywać aktywnie, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu. 

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Czy EKUZ wystarczy podczas takiego wyjazdu?  

Ponieważ Słowacja należy do Unii Europejskiej, może wydawać się, że osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) są odpowiednio zabezpieczone na wypadek choroby lub wypadku również poza granicami Polski. Nie zawsze jednak wygląda to w ten sposób.

Choć EKUZ w pewnym podstawowym zakresie zapewnia bowiem obywatelom państw UE ochronę zdrowotną, jest ona raczej ograniczona i z pewnością nie wystarczy, jeżeli planujemy aktywnie spędzać czas w górach. 

Przede wszystkim – EKUZ w ogóle nie obejmuje kosztów akcji ratowniczych. To kluczowa wada i niedogodność z perspektywy osób wybierających się w góry.  

Trzeba też pamiętać, że EKUZ nie refunduje m.in. kosztów leczenia w klinikach prywatnych (co jest ważne, bo na terenach górskich nie zawsze mamy łatwy dostęp do publicznej opieki medycznej).

EKUZ nie obejmuje też kosztów transportu medycznego turysty do Polski. Licząc na EKUZ, trzeba też wiedzieć, że jeśli jakieś świadczenie jest płatne dla obywateli Słowacji, to polski NFZ nie zrefunduje kosztów takiego świadczenia – nawet jeśli w Polsce taką pomoc otrzymamy nieodpłatnie.  

Uwaga! Karta EKUZ, choć bez wątpienia warto ją wyrobić, nie zastąpi dobrego ubezpieczenia podróżnego. Jej zakres jest zwyczajnie zbyt wąski – szczególnie dla turystów, którzy planują wspinać się po słowackich górach. Pełne bezpieczeństwo zapewni jedynie ubezpieczenie podróżne.  

Ile kosztuje ratownictwo na Słowacji?  

W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy, że ratownictwo górskie jest bezpłatne. GOPR prowadzi akcje ratunkowe, nierzadko warte kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, a obywatele nie są z tego tytułu obciążani żadnymi opłatami. Inaczej to wygląda w wielu innych krajach europejskich, w tym również na Słowacji.  

Na Słowacji wszystkie koszty akcji ratunkowych ponosi turysta. I tak na przykład: 

 • Leczenie w placówce Górskiego Pogotowia Ratunkowego – 50 euro. 

 • Leczenie oraz transport do/z miejsca wypadku na odległość mniejszą niż 3 kilometry, z udziałem maksymalnie 3 ratowników – 200 euro.  

 • Leczenie oraz transport do/z miejsca wypadku na odległość większą niż 3 kilometry, z udziałem od 4 do 10 ratowników – 400 euro. 

 • Koszt dodatkowy za każdą osobę i każdą godzinę akcji ratunkowej, jeśli liczba ratowników przewyższa 10; kwotę dolicza się do powyższych 400 euro – 20 euro.  

Bardzo wysokie są też koszty ewentualnego transportu medycznego turysty z powrotem do Polski (np. gdy ze względu na stan zdrowia nie będzie on w stanie wrócić standardowym środkiem transportu). Mogą one sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych.

Z bardzo wysokimi kosztami, sięgającymi kilku tysięcy złotych, wiąże się również konieczność użycia w akcji ratunkowej specjalistycznego śmigłowca.  

Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry?  

 • Koszty leczenia i transportu medycznego – koszty leczenia to najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego, szczególnie w wersji dla narciarzy i osób podróżujących w góry. Zarówno nagła choroba, jak i nieszczęśliwy wypadek, do którego dojdzie na stoku lub podczas górskich wędrówek, mogą przysporzyć ogromnych wydatków. Co prawda EKUZ na terenie Słowacji zapewnia darmowy dostęp do podstawowej opieki medycznej, jednak, jak już podkreślaliśmy, w większości przypadków karta nie wystarczy. Co więcej, na terenie narciarskich kurortów oraz w ich pobliżu znajdują się jedynie prywatne ośrodki medyczne, za których usługi trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Na Słowacji natomiast koszty leczenia oraz transportu medycznego są dość wysokie. Transport rannego ze stoku helikopterem do szpitala to wydatek rzędu nawet 6 000 złotych. Leczenie szpitalne w prywatnych klinikach kosztuje w granicach 2 000 - 4 000 złotych za dobę. Dodatkowo pacjent musi zapłacić za leki oraz specjalistyczne badania i zabiegi medyczne. Jeśli posiada polisę, ubezpieczyciel zwróci poniesione w takiej sytuacji koszty. 

 • Koszty transportu do kraju – bywają one bardzo wysokie, ponieważ praktycznie żadne państwo nie pokrywa ich w ramach EKUZ. Jeśli ucierpimy w wyniku poważnego wypadku na stoku i będzie konieczne przewiezienie nas do Polski, będziemy zmuszeni za tę pomoc zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, pokryje je za nas ubezpieczyciel. 

 • Assistance – dzięki ubezpieczeniu Assistance turysta otrzyma pomoc w sytuacji nagłego wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. W ramach takiego wsparcia może liczyć na organizację powrotu do kraju, sprowadzenie bliskich do kraju wyjazdu, jeśli zajdzie potrzeba opieki, transport medyczny do Polski, pomoc prawną, czy wsparcie tłumacza. 

 • Koszty ratownictwa – praktycznie wszędzie, poza Polską, koszty ratownictwa górskiego nie są refundowane przez państwo. Oznacza to, że w razie konieczności przeprowadzenia akcji poszukiwawczej lub ratunkowej, osoba poszkodowana lub jej bliscy muszą pokryć wszelkie związane z tym koszty. Te natomiast są bardzo wysokie. Na Słowacji koszt zwykłej akcji poszukiwawczej w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli konieczne będzie wykorzystanie helikoptera, lub jeśli akcja ratunkowa będzie trwałą kilka dni, koszty znacznie wzrosną. 

 • OC – dzięki ubezpieczeniu OC unikniemy ponoszenia kosztów związanych z konsekwencjami wypadków, do których dojdzie z naszej winy. O te natomiast zarówno na stoku jak i poza nim nie trudno. Odkupienie zniszczonego sprzętu czy opłacenie kosztów leczenia osób pokrzywdzonych to wysoki wydatek, przed którym ochroni nas polisa.  

 • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – ten element polisy zagwarantuje wypłatę odszkodowania jeśli sami ulegniemy wypadkowi. Zabezpieczy także naszych bliskich na wypadek naszej śmierci. 

 • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – szczególnie istotna, kiedy jesteśmy zwolennikami białego szaleństwa. Jazda na nartach czy snowboardzie przez niektórych ubezpieczycieli bywa zaliczana do sportów ekstremalnych, dlatego warto zatroszczyć się o to, by odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Aby dowiedzieć się, jakie sporty konkretni ubezpieczyciele uznają za podwyższonego ryzyka, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) danego towarzystwa. 

 • Klauzula alkoholowa – zabezpieczy przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których dojdzie, jeśli podczas wypadku czy nieszczęścia będziemy znajdowali się pod wpływem alkoholu. 

 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – pomoże uzyskać rekompensatę za zgubiony lub zniszczony w trakcie podróży sprzęt, głównie – choć nie tylko – sportowy, taki jak na przykład narty czy deska snowboardowa. 

Rozszerzenia w ubezpieczeniu w Tatry Słowackie – czy będą potrzebne?  

Standardowa polisa turystyczna, bez rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, może okazać się niewystarczająca w trakcie wycieczki w słowackie Tatry. Zdecydowanie warto więc wykupić takie rozszerzenie i cieszyć się pełną ochroną w trakcie jazdy na nartach, na snowboardzie, podczas wycieczek pieszych, wspinaczki czy zwiedzania malowniczych jaskiń.  

Jeśli turysta nie rozszerzy ubezpieczenia o właściwą klauzulę, to nie otrzyma świadczeń, o ile do szkody dojdzie w trakcie uprawiania aktywności definiowanych przez towarzystwo jako ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Jako świadczenia rozumiemy pokrycie kosztów leczenia, akcji ratunkowych itp. Warto więc przed zakupem polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To właśnie tam znajdują się informacje o tym, jakie sporty poszczególne towarzystwa klasyfikują do grup sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. 

Oprócz klauzuli sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka przydadzą się również inne rozszerzenia. To m.in. klauzula alkoholowa, ubezpieczenie sprzętu sportowego, czy ubezpieczenie bagażu. Klauzula alkoholowa zabezpiecza przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których może dojść po spożyciu alkoholu. Ubezpieczenie sprzętu sportowego lub bagażu zapewniają natomiast wypłatę świadczeń na wypadek ich kradzieży lub zniszczenia.  

Przykładowe ceny ubezpieczenia w Tatry  

Oto przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na narty/snowboard w Tatry Słowackie: 

Ubezpieczyciel 

Axa Assistance 

Signal Iduna 

Generali 

Cena 

4,31 zł  

9,43 zł  

13,42 zł 

COVID-19 

TAK, zakres 3/7 

TAK, zakres 3/7 

TAK, zakres 5/7 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

94 472 PLN 

200 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tak, tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu ;  niezależnie od wyniku testu. 

Tak, tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu. 

Tak, tylko dla testu z wynikiem pozytywnym oraz dla testu wymaganego przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej. 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

200 000 PLN 

94 471,69 PLN 

200 000 PLN 

Ratownictwo 

200 000 PLN 

33 065,09 PLN 

200 000 PLN 

Koszty hospitalizacji 

TAK 

TAK 

TAK 

Transport medyczny do kraju 

TAK 

TAK 

TAK 

Stomatolog 

900 PLN 

1 180,90 PLN 

944,72 PLN 

Assistance 

Usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej 

Usługi assistance w ramach kosztów leczenia ; wariant super. 

Pakiet assistance standard m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego. 

OC 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

283 415,06 PLN 

100 000 PLN 

Szkody osobowe 

283 415,06 PLN 

100 000 PLN 

Szkody w mieniu 

283 415,06 PLN 

100 000 PLN 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

20 000 PLN 

15 000 PLN 

30 000 PLN 

Uszczerbek na zdrowiu 

20 000 PLN 

15 000 PLN 

30 000 PLN 

Śmierć 

10 000 PLN 

15 000 PLN 

30 000 PLN 

Aby wybrać najlepszą polisę dla siebie, warto skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Dzięki niej porównasz oferty wielu ubezpieczycieli i zdecydujesz się na ubezpieczenie, którego naprawdę potrzebujesz. 

Jak zachować bezpieczeństwo w górach? 

Poniżej kilka zasad, które pozwolą zachować bezpieczeństwo w górach i minimalizować ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Przede wszystkim: 

 1. Sprawdź pogodę. Wiedza o tym, jakie warunki czekają nas w trakcie wędrówki i na szczycie, jest kluczowa dla bezpieczeństwa wyprawy. 

 1. Wybierz cel i zaplanuj trasę. To oczywiste w przypadku osób wybierających się w góry, aby szusować na nartach czy snowboardzie, ale nie zawsze jest takie oczywiste dla turystów wybierających się w piesze wycieczki. Dobry plan to podstawa! 

 1. Pamiętaj o swoich realnych możliwościach. Trasy piesze czy narciarskie są odpowiednio oznaczone. Nie wybierajmy trudniejszych, niż faktycznie jesteśmy w stanie pokonać. Brawura to największy wróg bezpieczeństwa. 

 1. Trzymaj się szlaków. To najprostszy sposób, aby się nie zgubić i nie musieć korzystać z pomocy specjalistycznych służb.  

 1. Zapisz numer ratunkowy do odpowiednich służb i naładuj telefon. Oby się nie przydał – ale warto mieć! Tym bardziej, że w górach nietrudno o zgubienie zasięgu i wyszukanie takiego numeru może być niemożliwe.  

 1. W góry najlepiej wybieraj się w towarzystwie. Samotne wyprawy są z natury rzeczy najbardziej niebezpieczne.  

 2. Ubierz się odpowiednio. O ile narciarze zwykle posiadają profesjonalne stroje, o tyle osoby wybierające się na piesze wycieczki, czasem zapominają, że w górach liczy się przede wszystkim wygoda i dopasowanie do pogody. Warto zaopatrzyć się w profesjonalną odzież, która sprawdzi się w wielu warunkach.  

 3. Zabierz ze sobą prowiant. Góry bywają niebezpieczne. Nawet jeśli planujemy krótką wyprawę, warto być przygotowanym na dłuższy pobyt. Doskonale sprawdzą się proteinowe przekąski, które nie zajmą w plecaku dużo miejsca, a zapewnią sytość na długo.  

 4. Poinformuj kogoś, że wychodzisz w góry. Dzięki temu bliska osoba będzie miała wiedzę, aby w razie niebezpiecznych sytuacji, podjąć właściwe kroki.  

 5. Wykup ubezpieczenie. Dobra polisa turystyczna uchroni przed skutkami finansowymi wszystkich niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w górach.  

Bezpiecznej wyprawy w słowackie Tatry!

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Wycieczki w góry mogą wiązać się z różnymi kontuzjami i wypadkami.
 2. Na Słowacji można skorzystać z karty EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich usług.
 3. Nierefundowane jest chociażby ratownictwo górskie.
 4. Taką ochronę zapewni polisa i to już od około 4 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ratownictwo na Słowacji jest płatne? 

  Tak. Koszty akcji ratowniczych ponosi w 100% turysta.  

 2. Czy EKUZ na Słowacji nie wystarczy? 

  Nie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że karta EKUZ nie pokrywa w ogóle kosztów akcji ratowniczych. Ponadto EKUZ nie refunduje kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz transportu powrotnego chorego do Polski. 

 3. Czy polisa w góry musi posiadać rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka? 

  Tak. Jeśli chcemy mieć pewność, że ubezpieczenie zapewni nam pełną ochronę w trakcie wycieczek po górach, wspinaczki, czy szusowania po stokach – zdecydowanie warto wykupić rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka. 

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
3
5
7
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy