Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

W górach po sąsiedzku. Jak wybrać ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Wyjazd w góry to świetna przygoda, ale także ryzyko wypadku. Co roku na terenie słowackiej części Tatr poszkodowanych zostaje kilkaset osób, w tym wielu Polaków. Na terenie Słowacji koszty związane z ratownictwem musi pokryć sam poszkodowany.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wybierając się w podróż w góry, zwłaszcza jeśli przekraczamy granicę Polski, musimy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Górskie wędrówki zarówno szlakami jak i poza nimi, wspinaczka, a także sporty takie jak narciarstwo czy snowboard poza świetną zabawą niosą ze sobą ryzyko wypadków. 

Niebezpieczne upadki czy zabłądzenie mogą spotkać każdego, a urazy zdarzają się nie tylko początkującym. Strome szlaki, górskie zbocza, zmęczenie a także niesprzyjające warunki pogodowe - to wszystko może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem podczas górskich wypraw. Podczas wielu z nich konieczna może okazać się akcja ratunkowa lub nagła interwencja innych służb. W najgorszym przypadku może okazać się, że potrzebna będzie interwencja medyczna lub transport helikopterem. 

Wszystkie te sytuacje wiążą się jednak z ogromnymi kosztami, ponieważ poza granicami naszego kraju nawet podstawowe czynności ratownictwa górskiego są odpłatne. Odpowiednia polisa pozwoli więc zaoszczędzić nie tylko nerwy, ale i pieniądze.

Najczęstsze kontuzje podczas górskich wypraw

 • Złamania - najczęściej bywają skutkiem poślizgnięcia lub potknięcia, a w przypadku uprawiania zimowych sportów - upadku na nartach czy snowboardzie.

 • Skręcenie stawu - w górach do najczęstszych urazów należy skręcenie stawu skokowego lub kolanowego. Naderwanie lub naciągnięcie więzadła skutkuje bólem i opuchlizną, które ograniczają zakres ruchu. Urazy te bywają poważne i nie można ich bagatelizować.

 • Zwichnięcie - to nie to samo co skręcenie. Zwichnięcie jest poważniejszym urazem, trudniejszym w leczeniu i dłużej gojącym się. Podczas zwichnięcia torebki stawowe ulegają rozerwaniu lub silnemu naciągnięciu, a więzadła, chrząstki lub łękotki zostają uszkodzone. Jeśli uraz jest poważny, jego nieprzyjemne konsekwencje mogą zostać z nami na długo po wypadku.

 • Rany i skaleczenia - to popularne urazy zwłaszcza podczas schodzenia z gór i wędrówek po kamienistych szlakach. Wśród skał i nierównej powierzchni wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do poważnego uszkodzenia skóry.

 • Stłuczenia - o te łatwo zwłaszcza podczas upadków, które w trakcie górskich wypraw zdarzają się stosunkowo często. Obite kolana, łokcie, a nawet głowa to częste konsekwencje wędrówek po górach.

Czy trzeba ubezpieczyć się przed wyjazdem w Słowackie Tatry?

Słowacja to kraj dobrze wielu z nas znany, znajdujący się w bliskiej odległości od Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że zimowy urlop w tym kraju w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia może okazać się bardziej kosztowny, niż moglibyśmy sądzić. Niezależnie bowiem od tego, jaką odległość musimy pokonać, aby spędzić urlop w górach, zagraniczna podróż rządzi się własnymi prawami.

Narty i snowboard to popularne i jednocześnie jedne z najprzyjemniejszych zimowych sportów. Równie przyjemne są górskie wędrówki oraz wspinaczka. Podróżując po górach często jednak zapominamy, że takie aktywności i wyprawy mogą zakończyć się poważnymi kontuzjami i urazami. Dlatego też, jeśli planujemy aktywnie wypoczywać na stoku lub po prostu w górach, musimy odpowiednio ubezpieczyć się się na wypadek nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń. Odpowiednia polisa zapewniająca ochronę jest szczególnie istotna, jeżeli planujemy odwiedzić górskie pasma znajdujące się poza granicami Polski, ponieważ koszty jakie wiążą się z leczeniem zagranicznym mogą okazać się znacznie wyższe niż na terenie naszego kraju.

Wybierając się więc w słowackie Tatry musimy pamiętać o wyborze odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nam ochronę przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków na stoku i poza nim.

Niezależnie od tego, jaką polisę wybierzemy, musimy pamiętać, aby gwarantowane sumy ubezpieczenia były odpowiednio wysokie. W przypadku kosztów leczenia oraz ratownictwa, nie powinny one być niższe niż 40-50 tysięcy euro. Warto również zwrócić uwagę na to, aby polisa była dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb - jeśli wyjeżdżamy na Słowację na dzień lub dwa i nie planujemy spędzić tego czasu na stoku, klauzula alkoholowa czy koszty ratownictwa nie będą dla nas kluczowe. Jeśli jednak chcemy wypoczywać aktywnie, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu.

Czy EKUZ wystarczy podczas takiego wyjazdu?

Ponieważ Słowacja należy do Unii Europejskiej, może wydawać się, że osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) są odpowiednio zabezpieczone na wypadek choroby lub wypadku również poza granicami Polski. Nie zawsze jednak wygląda to w ten sposób. Choć EKUZ w pewnym podstawowym zakresie zapewnia bowiem obywatelom państw UE ochronę zdrowotną, jest ona raczej ograniczona i z pewnością nie wystarczy, jeżeli planujemy aktywnie spędzać czas w górach.

Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry?

 • Koszty leczenia i transportu medycznego - koszty leczenia to chyba najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego, szczególnie w wersji dla narciarzy i osób podróżujących w góry. Zarówno bowiem nagła choroba jak i nieszczęśliwy wypadek, do którego dojdzie na stoku lub podczas górskich wędrówej, mogą przysporzyć ogromnych wydatków. Co prawda EKUZ na terenie Słowacji zapewnia darmowy dostęp do podstawowej opieki medycznej, jednak w większości przypadków karta nie jest wystarczająca. Co więcej, na terenie narciarskich kurortów oraz w ich pobliżu znajdują się jedynie prywatne ośrodki medyczne, za których usługi trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Na Słowacji natomiast koszty leczenia oraz transportu medycznego są dość wysokie. Transport rannego ze stoku helikopterem do szpitala to wydatek rzędu nawet 6000 złotych. Leczenie szpitalne kosztuje w granicach 2000-4000 złotych za dobę. Dodatkowo pacjent musi zapłacić za leki oraz specjalistyczne badania i zabiegi medyczne. Jeśli posiada polisę, ubezpieczyciel zwróci poniesione w takiej sytuacji koszty.

 • Koszty transportu do kraju - bywają one bardzo wysokie, ponieważ praktycznie żadne państwo nie pokrywa ich w ramach EKUZ. Jeśli ucierpimy w wyniku poważnego wypadku na stoku i będzie konieczne przewiezienie nas do Polski, będziemy zmuszeni za tę pomoc zapłacić z własnej kieszeni. Koszty te mogą natomiast wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, pokryje je za nas ubezpieczyciel.

 • Assistance - dzięki ubezpieczeniu Assistance turysta otrzyma pomoc w sytuacji nagłego wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. W ramach takiego wsparcia może liczyć na organizację powrotu do kraju, sprowadzenie bliskich do kraju wyjazdu, jeśli zajdzie potrzeba opieki, transport medyczny do Polski, pomoc prawną, czy wsparcie tłumacza.

 • Koszty ratownictwa - nie każdy wie, ale praktycznie wszędzie poza Polską koszty ratownictwa górskiego nie są refundowane przez państwo. Oznacza to, że w razie konieczności przeprowadzenia akcji poszukiwawczej lub ratunkowej, osoba poszkodowana lub jej bliscy muszą pokryć wszelkie związane z tym koszty. Te natomiast są bardzo wysokie. Na Słowacji koszt zwykłej akcji poszukiwawczej może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli konieczne będzie wykorzystanie helikoptera, lub jeśli akcja ratunkowa będzie trwałą kilka dni, koszty znacznie wzrosną.

 • OC - dzięki ubezpieczeniu OC unikniemy ponoszenia kosztów związanych z konsekwencjami wypadków, do których dojdzie z naszej winy. O te natomiast zarówno na stoku jak i poza nim nie trudno. Odkupienie zniszczonego sprzętu czy opłacenie kosztów leczenia osób pokrzywdzonych to wysoki wydatek, przed którym ochroni nas polisa. 

 • Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – ten element polisy zagwarantuje wypłatę odszkodowania jeśli sami ulegniemy wypadkowi. Zabezpieczy także naszych bliskich na wypadek naszej śmierci.

 • Polisa dla aktywnych - szczególnie istotna, kiedy jesteśmy zwolennikami białego szaleństwa. Jazda na nartach czy snowboardzie przez niektórych ubezpieczycieli bywa zaliczana do sportów ekstremalnych, dlatego warto zatroszczyć się o to, by odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Aby dowiedzieć się, jakie sporty konkretni ubezpieczyciele uznają za podwyższonego ryzyka, warto zapoznać się z Ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) danego towarzystwa.

 • Klauzula alkoholowa - zabezpieczy przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których dojdzie, jeśli podczas wypadku czy nieszczęścia będziemy znajdowali się pod wpływem alkoholu.

 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego - pomoże uzyskać rekompensatę za zgubiony lub zniszczony w trakcie podróży sprzęt, głównie – choć nie tylko – sportowy, taki jak na przykład narty czy deska snowboardowa.

Przykładowe ceny ubezpieczenia w Tatry

Oto przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na wakacje w Tatry Słowackiej:


Ubezpieczyciel

Axa Assistance

Signal Iduna

Generali

Cena

3,92 PLN

7,46 PLN

10,00 PLN

COVID-19

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

200 000 PLN

20 000 Euro

200 000 PLN

Pokrycie kosztów testu

Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu

Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu

tylko dla testu z wynikiem pozytywnym oraz dla testu wymaganego przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

200 000 PLN

20 000 Euro

200 000 Euro

Ratownictwo

200 000 PLN

6 000 Euro

200 000 Euro

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

TAK

Stomatolog

900 PLN

250 Euro

200 Euro

Assistance

W ramach kosztów leczenia

W ramach kosztów leczenia

Pakiet standard

OC

-

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

-

60 000 Euro

100 000 PLN

Szkody osobowe

-

60 000 Euro

100 000 PLN

Szkody w mieniu

-

60 000 Euro

100 000 PLN

NNW )ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków(

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

20 000 PLN

15 000 PLN

30 000 PLN

Uszczerbek na zdrowiu

20 000 PLN

15 000 PLN

30 000 PLN

Śmierć

10 000 PLN

15 000 PLN

30 000 PLNAby wybrać najlepszą polisę dla siebie, skorzystaj z naszej porównywarki. Dzięki niej porównasz oferty wielu ubezpieczycieli i zdecydujesz się na ubezpieczenie, którego potrzebujesz

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Wycieczki w góry mogą wiązać się z różnymi kontuzjami i wypadkami.
 2. Na Słowacji można skorzystać z karty EKUZ, ale nie pokrywa ona wszytskich usług.
 3. Nirefudnowane jest chociażby ratownictwo górskie.
 4. Taką ochronę zapewni polisa i to już od około 4 zł dziennie. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy