Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 45 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jakie wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie?

Wybór dodatkowego ubezpieczenia na życie to ważna decyzja, szczególnie dla osób, które chcą zapewnić sobie maksymalną ochronę. Rozszerzona ochrona zapewnia poczucie komfortu w wielu sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Firmy ubezpieczeniowe posiadają bardzo różnorodną ofertę umów dodatkowych. Z reguły, gdy spojrzeć do dokumentu OWU, okazuje się, że rozszerzeń jest nawet kilkanaście. Oczywiście, im szerszy wybór, tym lepiej, ale to nie znaczy, że będziemy potrzebować wszystkich dodatków.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
O tym pamiętaj przy wyborze umowy dodatkowej


Zanim wybierzemy konkretne rozszerzenie, warto przeanalizować własną sytuację finansową oraz inne czynniki związane z wykonywaną pracą, aktywnością w czasie wolnym czy trybem życia. Nie bez znaczenia będzie tu także nasz wiek, stan zdrowia i liczba członków rodziny:
 
ZAROBKI – dodatkowa umowa to również dodatkowy koszt ubezpieczenia, właśnie dlatego dobrze jest przemyśleć, które rozszerzenia są potrzebne, a które mogą okazać się zbędne, by nie generować dodatkowych opłat. Za najtańszą polisę ochronną (obejmuje śmierć ubezpieczonego) zapłacimy ok. 30 zł miesięcznie. Każde rozszerzenie to średnio od kilku do do kilkunastu złotych więcej.
 
WYKONYWANY ZAWÓD – innej ochrony będzie potrzebował pracownik fizyczny, narażony na urazy i kontuzje jak np. górnik (ubezpieczenie na wypadek trwałej niezdolności do wykonywania pracy) , a innego pracownik biurowy, spędzający czas głównie w pozycji siedzącej (poważne zachorowanie jak udar mózgu czy zawał serca).
 
CZAS WOLNY – każdy ma inną pasję, dla jednych będzie to kino, dla innych sporty walki – jednak bez względu na rodzaj hobby, trzeba ustalić czy jest ono kontuzjogenne, czy naraża na pewne sytuacje, wypadki, urazy itp. Tu przyda się dobry pakiet NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków).
 
MOBILNOŚĆ – codzienne dojeżdżanie do pracy samochodem może w przyszłości skutkować wypadkiem, wypadki drogowe są szczególnie istotne dla osób, które dużo podróżują lub ich zawód jest związany z komunikacją – kurier, motorniczy itp. Te osoby powinny rozważyć rozszerzenia związane z prowadzeniem pojazdu (trwałe inwalidztwo, śmierć w wypadku komunikacyjnym).
 
RODZINA – warto zastanowić się nad ochroną nie tylko dla siebie, ale również dla najbliższych lub zapewnić najbliższym ochronę na wypadek utraty bliskiej osoby, to szczególnie ważne rozszerzenie w przypadku, gdy posiada się duże zobowiązania finansowe np. kredyt hipoteczny, przydatne jest również leczenie szpitalne na skutek choroby, operacja chirurgiczna czy assistance medyczne, które zapewnia fachową pomoc medyczną jak wizyta domowa lekarza lub opieka pielęgniarska po hospitalizacji.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Umowy dodatkowe – na te zwróć uwagę


Dużo zmienić może zakup umowy dodatkowej, która będzie dopasowana do konkretnych potrzeb. Jeśli pojawia się obawa przed poważnym zachorowaniem – np. na udar mózgu lub zawał serca – odpowiednim rozszerzeniem będzie ochrona na wypadek poważnego zachorowania. Klient, który obawia się zachorowania na raka z uwagi na jego często występowanie wśród krewnych – może nabyć ochronę od chorób nowotworowych. Dla tych osób, których praca wymaga codziennych dojazdów lub wiąże się z częstymi delegacjami, a co za tym idzie – korzystaniem z samochodu lub innych środków komunikacji – dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie się od wypadków komunikacyjnych oraz pobytu w szpitalu.
 
Najczęściej oferowane rozszerzenia dotyczą właśnie chorób ciężkich (najczęściej podawanych w formie listy chorób objętych ochroną), nowotworów złośliwych, wypadków komunikacyjnych, złamań, pobytu w szpitalu czy operacji chirurgicznej. Ochrona może również obejmować współmałżonka oraz dziecko osoby ubezpieczonej.
 
Poniżej kilka z nich:
 
1) Wyjeżdżając na wakacje na Mazurach – ubezpieczony może zakupić rozszerzenie, które zabezpieczy go na wypadek zachorowania na boreliozę. Taką możliwość oferują m.in. Aviva, Concordia, PZU czy Nationale Nederlanden.

 
2) Osoby czynnie uprawiające sport mogą zdecydować się na zakup rozszerzenia dotyczącego wyjazdów sportowych. Ubezpieczyciel, czyli w tym przypadku grupa PZU zabezpiecza osobę na wypadek kontuzji lub problemów zdrowotnych, wówczas zapewnia pokrycie kosztów leczenia, dowozu leków, transportu medycznego czy akcji poszukiwawczej.
 
Towarzystwo PZU przewiduje jednak pewne wyłączenia odpowiedzialności. PZU nie zapewni ochrony w sytuacji, gdy ubezpieczony jedzie za granicę zdiagnozować chorobę lub się rozpocząć leczenie (planowe leczenie) oraz gdy ubezpieczony wyjeżdża pomimo tego, że ze względów zdrowotnych nie powinien.

 
3) PZU posiada również rozszerzenie ochrony dla rowerzystów. Ochroną obejmuje wszystkich rowerzystów, również tych, którzy korzystają z nie swojego roweru (pożyczony lub rower miejski). Wersja rozszerzona może obejmować ochroną również za granicą.
 
W tym przypadku do wyłączeń odpowiedzialności należeć będą wypadki z udziałem roweru, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu lub innych sytuacji odurzających, jak również nie stosował się do zasad ruchu drogowego. Jeżeli zatem ubezpieczony ulegnie wypadkowi w sytuacji, gdy prowadził rower pomimo zakazu wynikającego z sygnalizacji świetlnej – firma ubezpieczeniowa może odstąpić od zapewnienia wsparcia.

 
4) Towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva oferuje z kolei umowę dodatkową, która zapewni ubezpieczonemu pomoc fachowca w domu. W ramach polisy można skorzystać z usług ślusarza, hydraulika, elektryka, dekarza, murarza, szklarza, technika urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych oraz gazownika. Można zgłosić zapotrzebowanie na naprawę roweru czy usunięcia gniazda szerszeni.
 
W przypadku tej polisy ubezpieczyciel zamiast wyłączenia odpowiedzialności stosuje limity kwotowe na ustalone usługi jak np. 500 zł na usługi hydraulika czy ślusarza oraz limity roczne – np. w przypadku usuwania gniazda szerszeni – 2 razy w ciągu roku polisowego. 

 
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Umowę dodatkową można zmienić - co trzeba zrobić?


W czasie trwania umowy osoba ubezpieczona może modyfikować zakresu ochrony. Umowę dodatkową można zakupić w dowolnym momencie trwania umowy, gdy tylko ubezpieczony uzna, że taka ochrona jest mu potrzebna. Jednak ochrona dodatkowa może rozpocząć się dopiero w rocznicę trwania umowy polisowej
 
Właśnie dlatego warto przy zakupie ubezpieczenia na życie zwrócić uwagę czy firma ubezpieczeniowa, w której chce się zakupić polisę – posiada wiele możliwości rozszerzenia ochrony.
 
Umowy dodatkowe najczęściej są podpisywane na określony okres czasu albo i tak wygasną ze względu na ograniczenia wiekowe - umowa dodatkowa zawsze kończy się szybciej niż podstawowa.

 

Dodatkowa umowa to dodatkowe wyłączenia


Wyłączenia odpowiedzialności to bardzo często lekceważona kwestia podczas podpisywania umowy, co w późniejszym czasie może stanowić dla wielu osób zaskoczenie. Ubezpieczyciel określa w umowie dodatkowej sytuacje, w których może odstąpić od obowiązku wypłacenia świadczenia:
  • w poważnym zachorowaniu to wymieniony z nazwy nowotwór,
  • w wypadku komunikacyjnym to przebywanie pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych substancji odurzających,
  • w leczeniu szpitalnym to limit dni spędzonych w placówce medycznej (zarówno minimalny, jak i maksymalny).
 
Przykłady można mnożyć. W zależności od polisy na życie mogą się różnić, o czym decyduje zawartość dokumentu OWU. Najlepsza umowa to taka, która bardzo dokładnie precyzuje okoliczności wyłączeń od odpowiedzialności, nie zostawiając pola do dowolnej interpretacji. 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie na życie w wersji podstawowej chroni finansowo uposażonych na wypadek zgonu osoby ubezpieczonej

2. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno oferować szeroki wybór umów dodatkowych

3. Warto dopasować umowę dodatkową do swoich realnych potrzeb

4. Umowy dodatkowe wiążą się z wyłączeniami i osobnymi sumami ubezpieczenia
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy