Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

Jak wyjazd na narty, to obowiązkowo należy zakupić ubezpieczenie podróżne. Nietrudno tu o kontuzje i wypadki, dlatego sport ten wymaga właściwej ochrony. Szczególnie zabezpieczyć się należy, gdy planowana podróż obejmuje stoki poza granicami Polski.

Za granicą niewystarczająca dla narciarza może okazać się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie refunduje m.in. kosztów akcji ratowniczej w górach czy transportu medycznego do Polski. Tym bardziej warto przed wyjściem na stok posiadać ubezpieczenie narciarskie, ponieważ najtańsza polisa to koszt zaledwie 3,70 zł dziennie.

 Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wyjazd na narty – EKUZ to za mało


Wyjazd na narty to ten rodzaj aktywności, który zdecydowanie wymaga ubezpieczenia podróżnego. Narty i snowboard to jeden z tych sportów, w którym łatwo o wypadki, kontuzje, złamania. Stopień zaawansowania i umiejętności narciarza to nie wszystko. Wypadek na stoku może być także efektem brawurowej jazdy innego narciarza.


W jaki sposób najlepiej się zabezpieczyć?


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to niewystarczająca ochrona podczas wyjazdu zagranicznego. Także podczas wyjazdu w polskie góry EKUZ może nie zabezpieczyć dostatecznie, np. gdy dojdzie do zniszczenia sprzętu osoby trzeciej lub narciarz spadnie po słowackiej stronie gór.

EKUZ uprawnia do bezpłatnej opieki medycznej jedynie w podstawowym zakresie. Swoim zasięgiem obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Co do zasady za granicą umożliwia korzystanie z pomocy medycznej na takich zasadach, jakie obowiązują obywateli w danym kraju. Jeśli więc we Francji standardowo dopłaca się do każdej wizyty lekarskiej, to podobne zasady będą obowiązywać Polaka z kartą EKUZ, który uległ wypadkowi bądź zachorował na terenie Francji.

EKUZ nie zagwarantuje zwrotu kosztów za nieszczęśliwy wypadek i wynikły w związku z nim uszczerbek na zdrowiu, nie pokryje kosztów rehabilitacji lub zwrotu za uszkodzony sprzęt. Co jednak najważniejsze dla narciarzy i snowboardzistów, EKUZ nie obejmuje ratownictwa.

W Polsce ratownicy GOPR czy TOPR sprowadzają poszkodowanych narciarzy w ramach świadczeń NFZ. Kontuzjowany turysta nie musi ponosić żadnych kosztów za sprowadzenie z gór, nawet jeśli akcja zakładała wykorzystanie helikoptera i kosztowała wiele tysięcy złotych.


Jakie ubezpieczenie na narty skoro EKUZ to za mało?


Wybierając dedykowaną polisę podróżną na wyjazd, można ją dostosować do celu podróży i sposobu spędzania czasu. Takie spersonalizowane zabezpieczenie ochroni najlepiej, gdyż będzie indywidualnie dobrane pod danego turystę.

Na co zwrócić uwagę, szukając ubezpieczenia podróżnego na narty?

 • Suma gwarantowana kosztów leczenia – to najważniejszy punkt w ubezpieczeniu podróżnym. Powinna wynosić minimum 30 tys. euro w przypadku podróży do Europy. Warto jednak porównać oferty i wybrać polisę z możliwie najwyższą sumą kosztów leczenia.
 • Ratownictwo – koszty poszukiwania turysty na stoku i sprowadzenia go z gór w krajach europejskich dochodzą do horrendalnych kwot. EKUZ nie obejmuje swoją ochroną takich sytuacji, bez dodatkowej polisy turysta będzie musiał zapłacić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy euro z własnej kieszeni.
 • Zabezpieczenie sprzętu, czyli OC sportowe – dla posiadaczy drogich nart czy deski snowboardowej ważnym punktem w polisie będzie ubezpieczenie obejmujące zwrot kosztów w razie zniszczenia sprzętu sportowego. Jest to przydatny dodatek także w przypadku wypożyczania sprzętu – nie zawsze jest on ubezpieczony.
 • Zjazd trasami nieoznakowanymi – większość ubezpieczeń podróżnych dla narciarzy uwzględnia ochronę tylko, gdy ubezpieczony porusza się po wyznaczonych trasach. Jeśli do wypadku dojdzie na trasie dzikiej, nieoznaczonej to ubezpieczyciel jest zwolniony z wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia. Jednak warto wiedzieć, że do większości polis można zakupić rozszerzenie obejmujące ochronę także na trasach nieoznakowanych.
 • Cel podróży – jeśli planowany jest wypad narciarski poza Europę, najlepiej wybrać polisę z np. z sumami na leczenie i ratownictwo w wysokości 40 000 000 zł. Opieka zdrowotna jest dużo droższa niż w Europie, a koszt transportu medycznego – gdyby zaistniała taka potrzeba – również dochodzi do astronomicznych kwot.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?


Najtańsze ubezpieczenie narciarskie kosztuje 3,70 zł dziennie. Nie jest to oferta optymalna dla narciarza, gdyż nie zawiera ubezpieczenia OC, jednak jest to jakiś punkt wyjścia.

 Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Pełniejsza polisa podróżna, zawierająca zarówno NNW, OC, jak i OC sportowe kosztuje 6,39 zł.  Najbogatsza oferta, obejmująca najwyższe kwoty gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa oraz OC, kosztuje 12,22 zł za dzień ochrony. Decydując się na tę najbardziej rozbudowaną polisę, turysta zapłaci 86 zł za pełną ochronę podczas 7-dniowego wyjazdu zagranicznego. Biorąc pod uwagę fakt, że tyle kosztuje jednodniowe wypożyczenie zestawu sprzętu narciarskiego, można uznać tę kwotę za niewielką w porównaniu do zabezpieczenia, jakie daje.


Ubezpieczenie podróżne dla narciarzy – porównanie


Ubezpieczenia podróżne dla narciarzy można porównać i zakupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Warto to zrobić, bo najdroższa oferta wcale nie oznacza, że ochrona i sumy gwarantowane będą najwyższe. Doskonale obrazuje to poniższa tabela, zawierająca 3 przykładowe ubezpieczenia turystyczne dla narciarzy.

Wyjazd na narty, urlop - polisa podróżna (2 osoby, 7 dni)

Zakres ochrony Najtańsza oferta  - 3,70 zł zł/dzień (AXA Assistance) Najdroższa oferta – 51,51 zł/dzień (AXA) Oferta optymalna – 12,22 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia 200 000 zł  217 930 zł 40 000 000 zł
Ratownictwo 200 000 zł 21 793 zł 40 000 000 zł
NNW 20 000 zł 17 434 zł 150 000 zł
OC -  217 930 zł 1 500 000 zł
OC sportowe - 43 586 zł 1 500 000 zł
Stomatolog 900 zł 1 900 zł 2 000 zł
Bagaż - 1 743 zł 6 000 zł
Assistance Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standard Assistance pełny Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotu O 6h – 200 zł O 5h – 200 euro O 6h – 500 zł
Ubezpieczenie mieszkania -
Źródło: rankomat.pl

Podsumowanie

 • Podczas wyjazdu na narty, szczególnie za granicę, polisa podróżna jest nieodzownym zabezpieczeniem.
 • Karta EKUZ daje tylko podstawową bezpłatną ochronę i to w takim zakresie, jaki obowiązuje w danym kraju (co nie musi się pokrywać z nieodpłatną pomocą medyczną w Polsce).
 • Polisa dla narciarza powinna zawierać wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa. Warto, aby posiadała OC w życiu prywatnym oraz OC sportowe.
 • Najtańsze ubezpieczenie dla narciarzy można dostać za 3,70 zł dziennie.
 • Polisa o bardzo wysokich sumach gwarantowanych (m.in. 40 mln zł na leczenie i 40 mln zł na ratownictwo) jest dostępna już od 12,22 zł dziennie.
 • Standardowe ubezpieczenia dla narciarzy zawierają klauzulę o możliwości jeżdżenia tylko po trasach oznaczonych. Za dodatkową opłatą można wykupić rozszerzenie, które zapewni ochronę także na trasach nieoznakowanych.
 • Decydując się na polisę, trzeba wziąć pod uwagę docelowy kraj wyjazdu – im dalej, tym ubezpieczenie powinno gwarantować wyższe kwoty.

 Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 
Co warto wiedzieć?
 1. EKUZ jest dla narciarzy niewystarczający. 
 2. Najważniejszym elementem ubezpieczenia narciarskiego jest suma kosztów leczenia i ratownictwa.
 3. Tylko OC sportowe chroni narciarza na stoku
 4. Najtańszą polisę narciarską można kupić już od 3,70 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
842596
8
9
8
6
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy