Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 1900 - 22 417 11 40

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.

Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

Średnia ocena: 4.25

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kiedy za oknem robi się zimno, warto pomyśleć o wyjeździe na narty. Wypad na stok to wspaniała forma zimowej rozrywki. Należy jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas szusowania. Sprawdźmy, jakie wybrać ubezpieczenie na narty.

EKUZ - czy wystarczy?


Zdecydowana większość narciarzy, która decyduje się na wyjazd za granicę, zabiera ze sobą  EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy jednak jest to wystarczająca opcja? Karta cieszy się olbrzymią popularnością, ale tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że jest to forma ubezpieczenia, która refunduje koszty leczenia jedynie w pewnej części. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
EKUZ obowiązuje na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Sygnowana jest jako dokument, który uprawnia do korzystania z takich samych praw, co każdy obywatel danego kraju, a więc z podstawowej opieki medycznej, specjalistycznej i szpitalnej. Jeżeli dodamy, że karta ta jest wyrabiana bezpłatnie, to otrzymujemy niemal idealne ubezpieczenie na wyjazd. 
 
W praktyce sytuacja wygląda jednak inaczej. Po pierwsze, ubezpieczenie uwzględniane jest jedynie w placówkach, które podpisały umowę z NFZ. Po drugie, pokrycie kosztów wizyt specjalistycznych jest jedynie iluzoryczne, ponieważ w rzeczywistości obarczani są nimi turyści. W przypadku wyjazdu na narty najbardziej potrzebna może okazać się pomoc ortopedyczna. Turysta dysponujący jedynie EKUZ, będzie musiał za nią zapłacić z własnych środków. W dodatku ten koszt może wynieść nawet kilka tysięcy euro. Oprócz tego karta nie refunduje także kosztów transportu medycznego.


Co więc należy zrobić, by być w pełni chronionym?


Bezpieczny wyjazd na narty i spokojny sen zapewni nam wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które wypełni braki, jakie posiada EKUZ. Najlepiej wybrać jeden z wielu dostępnych pakietów turystycznych w prywatnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto dobrać polisę tak, żeby w pełni pokrywała nasze potrzeby.


Dobre ubezpieczenia - zakres podstawowy?


Odpowiednia polisa to taka, która uwzględnia wszelkie nietypowe sytuacje oraz zagrożenia, jakie płyną z wizyty na stoku. Należy tak skonstruować ubezpieczenie, by chroniło nas przed ryzykiem, jakie stwarza jazda na nartach i dzielenie tras z innymi narciarzami. 
 
Pierwszy aspekt to koszty leczenia. Ubezpieczenie musi zapewniać nam ochronę finansową w pełnym zakresie opieki medycznej. Powinno ono uwzględniać  pokrycie opłat za  skomplikowane operacje oraz długotrwały pobyt w szpitalu i transport powrotny do kraju. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Każde posiada ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli wykupimy taką opcję, możemy liczyć na uzyskanie dodatkowego odszkodowania w przypadku odniesienia kontuzji. Odszkodowanie zrekompensuje nam brak możliwości dalszej jazdy i tracenie turnusu na siedzeniu w pokoju hotelowym. Inaczej mówiąc, przyczyni się do swoistego zwrotu części kosztów straconych wakacji.
 
Kolejnym niezbędnym elementem ubezpieczenia narciarskiego jest zapis potwierdzający pokrycie ewentualnych kosztów poszukiwania lub podjęcia akcji ratowniczej, co w warunkach górskich wydaje się bardzo prawdopodobnym czynnikiem. Wszystkie te trzy elementy wpływają na podstawowy i najważniejszy zakres ubezpieczenia. 
 
Poza tym, każda polisa narciarska powinna posiadać rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka – w przeciwnym razie ubezpieczyciel odmów pokrycia kosztów leczenia czy innych start, jeśli dojedzie do wypadku w czasie pobytu na stoku

Jeszcze lepsze ubezpieczenie - zakres dodatkowy

 
Ważnym aspektem, który każdy narciarz powinien zawrzeć w swoim dodatkowym ubezpieczeniu to odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (OC). Każdy nasz zjazd niesie za sobą ryzyko wypadku, a tym samym groźbę wyrządzenia komuś krzywdy. OC zapewnia nam pokrycie ewentualnego zadośćuczynienia lub odszkodowania wypłacanego na rzecz poszkodowanego. Może to być mniejsza opłata, np. za zniszczony sprzęt lub wysoka związana z uszczerbkiem na zdrowiu. 
 
Istnieje jeszcze możliwość dokupienia dodatkowych wariantów: ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego. W razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia można liczyć na rekompensatę poniesionych strat.  

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
604939
6
6
1
0
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy