Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie nieruchomości od kredytu hipotecznego

Aby otrzymać kredyt hipoteczny na poziomie należy udowodnić bankowi, że część ryzyka jesteśmy w stanie wziąć na siebie. Innym wymogiem stawianym przez bank jest ubezpieczenie mieszkania na kwotę zaciąganego kredytu.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Mimo wzrostu zamożności Polaków nadal około 35% mieszkań jest w Polsce kupowanych na kredyt. Na taką formę finansowania decydują się zazwyczaj osoby młode lub w wieku produkcyjnym, które mają zdolność kredytową i mogą sobie pozwolić na wieloletnie spłacanie kredytu hipotecznego. Do wzięcia kredytu zachęcają ich niskie stopy procentowe i świadomość, że ceny mieszkań wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, że ta sytuacja się zmieni. 

Suma ubezpieczenia w polisie na kredyt - 100 000 zł, 200 000 zł czy 400 000 zł?

Teoretycznie ubezpieczenie kupowanego na kredyt mieszkania nie jest obowiązkowe, ale trudno znaleźć ofertę banku, który nie będzie wymagał dodatkowego zabezpieczenia w postaci polisy. Od czasu finansowego załamania w 2008 r. na światowych giełdach banki ostrożniej podchodzą do udzielania hipotek i wymagają nie tylko ubezpieczenia, ale również wkładu własnego czy zatrudnienia kredytobiorcy o umowę o pracę.

A co, jeśli klient banku nie chce ubezpieczyć mieszkania? Wtedy może spotkać się albo z odmową przyznania kredytu, albo z dużo wyższym, niekorzystnym dla niego oprocentowaniem. A jeśli nie ma wkładu własnego, może wziąć… kredyt. Bank z jednej strony zachęca to wzięcia pożyczki, ale bez spełnienia określonych wymagań klient zaciąga kredyt na gorszych warunkach.

Wymagania stawiane przez bank - co może kredytobiorca?


Bank wymaga zakupienia polisy w wymiarze podstawowym, a taki chroni przeważnie tylko ściany i stałe elementy mieszkania. W razie szkody całkowitej na skutek pożaru czy zalania świadczenie z polisy nie pokryje strat na wyposażeniu (meblach, odzieży, książkach, przedmiotach wartościowych).

Podstawowa polisa do kredytu nie chroni także od kradzieży z włamaniem, dlatego warto wykupić szerszą ochronę, która obejmuje wszystkie elementy mieszkania. Polecane jest też dokupienie ochrony finansowej dla lokatorów i wyrządzone przez nich zniszczenia na czyimś mieniu – tzw. OC w życiu prywatnym.

WAŻNE!
Każdy liczący się bank ma w swojej ofercie ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny, jednak aktualne przepisy prawne mówią wyraźnie, że nie trzeba decydować się na polisę mieszkaniową w banku, który udziela kredytu. Takie ubezpieczenie można wybrać z porównywarki, a przy okazji zaoszczędzić na wyborze najtańszego z zaproponowanych produktów.

 
   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa do kredytu?

Aby sprawdzić, ile kosztuje polisa mieszkaniowa do kredytu, należy stworzyć w kalkulatorze ubezpieczeń online przykładowy profil. Załóżmy, że mieszkanie ma 70 m², wartość 300 tys. zł, wybudowano je w 2000 r. i położone jest na 2. piętrze (lokalizacja na piętrach innych niż parter i piętro najwyższe wpływa na cenę).

Dodatkowo mieszkanie położone jest na terenie w pobliżu rzeki i wyposażone w monitoring oraz drzwi antywłamaniowe – tu również w przypadku polisy na wypadek kradzieży można liczyć na zniżki – wielu ubezpieczycieli premiuje w ten sposób zabezpieczenia antywłamaniowe.

Mury i stałe elementy na wypadek zdarzeń losowych


Ubezpieczyciel
 
Wysokość składki Szczegóły
Link4

177 zł

assistance
powódź
Inter

185 zł

assistance
Concordia

198 zł

Tabela 1. Kalkulacje z dnia 25.09.2018 r.

Ruchomości domowe
od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem


Ubezpieczyciel
 
Wysokość składki Szczegóły
 Link4 209 zł
ruchomości - zdarzenia losowe
10 000 zł

OC w życiu prywatnym
15 000 zł

assistance
 
 Inter Polska  

222 zł


ruchomości - zdarzenia losowe
10 000 zł

OC w życiu prywatnym
50 000 zł

assistance
 
 Concordia  

236 zł


ruchomości i stałe elementy
- zdarzenia losowe
10 000 zł,

ruchomości i stałe elementy
- kradzież
5 000 zł
 

Tabela 2. Kalkulacje z dnia 25.09.2018 r.

 

Ściany, stałe elementy i ruchomości od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem,
wyższe sumy ubezpieczenia


Ubezpieczyciel
 
Wysokość składki Szczegóły
 Link4

 244 zł


ruchomości - zdarzenia losowe
20 000 zł

ruchomości - kradzież
10 000 zł

stałe elementy - kradzież
20 000 zł

OC w życiu prywatnym
30 000 zł

assistance
 
 Concordia

 312 zł


ruchomości i stałe elementy
- zdarzenia losowe
20 000 zł

ruchomości - kradzież
15 000 zł

stale elementy - kradzież
5 000 zł

OC w życiu prywatnym
50 000 zł

assistance
 Inter Polska

 334 zł


ruchomości i stałe elementy
- zdarzenia losowe
20 000 zł,

ruchomości i stałe elementy
- kradzież
10 000 zł

OC w życiu prywatnym
50 000 zł
 

Tabela 3. Kalkulacje z dnia 25.09.2018 r.


KOMENTARZ: Już za 209 zł, niewiele więcej od pakietu podstawowego, możemy wraz z polisą zyskać zabezpieczenie ruchomości domowych od zdarzeń losowych, a w przypadku Concordii nawet od kradzieży. Link4 i Inter oferują z kolei polisę OC – niezwykle pomocną w przypadku, gdy np. zalejemy sąsiada. Za minimum 244 zł zyskamy dużo większą ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych. Różnice w podanych składkach to zaledwie 100-200 zł rocznie.


   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Co powinna chronić polisa mieszkaniowa?

Bankowe polisy mają często tę zaletę, że są stosunkowo tanie – wynika to z tego, że zazwyczaj jest to ubezpieczenie grupowe dla kilkunastu czy kilkudziesięciu osób zaciągających w danym momencie kredyt. Zakres tego typu ubezpieczeń bywa jednak różny – zazwyczaj jest on okrojony wyłącznie do ubezpieczenia murów i elementów konstrukcyjnych budynku, a czasem elementów trwałych wyposażenia na wypadek podstawowych ryzyk, takich jak pożar, zalanie, wichura, uderzenie pioruna, gradobicie itp.

Tak wąski zakres ochrony może jednak skutkować tym, że w razie nieszczęścia, mimo wysokiej sumy ubezpieczenia, nie otrzymamy odszkodowania umożliwiającego nam przywrócenie naszego mieszkania do stanu pierwotnego. Ci, którzy wykańczają nowe mieszkanie lub remontują stare, doskonale wiedzą, że wyposażenie stałe nieruchomości, takie jak płytki, podłogi, armatura itp., jest bardzo drogie.

Równie cenne są elementy ruchome wyposażenia, takie jak meble, sprzęt AGD, sprzęt komputerowy, ubrania i rzeczy osobiste. Dlatego szukając odpowiedzi na pytanie „kredyt hipoteczny jak ubezpieczyć”, warto rozszerzyć polisę o ochronę elementów stałych i ruchomych wyposażenia i ubezpieczyć je od takich ryzyk jak:

 • kradzieży ruchomości (sprzęt elektroniczny, biżuteria, meble),
 • powodzi,
 • przepięcia,
 • aktów wandalizmu,
 • stłuczenia szyb.

Dodatkowo w pakiecie rozszerzeń polisy mieszkaniowej ochroną dodają często ubezpieczenie na wypadek szkody wyrządzonej przez dziecko lub zwierzę domowe na mieniu sąsiada (OC w życiu prywatnym), pomoc hydraulika, ślusarza czy innego specjalisty (assistance), a także ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała (NNW). To bardzo przydatne rozszerzenia, które mogą w dużym stopniu ułatwić nam wyjście z poważnych problemów w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Warto pamiętać, że umowy dodatkowe możemy dokupić lub wyłączyć z naszej polisy w każdą rocznicę jej trwania – daje to nam większy komfort dostosowania możliwości finansowych do aktualnych potrzeb.

Kto otrzyma odszkodowanie - kredytobiorca czy bank?

Niektórzy kredytobiorcy obawiają się tego, że wykupując ubezpieczenie mieszkaniowe pod kredyt hipoteczny, muszą dokonać cesji na bank. Ich obawy są całkowicie bezpodstawne. Cesja zabezpiecza bank w razie sytuacji, gdy mieszkanie ulegnie zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu.

Wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie to jednak należność na poczet spłaty naszych następnych rat, dlatego jest korzystne zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy. Dzięki temu mechanizmowi nie pozostanie on dłużnikiem banku w sytuacji, gdy np. jego mieszkanie doszczętnie spłonie. Nie znaczy to jednak, że bank otrzyma odszkodowanie w każdym wypadku.

Gdy szkody są mniejsze i dotyczą np. zalania czy kradzieży, odszkodowanie otrzyma kredytobiorca. Nie znaczy to jednak, że nie warto sprawdzać dokładnie warunków umowy ubezpieczeniowej oraz wszelkiego typu wyłączeń – to obowiązek każdego kredytobiorcy.

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
 1. Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu można kupić nie tylko w banku
   
 2. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości zaciągniętego kredytu
   
 3. Polisę w wariancie podstawowym można rozszerzyć o umowy dodatkowe w każdą rocznicę trwania polisy
   
 4. Zabezpieczenia przeciwwłamaniowe i położenie mieszkania wpływają na cenę rocznej składki
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy