Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - ile kosztuje?

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne kosztuje 500 zł, a cała instalacja dla przeciętnego domu jednorodzinnego 30 000 zł. Kiedy wiatr, grad czy pożar zniszczą dach, szkody sięgają 100 000 zł. Strat można jednak uniknąć dzięki polisie mieszkaniowej.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Uszkodzenie nagrobka, np. podczas wichury, może się wiązać z dużymi kosztami naprawy. A czasem nawet z postawieniem nagrobka na nowo. Im nagrobek większy i bardziej zdobiony, tym większą ma wartość. Znaczenie ma również rodzaj materiału z jakiego został wykonany.

 

Instalacja fotowoltaiczna a solarna – jaka różnica?

Panele fotowoltaiczne nie tylko służą gospodarstwu domowemu, ale i pozwalają uzyskać dodatkowy zysk. Energię słoneczną przetwarzają w energię elektryczną, zapewniając dodatkowe źródło zasilania urządzeniom domowym. Ponadto, nadwyżkę zgromadzonej energii można później odsprzedać przedsiębiorstwom zajmującym się jej dystrybucją, co nie jest możliwe w przypadku paneli słonecznych.
 
Kolektory słoneczne nie produkują energii elektrycznej, tylko energię cieplną, dzięki której można podgrzewać wodę oraz dodatkowo wspomagać instalację centralnego ogrzewania w budynku.
 
WAŻNE!
Instalacje fotowoltaiczne są najbardziej wydajne zimą.  Instalacja solarna najlepiej sprawdza się w letnich miesiącach.
 
Chociaż panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa różne źródła energii, towarzystwa traktują je bardzo podobnie, ubezpieczając je praktycznie na takich samych zasadach.

 

Jak popularne są instalacje fotowoltaiczne w Polsce?

1 października 2020 r. łączna moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych wyniosła 2682,7 MW – podał portal rynekelektryczny.pl. Tym samym moc fotowoltaiki w Polce wzrosła o 166,3% względem poprzedniego roku. Dane te pochodzą z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i odnoszą się do wszystkich instalacji, które są zgłaszane do firm dystrybucyjnych.
 
Trudno jednoznacznie orzec, czy fotowoltaika stanie się w Polsce kluczowym źródłem zielonej energii, jednak na pewno są ku temu szanse. Tak dynamiczny wzrost popularności tej technologii wynika m. in. z licznych programów unijnych, z których finansuje budowę instalacji na prywatnych posesjach i w gospodarstwach rolnych.  

 

Kiedy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Instalacje solarne i fotowoltaiczne mogą ulec zniszczeniu zarówno w skutek oddziaływania sił przyrody, jak i celowych lub przypadkowych działań osób trzecich. Zdarzenia losowe, które są szczególnym zagrożeniem dla paneli i solarów, to:

 • uderzenie pioruna;
 • przepięcie (pochodzące z samej instalacji);
 • upadek drzewa, masztu lub innego obiektu;
 • grad;
 • huragan lub porywisty wiatr;
 • trąba powietrzna;
 • pożar;
 • eksplozja i implozja;
 • powódź, która zagraża w szczególności tym elementom instalacji, które są umieszczone na posesji.

Ponadto, zewnętrzne elementy instalacji mogą paść łupem złodziei lub zostać zniszczone przez wandali. Dlatego też w ubezpieczeniu warto uwzględnić dewastację, wandalizm i kradzież z włamaniem.
 
Cennym rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest również stłuczenie elementów szklanych. Dodatek ten obejmuje nie tylko szyby, ale też m. in. płyty indukcyjne, kabiny prysznicowe, akwaria i omawiane panele oraz solary.
 

Jak polisa mieszkaniowa chroni panele fotowoltaiczne?

Te elementy instalacji solarnej i fotowoltaicznej, które znajdują się wewnątrz budynku, na ścianach lub na dachu, przez towarzystwa zaliczane są do tzw. elementów stałych nieruchomości.Oznacza to, że są one chronione z podstawowej polisy. Ich wartość dodawana jest do ogólnej wartości budynku, co przekłada się na sumę ubezpieczenia i, co za tym idzie, na ostateczną wysokość składki.
 
Zdarza się, że panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne zamontowane są nie na budynku, ale na posesji. Żeby je ubezpieczyć, trzeba wykupić odpowiednie rozszerzenie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Są one wówczas traktowane jak pozostałe budowle znajdujące się przy domu, takie jak zabudowania gospodarcze czy altany.
 
UWAGA!
Dla solarów i fotowoltaiki towarzystwa przewidują limity odpowiedzialności. Przykładowo, Generali wypłaci maksymalnie 30 000 zł za zniszczenia takich instalacji. Informacje na temat takich limitów zawsze znajdują się w OWU polisy.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Jeśli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kW na standardowym domu jednorodzinnym, zapłacimy za nią mniej więcej 30 000 zł, według wyliczeń portalu instalacjebudowlane.pl.
 
A ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie takiej instalacji? Sprawdziliśmy to na przykładzie domu
110 m2 domu w Rzeszowie, którego wartość rynkowa wynosi 500 000 zł. Ubezpieczenie obejmuje mury, elementy stałe (SU: 30 000 zł) i ruchomości domowe (SU: 30 000 zł), a zakres ochrony to pożar i inne zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, wandalizm, dewastacja oraz stłuczenie szklanych elementów.
 
Składki wahają się w granicach 373-649 zł, a średnio za taką polisę trzeba zapłacić 504 zł w skali roku. Ubezpieczenie obejmujące ruchomości domowe i wspomniane dodatki można już nazwać kompleksowym. Każda z opisanych w tabeli ofert zawiera również przynajmniej dwa cenne dodatki, które są wliczone w cenę.  
 

Koszt ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych

 Towarzystwo  Dodatkowo  
Roczna składka
 
 
Proama
 
 Przepięcie, powódź  
373 zł
 
 
Link4
 
 
Przepięcie, Home Assistance
 
 
395 zł
 
 
Generali
 
 
Przepięcie, powódź, Home Assistance
 
 
412 zł
 

Inter Polska
 
Przepięcie, Home Assistance 692 zł
 
Mtu24.pl
 
 
Przepięcie, powódź, Home Assistance
 
 
649 zł
 
 
                  Średnio

 
 
504 zł

 

Tabela 1. Źródło: rankomat.pl (stan na: 23.11.2020 r.).

 

W jakich towarzystwach ubezpieczyć panele fotowoltaiczne i słoneczne?

 
Uwzględnianie instalacji solarnych i fotowoltaicznych w polisach mieszkaniowych to coraz częstsza praktyka. Przeanalizowaliśmy kilka takich ofert.
 
W PZU ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych obejmuje koszty demontażu zużytych elementów instalacji – do 15% SU. Z kolei Warta w takiej samej skali pokrywa szkody będące wynikiem stłuczenia paneli. Wiener przygotowało osobny produkt ubezpieczeniowy dla fotowoltaiki i solarów, który nie jest związany z ochroną samej nieruchomości. W Concordii omawiane instalacje można ubezpieczyć m. in. przed kradzieżą zwykłą i kradzieżą z włamaniem, rabunkiem czy wandalizmem. Link4 umożliwia włączenie w polisę paneli znajdujących się w domku letniskowym. Generali dla fotowoltaiki i solarów ustaliło limit odpowiedzialności na poziomie 30 000 zł.
 

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych i solarnych w TU


TU
 
 Szczegóły
PZU
 • dotyczy paneli o mocy do 20 kW zamontowanych na stałe
 • ubezpieczenie od zdarzeń losowych i zastojów (do 180 dni)
 • refundacja kosztów demontażu do 15% SU
 • wyłączenia odpowiedzialności: stłuczenie i pęknięcie paneli
Warta
 • dotyczy instalacji na domu i na obszarze posesji, którą są zamontowane na stałe
 • szkody będące skutkiem stłuczenia paneli do 15% SU
Wiener
 • ubezpieczenie instalacji jako samodzielny produkt
 • polisa obejmuje 18 zdarzeń losowych oraz kradzież
 • roczne koszty od 40 zł
Concordia
 • odszkodowanie liczone w oparciu o wartość odtworzeniową
 • ochrona przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą z włamaniem i kradzieżą zwykłą, rabunkiem oraz wandalizmem
Link4
 • instalacje na stałe zamontowane na posesji rozumiane jako budowle
 • możliwość włączenia w ochronę instalacji na obszarze domku letniskowego
Generali
 • fragmenty instalacji znajdujące się w budynku i na jego powierzchni jako elementy stałe
 • zamontowane na stałe panele na posesji dostępne jako rozszerzenie
 • limit odpowiedzialności do 30 000 zł

Tabela 2. Oprac. własne na podstawie OWU.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Osobom, dla których kluczowe jest pełne bezpieczeństwo, towarzystwa oferują rozszerzone wersje polis mieszkaniowych. Wybierać możemy spośród wielu dodatków, ubezpieczając również mniej oczywiste mienie, jak chociażby instalacje solarne i fotowoltaiczne. Po skomponowaniu polisy, która zabezpiecza nas w odpowiedni sposób, poszukajmy takiego produktu w dobrej cenie. Pomoże nam w tym kalkulator polis mieszkaniowychZ jego pomocą błyskawicznie porównasz oferty aż 18 towarzystw. To narzędzie pomoże Ci znaleźć polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb i za nią nie przepłacić.

To warto wiedzieć
1. Instalacje fotowoltaiczne i solarne to odmienne technologie, jednak przez towarzystwa traktowane są bardzo podobnie
 
2. Elementy instalacji zamontowane na domu i w jego wnętrzu są chronione z polisy jako elementy stałe
 
3. Powszechną praktyką jest ustalanie limitów odpowiedzialności dla fotowoltaiki i solarów
 
4. Czasami ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych można kupić jako osobny produkt
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
7
3
3
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy