Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 21 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Dzięki tym dodatkom polisy na życie zyskasz o wiele więcej

LLeczenie szpitalne, rehabilitacja czy udar – za każde z tych zdarzeń możemy uzyskać odszkodowanie. Stanie się tak, jeśli oprócz podstawy zdecydujemy się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na życie.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie życiowe składa się z umowy podstawowej i rozszerzeń. Podstawą jest najczęściej tylko 1 zdarzenie, jak zgon ubezpieczonego. Każde inne zdarzenie, nawet zgon w wypadku komunikacyjnym czy zgon spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem, trzeba wykupić osobno.
Sprawdzamy, które dodatki warto wziąć pod uwagę przy zawieraniu umowy z towarzystwem.

 

Najpierw wybór właściwej polisy


Zanim dokupimy rozszerzenia, musimy podjąć decyzję co do rodzaju ubezpieczenia na życie. A jest ich całkiem sporo. W poniższym zestawieniu wymieniamy najważniejsze z nich.
 

Ubezpieczenie na życie - rodzaje

typ polisy

szczegóły dla kogo

ochronna
 

wpłacana regularnie składka gwarantuje wypłatę świadczenia za zdarzenia obecne w zakresie ochrony

osoba pełnoletnia

oszczędnościowa
 

część składki odpowiada za ochronę życia i zdrowia, a część jest gromadzona na koncie polisowym
 
osoba cierpliwa, która chce gromadzić oszczędności przez minimum 5 lat
inwestycyjna
część składki odpowiada za ochronę życia i zdrowia, a część jest inwestowana w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe
 
osoba z większym kapitałem, rozumiejąca zasady inwestycji giełdowej
grupowa

przeciwieństwo wersji indywidulanej – zakres ochrony, suma ubezpieczenia i składka są niezmienne przez cały okres umowy
 
osoba zatrudniona w firmie
na życie i dożycie
ubezpieczony zakłada się z towarzystwem, że dożyje określonego wieku i po jego osiągnięciu otrzymuje świadczenie
 
osoba przewidująca
dożywotnia
ubezpieczony przystępuje do polisy bez badań medycznych i może liczyć na świadczenie w ograniczonym zakresie
 
osoba w podeszłym wieku
posagowa
fundator (rodzic, opiekun prawny, krewny) opłaca składkę za ubezpieczone dziecko, z czego część jest oszczędzana i wypłacana na koniec umowy 18-latkowi
 
niepełnoletni, dziecko lub wnuk fundatora

Tabela 1. Opracowanie własne.


Jak widać, wybór ubezpieczenia na życie jest dość spory, ale to nie wyczerpuje oferty towarzystw, ponieważ do każdego ubezpieczenia (oprócz grupowego) możliwa jest do wykupienia dodatkowa polisa na życie.
 
Kryje się za tym co prawda większa składka do opłacania, jednak różnice są minimalne, a posiadanie rozbudowanego ubezpieczenia w jednym towarzystwie to z finansowego punktu widzenia rozwiązanie korzystniejsze niż kilka oddzielnych polis na życie w różnych firmach ubezpieczeniowych. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Rozszerzenie umowy - jedno czy więcej?


Agenci ubezpieczeniowi będą nas namawiać do wykupienia jak największej liczby umów dodatkowych. I będą mieli rację twierdząc, że zwiększamy tym samym szansę na otrzymanie świadczenia.
 
Z drugiej strony liczy się przydatność umów dodatkowych. Najlepiej więc dobrać je pod kątem własnej sytuacji - materialnej i zawodowej.
 
PRZYKŁAD
Monter sieci energetycznej jest statystycznie bardziej narażony na wypadek, niż pracownik biurowy. W związku z tym będzie potrzebował innych rozszerzeń do polisy na życie. I prawdopodobnie z uwagi na ryzyko zawodowe zapłaci nieco wyższą składkę.
 
Najpopularniejsze dodatki w polisie życiowej zestawiamy w subiektywnym rankingu. Oto 10 rozszerzeń, które warto dokupić do podstawy.
 
1. ZGON W WYNIKU NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU
Nieszczęśliwym wypadkiem jest zdarzenie, którego ubezpieczony nie był w stanie przewidzieć, np. upadek drzewa, zabójstwo, pobicie i inne. Pieniądze wypłacane są uposażonym w wysokości ustalonej na umowie (suma ubezpieczenia). 
 
2. ZGON W WYPADKU KOMUNIKACYJNYM
Wypadkiem komunikacyjnym jest zdarzenie drogowe, jak potrącenie ubezpieczonego przez pojazd silnikowy, uczestniczenie w kolizji  jako pasażer komunikacji miejskiej i inne przypadki. Pieniądze wypłacane są uposażonym w wysokości ustalonej na umowie (suma ubezpieczenia). 
 
3. TRWAŁE INWALIDZTWO W WYNIKU NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU
Wypłata renty ubezpieczonemu w związku z doznanym wypadkiem. Pokrewnym dodatkiem jest niezdolność do wykonywania pracy zawodowej w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
 
4. POWAŻNE ZACHOROWANIE
Wypłata środków następuje po zdiagnozowaniu określonej choroby (na podstawie OWU), np. nowotworu złośliwego, cukrzycy, zawału itp. Środki są przekazywane ubezpieczonemu w postaci jednorazowej transzy lub w miesięcznych ratach.
 
5. POBYT W SZPITALU
Pieniądze za każdy dzień pobytu w szpitalu od 100 do 500 zł. Warunkiem jest przebywanie w szpitalu przynajmniej 3 dni, ale nie dłużej niż 60, 90 czy 180 dni – górną granicę wyznacza towarzystwo.
 
6. OPERACJA
Pieniądze na powrót do zdrowia po operacji. Wykaz zabiegów chirurgicznych jest zawarty w dokumencie OWU polisy. Wypłata świadczenia następuje jednorazowo po przedstawieniu towarzystwu dokumentacji medycznej.
 
7. REHABILITACJA
Świadczenie wypłacane po wypadku czy zabiegu chirurgicznym. Pieniądze z polisy pozwolą ubezpieczonemu szybciej wrócić do zdrowia.
 
8. ASSISTANCE MEDYCZNE
Ten dodatek nie oznacza wypłaty świadczenia, ale bezpłatną realizację niektórych usług, jak wizyta lekarza czy pielęgniarki w domu ubezpieczonego, dostarczenie leków, infolinia medyczna, transport medyczny do i z placówki medycznej.

9. NNW
To wszystkie urazy na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wysokość świadczenia jest wypłacana na podstawie tabeli zawartej w OWU i procentowego uszczerbku na zdrowiu, np. jeśli złamanie ręki to 1% uszczerbku, a suma ubezpieczenia NNW wynosi 100 000 zł, ubezpieczony otrzyma jednorazowo z polisy 1000 zł.
 
10. URODZENIE DZIECKA
Jednorazowa wypłata dla rodziców wypłacana także w przypadku narodzin nieżywego dziecka. Świadczenie wynosi ok. 5000 zł i jest przyznawane w określonych warunkach – kobieta przystępując do zakupu tego rozszerzenia nie może być w trakcie ciąży.

UWAGA!
Każde rozszerzenie to zarówno trwałe, jak i czasowe wyłączenia odpowiedzialności. Jak również limity. Każdy dodatek to także osobna suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota odszkodowania.
 

Ile kosztują umowy dodatkowe?


W opcji dodatkowe ubezpieczenie na życie cena nie gra tak istotnej roli, ponieważ wysokość składki zmienia się procentowo. Różnica będzie niezauważalna w przypadku ubezpieczonych stosunkowo młodych i cieszących się dobrym zdrowiem – składka zależy również od wieku i przebytych chorób, które należy wskazać w ankiecie medycznej przy zawieraniu umowy.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Przed wybraniem dodatków warto wybrać odpowiedni rodzaj polisy na życie
 
2. Rozszerzenie podstawy zwiększa prawdopodobieństwo wypłaty świadczenia
 
3. W podstawie ubezpieczenia na życie zazwyczaj występuje tylko 1 zdarzenie – i jest nim śmierć ubezpieczonego z przyczyn naturalnych
 
4. Dodatki w polisie na życie można dokupić nawet w trakcie trwania umowy – poza wariantem grupowym
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
6
2
4
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy